Δερματικό


nasiad

Member
29 Ιουνίου 2023
5
1
39
Καλημέρα σε όλους,
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω απελπιστη. Εδώ και 5 μήνες έχουμε πρόβλημα δερματικό , δεν το είχαμε ξανά πάθει στα 8 μας χρόνια . Στην αρχή το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση, ηρεμήσαμε λίγο αλλά μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Βάλαμε κρεμουλα τοπικά σε όποια μπορούσαμε , ξεκινήσαμε ξανά αντιβίωση, ακολούθησε και κορτιζόνη .κάναμε κ πλύσεις με malaseb, με douxo επίσης. Με το που σταματάμε τα χάπια ξεκινάει ξανά και σε χειρότερο βαθμό. Κάναμε ξύσμα σε κάθε σημείο όπου είχαμε θέμα, κάναμε αίματος, κοίταξμε κ για Καλαζαρ. Είμαστε όμως περδικι σε όλα... Σήμερα μου παρουσιασε κ στο κεφάλι ένα μεγάλο ... Μας ξεκίνησε ξανά αντιβίωση ... Δεν ξέρω όμως τι έχει :/ δεν βρίσκουμε τι μπορεί να έχει κ δεν θεωρώ ότι η λύση είναι συνέχεια η αντιβίωση... Ξέρει κάποιος να μου πει ,αν το έχει πάθει κάποιο άλλο φιλαράκι μας;
Συγνώμη για το σεντόνι αλλά ήθελα να τα πω όλα
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εχεις πάρει δεύτερη ιατρική γνώμη;
Τον/την ενοχλούν; Φαγουρίζεται; Ξύνεται; Γλύφεται;
Στις φωτό 3/4/5 μου μοιάζουν με hot spots.
Του κεφαλιού όμως είναι πολύ μεγάλο και δεν μου έχει ξανατύχει και αυτά της ράχης είναι πολλά και μικρά και επίσης με μπερδεύουν :unsure:


Hot spot & Αλλεργίες
hot-spots-Πώς-και-γιατί
 
  • Like
Reactions: Estranged




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
με την μπελλα 3 μηνες ταλαιπωριοταν με σταφυλοκοκκο, 3 κτηνιατροι δεν ηξεραν να μου πουν τι ηταν. μονη μου βρηκα φωτογραφιες στο ιντερνετ και εβγαλα ακρη...
 
  • Wow
Reactions: Estranged


nasiad

Member
29 Ιουνίου 2023
5
1
39
ποσο καιρο κανατε πλυσεις με μαλασεμπ? αν βοηθησε, δεν σταματας οταν φυγει, συνεχιζεις για καμια βδομαδα ακομα, αλλιως επανερχεται. κρεμα τι βαλατε? δες κι αυτο Nummular Eczema: vs Ringworm, Causes, Symptoms, Treatment
Καλησπέρα,
Κάναμε μπάνιο για 1 μήνα ανά 5 μέρες με malaseb. Μετά ανά 3 μέρες με douxo και τώρα το douxo σε μορφή αφρού για να το βάζω τοπικά απευθείας . Το μόνο που βοήθησε είναι ότι δεν θυμόταν τόσο όταν έκανε μπάνιο της πρώτες 2 μέρες
Κρέμες μου έδωσε ο πρώτος κτηνίατρος την τραβογκορ κ ο δεύτερες κενακομπ η φουσικορτ ( αν κ οι 2 πρώτες είναι για μύκητες μου είπαν ότι δεν παίζει ρόλο)
 


nasiad

Member
29 Ιουνίου 2023
5
1
39
Εχεις πάρει δεύτερη ιατρική γνώμη;
Τον/την ενοχλούν; Φαγουρίζεται; Ξύνεται; Γλύφεται;
Στις φωτό 3/4/5 μου μοιάζουν με hot spots.
Του κεφαλιού όμως είναι πολύ μεγάλο και δεν μου έχει ξανατύχει και αυτά της ράχης είναι πολλά και μικρά και επίσης με μπερδεύουν :unsure:


Hot spot & Αλλεργίες
hot-spots-Πώς-και-γιατί
Καλησπέρα,
Ναι πήγα σε 2 κτηνιάτρους. Hot spot δεν είναι είπαν, σταφυλόκοκκο επίσης δεν είναι αλλά μπορεί να δημιουργηθεί αργότερα .
Ξυνεται εννοείτε τρελά, δεν μπορεί να γλύψει στα σημεία που τα έχει αλλά τρίβεται σε όλο το σπίτι όπου μπορεί.
Μίλησα με τον εκτροφέα κ μου είπε να τον ψεκάζω με engemycin το οποίο είναι σαν pulvo αλλά μπλε σαν αυτό που βάζουμε στα πρόβατα κ ότι θα τον ηρεμήσει .. το παρήγγειλα κ αυτό κ περιμένω να έρθει... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
 


nasiad

Member
29 Ιουνίου 2023
5
1
39
με την μπελλα 3 μηνες ταλαιπωριοταν με σταφυλοκοκκο, 3 κτηνιατροι δεν ηξεραν να μου πουν τι ηταν. μονη μου βρηκα φωτογραφιες στο ιντερνετ και εβγαλα ακρη...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
με την μπελλα 3 μηνες ταλαιπωριοταν με σταφυλοκοκκο, 3 κτηνιατροι δεν ηξεραν να μου πουν τι ηταν. μονη μου βρηκα φωτογραφιες στο ιντερνετ και εβγαλα ακρη...
Αυτό, δεν ξέρω αν έτυχε ή πέτυχε, αλλά είναι πάρα πολύ κακή συμβουλή.
Κανένα ιντερνετ δεν μπορεί να αντικαταστήσει, την κλινική εξέταση από γιατρό.

@nasiad εφόσον έχεις κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις και δεν έδειξαν κάτι, είναι ας πούμε καλό. 5 μήνες είναι πολλοί βέβαια για να μην έχει ακόμη ξεπεραστεί το πρόβλημα, αλλά κάντε λίγο ακόμη υπομονή και οι δυό σας. Κράτα στεγνές τις πληγές και προσπάθησε να μην τις πειράζει.
Αλλαξε κάτι στο περιβάλλον σας; Καινούργιο καθαριστικό πατωμάτων ίσως; Ψεκάσατε πουθενά με τίποτα, για κάποιο λόγο; Κάτι τέλος πάντων, που έγινε πρώτη φορά, στα 8 του χρόνια; Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Τα δερματικά είναι μεγάλο βάσανο δυστυχώς. Αργούν να ιαθούν, αλλά ακόμη χειρότερα, συνήθως δεν καταφέρνουμε να προσδιορίσουμε την αιτία τους. Εύχομαι να μην του ξαναβγούν του φουκαρά.

Περαστικά του και αν έχεις κάποια εξέλιξη, ενημέρωσέ μας!
 


nasiad

Member
29 Ιουνίου 2023
5
1
39
Αυτό, δεν ξέρω αν έτυχε ή πέτυχε, αλλά είναι πάρα πολύ κακή συμβουλή.
Κανένα ιντερνετ δεν μπορεί να αντικαταστήσει, την κλινική εξέταση από γιατρό.

@nasiad εφόσον έχεις κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις και δεν έδειξαν κάτι, είναι ας πούμε καλό. 5 μήνες είναι πολλοί βέβαια για να μην έχει ακόμη ξεπεραστεί το πρόβλημα, αλλά κάντε λίγο ακόμη υπομονή και οι δυό σας. Κράτα στεγνές τις πληγές και προσπάθησε να μην τις πειράζει.
Αλλαξε κάτι στο περιβάλλον σας; Καινούργιο καθαριστικό πατωμάτων ίσως; Ψεκάσατε πουθενά με τίποτα, για κάποιο λόγο; Κάτι τέλος πάντων, που έγινε πρώτη φορά, στα 8 του χρόνια; Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Τα δερματικά είναι μεγάλο βάσανο δυστυχώς. Αργούν να ιαθούν, αλλά ακόμη χειρότερα, συνήθως δεν καταφέρνουμε να προσδιορίσουμε την αιτία τους. Εύχομαι να μην του ξαναβγούν του φουκαρά.

Περαστικά του και αν έχεις κάποια εξέλιξη, ενημέρωσέ μας!
Σ ευχαριστώ πολύ, όχι δεν έχει αλλάξει κάτι στο περιβάλλον η γενικά σε καθαριστικά κτλ. Το μόνο που σκεφτόμαστε είναι μήπως άλλαξαν κάτι στα συστατικά της τροφής του κ να τον πειράζει οπότε θα δω να κάνω λίγο αποχή και να του δείξω μαγειρευτά να αποκλείσω κ αυτό το ενδεχόμενο... Και εύχομαι να τελειώσει όντως σύντομα ...
 
  • Like
Reactions: mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Αυτό, δεν ξέρω αν έτυχε ή πέτυχε, αλλά είναι πάρα πολύ κακή συμβουλή.
Κανένα ιντερνετ δεν μπορεί να αντικαταστήσει, την κλινική εξέταση από γιατρό.
οταν η κλινικη εξεταση απο γιατρο δεν βγαζει ακρη και μου λενε μπουρδες και ταλαιπωρειται το ζωο 3 μηνες, ναι θα ψαξω μονη μου να βγαλω ακρη! και δεν ηταν τελικα κατι εξωπραγματικο...μαλασεμπ και φουσιντιν σε μια βδαμαδα θεαματικη βελτιωση...
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
το μαλασεμπ θελει 2-3 φορες την εβδομαδα, μια φορα καθε 5 μερες δεν ειναι αρκετο για να αντιμετωπισει το θεμα (αν ειναι κατι που το μαλασεμπ μπορει να αντιμετωπισει)
 
  • Like
Reactions: spyv


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
αν του δινεις κροκετα, σκεψου να τον γυρισεις barf, ειτε του εμποριου ειτε σπιτικο. οι κροκετες ειναι οτι χειροτερο. βεβαια μπορει να μην φταιει το φαγητο και να ναι παθολογικο, οποτε εκει θελει ψαξιμο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU