Δερματικό πρόβλημα


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
ROTTIE: Ο τίτλος του θέματος αλλάχτηκε σε «Δερματικό πρόβλημα» για να είναι πιο περιγραφικός και συγκεκριμένος.

Φίλοι χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας..., τουλάχιστον μέχρι αύριο το απόγευμα που θα τον πάω στον κτηνίατρο..., αν τα καταφέρω... δηλαδή, γιατί έχω και άλλο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα και δεν ξέρω αν θα προλάβω...

Συμβαίνει το εξής...

Χθες είδα ότι στο κάτω - κάτω μέρος της κοιλίτσας του, εκεί που τελειώνουν οι θηλές, για να καταλάβετε καλύτερα σε ποιο σημείο εννοώ..., μου παρουσίασε ένα στρογγυλό, λες και το έχεις φθιάξει με διαβήτη ερεθισμό..., σαν εκζεσματάκι...

Του έβαλα δυο - τρεις φορές betadine και παρατήρησα, ότι εκτός από τις στιγμές, που του έβαλα το betadine και φαίνεται δεν του άρεσε η μοιρωδιά και το έγλυψε για λίγο, δεν έδειχνε να τον ενοχλεί...

Σκέφθηκα ότι μπορεί να είχε ακουμπίσει και σε καμμιά τσουκνίδα, να είχε ψιλοχτυπήσει..., γιατί είναι και σημείο που δεν έχει και τόσο τρίχωμα..., ή το πιο πιθανό να τον τσίμπησε κάτι, αλλά δεν μου φάνηκε ανησυχητικό...

Σήμερα όμως το μεσημέρι, βλέπω ότι το ίδιο ακριβώς ολοστρόγγιλο εκζεσματάκι το έβγαλε και στην μουσούδα του...

Και πάλι, δεν τον βλέπω να ασχολείτε..., αλλά δεν ξέρω και τι να υποθέσω... και ξέρετε τώρα την τρέλα μου εμένα με το ντουντούνι μου... και ο διάολος... τα φέρνει έτσι πάντα και όλα συμβαίνουν Σαββατοκύριακα...

Επιπλέον αύριο το πρωί, αφαιρεί ο αδελφός μου το νεφρό του... και καταλαβαίνεται..., δεν έχει άλλον εκτός από μένα, τη μητέρα μας την έχουμε χάσει..., ο πατέρας μας είναι μεγάλος και άρρωστος, δεν γίνεται να τον αφήσω μόνο του, πρέπει να είμαι όλη μέρα μαζί του στο νοσοκομείο...

Σας παρακαλώ, πείτε μου τη γνώμη σας... και βοηθήστε με... όσο μπορείτε...

Μήπως το σπρέυ που του βάζω καθημερινά για τις σκνίπες..., επειδή έτυχε και πριν λίγες μέρες, άλλαξα και μάρκα, φταίει αυτό...???

Τι να κάνω...???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... και περιμένω με ανυπομονησία και αγωνία τις γνώμες σας...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δυσκολα να κανει κανεις διαγνοση ετσι!

Αλλα ετσι, ολοστρογγυλα που τα περιγραφεις, μου ακουγεται για μυκητας!

Βαλε καμια αντιμυκιτιακη αλοιφη- αν και το Betadine κατι ψιλοκανει- αλλα υπαρχουν καλυτερες αλοιφουλες.

Για τον αδελφο σου σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να αναροσσει γρυγορα!
 


helga

Active Member
12 Ιουνίου 2007
42
0
Ηρακλειο Κρητης
Λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω, δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο ποτε, αλλα ευχομαι να πανε ολα καλα, για ολους σας!!

Θα ειστε στις σκεψεις μας!
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Μάλλον δεν θα διαβάσεις σημερα τις απαντησεις, μιας και εισαι στο νοσοκομείο, αλλα γιατι δεν παιρνεις τον κτηνιατρο ενα τηλ μηπως σου δώσει καμια συμβουλη μεχρι αυριο που θα τον πας?? ή να αγγαρευες κανεναν φιλο να τον παει?
δεν ακουγεται παντως κατι σοβαρο.

Περαστικά και στον αδερφο σου και στον Morgan.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
FrenchieFan said:
...αλλα υπαρχουν καλυτερες αλοιφουλες.
Καταρχήν, να πάνε όλα καλά με τον αδερφό σου.

Σχετικά με το έκζεμα, αν είναι μύκητας βοηθά η αλοιφή daktarin (η κλασική που χρησιμοποιούμε και σε ανθρώπους). Καλμάρει το έκζεμα και σε 4-5 ημέρες το διώχνει.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Ευχαριστώ θερμά...

Σας ευχαριστώ θερμά, όλους φίλοι μου, για τις ευχές σας και την συμπαράστασή σας, η οποία με συγκινεί και με τιμά... :!:

Ελπίζω, να σας πω νέα μου, αύριο το βράδυ, εάν θέλει ο Θεός..., γιατί ακόμα δεν έχω κανένα νεότερο..., η κατάσταση είναι ίδια...

Το χειρουργείο του αδελφού μου, θα γίνει τελικώς αύριο το πρωί στις 10.00 :cry:

Θα φροντίσω αύριο το πρωί, πάρω και την αλοιφούλα που μου είπατε... να του βάζω, γιατί έτσι όπως πάνε τα πράγματα, δεν νομίζω ούτε αύριο ότι θα μπορέσω να τον πάω στον κτηνίατρο... :cry:

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Μη στεναχωριέσαι, το δερματικό πρόβλημα του morgan δεν είναι επείγον περιστατικό. Αν δεν μπορείς να επισκεφτείς άμεσα το κτηνίατρο, καλό θα ήταν να τον πάρεις τηλέφωνο και να του περιγράψεις τα συμπτώματα για να σου δώσει συμβουλές και να σου προτείνει φαρμακευτική αγωγή, τουλάχιστον μέχρι να μπορέσεις να τον επισκεφτείς.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf