Διπλή απώλεια , πενθούμε εμείς αλλά και ο φίλος του


stiflerakos

Member
21 Δεκεμβρίου 2019
5
15
41
Καλησπέρα σας .
Προσπαθώ από χτες να γράψω αλλά κάθε φορά που ξεκινάω , λυγίζω ...
Όχι πως άλλαξε κάτι σήμερα αλλά προσπαθώ να το κάνω σε δόσεις ...
Πριν από 13 χρόνια μας χάρισαν ένα γαλλικό μπουλντόγκ , τον Αχιλλέα μας ... Επειδή κι εγώ και η γυναίκα μου όμως λείπουμε αρκετές ώρες από το σπίτι αποφασίσαμε να αγοράσουμε ακόμα ένα ώστε να έχουν παρέα όσο λείπουμε . Λυπάμαι που υποστήριξα τα ζώα των βιτρινών αλλά τότε ήμουν απλά αμαθής ...
Ο γκιζμο λοιπόν , κουταβάκι τότε είδε τον Αχιλλέα σαν τον μπαμπά που δεν γνώρισε ποτέ . Απίστευτα δεμένα , 13 χρόνια δίπλα δίπλα , ούτε μια ώρα χωριά .

Ο Αχιλλέας είναι πραγματικά μια ηλιαχτίδα στην ζωή μας . Είναι η αιτία που γίναμε φιλόζωοι , που βοηθήσαμε Αμέτρητες ζωές έπειτα (γάτες , σκύλοι και γενικότερα όλα τα ζωακια) η δε γυναίκα μου είναι και Βίγκαν από τότε . Δεν τσακώθηκε ποτέ , φιλιόταν με γατάκια και τον αγαπούσαν όλοι και όλα . Πάντα τρυφερός , πάντα αστείος , πάντα πιστός με αυτή την ανιδιοτελή αγάπη στα μάτια του πάντα . Το αποκούμπι της ψυχής μας και ο δάσκαλος μας στην αγάπη .
Αν και δεν πιστεύω σε θεούς και δαίμονες εύχομαι να υπάρχει κάτι μετά εκεί έξω και να τον ξαναδώ μια μέρα να τρέχει στην αγκαλιά μου και να γεμίζει την τόσο άδεια ζωή μου ...
Θα μπορούσα να γράφω για πάντα αλλά είναι πολύ νωπό ακόμα και δεν μπορώ να το διαχειριστώ .
Ο Αχιλλουκος μας έφυγε προχτές το βράδυ ξαφνικά και έχουμε χάσει τον κόσμο κάτω από τα πόδια μας .
Δεν μπορώ να κάνω τίποτα που να μην μου θυμίζει με κάποιο τρόπο τον Αχιλλέα . Δεν έχω νιώσει πιο διαλυμένος στην ζωή μου ποτέ . Δεν μπορώ να φανταστώ καν πως θα περάσει κάποτε αυτό ...
Ο Γκιζμουλης λοιπόν έχασε κι αυτός με την σειρά του τα πάντα . Πάντα έκανε σαν παλαβό όταν έλειπε έστω και μια ώρα ο Αχιλλέας. Τώρα έχω διπλή θλίψη γιατί σπαράζει στο κλάμα μέρα νύχτα και ψάχνει να τον βρει . Κοιτάζει πόρτες , παράθυρα και δωμάτια και δεν ηρεμεί με τίποτα .
μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα αντέξει πολύ έτσι .
τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά ώστε να τον βοηθήσω ; Εμείς λογικά με τον χρόνο και την λογική κάποια στιγμή ίσως νιώσουμε λίγο καλύτερα . Αυτό το καημένο που δεν μπορεί Να καταλάβει πως θα το διαχειριστεί ;
Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία ; Έχουμε κάποιον ειδικό εδώ να μας συμβουλέψει ;

Αγαπάτε τους συντρόφους σας σαν να είναι η τελευταία μέρα που είναι μαζί σας , κάθε μέρα . Ποτέ δεν ξέρετε τι σου ξημερώνει η επόμενη .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα το διαχειριστεί κι αυτός, όπως κι εσείς.
Μην έχεις αμφιβολία.
Η ζωή συνεχίζεται για όλα τα πλάσματα.
Φροντίστε να μην αλλάξετε τις ρουτίνες του και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους σιγά-σιγά.

Καλό ταξίδι στον Αχιλλέα σας!
Νομίζω ότι για την φυλή του, πόσο μάλλον, συνδιαστικά με την προέλευσή του, τα κατάφερε ανέλπιστα καλά. Το τερμάτισε το κοντέρ του και έφυγε και με ιδανικό τρόπο, για τον ίδιο και για όλους σας.

Υπομονή και κουράγιο!

Η γωνιά των αγγέλων μας!
 


stiflerakos

Member
21 Δεκεμβρίου 2019
5
15
41
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου.
Οντως το τερματισε το μωρο μου αλλα ποτε δεν ειναι αρκετο... Προσπαθω να θυμιζω στον εαυτο μου οτι ειχε μια καλη ζωη και εφυγε ησυχα χωρις να ταλαιπωρηθει. Αλλα ειναι αυτες οι μικρες καθημερινες στιγμες σε οτιδηποτε κανω που μου τον θυμιζουν και με διαλυουν.
Απλα πραγματικα δεν θελω να το ξαναζησω συντομα αυτο γιατι θα τρελλαθω εντελως...
Ο Γκιζμουλης ειναι κι ενα ειδος συνδεσμου αν καταλαβαινεις με τον Αχιλλεα μας συν το οτι θελω οταν ερθει η ωρα του να φυγει ευτυχισμενο και οχι θρηνωντας.

Θα προσπαθησω να κρατησω την ρουτινα του αν και δεν σου κρυβω πως δεν μπορουμε να μην του δινουμε εξτρα σημασια πλεον.
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Λυπάμαι για την απώλεια σου φίλε μου!!
Όταν "φεύγει" από δίπλα σου το πιο αγνό πλάσμα σε τσακίζει σε 1002 κομμάτια.
Να σκεφτεσαι όλες εκείνες τις όμορφες στιγμές που σας χάρισε το σκυλάκι σας και να είσαι χαρούμενος για όλα αυτά που ζήσατε και που σας δίδαξε με την ανιδιοτελή αγάπη του.
Ο Γκιζμουλης πενθεί μαζί σας γιατί έχασε ένα μέλος της οικογένειας του...
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Καλό του ταξίδι..

Ενας επιπλέον λόγος που ο Γκιζμο είναι χάλια είναι οτι είστε και εσείς χάλια..αυτό να σκέφτεστε πάνω από όλα τώρα..σας ευχομαι κουράγιο και δύναμη να το ξεπεράσετε το συντομότερο..
 
  • Like
Reactions: stiflerakos


stiflerakos

Member
21 Δεκεμβρίου 2019
5
15
41
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά ! Εύχομαι καλή χρόνια σε όλους και λιγότερα ζωάκια θύματα κακοποίησης από το τέρας που λέγεται άνθρωπος ...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω .
Κάπου είχα διαβάσει και δεν μπορώ να θυμηθώ που πως μπορείς να φτιάξεις κάτι με τις στάχτες του ζώου που έφυγε για να το έχεις πάντα μαζί σου (κατα κάποιο τρόπο )
Γνωρίζει κανείς την διαδικασία η την ιστοσελίδα καθώς και αν υπάρχει κάτι ανάλογο Ελλάδα η μόνο εξωτερικό;

Εμείς έχουμε μαλακώσει λίγο , τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και ο γκιζμουλης δείχνει κι αυτός να προσαρμόζεται μαζί μας .
Καποιες μέρες είναι καλές κάποιες όχι και τόσο αλλά όσο περνάει ο καιρός νομίζω είναι λίγο καλύτερα . Πάντα κάτι θα μας θυμίζει τον Αχιλλέα μας , μετά από 13 χρόνια τα πάντα κουβαλάνε αναμνήσεις . Προσπαθούμε λίγο να διαχωρίσουμε την θλίψη της απουσίας του κρατώντας όλα τα καλά .

Σας ευχαριστώ εκ των Προτέρων .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά ! Εύχομαι καλή χρόνια σε όλους και λιγότερα ζωάκια θύματα κακοποίησης από το τέρας που λέγεται άνθρωπος ...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω .
Κάπου είχα διαβάσει και δεν μπορώ να θυμηθώ που πως μπορείς να φτιάξεις κάτι με τις στάχτες του ζώου που έφυγε για να το έχεις πάντα μαζί σου (κατα κάποιο τρόπο )
Γνωρίζει κανείς την διαδικασία η την ιστοσελίδα καθώς και αν υπάρχει κάτι ανάλογο Ελλάδα η μόνο εξωτερικό;

Εμείς έχουμε μαλακώσει λίγο , τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και ο γκιζμουλης δείχνει κι αυτός να προσαρμόζεται μαζί μας .
Καποιες μέρες είναι καλές κάποιες όχι και τόσο αλλά όσο περνάει ο καιρός νομίζω είναι λίγο καλύτερα . Πάντα κάτι θα μας θυμίζει τον Αχιλλέα μας , μετά από 13 χρόνια τα πάντα κουβαλάνε αναμνήσεις . Προσπαθούμε λίγο να διαχωρίσουμε την θλίψη της απουσίας του κρατώντας όλα τα καλά .

Σας ευχαριστώ εκ των Προτέρων .
Στην αποτέφρωση αναφέρεσαι - αντί για ταφή.
 


stiflerakos

Member
21 Δεκεμβρίου 2019
5
15
41
Έχω ήδη κάνει την αποτέφρωση .
Υπάρχουν όμως κάποιοι που από τις στάχτες φτιάχνουν διαφορά πραγματάκια ώστε να το έχεις πάντα μαζί .
 


stiflerakos

Member
21 Δεκεμβρίου 2019
5
15
41
Σημερα, μετα απο 4 καλα χρονια και 3 μερες αποχαιρετησαμε και τον Γκιζμουλη μας. Ποτε δεν μαλακωνει αυτη η αισθηση της απωλειας οσες φορες κι αν την ζησεις. Εφυγε στην αγκαλια μας γεματος απο αγαπη και φροντιδα. Εκανε το ανελπιστο και εφτασε 14 ο μαθουσαλακος μας. Καποια στιγμη θα μαλακωσει ο πονος και θα μαθουμε να ζουμε μαζι του.
Ειναι απιστευτο το αισθημα της απωλειας, δεν υπαρχει πιο ανεπιστρεπτο πραγμα απο αυτο.
Να θυμαστε να τους δειχνετε καθε στιγμη αγαπη , φροντιδα και σεβασμο. Ποτε δεν ξερετε ποτε θα ειναι η τελευταια αγκαλια, η τελευταια σκανταλια.
14 υπεροχα χρονια που μας αφησαν καλυτερους απ οτι μας βρηκαν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf