Δυσκολία κατάποσης η όχι;


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Θέλω μια βοήθεια μήπως καταλάβω τι συμβαίνει στο 3,5 κιλών πινσερακι μου.
Ειναι 4,5 ετών και γενικά υγιής ευτυχώς.
Έχω και μήνες κάνει αυθόρμητα μια κίνηση με τη γλώσσα του σαν να έχει καταπιεί κάτι που του έχει κάτσει στο λαιμό και έχει και λίγο αγωνία. Όλο αυτό κρατάει κανένα λεπτό και μετά το σταματάει. Γενικά είναι χαρούμενος, τρώει τις κροκέτες του χωρίς πρόβλημα, πίνει νερό κανονικά και είναι ευδιάθετος.
Τον έχει δει. Η κτηνίατρος 2 φορές μέσα σ αυτό το διάστημα με αφορμη 2 εμβόλια που έχει κάνει και λέει δεν έχει κάτι. Σήμερα που προσπάθησα να του δώσω το drontal το οποίο το κόβω πολλά μικρά κομμάτια και του τα κρύβω σε κυβακια μικρά από τυρί ( μόνο έτσι το τρώει) κατάλαβα ότι σε σχέση με την προηγούμενη φορά έχει μια δύσκολια κατάποσης και μασάει πολλές φορές το κυβακι τυριού ενώ παλιότερα το έτρωγε πιο λαίμαργα.
Έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο;
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καλησπερα!αρχικα οχι δεν εχω παρομοια εμπειρια με αυτο που περιεγραψες.Μου κανει εντυπωση ομως το οτι τρωει κροκετες κανονικα κ δεν δυσκολευεται.Με βαση αυτο δηλαδη μου κανει απιθανο να τον ενοχλει οντως κατι.Παρολα αυτα αν συνεχισει να το κανει καλο ειναι να παρεις κ μια δευτερη γνωμη γιατρου κ κρατα οτι περα απο καποιο αγκαθι ή καποια πληγη κατω απο την γλωσσα κανενας γιατρος δεν θα μπορουσε να εχει δει αν οντως το σκυλι εχει καταπιει πχ κατι.Πιθανολογω οτι μια ακτινογραφια θα βοηθουσε να αποκλεισεις κ αυτο το ενδεχομενο.Οπως κ να εχει μην πανικοβαλεσαι απλα αν συνεχισει να εχει ενοχληση μην το αφησεις.
 




jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Καλησπερα εμας ειχε δυσκολια στην καταποση ενω ετρωγε και τελικα ειχε αυτο. Δεν φαινοταν καν τυχαια το βρηκα. Εσας λογικα θα το εβλεπε ο γιατρος
Σε ευχαριστω γισ την απάντηση σου. Βοήθησε με να καταλάβω τι μου δείχνεις. Μοιάζει με δόντι που έχει πέτρα και δίπλα ένα σαν περίσσιο μαλακό ιστό... Τι ηταν αυτό που βρήκατε ; γενικά τα δόντια του δικού μας είναι σε καλή κατάσταση τον προσέχουμε πολύ
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Σε ευχαριστω γισ την απάντηση σου. Βοήθησε με να καταλάβω τι μου δείχνεις. Μοιάζει με δόντι που έχει πέτρα και δίπλα ένα σαν περίσσιο μαλακό ιστό... Τι ηταν αυτό που βρήκατε ; γενικά τα δόντια του δικού μας είναι σε καλή κατάσταση τον προσέχουμε πολύ
Αυτο το κουβαρακι ηταν τελικα καλοηθης ογκος. Δεν ειχε σχεση με το δοντι, ειναι ογκοι του στοματος αλλα εκει που ηταν δεν φαινοταν ηταν βαθια μεσα. Την υπνοτησαμε και το αφαιρεσε με λαιζερ, ειναι καλα τωρα αλλα εχει πιθανοτητα να ξανα γινει σε αλλα σημεία του στοματος
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3