Διατροφική ερώτηση


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν πρέπει να δίνω, λέει, πράσινα φασολάκια στο Μουφ για να τελειώσει με το αδυνάτισμά του αντικαθιστώντας μέρος της σκυλοτροφής του. Είπατε να είναι μαγειρεμένα και όχι παγωμένα/άβραστα διότι είναι τοξικά. Τώρα εδώ με συμβούλεψαν να αγοράσω κονσέρβες μαγειρεμένα φασολάκια που είναι της μόδας και κυκλοφορούν ευρέως. Αυτό που δε γνωρίζω είναι εάν τα φασολάκια της κονσέρβας θα έχουνε όλα τα συστατικά (βιταμίνες και λοιπά συναφή) ή εάν καταστρέφονται ή είναι επικίνδυνα. Ξέρω π.χ. ότι άτομα που τρώνε μόνο κονσέρβες και όχι φρέσκα λαχανικά μπορεί να πάθουνε σκορβούτο. Αν έδινα κανονική σκυλοτροφή στο Μουφ μόνο θα έπαιρνε τα συστατικά που χρειάζεται. Αν όμως του δίνω λιγότερη και τα φασολάκια της κονσέρβας δεν έχουνε πλέον όλες τις θρεπτικές τους αξίες, μήπως τον βλάπτω? Να πάρω καλύτερα ωμά φασολάκια και να τα βράζω?

Ως συνήθως σας μερσώ ιδιαιτέρως.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συγνώμη επειδή έχασα τη συζητηση, γιατί συγκεκριμένα φασολάκια?? Αν μειώσεις λίγο την ξηρά δεν κάνεις τη δουλειά σου? (αλλαξες τελικά την ξηρά με τους πολλούς υδατάνθρακες που του έδινες??)
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Να πω την χαζοιδέα μου...

Φασολάκια φρέσκα ωμά 100γρ.

Θερμίδες :26
Πρωτείνες σε gr :2
Λίπος σε gr :0
Υδατάνθρακες σε gr :4
Κυτταρίνη σε gr :3
Χοληστερίνη σε mg :0
Ασβέστιο σε mg :27
Σίδηρος σε mg :1


Κοτόπουλο ωμό χωρίς πέτσα 100γρ.

Θερμίδες :121
Πρωτείνες σε gr :20
Λίπος σε gr :4
Υδατάνθρακες σε gr :0
Κυτταρίνη σε gr :0
Χοληστερίνη σε mg :50
Ασβέστιο σε mg :14
Σίδηρος σε mg :1

Θα έδινα κάτι πιο κοντά στην "φύση" του ζώου μου.

Κανά λαιμό κοτόπουλου ωμό, μεγάλα κόκκαλα με κρέας πάνω (και τα 2 με λιγότερες θερμίδες και από το κοτόπουλο).

Να λάβουμε υπόψη μας πως η πρωτεϊνη διεγείρει περισσότερο τον μεταβολισμό μας από οτιδήποτε άλλο, οπότε "καίμε" περισσότερο.

Άσε που δε τα τρώω με τίποτα τα φασολάκια! :D
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να λάβουμε υπόψη μας πως η πρωτεϊνη διεγείρει περισσότερο τον μεταβολισμό μας από οτιδήποτε άλλο, οπότε "καίμε" περισσότερο.

Για αυτό και το κοτόπουλο μεσουρανεί στις δίαιτες!!!:D:D
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Tα σκυλια συνθετουν την βιταμινη C στο εντερο τους - δεν χρειαζονται την βιταμινη C των ωμων λαχανικων για να μην παθουν σκορβουτο.
Εγω θα εδινα ωμο κοτοπουλο - αντε "ζεματισμενο" - και τελος. Και το σκυλι θα γουσταρε και θα εχανε βαρος εαν δεν ειχε πετσες.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αχά, το 'ξερα πως εσύ είσαι το Μουφ!:cool:
ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΠΑΣΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο...ΠΟΥΦ!!

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=0SXgFONUvC0[/ame]


ΜΕΣ' ΤΗΣ ΥΔΡΑΣ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΣΕ ΖΗΤΑAAΩΩΩ!!! :D

Υ.Γ. Συγνώμη για το off topic...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η ξηρά τροφή που του δίνω είναι ήδη light. Δυστυχώς πάσχισα πολύ για να χάσει τα κιλά που έχασε και έτσι όλοι (κτηνίατρος, βοηθοί αυτής, εκπαιδευτές του Μουφ, σωστικός όμιλος, διάφοροι φιλόζωοι) μου είπαν να αντικαθιστώ μέρος της τροφής του με πράσινα φασολάκια. Μου είπαν δε για τα καρότα όχι πολλά, μη τζίζ! Την απάντηση μου την έδωσε ο/η BasKal, αλλά σας ευχαριστώ όλους. Αν νομίζετε όμως ότι δεν κάνω καλά φυσικά και να το πείτε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω θα εδινα ωμο κοτοπουλο - αντε "ζεματισμενο" - και τελος.
Tο να δίνουμε ωμο κοτόπουλο τότε σημαίνει ότι έχουμε αρχίσει να συζητάμε για barf..

Aν θέλεις να ακολουθήσεις την barf μελέτησε την πολύ προσεχτικά..
Eπίσης μην ξεχνάς πως η μετάβαση από την μια τροφή στην άλλη θέλει πάντα προσαρμογή ακόμα και από ξήρα σε ξήρα..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α-πα-πα! Δεν είμαι εγώ για τόσους προγραμματισμούς. Αφού υπάρχουν καλές ξηρές και φροντίζουν για τα συστατικά τους άλλοι πριν από μένα για μένα, τελείωσε το πράμα. Επιπλέον, λέει, η ξηρή τροφή είναι και η καλύτερη για τα δόντια του. Όταν τον πήρα είχε πέτρα και μου είχανε συστήσει εγχείριση καθαρισμού. Ευτυχώς μερικοί εδώ μέσα με αποτρέψατε, οπότε φρόντισα να του βουρτσίζω τα δόντια κάθε βράδυ και να του δίνω κόκκαλα, ειδικά μπισκότα και ξηρή τροφή, οπότε αυτή η επίσκεψη στην κτηνίατρο ήτανε άριστη. Το βλέπω άλλωστε κι εγώ. Πριν τον πάρω τον είχανε διάφοροι μαζί με τα άλλα "ορφανά" και δεν τον φροντίζανε, ούτε του δίνανε τα έξτρα του, ούτε καν κόκκαλα. Αφού του έδινα διάφορα και δεν ήξερε τι να τα κάνει στην αρχή. Τώρα βέβαια, άλλη ιστορία...