Δερματικα προβληματα στο σκυλι μου


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Καλημερα!Εχω ξαναγραψει στο παρελθόν,εχω ενα ημιαιμο θηλυκο 6 μηνων.Απο την αρχη που την υιοθετησα ειχε δερματικα προβληματα, το τελευταιο διάστημα παρουσιαζε κοκκκινιλες , ξηροδερμια σαν πυτιριδα και κενα στο τριχωμα.Ο κτηνιατρος της εκανε καλλιέργεια & τριχογραμμα , πήρε επισης και δειγματα για να τα ελεγξει.Οι πρωτες εξετασεις ηταν αρνητικες ,αρα μου είπε οτι αποκλειεται η ψωρα και περιμενουμε την καλλιέργεια για να δουμε αν ειναι μυκητας.Αν ολα ειναι αρνητικα, μου ειπε πως είναι αλλεργια.Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;
 


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Καλημερα!Εχω ξαναγραψει στο παρελθόν,εχω ενα ημιαιμο θηλυκο 6 μηνων.Απο την αρχη που την υιοθετησα ειχε δερματικα προβληματα, το τελευταιο διάστημα παρουσιαζε κοκκκινιλες , ξηροδερμια σαν πυτιριδα και κενα στο τριχωμα.Ο κτηνιατρος της εκανε καλλιέργεια & τριχογραμμα , πήρε επισης και δειγματα για να τα ελεγξει.Οι πρωτες εξετασεις ηταν αρνητικες ,αρα μου είπε οτι αποκλειεται η ψωρα και περιμενουμε την καλλιέργεια για να δουμε αν ειναι μυκητας.Αν ολα ειναι αρνητικα, μου ειπε πως είναι αλλεργια.Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;
 

Attachments





mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Νταρντάνα η Λούνα :giggle:
Να σου ζήσει :)

Τα περισσότερα σκυλιά, σε κάποια στιγμή της ζωής τους, παρουσιάζουν αλλεργία σε κάτι. ΄Η απλή, παροδική, τυχαία, ήπια ενόχληση, που συνήθως περνάει από μόνη της, ή με λίγη βοήθεια.
Βάζε της αμπούλες για ψύλλους.
Δες μήπως μπορείς να της πάρεις μια ποιοτικότερη τροφή ή να δοκιμάσεις άλλη ποικιλία της ίδιας μάρκας.
Τις κοκκινίλες άστες προς το παρόν για λίγο, αν δεν την ενοχλούν και δεν τις πειράζει. Ίσως περάσουν και μόνες τους. Δώσε χρόνο αν το σκυλί δεν ταλαιπωρείται και περίμενε να βγει η καλλιέργεια, μήπως τυχόν σας οδηγήσει κάπου.
 
  • Like
Reactions: GRDANE