Δεν τρώει από το μπολ


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα σε όλους εδώ και μέρες σταμάτησε να τρώει τροφή από το μπολ την άφησα από το πρωί μέχρι τώρα και δεν την ακούμπησε όταν της είπα φάε πήγε αναποδογύρισε το μπολ και έφαγε ..έχει τύχει σε κάποιον αυτό? Υπάρχει περίπτωση να πεζει ρόλο ότι χθες αδιαθετησε γ αυτό και άλλαξε η συμπεριφορά της?
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Οταν αδιαθετούν, αλλάζει η συμπεριφορά τους στο φαγητό. εμένα λίγες μέρες πριν τρώει πολύ λιγότερο μετά όμως κανονικά. Ίσως όμως κάθε σκυλίτσα αντιδρά διαφροετικά. Δεν αφήνουμε την τροφή στο μπωλ. Την αφήνουμε για 20 λεπτα περίπου κι αν δεν φάει, τη μαζεύουμε και τη ξαναβγάζουμε στο επόμενο γεύμα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει θόρυβο στο πάτωμα το μπωλ και να το ενοχλεί????
 
  • Like
Reactions: Billias83 and Orjo


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Αλλαξε το μπολ, η ειναι το ιδιο που ειχε παντα? σε περιπτωση που αλλαξε, ισως της φαινεται περιεργο το νεο μπολ.
Υπαρχουν πολλες αλλες πιθανες αιτιες. Ας πουμε, μπορει να ειχε μεινει λιγο σαπουνι πιατων πανω στο μπολ μετα το πλυσιμο του, και να της μυριζε παραξενα.
Μπορει να την ενοχλει ο ηχος του φαγητου μεσα στο μπολ, η αμα το μπολ ειναι στο πατωμα, μπορει να την ενοχλει ο ηχος που κανει οταν κουνιεται.
Μπορει επισης απλα να μην πειναγε σημερα.
 
  • Like
Reactions: Billias83 and Orjo


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το μπολ είναι το ίδιο που είχε πάντα έχει λάστιχο από κάτω για ναην γλυστραει οπότε δεν κάνει και θόρυβο δεν έχει αλλάξει απόλυτος τίποτα δεν νομίζω ότι υπάρχει μέρα που δεν πεινάει
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Της βάζεις κάτι έξτρα μαζί με την τροφή της? Η δικιά μας επειδή είχε καλομάθει, όταν της βάζαμε σκέτη τροφή επειδή έπρεπε να στεγνώσει λίγο, συνήθιζε να την σκορπίζει και να παίρνει μπουκιές απο την κουζίνα, να έρχεται στο σαλόνι, να αδειάζει και μετά να τις τρώει μια μια απο κάτω κοιτάζοντάς μας. Πλέον βρήκαμε μια τροφή που της αρέσει περισσότερο και το έχει κόψει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Βάλε την τροφή σε ένα άλλο δοχείο μήπως και βγάλεις συμπέρασμα. Αν της δώσεις από το χέρι σου ;

Δεν αφήνουμε την τροφή στο μπωλ. Την αφήνουμε για 20 λεπτα περίπου κι αν δεν φάει, τη μαζεύουμε και τη ξαναβγάζουμε στο επόμενο γεύμα.
20 λεπτά !!!!, χμμ, εξαρτάται από το σκυλί. Αν δεν την φάει σε 30"-35" θα σκεφτώ πως κάτι τρέχει. Αν περάσει ενάμιση λεπτό πρέπει να ανησυχώ πως σίγουρα κάτι φταίει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Την έβαλα σε άλλο μπολ δεν την ακούμπησε μόλις πήγα να της πάρω το μπολ έτρεξε και άρχισε να τρώει όταν απομακρύνθηκα το άφησε πάλυ μετά απλά δεν ασχολήθηκα μαζί της πήγε την άδειασε κάτω και την έφαγε από το χέρι μου τρώει .. να μην της αρέσει δεν νομίζω γιατί μια χαρά έτρωγε χωρίς κανένα θέμα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πολλές φορές δίνουμε σημασία σε μια συμπεριφορά και άθελά μας το κάνουμε ακόμα πιο πολύπλοκο.
Δεν ταιζω σε μπωλ, μονάχα αν είναι για κάνα σνακ αλλά... αν δεν το έτρωγε σε 3δευτερολεπτα θα το έπαιρνα. Ας φάει σε 2-3 ώρες. Ναι μου έχει τύχει να θέλω να φάει κάτι και να μη της αρέσει. Δεν θες, οκ πάω για ύπνο και τα λέμε σε μερικές ώρες πάλι.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σε αυτό που λες ίσως έχεις δίκαιο απλά πιστεύω ότι έχει καταλάβει ότι έτσι με κάνει και ασχολούμαι μαζί της σήμερα απλά της έβαλα φαγητό και εφύγα μετά από 10 λεπτά πήγε και έφαγε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3