Δηλητηρίαση από σαλιγκάρι


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλημέρα σε όλους χθες το βράδυ στης 12 η κόκα μάλλον έφαγε ένα σαλιγκάρι την βρήκα στον κήπο είχε συμπτώματα σαν φόλα της έκανα εμετικά και ατροπίνη όπως μου είπε η κτηνίατρος σήμερα είναι μια χαρά απλά μου είπε να της κάνουμε υπέρυχο υπάρχει περίπτωση να της άφησε κάτι;
 
  • Wow
Reactions: Orjo and Aliki V.




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Υπέρηχο δε νομίζω, βιοχημικές οπωσδήποτε. Απλά ρώτα μήπως δεν έχει νόημα να της κάνεις άμεσα λόγω των φαρμάκων που πήρε κ θέλει να περάσουν 2-3 μέρες - ή το εντελώς αντίθετο.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μου το ειπε η κτηνίατρος κ μετά το έψαξα και γώ με συμπτώματα περίπου σαν την φόλα με το εμετικό που της έκανα δεν φάνηκε να είχε φάει κάτι που θα μπορούσε να είναι φόλα έψαξα όλο το σπίτι στην αυλή δεν βρήκα κάτι κοίταξα και στης κάμερες δεν πλησίασε κανείς όποτε το έχω αποκλείσει αυτό σαλιγκάρια είδα πολλές φορές μέσα στον κήπο της τελευταίες μέρες γ αυτό σκέφτηκα ότι είναι σαλιγκάρι μπορεί και βάτραχος και αυτός το ίδιο προκαλεί
 
  • Like
Reactions: Estranged


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μου είπε να περάσουν σίγουρα 3-5 μέρες σήμερα την πήγα κιόλας από το πρωί είναι μια χαρά τρώει τρέχει πεζει δεν φενετε να της έμεινε κάτι αίμα είπε θα της πάρει μαζί με τον υπερυχο
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Για βατραχο ναι, μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα δηλητηρίασης για σαλιγκάρια πάλι δεν νομίζω. Κατά το παρελθόν είχα πιάσει πολλές φορές τα σκυλιά μου να τρώνε σαλιγκάρια (μπλιαχ κιόλας) χωρίς να τους δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα.
Ο σκύλος της γειτόνισας μου πάλι που του αρέσει να κυνηγάει βατράχια έχει βρεθεί πολλές φορές σε αυτήν την θέση. Φτύνουν/η δαγκώνουν στα μούτρα του σκύλου και τότε ξεκινάνε τα συμπτώματα. Βέβαια το ξεπερνούσε χωρίς ιατρική φροντίδα.
 




Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ζει και βασιλεύει και τον κοσμο κυριεύει :LOL:
Απλά εμφάνιζε κάποια συμπτώματα για λίγη ώρα και μετά όλα καλά. Επανερχόταν πολύ γρήγορα.
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δεν είναι θέμα του να ξεπεράσει απαραίτητα κάτι τέτοιο ένα ζωάκι, αυτό μπορεί να γίνει κ σχετικά εύκολα σε κάποιους οργανισμούς, αλλά το ότι κάθε είδους δηλητηρίαση/τοξίκωση μπορεί (δεν είναι απαραίτητο) να προκαλέσει κάποια μικρή ή μεγάλη βλάβη στο συκώτι ή/και στα νεφρά - ίσως κ κάποιες φλεγμονές όπως π.χ. παγκρεατίτιδα, δεν είμαι πολύ σίγουρη για το τελευταίο.

Γι'αυτό σε κάθε τέτοια περίπτωση καλό είναι (να κοιτάμε πώς να μην το ξαναπάθει όπως ο σκύλος της γειτόνισσας αρχικά :ROFLMAO:, και) να τσεκάρουμε ΑΝ προέκυψε κάποιο τέτοιου είδους θέμα για να βοηθήσουμε συμπληρωματικά. Γιατί μπορεί ΚΑΙ αυτό να ξεπεραστεί μόνο του σε κάποιους οργανισμούς, αλλά σε κάποιους όχι, κ πιθανόν κ να γιγαντωθεί αν αφεθεί.

Προληπτικά δλδ.
 
  • Like
Reactions: mareco and Belvigo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν διαφωνώ. Αν ήταν δικο μου εννοείται ότι θα το έτρεχα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αλλά όταν ο σκύλος είναι αλλουνού εκεί δε σου πέφτει λόγος, ο καθένας κουμάντο στο σκυλο του. Παντός κάποια στιγμή το είχανε πάει για εξετάσεις(είχε παρουσιάσει καποιο θεμα νομίζω ασχετο με το βάτραχο) και ήταν όλα μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: Estranged


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Με βάτραχο της έτρεχαν σάλια χθες έτρεμε ειχε σπασμούς δυσκολία στην αναπνοή έσταζαν σάλια αλλά όχι αφρός όπως όταν είναι από κάποιο φάρμακο σήμερα συνήλθε εντελώς
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Με βάτραχο δεν παθαίνει τίποτα, αν το έπαθε κάτι το έπαθε από το φρύνο (ή μπράσκα), είναι διαφορετικό είδος: https://ksv.gr/ελληνική-πανίδα-βάτραχος-ή-φρύνος/

Ο φρύνος όταν φοβάται, για να αμυνθεί βγάζει από το δέρμα μια τοξική ουσία που προκαλεί τα σάλια που λες ή και σπασμούς, ανάλογα με το σκύλο και την ποσότητα τοξικού που έφαγε. Η σκύλα μου είχε το χούι να τους κηνυγάει για να τους σκοτώσει. Μία φορά που την είδα μες στα σάλια, προσπάθησα να της ξεπλύνω καταρχάς το στόμα και ειδικά τα ούλα για να φύγει όσο από το τοξικό γινόταν και της έκανα ένεση κορτιζόνης. Ενημερωθείτε από κτηνίατρους, αν θυμάμαι καλά η κορτιζόνη είναι το σωστό για τον φρύνο και όχι η ατροπίνη.

Οι φρύνοι πάνε εκεί όπου μαζεύεται νερό, πχ σε αυλές με γκαζόν που ποτίζονται, ειδικά σε σημεία που λιμνιάζει το νερό. Σε ξηρό περιβάλλον δεν θα τους δούμε ποτέ. Επίσης δεν αφήνουμε έξω σε αυλές μπωλ με νερό, οι φρύνοι μπορεί να μπουν μέσα και ο σκύλος να πιεί από το νερό αυτό.
 
  • Wow
Reactions: noni_papa


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Στην αυλή μου έχω και φρυνους και γυμνοσάλιαγκες , αυτά χωρίς καβούκι που επισεις είναι τοξικά .και μένα όταν εγλυφε βάτραχο έτρεχαν μόνο σάλια ,αλλά τώρα ήταν αλλιώς .Η κτηνίατρος μπυ είπε εμετικό και ατροπίνη μετά έδωσα άνθρακα με σύριγγα ..ίσως η κορτιζόνη είναι μήπως έχει κάποια αλεργια η ατροπίνη για πολλούς διαφορετικούς τύπους δηλητηριάσεων αυτό μου είπε η κτηνίατρος στο μισάωρο το σκυλι επανήλθε το πρωί ήταν μια χαρά
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτό με τον γυμνοσάλιαγκα ότι είναι τοξικό δεν το χω ξανακούσει. Ψάχνω να βρω σχετικά και δεν μου βγάζει πουθενά για τοξικότητα σε σαλιγκάρια ή γυμνοσάλιαγκες. Και όχι τίποτα άλλο αλλά μόλις βρέξει κόβουν βόλτα παντού εδώ πέρα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ την είδα να το τρώει γ αυτό πιστεύω ότι είναι τοξικό βέβαια έχουμε και φρυνους πολλούς εδώ και αυτήν τους βάζει στο στόμα αν τον δάγκωσε ίσως πέταξε μεγάλη ποσότητα τοξίνης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όντως στον εμετό που έκανε είχε μόνο υγρά από το στομάχι
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22