Δεν τρωει,χεεελπ


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Ο σκουμπι ξαφνικά σταμάτησε να τρώει. Δηλαδή,έχει όρεξη για παιχνίδι, χάδια κλπ. Δηλαδή στην διάθεση του δεν έχει αλλάξει τίποτα. Αλλά από την κυριακη δε θέλει το φαΐ του. Θα φάει τα πάντα σε γύρω γύρω αυτιά κουνελιού, πόδια κότας, λιχουδιές.
Κυριακή λοιπόν που το ξεκίνησε, θεώρησα ότι κάνει αφαγια οπότε το προχώρησα. Δευτέρα έφαγε κανονικά αν θυμάμαι καλά. Τρίτη του έδωσα από μια άλλη μπαρφ δεν ήθελε,θεώρησα ότι δε την θέλει. Το απόγευμα του έδωσα αυτή που του δίνω πάντα, την έφαγε.
Σήμερα το πρωί να έφαγε από την τροφή τα 100 γραμμάρια..τώρα το απόγευμα έφαγε άλλα 200. Ενώ συνολικά στο πιάτο του έχει 800 γραμμάρια.
Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Με έναν μικρό ενδοιασμό ίσως το πρόβλημα με το φάει να ξεκίνησε το Σάββατο και όχι την Κυριακή
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Btw τρώει barf της nature's food
Την τρίτη δοκίμασε το prey module raw meal της holy barf(το αναφέρω και πάνω,δε το έφαγε)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.606
7.049
Από κακά πώς πάει;

Δλδ κάνει κανονικά (σύμφωνα με το δικό του πρόγραμμα) ;

Έχουν κάτι αξιοσημείωτο (πολύ σκληρά, πολύ μαλακά) ;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Από κακά πώς πάει;

Δλδ κάνει κανονικά (σύμφωνα με το δικό του πρόγραμμα) ;

Έχουν κάτι αξιοσημείωτο (πολύ σκληρά, πολύ μαλακά) ;
Όχι όλα μια χαρά στο θέμα των κοπράνων.
Ο γιατρός μας λέει ότι βαρέθηκε την τροφή του και να του δίνω αν δε τη τρώει πίσω στο ψυγείο. Του ξανά δίνω στην ώρα του πάλι και να του κόψω όλα υα γύρω γύρω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.606
7.049
Οκ, δεκτό γιατί συμβαίνει κάποιες φορές (με μπαρφ δεν έχω εμπειρία αν συμβαίνει συχνά).

Εγώ απλά το ακούω με δυσπιστία αυτό, πια, γιατί σε μας (κ σε πολλούς άλλους που κάναμε αυτή την κουβέντα μες στα χρόνια) γινόταν εν τέλει λόγω επικείμενου γαστρεντερικού προβλήματος* κ τα "άστον να πεινάσει μέχρι να θελήσει να φάει", "άστον να κάνει την αφαγία του κ θα ξαναφάει (το ίδιο φαϊ, που τελικά τον πείραζε)" κ γενικά η αντιμετώπιση ως "βαρεμάρα" εν τέλει του διέλυσε το γαστρεντερικό κ του δημιουργούσε κ άλλα προβλήματα** - εκτός από τα αρχικά εν τη γενέση γαστρεντερικά. Γιατί δεν ήταν τελικά βαρεμάρα αλλά κάποιο πρόβλημα με την τροφή, γενικό ή ειδικό για τη συγκεκριμένη "φουρνιά", που 'χτιζόταν' με κάθε πρόσληψη αυτής της τροφής.

Εκτός βέβαια κ αν τον παραμπούκωσες στη λιχουδιά αυτές τις μέρες :ROFLMAO: Επίσης μπορεί να τον πείραξε κάποια λιχουδιά κ να μην τρελαίνεται να φάει γιατί έχει upset στομάχι/έντερο όταν έρχεται η ώρα του φαγητού.

*που δεν εκφραζόταν απαραίτητα άμεσα, αλλά κατόπιν επιμονής να φάει με το στανιό τη συγκεκριμένη τροφή που τον πείραζε κ αυτός το καταλάβαινε με τη μία, όταν δλδ ακόμα μόνο τον ψιλοπείραζε.

**π.χ. η πείνα σε οργανισμό που το πάει για κολίτιδα (ίσως να ισχύει κ για τη γαστρίτιδα, δεν είμαι σίγουρη) είναι καταστροφή. Επίσης η πείνα ή/και θέματα πέψης "κακών" τροφών μπορεί να δημιουργήσουν θέματα στη χολή, παγκρεατίτιδες, κ.ά., ΑΝ έχουν χρονική συνέχεια.

Εγώ θα το μάζευα αλλά θα του δινα από λίγο όσο περισσότερες φορές τη μέρα μπορείς, ή ακόμα καλύτερα θα το ενάλλασσα κ με κάποια άλλη τροφή, κ θα συνέχιζα να παρακολουθώ πώς πάει η όρεξή του κ τα κακά του. Κ θα κοβα τις λιχουδιές εννοείται.

Είμαι πολύ υπέρ της (εν)αλλαγής τροφής, με κάτι εξίσου δελεαστικό, γενικά όταν τα κάνουν αυτά. Κ λόγω φόβου μην τα πειράζει αλλά κ για πείραμα αν θες, για διαπίστωση αν είναι όντως διατροφικό το θέμα.

(Επίσης, που μένεις; Γιατί Θεσσαλονίκη κυκλοφορεί ψιλο-ίωση, τύπου γαστρεντερίτιδα, από ότι μου είπανε).
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Εγώ απλά το ακούω με δυσπιστία αυτό, πια, γιατί σε μας (κ σε πολλούς άλλους που κάναμε αυτή την κουβέντα μες στα χρόνια) γινόταν εν τέλει λόγω επικείμενου γαστρεντερικού προβλήματος* κ τα "άστον να πεινάσει μέχρι να θελήσει να φάει", "άστον να κάνει την αφαγία του κ θα ξαναφάει (το ίδιο φαϊ, που τελικά τον πείραζε)" κ γενικά η αντιμετώπιση ως "βαρεμάρα" εν τέλει του διέλυσε το γαστρεντερικό κ του δημιουργούσε κ άλλα προβλήματα** - εκτός από τα αρχικά εν τη γενέση γαστρεντερικά. Γιατί δεν ήταν τελικά βαρεμάρα αλλά κάποιο πρόβλημα με την τροφή, γενικό ή ειδικό για τη συγκεκριμένη "φουρνιά", που 'χτιζόταν' με κάθε πρόσληψη αυτής της τροφής.
Δε θα διαφωνήσω ότι γίνεται λάθος αξιολόγηση κάποιον καταστάσεων από τους κτηνίατρους ή κάποια λάθος εκτίμηση. Το γαστρεντερικο θέλει παραπάνω προσοχή την οποία οι κτηνίατροι λύνουν με ένα 'γκαστρο και άγιος ο θεος'.
Θεωρώ είναι και οι γνώσεις του ιδιοκτήτη,η παρατήρηση και οι γνώσεις του κτηνιατρου και σαν σούμα όλο αυτό καταλήγει σε ένα σωστό πόρισμα.
Ας πούμε εγώ βλέπω έναν εντελώς υγιή σκύλο, μέσα στην τρέλα και την παλαβομαρα. Σίγουρα δεν αναιρεί ότι μπορεί κάτι να συμβαίνει στο γαστρεντερικο του,που σημαίνει ότι δεν τον πονάει ή ενοχλεί. Οπότε θέλει συνεχή παρατήρηση.

Εκτός βέβαια κ αν τον παραμπούκωσες στη λιχουδιά αυτές τις μέρες :ROFLMAO: Επίσης μπορεί να τον πείραξε κάποια λιχουδιά κ να μην τρελαίνεται να φάει γιατί έχει upset στομάχι/έντερο όταν έρχεται η ώρα του φαγητού.
Δεν τον παραμπουκωσα ίσα ίσα τις μείωσα κι ολας γιατί θέλω να χάσει 1μιση κιλό. Βέβαια έπαιρνα core μαλακές και τώρα πήρα acana σκληρές πολύ. Αλλά δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο τελικά.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
*π.χ. η πείνα σε οργανισμό που το πάει για κολίτιδα (ίσως να ισχύει κ για τη γαστρίτιδα, δεν είμαι σίγουρη) είναι καταστροφή. Επίσης η πείνα ή/και θέματα πέψης "κακών" τροφών μπορεί να δημιουργήσουν θέματα στη χολή, παγκρεατίτιδες, κ.ά., ΑΝ έχουν χρονική συνέχεια.

Εγώ θα το μάζευα αλλά θα του δινα από λίγο όσο περισσότερες φορές τη μέρα μπορείς, ή ακόμα καλύτερα θα το ενάλλασσα κ με κάποια άλλη τροφή, κ θα συνέχιζα να παρακολουθώ πώς πάει η όρεξή του κ τα κακά του. Κ θα κοβα τις λιχουδιές εννοείται.

Είμαι πολύ υπέρ της (εν)αλλαγής τροφής, με κάτι εξίσου δελεαστικό, γενικά όταν τα κάνουν αυτά. Κ λόγω φόβου μην τα πειράζει αλλά κ για πείραμα αν θες, για διαπίστωση αν είναι όντως διατροφικό το θέμα.

(Επίσης, που μένεις; Γιατί Θεσσαλονίκη κυκλοφορεί ψιλο-ίωση, τύπου γαστρεντερίτιδα, από ότι μου είπανε).
Αν είναι κάποιο "νούμερο" στο να μη φάει την τροφή του απαιτώντας κάτι άλλο. Είμαι κάθετος στο να φάει την τροφή που βαρέθηκε. Ταΐζω ποικιλία στην μπαρφ,κάθε μέρα τρώει και άλλη συνταγή και άλλο κρέας.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
(Επίσης, που μένεις; Γιατί Θεσσαλονίκη κυκλοφορεί ψιλο-ίωση, τύπου γαστρεντερίτιδα, από ότι μου είπανε).
Κάτι τέτοιο έπαιξε και Αθήνα πριν λίγο καιρό. Μαζί με τον δικό μου αλλά 3 είχαν στα κόπρανα τους αίμα..τα άλλα με διάρροια
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
Σήμερα το πρωί να έφαγε από την τροφή τα 100 γραμμάρια..τώρα το απόγευμα έφαγε άλλα 200. Ενώ συνολικά στο πιάτο του έχει 800 γραμμάρια.
Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει
τα 300 γρ που εφαγε το πρωι και το απογευμα ειναι η καινουρια τροφη holy barf η nature's food?
 






bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
μηπως να κοψεις τις πολλες λιχουδιες, ισως κακομαθαινει; :unsure: ισως κατι να τον πειραξε. βλεποντας και κανοντας. απ οτι καταλαβαινω το θεμα δεν ξεκινησε οταν του εδωσες τη νεα τροφη, να πεις οτι φταιει αυτο.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
μηπως να κοψεις τις πολλες λιχουδιες, ισως κακομαθαινει; :unsure: ισως κατι να τον πειραξε. βλεποντας και κανοντας. απ οτι καταλαβαινω το θεμα δεν ξεκινησε οταν του εδωσες τη νεα τροφη, να πεις οτι φταιει αυτο.
Όχι δε φταίει ούτως η άλλος από την νέα τροφή δεν εφαγε πάνω από 200 γραμμάρια
Λιχουδιές έχουμε κόψει τις πολλές εδώ και καιρό απλά άλλαξα τις Λιχουδιές. Ένα μυστήριο
 








Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Με το χρονοδιάγραμμα και εγώ έχω μπερδευτεί πολύ είναι η αλήθεια. Στο ενδιάμεσο με όλα αυτά είχα 40 πυρετό και έχασα τις μέρες εντελώς.
Για βραδινό πλάκωσε και τα 800 γραμμάρια φαγητού του πάντως και έγλειφε και το πιάτο. Επιλεκτική αφαγία απ ότι έχω καταλάβει κάνει και τρώει μια φορά την μέρα.
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Καν'το ένα γεύμα την ημέρα, αν έχει περισσότερη όρεξη το βράδυ, τότε το βράδυ.
Ναι έχει επιλέξει ο ίδιος ότι θέλει να τρώει μια φορά την ημέρα. Έχει "κατσει" να είναι το βραδινό.
Απ ότι διάβασα και συζήτησα με διατροφολόγο και κτηνίατρο δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ο σκύλος να τρώει μια φορά την μέρα. Αφού έχει όρεξη και τρώει και με όρεξη το βράδυ τσάμπα έφερα τον πανικό.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.166
Μηνύματα
896.585
Μέλη
19.967
Νεότερο μέλος
sonakias