Δραστηριότητες για ένα Groenendael


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Χαιρετώ όλους. Είχα δει κάποιες παλαιότερες αναρτήσεις σχετικά με τη ράτσα των Groenendael. Ως προς τη ράτσα καθαυτή έχω εμπειρία κατοχής αλλά δεν ήμουν εγώ το «κυρίως αφεντικό». Εάν ποτέ αγοράσω ένα κουτάβι, ποιες δραστηριότητες είναι προτεινόμενες για την σωματική και εγκεφαλική εκτόνωση του σκύλου;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλημέρα και καλώς ήλθες
Τα Groenendael είναι σκυλιά πολύ ευφυή, ανθρωποκεντρικά και με μεγάλη ανάγκη για καθημερινή εκτόνωση.
Όταν ομως λέμε εκτόνωση δεν εννοούμε μόνο την σωματική αλλά κυρίως την εγκεφαλική. Μη φανταστείς δηλαδή ότι αν ανεβοκατέβετε πλαγιές η του ρίξεις το μπαλάκι 100 φορές θα εχεις ένα κουρασμένο Groenendael. Αυτό θα το πετύχεις πιο εύκολα αν συνδυάσεις τα παραπάνω με ασκήσεις υπακοής η παιχνίδια που δουλεύουν τον εγκέφαλο.
Ετσι και αλλιώς όποια μέθοδο εκπαίδευσης η ενασχόλησης με τον σκύλο σου επιλέξεις θα πρέπει εξ αρχής να στοχεύεις στο να δουλεύεις βασικά με το μυαλό του.
Κατά τα αλλά υπάρχουν πολλά σπορ με τα οποία μπορεις να ασχοληθείς. Αυτα είναι με τυχαία σειρά το Agility, Obedience, Frisby, Canicross, Bikejoring και σκύλοι από κάποιες γραμμές μπορούν να κάνουν και IGP αλλά εκεί χρειάζεται να εχεις και εσυ μεγαλύτερη εμπειρία.
Εκτος απο τα σπορ με ένα Groenendael μπορεις να κανεις πεζοπορία, κολύμπι, ποδήλατο και το σημαντικότερο , ένα σωστο σε χαρακτήρα Groenendael μπορεί να σε συντροφεύει παντού, σε σχεδόν ολες σου τις καθημερινες δραστηριοτητες.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Καλημέρα και καλώς ήλθες
Τα Groenendael είναι σκυλιά πολύ ευφυή, ανθρωποκεντρικά και με μεγάλη ανάγκη για καθημερινή εκτόνωση.
Όταν ομως λέμε εκτόνωση δεν εννοούμε μόνο την σωματική αλλά κυρίως την εγκεφαλική. Μη φανταστείς δηλαδή ότι αν ανεβοκατέβετε πλαγιές η του ρίξεις το μπαλάκι 100 φορές θα εχεις ένα κουρασμένο Groenendael. Αυτό θα το πετύχεις πιο εύκολα αν συνδυάσεις τα παραπάνω με ασκήσεις υπακοής η παιχνίδια που δουλεύουν τον εγκέφαλο.
Ετσι και αλλιώς όποια μέθοδο εκπαίδευσης η ενασχόλησης με τον σκύλο σου επιλέξεις θα πρέπει εξ αρχής να στοχεύεις στο να δουλεύεις βασικά με το μυαλό του.
Κατά τα αλλά υπάρχουν πολλά σπορ με τα οποία μπορεις να ασχοληθείς. Αυτα είναι με τυχαία σειρά το Agility, Obedience, Frisby, Canicross, Bikejoring και σκύλοι από κάποιες γραμμές μπορούν να κάνουν και IGP αλλά εκεί χρειάζεται να εχεις και εσυ μεγαλύτερη εμπειρία.
Εκτος απο τα σπορ με ένα Groenendael μπορεις να κανεις πεζοπορία, κολύμπι, ποδήλατο και το σημαντικότερο , ένα σωστο σε χαρακτήρα Groenendael μπορεί να σε συντροφεύει παντού, σε σχεδόν ολες σου τις καθημερινες δραστηριοτητες.
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ για την απάντηση! Φαντάζομαι ότι ένας ευυπόληπτος εκτροφέας δεν θα μου παραχωρούσε ένα Groenendael για ζωή στην πόλη, ε; Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις μέρες οδεύω προς εύρεση εργασίας η οποία θα είναι δυστυχώς κυρίως από το γραφείο οπότε θα λείπω 8ωρο «στο νερό». Στο σπίτι βέβαια υπάρχει συνεχής ανθρώπινη παρουσία όλη την ημέρα αλλά και πάλι ένα μέρος μου νιώθει ότι τα μεγάλα σκυλιά υποφέρουν μέσα σε διαμέρισμα. Ή μήπως δεν είναι 100% απαράβατος κανόνας; Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μεγάλα δεσποζόμενα σκυλιά στην πόλη μας, π.χ. στον ίδιο δρόμο που μένουμε εμείς, μένει μια οικογένεια σε μονοκατοικία, όχι με πολύ μεγάλη άπλα, και έχουν ένα υπέροχο γερμανικό ποιμενικό...οπότε δεν ξέρω....μήπως όντως μέσα σε διαμερίσματα είναι κατάλληλο να υπάρχουν και μικρόσωμα σκυλιά;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Για να είμαστε ειλικρινείς, κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν πρέπει ποτέ να σου δώσει κουτάβι Groenendael που δεν μπορεί να ζήσει σε συνθήκες αστικού περιβάλλοντος.
Ενας επίσης μεγάλος μύθος είναι οτι το σκύλί χρειάζεται αυλή η άπλα για να είναι ευτυχισμένο. Στην πραγματικότητα τα Groenendael ( και πολλές πολλές ακόμη φυλές) είναι απόλυτα δυστυχισμένο όταν βρίσκεται μακριά απο τον ιδιοκτήτη του.
Η αυλή, το πάρκο η η αλάνα που μπορεί να βρίσκεται κοντά στο σπίτι, απλά θα εξυπηρετεί τον ιδιοκτήτη του σκύλου για να κάνει με το Groenendael οτι περιέγραψα παραπάνω.
Δηλ παιχνίδι και εκτόνωση με μπαλάκια, δαγκωτήρια κλπ. και ασκήσεις υπακοής ή άλλες ασκήσεις που να εκτονώνουν το μυαλό του.
Ενα Groenendael αφημένο στην αυλή μπορεί πολύ γρήγορα να μετατραπεί απο ένα ζωηρό, ενεργητικό και χαρούμενο σκύλο, σε νευρικό και ανασφαλές ζώο.
Απεναντίας ένα σκυλί που ζει μαζί με τον ιδιοκτήτη του σε διαμέρισμα, και έχει την εκτόνωση που πρέπει (εκτός διαμερίσματος) θα είναι ένας απόλυτα ευτυχισμένος συγκάτοικος και σύντροφος.
Μην ανησυχείς οτι θα βαριέται, θα σε παρακολουθεί ασταμάτητα, οτι και αν κάνεις.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Η αλήθεια είναι ότι αυτά που αναφέρετε δεν τα ήξερα. Απλά ό,τι άκουγα από τρίτους κ.λπ….Συμφωνώ απόλυτα με τα προαναφερθέντα για την ευφυία αυτών των σκύλων γιατί την έχω ζήσει και ο ίδιος ως παιδί. Θυμάμαι ακόμα το πώς ένα από τα Groenendael που είχαν οι γονείς μου μού είχε κόψει ολόκληρο μανίκι μπλούζας με δάγκωμα, χωρίς όμως να μου προκαλέσει την παραμικρή γρατσουνιά. Ο λόγος ήταν διότι ως χαζό παιδί, την ώρα του παιχνιδιού, τού τραβούσα προφανώς άγαρμπα την ουρά. Σαν να ήθελε να μου πει «δεν θέλω να σου κάνω κακό γιατί είσαι της οικογένειας αλλά σταμάτα να με πονάς». Θα ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση που ίσως φανεί «κάπως». Πώς μπορεί ένα Groenendael να γίνει τέτοιος φύλακας για τους κηδεμόνες του (πχ εμένα και τον σύντροφό μου) σε βαθμό που, αν χρειαστεί, να μην μπορεί να πλησιάσει ξένος; Ή μήπως αυτό είναι κάτι που «καταδικάζεται» τα τελευταία χρόνια;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ασχέτως αν «καταδικάζεται» η όχι το ένστικτο του φύλακα είναι υπαρκτό στην φυλή και το αν θα το καλλιεργήσετε μαζί με την υπακοη του σκύλου σας, εξαρτάται από τις αναγκες σας και από το τι θέλετε ακριβώς να κάνετε μαζί.
Ετσι και αλλιώς βέβαια η ύπαρξη ενός μεγαλόσωμου μαύρου σκύλου συνηθως δρα αποτρεπτικά στο να πλησιάσει οποιοσδήποτε.
Σας το λέω από εμπειρία.:giggle:
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ασχέτως αν «καταδικάζεται» η όχι το ένστικτο του φύλακα είναι υπαρκτό στην φυλή και το αν θα το καλλιεργήσετε μαζί με την υπακοη του σκύλου σας, εξαρτάται από τις αναγκες σας και από το τι θέλετε ακριβώς να κάνετε μαζί.
Ετσι και αλλιώς βέβαια η ύπαρξη ενός μεγαλόσωμου μαύρου σκύλου συνηθως δρα αποτρεπτικά στο να πλησιάσει οποιοσδήποτε.
Σας το λέω από εμπειρία.:giggle:
Έχετε δίκιο!!!!!!!!!!!!!!!
Η "μαύρη" Νέλλη κάθεται στην είσοδο του σπιτιού και δεν πλησιάζει κουνούπι!
 

Attachments

  • Love
Reactions: spyv, Orjo and TARA


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3