Διαφορετική διάγνωση


AkiStela

Member
26 Νοεμβρίου 2011
5
0
Perama
Έχω ένα μπόξερ 6 μηνών που παρουσιάζει πιθανόν ''Σύνδρομο Wobller'' ή ''Μηνιγγίτιδα'' κάτι που σχετίζεται με αυχενικό σκύλου, σύμφωνα με τα λεγόμενα του τελεταίου κτηνίατρου. Δεν βρίσκω τι συμπτώματα έχουν αυτές οι παθήσεις στα μπόξερ. Το σκυλάκι μου εδώ και δύο μήνες έχει παρουσιάσει 5 φορές πόνους και αδιαθεσία απο το πρωί και το απόγευμα προς βράδυ καλυτερεύει. Τον έχουν δεί 5 κτηνίατροι και βγάζουν διάφορες γνωματευσεις απο Μόρβα, Αυχενικό, Κρύωμα, Ενδοπαράσιτα, Μάτι.... Εϊμαι σε απόγνωση, το σκυλάκι μου υποφέρει και δεν ξέρω πια τι άλλο μπορώ να κάνω.
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Wobbler γράφεται το σύνδρομο

Άλλες ονομασίες
progressive cervical spinal cord compression
cervical spondylosis
cervical spondylolisthesis
caudal cervical subluxation
cervical vertebral instability
Great Dane ataxia
cervical spondylopathy
caudal cervical spondylopathy
caudal cervical vertebral malformation-malarticulation
cervical vertebral stenosis
cervical myelopathy
midcervical spondylolisthesis
cervical spondylotic myelopathy
caudal cervical spondylomyelopathy
dynamic compression of the cervical spinal cord
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Αν υπάρχει υποψία για σύνδρομο Wobller τότε είναι ορθοπεδικό το πρόβλημα.
Οπότε εγώ θα πήγαινα σε ορθοπεδικό κτηνίατρο. Δεν θα πήγαινα στον κτηνίατρο της "γειτονιάς".
Όταν λες πόνους και αδιαθεσία???
Που πονάει??? Στην Σπονδυλική στήλη?? Δεν μπορεί να περπατήσει???

Ορίστε και ένα παρόμοιο θέμα για το σύνδρομο Wobller:
http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/σύνδρομο.wobbler-1682/
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εχεις κανει εξετασεις,οπως μυελογραφημα η μαγνητικη?
Τι παρουσιαζει το σκυλακι σου και οι γιατροι δινουν τοσο διαφορετικες διαγνωσεις?
Αυτο το ματι τι ειναι ?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν ο τελευταίος κτηνίατρος σου είπε για Wobbler κι έχεις τουλάχιστον μια διάγνωση για Carre όπως είπες τότε το πρόβλημα είναι σίγουρα φαινοτυπικά ορθοπεδικό (αν είναι Carre πρόκειται για μόλυνση και είναι μετασύμπτωμα το ορθοπεδικό).

Για να ξέρεις τι ψάχνεις:
Wobbler στα ελληνικά είναι η Αυχενική Σπονδυλοπάθεια
Carre στα ελληνικά είναι ο Ιός της Μόρβας
 


AkiStela

Member
26 Νοεμβρίου 2011
5
0
Perama
ponaei ston auxena einai eksakribvmeno apo orthopedikh eksetash.ton pianei meta ton bradyno ypno k oso pernaei h vra ksepianetai.tvra pairnei antiflegmonvdes k ponaei mono an kanei kati apotoma h dynata.me wobbler den tha htan monimh h asxhmh katastash?
 


AkiStela

Member
26 Νοεμβρίου 2011
5
0
Perama
Σας ευχαριστω για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας, τις χρειάστικα! Η ακτινογραφία έδειξε πρόβλημα στο σπόνδυλο, εξάρθρωση μεταξύ πρώτου και δευτερου σπόνδυλου. Του βάλαμε ορθοπεδικό κολάρο που θα κρατήσει για 6 εβδομάδες. Μας δίνει ποσοστό να γίνει καλά 70% διαφορετικά ίσως χρειαστεί χειρουργείο όταν χρονίσει.
 




AkiStela

Member
26 Νοεμβρίου 2011
5
0
Perama
Τελικά το κολάρο δεν εκανε δουλεια. Ξανακάναμε ακτινογραφία και δείχνει το ίδιο πρόβλημα και το σκυλάκι εχει αρχίσει να καμπουριαζει η ράχη του. Ισως χρειαστεί χειρουργείο. Γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο με ορθοπεδική εξειδίκευση?