Δορυφορικές εικόνες




Defkalion

Administrator
23 Ιουνίου 2008
161
10
Melbourne
www.defkalion.com
Χμ. Συμπτωματικά, μιας και αυτό το έχω φτιάξει εγώ, σας λεώ ότι ήταν από τις δουλειές που έγινε με βαριά καρδιά, καθώς το αντικείμενο ήταν μακάβριο και το θέαμα από το βουνό που εκείνες τις μέρες κάηκε θλιβερό.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Πολύ καλή δουλειά. Θα είχε ενδιαφέρον αν γινόταν και για την Πελοπόννησο. Υπάρχει κάποια τέτοια σκέψη?

Στόχος ήταν να παρακολουθείται η τυχόν δόμηση των καμμένων? Ή ήταν μια προσπάθεια αφύπνισης?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ωχ.... :eek: :( :( :( Μπορεί να πει κανείς κάτι? Έχω πρόβλημα με αλλεργικό άσθμα, το οποίο έγινε τρις χειρότερο μετά τις περυσινές πυρκαγιές. Δεν έχω να κατηγορήσω κανέναν όμως, εκτός απ' τον εαυτό μου. Με την ψήφο μου επιτρέπω τον όλεθρο. Ένας άνθρωπος δεν κάνει τη διαφορά, αλλά μακάρι να συνειδητοποιούσαμε όλοι την ατομική μας ευθύνη, την ανευθυνότητά μας που σε συλλογικό επίπεδο γίνεται μπούμερανγκ και μας χτυπάει.
Defkalion σε καταλαβαίνω... δουλεύω σε περιοδικά και πέρυσι θυμάμαι να καθόμαστε με τη γραφίστρια και να επιλέγουμε φωτογραφίες του ολοκαυτώματος μέσα σε μια βαριά σιωπή.
 
Last edited by a moderator:


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Στην Πελοποννησο οι εκτασεις ειναι τεραστιες.Μπορει να γινει φυλαξη σε τοπικο επιπεδο. Π.χ. μου ελεγε φιλος οτι στην περιοχη του που καηκε ελατοδασος οι κατοικοι διωχνουν τους βοσκους απο τα καμενα γιατι τα ελατακια εχουν φυτρωσει σαν γκαζον και περα απο αυτο οι ιδιοι οι κατοικοι εχουν φυτεψει και 1500 πευκα.
Αν ομως πιστεψουμε τα περι Ιονιας οδου και γηπεδων γκολφ που καποιες διαδικασιες δειχνουν οτι προς τα εκει παει το πραγμα, ειναι δυσκολα τα πραγματα οσοι δορυφοροι και να μπουν, οσο και να φωναξουν καποιοι.
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κοτσιδα μιλας σοβαρα? Παιδια αν μετα απο αυτη τη καταστροφη χτισουν γηπεδα γκολφ στα καμενα θα ειναι για μενα το μεγαλυτερο σκανδαλο στα τελευταια χρονια. Αυτα ειναι λαθη και απατεωνιες που οι επιπτωσεις τους δε διορθωνονται. Αλλα συμφωνω με τη λιζα, εμεις φταιμε πανω απ ολα:(
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Ριξε μια ματια εδω και θα καταλαβεις.

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=757320

Α ξεχασα συνεβη και αυτο :
26/2/08
Όπως ανάφεραν προχθές οι ειδήσεις, η ΕΕ εξέδωσε ένα ψήφισμα για όλες τις μεσογειακές χώρες που επλήγησαν από φωτιές,
να δεσμευτούν ότι τα δάση που κάηκαν θα ξαναγίνουν δάση, διότι αυτό αφορά
ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
Το ψήφισμα υπεγράφη από τις αντιπροσωπείες όλων των Μεσογειακών χωρών ( Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία) και όλων των παρατάξεων... εκτός μίας:


guess who?...
 
Last edited:


Defkalion

Administrator
23 Ιουνίου 2008
161
10
Melbourne
www.defkalion.com
Πολύ καλή δουλειά. Θα είχε ενδιαφέρον αν γινόταν και για την Πελοπόννησο. Υπάρχει κάποια τέτοια σκέψη?

Στόχος ήταν να παρακολουθείται η τυχόν δόμηση των καμμένων? Ή ήταν μια προσπάθεια αφύπνισης?
Ήταν ένα request της Καθημερινής τότε που για τα ελληνικά δεδομένα έγινε σε απίστευτα μικρό χρονικό διάστημα με πέρασμα του δορυφόρου πάνω από τις περιοχές αυτές.

Αυτό το διάστημα δουλεύουμε επάνω σε ένα σύστημα για παρακολούθηση των δασικών εκτάσεων.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf