Διαχωριστικές μπάρες αυτοκινήτου


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Χαίρεται!

Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί διαχωριστικές μπάρες για να περιορίζεται ο σκύλος στο χώρο του πορτ μπαγκαζ; Παραθέτω σχετικο link παρακάτω.

Το σκέφτομαι ως μόνιμη λύση γιατί το βάλε-βγάλε του box δεν είναι πάντοτε εύκολο/βολικό. Έχω ορισμένες απορίες σχετικά με την ασφάλεια που προσφέρει, αν είναι αρκετά σταθερό και γενικότερα οποιαδήποτε πληροφορία θεωρείτε πως θα μπορούσε να φανεί χρήσιμη, είναι καλοδεχούμενη. Επίσης καλοδεχούμενη είναι και η πρόταση συγκεκριμένης μάρκας/μοντέλου αν έχετε κατι στο μυαλό σας.

https://www.pet4u.gr/trixie-διαχωριστικές-μπάρες-αυτοκινήτου-1315.html

Ευχαριστώ! :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ανάλογα τον χώρο που έχει για να κινείται. Όσο πιο περιορισμένος είναι, τόσο πιο ασφαλής είναι, υπό προϋποθέσεις βέβαια. Γιατί αν μιλάμε για ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος, ακόμα και τα κουτιά μεταφοράς έχουν θέμα.

Αν μιλάμε για σκέτες μεταλλικές μπάρες (χωρίς δηλαδή κάποιο προστατευτικό) και άπλετο χώρο να κινείται, θεωρώ πως είναι λίγο επίφοβο για τον σκύλο, ακόμα και σε ένα απλό φρενάρισμα ή ακόμα και κατά την επιτάχυνση (ανάλογα την ροπή του αυτοκινήτου).
 
  • Like
Reactions: GRDANE and vas


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χρησιμοποίησα για λίγο το αυτοκίνητο φίλης που έχει τέτοιες μπάρες, και ουσιαστικά συμβαίνει ακριβώς αυτό που λέει ο Yorkaddict. Η μόνη ασφάλεια που προσφέρουν είναι ότι ο σκύλος δε μπορεί να περάσει στο υπόλοιπο αυτοκίνητο.
Ήταν σταθερές και λογικά αν τοποθετηθούν σωστά ένας "φυσιολογικός" σκύλος δε μπορεί να τις ξηλώσει. Σε στροφές/φρένο/επιτάχυνση οι σκύλοι χτυπούσαν πέρα δώθε όταν ήταν καθιστοί/όρθιοι, ακόμα και μέσα στην πόλη. Πιστεύω ότι ο σκύλος πρέπει να είναι δεμένος σε κάποιο σταθερό σημείο (όχι στις μπάρες). Επίσης οι τρίχες ταξίδευαν ανενόχλητες σε ολόκληρο το αυτοκίνητο.
Θα τους έδινα μια ευκαιρία αν ο σκύλος κάθεται σχετικά ήρεμα μέσα στο αυτοκίνητο, κι υπάρχει ένα σταθερό σημείο για δέσιμο.

ΥΓ: ο ζαβός σκύλος μου θεώρησε καλή ιδέα να κρεμιέται από τις μπάρες, και φυσικά τις λύγισε. Υποθέτω με λίγη προσπάθεια ακόμα μάλλον θα ξήλωνε ολόκληρη την κατασκευή. Φυσικά δε φταίει το προϊόν στην προκειμένη, απλά σε περίπτωση που έχεις κι εσύ κάποιον ευφάνταστο Γαλάτη :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΥΓ: ο ζαβός σκύλος μου θεώρησε καλή ιδέα να κρεμιέται από τις μπάρες, και φυσικά τις λύγισε. Υποθέτω με λίγη προσπάθεια ακόμα μάλλον θα ξήλωνε ολόκληρη την κατασκευή. Φυσικά δε φταίει το προϊόν στην προκειμένη, απλά σε περίπτωση που έχεις κι εσύ κάποιον ευφάνταστο Γαλάτη :D
χαχαχα- τον φαντάζομαι!! Άλλα δεν μου κανει εντύπωση! Εδω νόμιζε οτι ο καθρέφτης πάνω απο το τραπέζι είναι πόρτα και ήθελε να φύγει απο κει!! Μπορεί να μην είναι ο πιο έξυπνος- αλλα ειναι τοοοοσο γλύκας!!


Εγω εχω τέτοιες μπαρες- για επιπλέον ασφάλεια. Τα κορίτσια τα έχω με ζώνες στο πίσω κάθισμα.
Της προάλλες μετέφερα τον δικό μου κουφιοκέφαλο και πέρασε την κεφάλα του κάτω απο την μπάρα- έτοιμος να έρθει μπροστά!!
 
  • Like
Reactions: vas and sis


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ο σκύλος γενικότερα είναι συνεργάσιμος στο αυτοκίνητο, γι αυτό και σκέφθηκα την εναλλακτική του διαχωριστικού, ωστόσο οι παρατηρήσεις του @Yorkaddict σχετικά με την ελευθερία χώρου, με έχουν προβληματίσει κι εμένα. Είχα σκεφτεί να τον δένω και από τους κρίκους που είναι στο χώρο των αποσκευών, αλλά σε κάθε περίπτωση ο σκύλος είναι μάλλον παραπάνω εκτεθειμένος σε απότομες κινήσεις σε σύγκριση με το box.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ακόμη και τα box για να είναι ασφαλή, δεν πρέπει να έχουν "ελευθερία κινήσεων". Πρέπει να είναι καλά ασφαλισμένα, για να μην μετακινούνται και να μην αναποδογυρίσουν, σε ένα απότομο φρενάρισμα.
 
  • Like
Reactions: vas


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!
Εαν είναι συνεργασιμος και μπορείς να τον δένεις στους κρίκους (έχοντας ομως μικρά περιθώρια κινήσεων), δεν χρειάζεσαι καν μπάρες. Αλλά θέλει προσοχή.
Το ιδανικό είναι το κουτί.
 
  • Like
Reactions: vas and sis


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλημερα. Εχω βαλει και εγω μπαρες στο αυτοκινητο και μπορω να πω οτι βοηθανε πολυ στα εξης:
1. Δεν επιτρεπουν στο σκυλο να περασει στο υπολοιπο αυτοκινητο
2. Δεν μπορει ο σκυλος να βαζει την κεφαλα :p:p του στα προσκεφαλα και να γεμιζει σαλια (μποξερ) τα καθισματα και τα ρουχα των παιδιών
3. Δεν εχουν στα αυτια τους την καυτη ανασα του σκυλου

Για ασφαλεια του φοραω στυθολουρο και τον δενω στον κρικο που εχει το αυτοκινητο και φυσικα πολυ κοντα ωστε να μην μπορει να κοβει βολτες στο πορτμπαγκαζ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πάνε φτιάξε 2 ή 3 οριζόντιες μπάρες (αναλόγως το κενό ανάμεσα σε προσκέφαλα και ουρανό αυτοκινήτου) φιλοσοφίας σπιτικού μονόζυγου, που σφίγγουμε και επεκτείνονται οι άκρες έως ώτου ακουμπήσουν τον τοίχο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vas


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Υπάρχουν πάντως επαγγελματίες, που κάνουν αλουμινοκατασκευές, στις διαστάσεις και το σχέδιο, που μπορεί να θέλει ο πελάτης. Με ακρίβεια χιλιοστού, κομμένο και ραμμένο στο αυτοκίνητο του καθενός.

πχ
Olympic Ultimate Dog Supplement
 
  • Like
Reactions: vas


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf