Διατροφη κουταβιου απο την αρχη


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Καλησπερα σας, σε ενα μηνα περιπου προκειται να υιοθετησω ενα σκυλακι (διασταυρωση πιτμπουλ-μποξερ). Θα ειναι 2 μηνων περιπου. Να πω οτι ειχα ενα πιτμπουλ μεχρι προσφατα το οποιο δυστυχως μας αφησε... Στον προηγουμενο σκυλο μου λοιπον εδινα κροκετα απο την αρχη. Ψαχνοντας τελευταια ενημερωθηκα για το barf (του εμποριου) που μεχρι τωρα δεν γνωριζα. Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα : Ειναι οντως τοσο ιδανικη τροφη το barf σε σχεση με την κροκετα ; Εχω ακουσει για ωφελη στο τριχωμα, στην δυσοσμια, στην πεψη και τα περιττωματα του σκυλου. Ισχυουν ολα αυτα ; Επισης με καποιο συγκεκριμενο ειδος κροκετας μπορω να εχω το ιδιο ή καλυτερο αποτελεσμα ; Τελος, απο οικονομικης αποψης τι με συμφερει περισσοτερο; Με βαση ομως παντα τι ειναι καλο για τον σκυλο εννοειται. Αν τυχον υπαρχει ηδη καπου το θεμα (επειδη δεν καταφερα να βρω σαφη απαντηση στισ ερωτησεις μου) παρακαλω παραπεμπψτε με. Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Το φρέσκο είναι πάντα καλύτερο από το επεξεργασμενο, αλλά οι περισσότερες barf του εμπορίου δεν είναι ισορροπημένες, στις περισσότερες λείπει ιώδιο, βιταμίνη Ε, βιταμίνη D, μαγνήσιο, μαγγανιο και ψευδάργυρος, μιλά με έναν διατροφολόγο σκύλων κατά τη γνώμη μου να σε βοηθήσει ή ακομα και να σου βγάλει πρόγραμμα διατροφής
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλώς ήρθες, με το καλό το κουτάβι σου! Πως ξέρεις τους γονείς του;

Θα σε παραπέμψω στην ευρύτερη ενότητα "διατροφή" όχι επειδή έχει έτοιμες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, αλλά επειδή έχει τόσες πληροφορίες ώστε να μπορείς να κρίνεις καλύτερα ο ίδιος τι είναι καλύτερο για εσένα και τον σκύλο σου. Άσε που οι ερωτήσεις σου είναι αδύνατον να απαντηθούν με ένα δυο ποστ... όταν αρχίσεις το διάβασμα, θα καταλάβεις γιατί!

Με συντομία λοιπόν, μήπως σε βοηθήσει στο ξεκίνημα:

Ειναι οντως τοσο ιδανικη τροφη το barf σε σχεση με την κροκετα ; Δεν έχει μελετηθεί η διατροφή των σκύλων με τρόπο ώστε να υπάρχει μια ικανοποιητικά σαφής απάντηση. Επίσης εξαρτάται τι συγκρίνεις. Ποια μπαρφ? Ποια κροκέτα? Η μπαρφ του τύπου "ό,τι περίσσεψε στο χασάπη" είναι χειρότερη από αρκετές κροκέτες. Η μπαρφ με μόνο πλατάρια είναι καλύτερη από τη χύμα κροκέτα που στοιχίζει μισό ευρώ το κιλό. Και οι δύο αυτές μπαρφ πάντως δεν είναι καλή διατροφή.

Εχω ακουσει για ωφελη στο τριχωμα, στην δυσοσμια, στην πεψη και τα περιττωματα του σκυλου. Ισχυουν ολα αυτα ; Όχι όλα, όχι σε όλους τους σκύλους, όχι στον ίδιο βαθμό. Σε γενικές γραμμές, όσο λιγότερο (ή ηπιότερα) επεξεργασμένη είναι η τροφή, θα είναι πιο εύπεπτη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Επισης με καποιο συγκεκριμενο ειδος κροκετας μπορω να εχω το ιδιο ή καλυτερο αποτελεσμα ; Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Αφενός δεν έχει γίνει και ούτε πρόκειται να γίνει τέτοια σύγκριση. Αφετέρου κάθε σκύλος είναι ένας μοναδικός οργανισμός, και δε σημαίνει πως ότι ταιριάζει καλά στον δικό μου, θα ταιριάξει και στον δικό σου.

Τελος, απο οικονομικης αποψης τι με συμφερει περισσοτερο; Η τιμή που θεωρεί συμφέρουσα ο καθένας μας είναι κάτι πάρα, μα πάρα πολύ σχετικό... Σε κάθε περίπτωση, για ένα σκύλο γύρω στα 35 κιλά υπολόγιζε γύρω στα 60-80 ευρώ το μήνα για μια αξιοπρεπή διατροφή. Όριο προς τα πάνω δεν υπάρχει...
 


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Καλώς ήρθες, με το καλό το κουτάβι σου! Πως ξέρεις τους γονείς του;

Θα σε παραπέμψω στην ευρύτερη ενότητα "διατροφή" όχι επειδή έχει έτοιμες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, αλλά επειδή έχει τόσες πληροφορίες ώστε να μπορείς να κρίνεις καλύτερα ο ίδιος τι είναι καλύτερο για εσένα και τον σκύλο σου. Άσε που οι ερωτήσεις σου είναι αδύνατον να απαντηθούν με ένα δυο ποστ... όταν αρχίσεις το διάβασμα, θα καταλάβεις γιατί!

Με συντομία λοιπόν, μήπως σε βοηθήσει στο ξεκίνημα:

Ειναι οντως τοσο ιδανικη τροφη το barf σε σχεση με την κροκετα ; Δεν έχει μελετηθεί η διατροφή των σκύλων με τρόπο ώστε να υπάρχει μια ικανοποιητικά σαφής απάντηση. Επίσης εξαρτάται τι συγκρίνεις. Ποια μπαρφ? Ποια κροκέτα? Η μπαρφ του τύπου "ό,τι περίσσεψε στο χασάπη" είναι χειρότερη από αρκετές κροκέτες. Η μπαρφ με μόνο πλατάρια είναι καλύτερη από τη χύμα κροκέτα που στοιχίζει μισό ευρώ το κιλό. Και οι δύο αυτές μπαρφ πάντως δεν είναι καλή διατροφή.

Εχω ακουσει για ωφελη στο τριχωμα, στην δυσοσμια, στην πεψη και τα περιττωματα του σκυλου. Ισχυουν ολα αυτα ; Όχι όλα, όχι σε όλους τους σκύλους, όχι στον ίδιο βαθμό. Σε γενικές γραμμές, όσο λιγότερο (ή ηπιότερα) επεξεργασμένη είναι η τροφή, θα είναι πιο εύπεπτη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Επισης με καποιο συγκεκριμενο ειδος κροκετας μπορω να εχω το ιδιο ή καλυτερο αποτελεσμα ; Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Αφενός δεν έχει γίνει και ούτε πρόκειται να γίνει τέτοια σύγκριση. Αφετέρου κάθε σκύλος είναι ένας μοναδικός οργανισμός, και δε σημαίνει πως ότι ταιριάζει καλά στον δικό μου, θα ταιριάξει και στον δικό σου.

Τελος, απο οικονομικης αποψης τι με συμφερει περισσοτερο; Η τιμή που θεωρεί συμφέρουσα ο καθένας μας είναι κάτι πάρα, μα πάρα πολύ σχετικό... Σε κάθε περίπτωση, για ένα σκύλο γύρω στα 35 κιλά υπολόγιζε γύρω στα 60-80 ευρώ το μήνα για μια αξιοπρεπή διατροφή. Όριο προς τα πάνω δεν υπάρχει...
Λοιπον, αρχικα ευχαριστω πολυ για τον χρονο για τισ λεπτομερεις σου απαντησεις, ειναι σημαντικο ειδικα οταν αρχιζεις και εισαι ψιλοαγχωμενος να βλεπεις οτι υπαρχει υποστηριξη. Θα το ψαξω λιγο καλυτερα το θεμα και θα καταληξω. Οσον αφορα την ρατσα του σκυλου (αν με ρωτας αυτο με το πως ξερω τους γονεις του) ο ανθρωπος που επικοινωνησα μαζι του ειχε ανεβασει μια αγγελια οπου ελεγε οτι χαριζονται κουταβια πιτμπουλ-μποξερ , εν τελει ετυχε να γνωριζω εκεινον και τον κατοχο του δευτερου γονιου οποτε ετσι ειναι διασταυρωμενο
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να' σαι καλά! Καλή συνέχεια ειλικρινά, κι εύχομαι το διάβασμα να επεκταθεί και στα "δύσκολα" θέματα. Όπως το γιατί σε μια χώρα με χιλιάδες αδέσποτα που ζουν την κτηνωδία της Κρήτης και της Νίκαιας καθημερινά, είναι κρίμα κι άδικο να προσθέτουμε κι άλλα κουτάβια να διεκδικούν κι αυτά ένα σπίτι. Λίγα τα σπίτια, ήδη πολλά τα κουτάβια, δε χρειάζονται άλλα.

Ας αφήσω κι αυτό εδώ, καιρό είχα.

Adopt a Pitbull from Greece
 
  • Like
Reactions: p__nat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3