Δοντάκια (αλλαγή δοντιών σε κουτάβι)


princy

Member
10 Ιανουαρίου 2011
9
0
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα κουταβι 4 μηνων ακριβως και εχω παρατηρησει τις τελευταιες μερες, οταν δαγκωνει κατι, πρεπει να ματωνουν τα ουλα της, γιατι εχει την χαρακτηριστικη μυρωδια του αιματος. Θεωρω πως αυτο ειναι φυσιολογικο μιας και ασχολουμε παρα πολλα χρονια με σκυλακια και το εχω ξαναδει το σκηνικο οταν τα σκυλακια βγαζουν δοντακια αλλα το παραθετω εδω μηπως και στα γαλλικα συμβαινει κατι το διαφορετικο.Ειναι η πρωτη φορα που εχω ενα απο αυτα! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από 4 έως 6 μηνών τα κουτάβια αλλάζουν δόντια!

Αυτην την περίοδο θα δείτε και αίματα και δόντια πεσμένα,αν δεν τα καταπιούν!

Όχι σε σκληρά παιχνίδια και όχι σε παιχνίδια με δύνατα τράβηγματα!Δώστε να μασήσουν μαλάκα παιχνίδια!

Υπομονή στα δαγκωματα που θα υποστείτε!
 


princy

Member
10 Ιανουαρίου 2011
9
0
Πειραιάς
Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Βασικά εγώ είμαι εντελώς άσχετη με τα σκυλάκια. Ο φίλος μου ξέρει και ασχολείται. Αλλά θεωρώ ότι είναι καλό να ακούω τη γνώμη και άλλων που ξέρουν.
Λοιπόν, σήμερα βρήκαμε και το πρώτο της δοντάκι (κόντεψε να πνιγεί μέχρι να το βγάλει) !!
Θα πάμε και στον κτηνίατρο το μεσημέρι!
Εκτός από τα μαλακά παιχνιδάκια, της έχω και διάφορα κόκαλα να μασουλάει! Μήπως δεν κάνει και της δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα ?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οτιδήποτε σκληρό αυτή την περίοδο μπορεί να της αποφέρει τραυματισμούς στην καινούργια οδοντοστοιχία και καλό είναι να αποφεύγεται!

Πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε υπομονή μερικούς μήνες!

Αντιθέτως, μαλακά λαστιχένια αντικείμενα/παιχνίδια κάνουν πάρα πολύ καλό και γυμνάζουν ταυτοχρόνως και την γνάθο και καταπραΰνουν τα ούλα από την φαγούρα!