Διαβήτης (μετρητές σακχάρου)


ektorakos

New Member
28 Απριλίου 2010
3
0
Καλησπέρα σας, πρόσφατα ο Έκτορας μου ανέβασε υψηλό ζάχαρο και διαγνώσθηκαν και άλλα νοσήματα.. Θα ήθελα να ρωτήσω στο γκρουπ αν γνωρίζετε για τις συσκευές μέτρησης σακχάρου. Η κτηνίατρος χρησιμοποιεί ανθρώπινη συσκευή μου είπε πως κάνει μια αντίστοιχη και για τα ζώα. Διαβάζοντας όμως σε ξένα site είδα πως δεν είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις με έναν ανθρώπινο μετρητή και θα πρέπει να μετριέται με ειδικό για ζώα.
The reason behind why human meters do not deliver accurate glucose readings for pets is due to the difference between the distribution of glucose in the blood of humans and animals.
Humans: 58% of the glucose is located in plasma and 42% of the glucose in the red blood cells.

Dogs: 87.5% of the glucose is located in plasma and 12.5% of the glucose in the red blood cells

Cats: 93% of the glucose is located in plasma and only 7% of the glucose in the red blood cells.


Έχει κανείς άλλος αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει κάτι;

Σας ευχαριστώ
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν έχω εμπειρία αλλά αυτό που κάνουμε εμείς είναι βιοχημικές εξετάσεις που τα όρια για σκυλιά είναι 3.1 - 6.9 mmol/l.
Στο σκύλο σου διαγνώστηκε σάκχαρο με βιοχημικές;
 


ektorakos

New Member
28 Απριλίου 2010
3
0
Δεν έχω εμπειρία αλλά αυτό που κάνουμε εμείς είναι βιοχημικές εξετάσεις που τα όρια για σκυλιά είναι 3.1 - 6.9 mmol/l.
Στο σκύλο σου διαγνώστηκε σάκχαρο με βιοχημικές;
Ναι, έγινε κανονικά διάγνωση με βιοχημικες. Κάνουμε ινσουλίνη τώρα 2 φορές τη μέρα και προσπαθούμε να ρυθμίσουμε το ζάχαρο γιατί έκανε αντίσταση στην ινσουλίνη λόγω υπό θυρεοειδή συν διάγνωσης cushing έπειτα από εξετάσεις. Όλο αυτό προέκυψε από χάπια κορτιζόνης που πήρε Prezolon. Το σκυλί αν και 12 ετών ήταν υγιέστατο και δεν είχε κανένα θέμα υγείας. Ο Γολγοθάς μας ξεκίνησε έπειτα από τη λήψη κορτιζόνης... Κοιτώ να πάρω μετρητή σακχάρου σπίτι για να κάνουμε πλέον εδώ τις μετρήσεις αλλά μετά από έρευνα βρήκα αυτό εδώ και αναρωτιέμαι αν τελικά δεν κάνει ο ανθρώπινος μετρητής.. Ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf