Διάροια και Εξετάσεις


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Γειά σας! Ανοίγω νέο θέμα γιατί πραγματικά χρειάζομαι την εμπειρία και τις συμβουλές σας.. Ξεκινάω λοιπόν.. Την προηγούμενη εβδομάδα αρρώστησε ο Σκούμπι μου.. Συγκεκριμένα έκανε μια φορά διάροια κια εμετό την Πέμπτη, παραμονή Πρωτομαγιάς.. Πέρασα από τον γιατρό μου (χωρίς τον μικρό μαζί μου) κια μου είπε να τον ταισω το απογευματάκι και αν δω ότι δεν έχει όρεξη να φάει να τους τον πάω.. Τον τάισα λοιπόν το απόγευμα(κοτόπουλο με λαπά) και το καταβρόχθισε. Εντάξει λέω δε θα ναι τίποτα καμιά βλακεία θα έφαγε και τον πείραξε, καθότι σκύλος-σκούπα:(.
Την Παρασκευή έκανε άλλη μια φορά διάροια και το Σάββατο έκανε πολλή διάροια και έβγαλε ότι είχε φάει με εμετό..Πήρα τον γιατρό τηλ ο οποίος έλειπε τετραήμερο και μου έδωσε αντιεμετικό και αντιβιοτικό ενέσιμα και μου είπε να του κάνουμε ενέσεις.. Αρχίσαμε ενέσεις και δεν ξανάκανε εμετό αλλά η διαροια συνεχίζονταν.. Την Τρίτη πρωί τον πήγα στο ιατρείο όπου μου έδωσε χάπια τα οποία τέλειωσαν το βράδυ..

Αυτό που με ενησυχεί είναι ότι ενώ του είπα να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν κόλλησε κάποιο μικρόβιο μου είπε πως πρόκειται για εντερίτιδα και πως οι εξετάσεις το πιο πιθανό είναι να μην δείξουν τίποτα.. ¨Ομως θέλω να κάνουμε εξετάσεις για να σιγουρευτώ.. Σκέφτομαι να πάρω άλλο γιατρό αύριο να πάρω και δεύτερη γνώμη και να του πω και για εξετάσεις.. Τι εξετάσεις όμως να ζητήσω για να είμαι καλυμμένη?? Επίσης οι αναλύσεις γίνονται από τους ίδιους τους γιατρούς ή στέλνονται σε εργαστήρια?? Θέλω να είμαι σίγουρη πως έχουν τα κατάλληλα μηχανήματα και θα κάνω τις σωστές εξετάσεις για να μην με τρώει η αμφιβολία μετά..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ειλικρινά βασίζομαι στην εμπειρία σας.. ;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ψυχραιμία!Γιατί ντε και καλά να κάνεις εξετάσεις;
Το σκυλί εξακολουθεί να είναι άρρωστο;
Πέρα από το γεγονός ότι δεν έχει ιδιαίτερη αξία πλέον αφού έχει ήδη παρει αντιβίωση, η οποία παραποιεί τα αποτελέσματα, άσε που αν είναι ιός ούτως ή άλλως οι κλασσικές εξετάσεις δεν θα δείξουν κάτι, εσύ όποτε αρρωστήσεις κάνεις εξετάσεις να βρεις ποιό είναι το παθογόνο ή ακολουθείς συνήθως εμπειρική θεραπεία σχετιζόμενη με την κλινική εικόνα;
Ας μην είμαστε υπερβολικοί!
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Τα κόπρανά του δεν έχουν επανέλθει ακόμη στο απόλυτα φυσιολογικό.. Δεν είναι μεν διάρροια όπως ήταν αλλά όχι και απόλυτα κανονικά..
Απλά με τρώει η αγωνία μήπως έχει κάτι παθογόνο και δεν του έχει περάσει εντελώς και του δημιουργήσει κάτι στο μέλλον.. Δεν ξέρω είμαι πράγματι υπερβολική?? Ανησυχώ κυρίως γιατί όπως είπα είναι σκύλος σκούπα και παρόλο που έχω συνέχεια τα μάτια μου πάνω του στην βόλτα όλο και κάτι μου ξεφεύγει..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εγώ το πολύ πολύ να ζητούσα μια κοπρανολογικη από την αρχή (εξέταση δείγματος κοπράνων με τη βοήθεια ηλεκτροσκοπίου).
Πλέον δεν έχει νόημα.
Περαστικά του.

Παρεμπιπτόντως τι φάρμακα πήρε?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ με Rottie. Και το Μουφ μου αρρώστησε με διάρροια και η κτηνίατρος μου είπε ότι άμα κάνει και εμετό να ανησυχήσω και να της φέρω δείγματα κοπράνων για ανάλυση. Εμετό δεν έκανε αλλά δεν έχει επανέλθει στο απόλυτα φυσιολογικό. Ορεξάτο είναι όπως πάντα και σήμερα αρνήθηκε πεισματικά το λαπά και ήθελε κανονικό φαΐ! Θα πρέπει να το ταΐσεις λιγότερο πάντως και με συμβούλεψαν και νηστεία για καμιά μέρα μέχρι να ησυχάσει το στομάχι του. Βέβαια η νηστεία άλλο πράμα να την αποφασίσεις θεωρητικά και άλλο να την κάνει ο σκύλος.

Περαστικά στο Σκουμπυντούλι.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
@ ROTTIE
Πήρε primperan και garamycin ενέσιμα και τα χάπια λέγονταν stomorgyl αν το γράφω καλά.. Σκέφτηκα και του είπα μόνο για αιματολογικές και αυτός δεν θεώρησε πως έπρεπε να κάνουμε κάτι..

@ sara
Κάναμε νηστεία πως δεν κάναμε.. Έκανε να φάει 24 ώρες σχεδόν γιατί το πρωί πριν κάνει τον εμετό και διάρροια δεν ήθελε να φάει τίποτα και με τράβαγε να βγούμε βόλτα..Μετά τον τάισα πάλι αργά το απόγευμα.. Περαστικά και στο Μουφ σου(διάβασα το post σου) και καλή δύναμη.. Πάντως στον Σκουμπίνο κάνουμε κοτόπουλο με ρύζι λαπά εδώ και μια βδομάδα και το εκτιμά δεόντως...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μπορώ να πω πως ηρέμησα κάπως..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κοίταξε ένα περίεργο πράμα! Και το Μουφ, άρρωστο-ξεάρρωστο, με τράβαγε σαν τρελλό να βγούμε βόλτα και να μουφιάσει το σύμπαν! Πρόσεχέ τον μόνο το Σκούμπυ διότι το Μουφ συνεχίζει να θέλει να καταβροχθίσει ό,τι βρει στο δρόμο! Αφού έχω απελπιστεί και αγόρασα και το τεύχος του περιοδικού Popular Dogs με αφιέρωμα στο "Clicker Training" και θα το διαβάσω στο πάρκο όταν θα μουφιάζει και θα παίζει και δε θα μ' ενοχλεί.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εκείνη την ημέρα με τράβαγε για να βγούμε επειδή ήθελε να κάνει διάρροια το καημένο μου.. Αλλά γενικά από όρεξη είχε πολύ και για φαγητό και για παιχνίδι..

Μουφαίνεται απ αυτά που έχω διαβάσει για το Μουφ σου πως έχουμε πολλά κοινά.. Όσο για το ότι θέλει να φάει τα πάντα του μαθαίνω το αστο, έχω σκεφτεί το φίμωτρο , έχω διαβάσει και το post σκύλος -σκούπα της ROTTIE και έχω ταυτιστεί πλήρως και γενικά έχω απελπιστεί..
Αχ τι τραβάμε εμείς οι μάνες!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ φίμωτρο δεν του παίρνω διότι ζω ανάμεσα σε υστερικούς ντόπιους ιθαγενείς (Αμερικάνους). Έτσι και δουν φίμωτρο είναι ικανοί να βγάλουν το συμπέρασμα ότι το Μουφ δαγκώνει και τρώει ανθρώπους και μετά ζητάει και επιδόρπιο. Οπότε άστο καλύτερα διότι οι εντυπώσεις εδώ είναι μεγάλη υπόθεση. Φαντάζομαι ότι αυτό θα με αναγκάσει να ανασκουμπωθώ να του μάθω πέντε πράματα, ας ελπίσουμε δηλαδή διότι στη φάρμα που τον στέλνω όταν φεύγω μου είπανε ότι τέτοια όρεξη δεν έχουνε δει ποτέ τους οι άνθρωποι!
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Νομίζω πως στην Ελλάδα οι εντυπώσεις για αυτό είναι πολύ χειρότερες!! Αλλά προτιμώ νομίζω(δεν το χω πάρει απόφαση να του το βάλω ακόμα) να μπορώ να τον αφήσω να τρέξει ελεύθερος στο πάρκο ή στην παραλία για λίγο χωρίς να ανησυχώ για το τι θα φάει.. Τώρα αν με ρωτάει κανείς γιατί φοράει θα τους λέω για τις φόλες(μιας και πριν καναδυο βδομάδες πήρα και την πρώτη απειλή από έναν παππού)!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Tο σκυλί τι διατροφή κάνει γενικά?
Eίχε φάει κάτι πριν?
Mήπως αλλάξατε διατροφή πρόσφατα?

Tι χρώμα είχε ο εμετός και η διάρροια?

Επίσης οι αναλύσεις γίνονται από τους ίδιους τους γιατρούς ή στέλνονται σε εργαστήρια??
Tα πανε σε εργαστηρια..
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Έτρωγε ξηρά Χιλς και πριν 20 μέρες περίπου Όριτζεν. Η μετάβαση απ την μια στην άλλη έγινε σταδιακά. Εδώ και 10 μέρες τρώει κοτόπουλο με ρύζι για να "βοηθήσω" το στομάχι του.. Είναι πιθανό να έφαγε κάτι στη βόλτα και να μην το πήρα χαμπάρι..

Α από χρώμα ο εμετός ήταν 3 στις 4 φορές κίτρινος(μάλλον γαστρικά υγρά απότι κατάλαβα) και διάρροια έκανε και καφέ και κίτρινη και πρασινωπή.. Ανατριχιαστικές λεπτομέρειες ε?? Όλα αυτά και πέρι χρώματος τα ανέφερα και στον γιατρό..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Nαι αυτό είναι το πιθανότερο..:)
Kάποιο σκουληκάκι η κάποιο ζωύφιο γενικά..
Kανονικά έπρεπε κατά την δικη μου εμπειρία (από δικό μου γιατρό) να απομακρύνεις την τροφή του για ένα 24 ωρο, με νερό ανά μια ώρα με το κουταλάκι..
και την άλλη μέρα διατροφή με κοτόπουλο και ριζάκι.., η την φαρμακευτική της χιλς, η μουλιασμενη την τροφη του.
+ ερσεφουριλ για να σταματήσει την διάρροια..
Κάθε φορα που τα κάνω αυτά μέσα σε μια μέρα έχει σταματήσει..

Εφόσον βελτιώνεται σταδιακά, σίγουρα δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό.. :)
 
Last edited:




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ναι κάναμε νηστεία για 24 ώρες και νεράκι μου είπε ο γιατρός 4 φορές την μέρα από ένα ποτηράκι του κρασιού μικρό..
Φοβάμαι πολύ για θέματα υγείας επειδή είναι και μικρός ακόμη..:)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ναι κάναμε νηστεία για 24 ώρες και νεράκι μου είπε ο γιατρός 4 φορές την μέρα από ένα ποτηράκι του κρασιού μικρό..
Φοβάμαι πολύ για θέματα υγείας επειδή είναι και μικρός ακόμη..:)
Ειναι καλυτερα σημερα?:)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ναι καλά είναι τις τελευταίες μέρες από όρεξη μια χαρά τα πάει αλλά ανησυχώ γιατί τα κακά του άργησαν να επανέρθουν στο φυσιολογικό..:) Ά του είχα δώσει και 2 κάψουλες immodium για την διάρροια αλλα της έκανε εμετό και δεν κάναν τίποτα..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν επιτρεπεται να δινεις ιμοντιουμ σε σκυλι.., ειναι και πολυ βαρυ...;)

Αν επανηλθαν τοτε μια χαρα!!:)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3