Διάρροια


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Καλησπέρα σας έχω ένα θηλυκό ημίαιμο μποξερ 6 μηνών γύρω στα 17 κιλά. Είχα ξεκινήσει κάποια στιγμή να του δίνω την acana και παρατήρησα διάρροιες. Στην αρχή διαβάζοντας διαφορά άρθρα είπα να μειώσω λίγο την ποσότητα μην τυχόν φταίει αυτό όμως δεν είδα βελτίωση κι έτσι αποφάσισα να την αλλάξω με της naturea. Αρχικά πήγαινε καλύτερα, όχι τέλεια, αλλά είχε βελτιωθεί όμως έμεινε στάσιμη. Όλον αυτόν τον καιρό ήμουν σε επαφή με τον κτηνίατρο φυσικά και μου είπε να του δώσουμε χάπια για σκουλήκια. Έτσι κι έκανα. Πράγματι μετά από δυο μέρες αφού πήρε και τις δυο δώσεις τα κόπρανα της ήταν σφιχτά δεν μύριζαν όλα μια χαρά. Αυτο που μου κάνει εντυπωση είναι ότι 4 μέρες μετά έχουμε ξανά τα ίδια. Ρευστά κόπρανα και με πολυ κακή οσμή. Σήμερα θα την ξαναδεί. Βέβαια την τελευταία φορά που την είχε δει μου είπε ότι αν δεν δω βελτίωση να της ξεκινήσω την φαρμακευτική τροφή hill’s w/d. Θα ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες ακόμα προκειμένου να την βοηθήσω διότι βλέπω ότι ενώ παίρνει βάρος δεν φαίνεται στο σώμα της. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζήτω συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Μπορείς να δοκιμάσεις την Optimanova είναι απ' τις καλύτερες για τέτοιες περιπτώσεις.

Την puppy digestive rabbit & potato ή την sensitive με σολομό.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Το γράφω εδώ για να μην φτιάχνω καινούργιο θέμα ή να σπαμάρω της Άρυας. Εδώ και 3-4 μέρες κάνει ασταμάτητα διάρροια. Της δίνω μόνο κοτόπουλο τις δυο τελευταίες αλλά δεν φτιάχνει με τίποτα. Δεν τα κάνει στην βόλτα καθόλου, μπορεί να είμαστε έξω από μισή ώρα κάθε φορά αλλά όταν γυρνάμε σπίτι τα κάνει στο μπαλκόνι, και έτυχε και 2-3 φορές στο χαλί. Από διάθεση είναι μια χαρά.

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω την κτηνίατρο, γιατί την έχω πάει αρκετές φορές για τέτοια περιστατικά που συνήθως καταλήγουν να είναι ασήμαντα, και μου λέει «Πάλι εδώ η σκυλίτσα;» και γενικά νιώθω ότι την κουράζω και δεν θέλω να την αποσπάω για μικροπράγματα. Δεν υπήρξε αλλαγή στην διατροφή της τελευταία. Μήπως έχετε κάποια ιδέα που μπορεί να οφείλεται;
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Το γράφω εδώ για να μην φτιάχνω καινούργιο θέμα ή να σπαμάρω της Άρυας. Εδώ και 3-4 μέρες κάνει ασταμάτητα διάρροια. Της δίνω μόνο κοτόπουλο τις δυο τελευταίες αλλά δεν φτιάχνει με τίποτα. Δεν τα κάνει στην βόλτα καθόλου, μπορεί να είμαστε έξω από μισή ώρα κάθε φορά αλλά όταν γυρνάμε σπίτι τα κάνει στο μπαλκόνι, και έτυχε και 2-3 φορές στο χαλί. Από διάθεση είναι μια χαρά.

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω την κτηνίατρο, γιατί την έχω πάει αρκετές φορές για τέτοια περιστατικά που συνήθως καταλήγουν να είναι ασήμαντα, και μου λέει «Πάλι εδώ η σκυλίτσα;» και γενικά νιώθω ότι την κουράζω και δεν θέλω να την αποσπάω για μικροπράγματα. Δεν υπήρξε αλλαγή στην διατροφή της τελευταία. Μήπως έχετε κάποια ιδέα που μπορεί να οφείλεται;
ίσως "μεζεδάκι" που τσίμπησε στο δρόμο???? δοκίμασες να της βάλεις και ρυζάκι??? εγώ στάνταρ της φτιαχνω κοτόσουπα κανονική: κοτόουλο, πολύ ρύζι κι αν θες βάζεις και όταν σφίξει λίγο, προσθέτω καρότο και πατατούλα
 
  • Like
Reactions: Orjo


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@Orjo Εγω σε τετοιες περιπτώσεις δε δίνω κοτοπουλο (καταρχας ο δικος μου με το κοτοπουλο γίνεται χειρότερα) εχω καταληξει να δινω γαστρο κονσερβα για 1-2 μέρες, συνηθως στρωνουν αμεσα, εαν δε στρωσουν παω κτηνιατρο/ψάχνω αλλου την αιτία. Εφόσον λες πέρασαν 3-4 μερες δε θεωρω οτι θα την ενοχλησεις αδικως, εργάσιμη είναι αλλωστε σήμερα.
Eαν γενικα ομως έχεις διαρροιες συχνα, ενοχλησεις τρωει χόρτα , εμετους, κατι μαλλον την ενοχλει και πρεπει να το ψαξεις.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
ίσως "μεζεδάκι" που τσίμπησε στο δρόμο???? δοκίμασες να της βάλεις και ρυζάκι??? εγώ στάνταρ της φτιαχνω κοτόσουπα κανονική: κοτόουλο, πολύ ρύζι κι αν θες βάζεις και όταν σφίξει λίγο, προσθέτω καρότο και πατατούλα
Το ρυζάκι βοηθάει; Εμένα η κτηνίατρος μου έλεγε πάντα να της δίνω κοτόπουλο. Θα το δοκιμάσω και το ρύζι αν είναι.

@Orjo Εγω σε τετοιες περιπτώσεις δε δίνω κοτοπουλο (καταρχας ο δικος μου με το κοτοπουλο γίνεται χειρότερα) εχω καταληξει να δινω γαστρο κονσερβα για 1-2 μέρες, συνηθως στρωνουν αμεσα, εαν δε στρωσουν παω κτηνιατρο/ψάχνω αλλου την αιτία. Εφόσον λες πέρασαν 3-4 μερες δε θεωρω οτι θα την ενοχλησεις αδικως, εργάσιμη είναι αλλωστε σήμερα.
Eαν γενικα ομως έχεις διαρροιες συχνα, ενοχλησεις τρωει χόρτα , εμετους, κατι μαλλον την ενοχλει και πρεπει να το ψαξεις.
Ωχ ωχ, κατάλαβα, μπορεί να της το κόψω κι εγώ αν δω ότι δεν φτιάχνει με τίποτα κι να δοκιμάσω και το ρύζι που είπε η @Aliki V. πιο πάνω. Αλλά πράγματι αν δεν δω βελτίωση στις επόμενες 2 ημέρες τότε σίγουρα θα ενοχλήσω την κτηνίατρο. Θα πάρω ούτως ή άλλος για τον γεράκο το κουνέλι, θα δω μήπως μπορώ να τους κλείσω και τους δυο την ίδια ημέρα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δώσε προβιοτικά. Σκυλίσια. Μακάρι να μου το χαν πει πριν 10 χρόνια, πραγματικά απορώ που δεν το λέει κανείς.

Αν έχει όμως βαρβάτη γαστρίτιδα/κολίτιδα κτλ, δε γίνεται τπτ αν δε δώσεις αντιβίωση.

Το ρύζι κάνει αέρια. Δως το υπερβρασμένο, σα ρυζόγαλο σχεδόν. Μόνο λευκό. Κατάλευκο, μπασμάτι ακόμα καλύτερα.
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Μπορείς να δοκιμάσεις την Optimanova είναι απ' τις καλύτερες για τέτοιες περιπτώσεις.

Την puppy digestive rabbit & potato ή την sensitive με σολομό.
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μολις έκανα post για την συγκεκριμένη τροφή.Αν την χρησιμοποιείτε θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας γιατί σκέφτομαι να την δοκιμάσω την Optima Nova digestive rabbit and potato γιατί της δίνω sams field ελάφι και όσες φορές της έδωσα λίγο σολομό η χήνα ίδιας μάρκας μου κάνει αλεργία.
 






Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δώσε προβιοτικά. Σκυλίσια. Μακάρι να μου το χαν πει πριν 10 χρόνια, πραγματικά απορώ που δεν το λέει κανείς.

Αν έχει όμως βαρβάτη γαστρίτιδα/κολίτιδα κτλ, δε γίνεται τπτ αν δε δώσεις αντιβίωση.

Το ρύζι κάνει αέρια. Δως το υπερβρασμένο, σα ρυζόγαλο σχεδόν. Μόνο λευκό. Κατάλευκο, μπασμάτι ακόμα καλύτερα.
Έτσι το κάνω κι εγώ...σα λαπά...το αφήνω να βγάλει όλο το άμυλο, και να γίνει υδαρό. Όπως κάνει και για εμάς. Κι εννοείται λευκό ρυζι. Εμένα τη φτιάχνει αμέσως το κοτοπουλάκι με ρύζι..
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Την πήρα… Είπε πως πρέπει να της δίνω αποκλειστικά κοτόπουλο βραστό για άλλες 2-3 μέρες χωρίς καθόλου ρύζι και να την ενημερώσω αν επιμείνει. Δεν είπε κάτι για εξέταση, δεν χρειάζεται δηλαδή να την πάω. Έχει πέσει εντελώς στην διάθεση και βόλτα πήγαμε με το ζόρι, πρώτη φορά ήμουν εγώ μπροστά και εκείνη πίσω, έχω στεναχωρηθεί, δεν ξέρω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Η διάγνωση ποια ήταν; Έστω εκ του τηλεφώνου. Κολίτιδα; Γαστρίτιδα; Γαστρεντερίτιδα;

Γιατί να μη δώσει αγωγή για κάποια φλεγμονή του γαστρεντερικού (ανάλογα τη διάγνωση) όταν έχει φτάσει σε τέτοια κατάσταση; Κ στο λέω ενώ προσπαθώ με νύχια κ με δόντια συνήθως να μη δώσω φάρμακα κ να το πάω διατροφικά σε τέτοιες καταστάσεις. Αλλά στην περίπτωσή σας θα δινα, πάνε αρκετές μέρες.

Και τι shaming είναι αυτό με το "πάλι εδώ το σκυλάκι"; Πρέπει να φτάσει στον νυν κ αεί δλδ για να δικαιολογηθεί επίσκεψη; Δεν το καταλαβαίνω αυτό που σε έχει κάνει να νιώσεις ότι την ενοχλείς.

Έχει όρεξη για φαΐ το σκυλί; Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τη μεδουσα, τώρα είδα την απάντησή της. Κ για το φαΐ κ στο να το ψάξεις.

Πάντως, το ρύζι είναι δυσπεπτο, κ εγώ δεν θα δινα στην έξαρση. Κοτόπουλο πάρε απ'τα ακριβά. Ελευθέρας κτλ. Μη δίνεις το απλό το τυποιημενο, είναι ότι χειρότερο για τέτοιες φάσεις. Μη δώσεις για κάνενα λόγο την παραμικρή πέτσα ή λίπος. Μετά από λίγες μέρες θα άρχιζα να βάζω ελάχιστη πολύ καλοβρασμενη πατάτα, πολύ μικρά κομμάτια, αν γίνεται κ ψιλοδιαλυμμενα σαν πουρέ.
 
  • Like
Reactions: Orjo and medusa


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Η διάγνωση ποια ήταν; Έστω εκ του τηλεφώνου. Κολίτιδα; Γαστρίτιδα; Γαστρεντερίτιδα;
Τίποτα, δεν μου είπαν να περάσω να την κοιτάξουν. Απλώς γρήγορα και συνοπτικά να δώσω κοτόπουλο για τρεις ημέρες και αν συνεχίσει ότι θα ξανά μιλήσουμε.

Έχει όρεξη για φαΐ το σκυλί; Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τη μεδουσα, τώρα είδα την απάντησή της. Κ για το φαΐ κ στο να το ψάξεις.
Έχει όρεξη για κοτόπουλο όταν της δίνω. Για οτιδήποτε άλλο όχι.

Κοτόπουλο πάρε απ'τα ακριβά. Ελευθέρας κτλ. Μη δίνεις το απλό το τυποιημενο, είναι ότι χειρότερο για τέτοιες φάσεις. Μη δώσεις για κάνενα λόγο την παραμικρή πέτσα ή λίπος. Μετά από λίγες μέρες θα άρχιζα να βάζω ελάχιστη πολύ καλοβρασμενη πατάτα, πολύ μικρά κομμάτια, αν γίνεται κ ψιλοδιαλυμμενα σαν πουρέ.
Θα το δοκιμάσω αυτό με την πατάτα, ευχαριστώ από καρδιάς. Κοτόπουλο πάντα παίρνω το καλύτερο που μπορώ να βρω. Οπότε ελπίζω να αποδώσει.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Τίποτα.

Αλλά αλήθεια, δώσε προβιοτικά. Έχω πάθει πλάκα με τι κάνουν στις διάρροιες.

Κ αν κοπεί η όρεξη για κρεατάκι, κτηνίατρο σίγουρα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: medusa and Orjo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Το προηγούμενο καλοκαίρι ένα από τα σκυλάκια μου, μου έκανε διαρροια πάνω από 5 την ημέρα και μάλιστα ήταν νερο, αφού στην αρχή νόμιζα ότι είχε ουρησει. Την πρώτη ημέρα δεν της έδωσα τίποτα(μήπως και ηρεμησει) εκτός από νερο μην μου πάθει αφυδάτωση. Τίποτα. Η διαρροια συνεχίστηκε ασταμάτητα και τη επόμενη ημέρα. Της έδωσα ειδικη κονσέρβα μαζί με προβιοτικα(για σκυλους) κανένα αποτέλεσμα. Δοκίμασα κοτόπουλο, λαπα τίποτα. Η διαρροια δεν έλεγε να σταματήσει με τίποτα. Και επίσης συνέχιζε να είναι νερο όπως την πρώτη φορά χωρίς ίχνος βελτίωσης συν ότι ειχε εξαντληθει πλήρως. Και εδώ ηταν που έπρεπε να κάνω κάτι δραστικό. Αυτο που έκανα ήταν σε ένα μπρίκι με νερο έβρασα ένα κ.γ. σκονη τζιντζερ και μισό κ.γ. σκονη κουρκουμα και της το έδωσα(με σύριγγα). Είτε το πιστεύετε είτε όχι η διαρροια σταμάτησε ακαριαία την ίδια μερα. Την επόμενη ημέρα δεν μου έκανε τίποτα και την μεθεπόμενη ήταν και πάλι φυσιολογικά.

Υ.γ. προσωπικα σε περιπτώσεις διάρροιας και εμετού δίνω και ηλεκτρολύτες.
 






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Σας ευχαριστώ όλους τόσο πολύ, για το ενδιαφέρον και την βοήθεια μέχρι τώρα.

@Estranged τα προβιοτικά μπορώ να τα προμηθευτώ από κτηνιατρικό φαρμακείο;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf