Δεσποινίς ...Διευθυντής


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Κοινώς, μου έχει βάλει τα 2 πόδια σ' ένα παπούτσι, χωρίς να έχει πατήσει κανένα απο τα πόδια της στο σπίτι, ακόμη!:barefoot:

Είμαι η Αναστασία και η περί ης ο λόγος “διευθύντρια”, είναι μια μαλτέζα, η οποία, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα μπει επισήμως στη ζωή μου, κατά τα μέσα με τέλη Μαΐου. Και επειδή, “άλλη παιδί δεν έκανε, μόνο η Μαριώ τον Γιάννη” το άγχος και η αγωνία έχουν χτυπήσει κόκκινο!

Να πω (μήπως κι έμεινε κάποια αμφιβολία:LOL:) οτι είναι η πρώτη φορά που θα συμβιώσω με ένα απο αυτά τα υπέροχα πλάσματα και η αλήθεια είναι πως, ενώ ο χρόνος που μεσολαβεί μέχρι να την παραλάβω, ενίοτε μου φαίνεται ατελείωτος, αναφορικά με τα όσα έχω να μάθω, ώστε να έχει μια ασφαλή και ευχάριστη ζωή μαζί μου, είναι μάλλον ελάχιστος…

Εδώ, βέβαια, πρέπει να ευχαριστήσω και πάλι όλους εσάς, που μοιράζετε τις γνώσεις σας απλόχερα και βοηθάτε εμάς, τους πιο (χμ… τελείως!) άσχετους, στο να κάνουμε το σωστότερο που μπορούμε για τα τετράποδα συντροφάκια μας!
 


vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
Κοινώς, μου έχει βάλει τα 2 πόδια σ' ένα παπούτσι, χωρίς να έχει πατήσει κανένα απο τα πόδια της στο σπίτι, ακόμη!:barefoot:

Είμαι η Αναστασία και η περί ης ο λόγος “διευθύντρια”, είναι μια μαλτέζα, η οποία, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα μπει επισήμως στη ζωή μου, κατά τα μέσα με τέλη Μαΐου. Και επειδή, “άλλη παιδί δεν έκανε, μόνο η Μαριώ τον Γιάννη” το άγχος και η αγωνία έχουν χτυπήσει κόκκινο!

Να πω (μήπως κι έμεινε κάποια αμφιβολία:LOL:) οτι είναι η πρώτη φορά που θα συμβιώσω με ένα απο αυτά τα υπέροχα πλάσματα και η αλήθεια είναι πως, ενώ ο χρόνος που μεσολαβεί μέχρι να την παραλάβω, ενίοτε μου φαίνεται ατελείωτος, αναφορικά με τα όσα έχω να μάθω, ώστε να έχει μια ασφαλή και ευχάριστη ζωή μαζί μου, είναι μάλλον ελάχιστος…

Εδώ, βέβαια, πρέπει να ευχαριστήσω και πάλι όλους εσάς, που μοιράζετε τις γνώσεις σας απλόχερα και βοηθάτε εμάς, τους πιο (χμ… τελείως!) άσχετους, στο να κάνουμε το σωστότερο που μπορούμε για τα τετράποδα συντροφάκια μας!

Μωρέ ποια μου θυμίζεις.... ποια μου θυμίζεις!! χμ... αυτό για την ώρα!!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μωρέ ποια μου θυμίζεις.... ποια μου θυμίζεις!! χμ... αυτό για την ώρα!!
Δεδομένου οτι δεν γνωρίζω κάποιον με YorkShire, υποθέτω ότι είτε με συγχέεις με κάποια άλλη, είτε εννοείς κάτι που δεν κατάφερα να αποκωδικοποιήσω…

Σε κάθε περίπτωση, καλώς σας βρήκα!

Ααα!! Τελικά, έχουν και τα μαλτέζ πόδια!!!
 




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Σε ευχαριστώ!

Απο ένα εκτροφείο, στο οποίο κατέληξα μετά απο πολύ μεγάλη έρευνα, πολύ διάβασμα και πολλές ώρες συζητήσεων μαζί τους.
Με διευκόλυναν βέβαια αρκετά και όσοι αναφέρονταν στα κουτάβια τους με τον όρο "ετοιμοπαράδοτα"...:mad:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Σε ευχαριστώ!

Απο ένα εκτροφείο, στο οποίο κατέληξα μετά απο πολύ μεγάλη έρευνα, πολύ διάβασμα και πολλές ώρες συζητήσεων μαζί τους.
Από ποιό εκτροφείο;
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Από ποιό εκτροφείο;
Μπορεί να έχω τις καλύτερες εντυπώσεις μέχρι στιγμής, αλλά επειδή έχουμε μέλλον ακόμη και η άποψή μου δεν είναι ολοκληρωμένη, δεν θα ήθελα προς το παρόν να αναφερθώ στο συγκεκριμένο εκτροφείο ονομαστικά και να εκληφθεί απο κάποιον (έστω, μελλοντικά) ως “πρόταση”.

Παρόλ’ αυτά, αν εσύ ή κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται για την συγκεκριμένη φυλή, θέλει ένα όνομα για να ξεκινήσει την έρευνά του απο κάπου, πολύ ευχαρίστως να του απαντήσω μέσω προσωπικού μηνύματος.

Με χαροποιεί και με ανακουφίζει πάντως, το γεγονός οτι μέλη της κοινότητας που είναι ιδιαιτέρως ενεργά και απ’ ότι κατάλαβα γνωρίζουν πολύ καλά το τί συμβαίνει στο χώρο (σε αντίθεση με μένα), έχουν αναφερθεί στην συγκεκριμένη εκτροφέα με αρκετά θετικά σχόλια!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μωρέ ποια μου θυμίζεις.... ποια μου θυμίζεις!! χμ... αυτό για την ώρα!!
Θα συμφωνησω κ ας κανω λαθος...
Θεωρώντας οτι οι δημοσιεύσεις μου είναι ελάχιστες, με συνέπεια το “στίγμα” μου να μην επαρκεί, ώστε να θεωρείτε πως με γνωρίζετε μέσω αυτών, πιθανολογώ οτι σας θυμίζει κάτι το nick μου, ή το γεγονός πως οι αναζήτησεις μου περιστρέφονται γύρω απο τα μαλτέζ.

Επειδή όμως, συμμετέχω στην κοινότητα για να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου και την αγωνία μου (προς το παρόν), τα προβλήματα και τις απορίες μου (στο μέλλον), θα το εκτιμούσα αν είχατε τη στοιχειώδη ευγένεια, να αφήσετε τα …πέπλα μυστηρίου και είτε να μοιραστείτε μαζί μου αυτό που σας προβληματίζει, είτε να μου επιτρέψετε να διατηρήσω ένα νήμα γεμάτο απο δημοσιεύσεις που θα αφορούν το πλασματάκι που θα μπει σε λίγο στη ζωή μου και όχι τις αναμνήσεις σας.

Θα εκτιμήσω οποιαδήποτε επιλογή σας! Αναστασία.
 








p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Έχουμε μέλλον ακόμα...
Να πάνε όλα καλά και θα πάω να την φέρω σπίτι, προς τα τέλη Μαΐου!:love:
Προς το παρόν, μελέτη ...και σχέδια!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and medusa




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!:)
Είναι εκπληκτικό, πώς μια τόσο μικρή, μπορεί να φέρει τέτοια μεγάλη αλλαγή...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ο καιρός περνάει, το πλασματάκι μεγαλώνει και μαζί της μεγαλώνει και η ανυπομονησία μου, αφού πλησιάζουν σιγά σιγά οι μέρες που θα έρθει επιτέλους σπίτι της!!:love:

 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Κλείσαμε την ημερομηνία!! Το μεθεπόμενο Σάββατο (25/5) το πλασματάκι μετακομίζει στο νέο του σπίτι!!:love::love::love:

Γενικώς, δεν είμαι άνθρωπος που "αγαπάει" μέσω φωτογραφιών και βίντεο, έτσι το διάστημα της αναμονής, μέχρι να γεννηθεί, να περάσει ο πρώτος καιρός κτλ, ήταν σχετικά εύκολο. Μου φαίνεται όμως σαν να έχει περάσει αιώνας απο τότε που την είδα και την πήρα αγκαλιά για πρώτη φορά και σαν να έρχεται ακόμη ένας, μέχρι τη μέρα που θα την φέρω σπίτι της:(

Μέχρι τότε, εγώ σε αναμμένα κάρβουνα κι αυτή....:
 






p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Καταφτάσαμε κι εμείς!!:love:

Ώρα να συστηθούμε και οικογενειακώς! Το επίσημο μας όνομα είναι Phoeliada Jessica Rabbit, αλλά στο εξής θα ακούμε στο “Ρίνα”.

Κάναμε το πρώτο ταξιδάκι απο τον Βόλο στην Αθήνα, στο αυτοκίνητο χαζεύαμε τα πάντα με μεγάλη προσοχή και μπαίνοντας στο σπίτι, μυρίσαμε όσα παιχνίδια υπήρχαν στο πάρκο, πήραμε αυτό που μας έκανε τη μεγαλύτερη αίσθηση και μπήκαμε στο crate να παίξουμε με την ησυχία μας, μέχρι να σερβιριστεί το φαγητό. Φάγαμε, ήπιαμε, κάναμε τσίσα στην πάνα (στα κακά είχαμε μια αστοχία), ξεσαλώσαμε κάνα 2ωρο και όταν κουραστήκαμε μπήκαμε στο crate να πάρουμε τον υπνάκο μας… Πλανήθηκα πλάνην οικτράν ασφαλώς, που πίστεψα οτι θα ξεμπέρδευα έτσι εύκολα με την πάνα, αλλά το οτι έχει τις βάσεις είναι σίγουρα ένα μεγάλο πλεονέκτημα.

Γενικότερα, οι πρώτες μέρες κυλούν με μεγάλο ενδιαφέρον, τόσο για εκείνην που εξερευνά τα πάντα, όσο και για εμένα που εντυπωσιάζομαι απο τα πράγματα που τραβούν την προσοχή της…

Υ.γ. Εκείνη η εκπαίδευση σχετικά με τα δαγκώματα, αργεί πολύ να αποδώσει, γιατί αυτά τα δοντοκαρφιτσάκια δεν παλεύονται??:confused: