Δυσπλασία ισχίου και Διπλή οστεοτομή της πυέλου (DPO)


roads.get.longer

New Member
5 Οκτωβρίου 2020
2
0
41
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα αρσενικό μποξεράκι 7 μηνών και πριν μερικές μέρες διαγνώστηκε με δισπλασία ισχίου και στα 2 πίσω πόδια με χειρότερη εικόνα να έχει το αριστερό. Ο ορθοπεδικός που τον είδε μου είπε ότι εξαρτάται από εμένα το τι θέλω να κάνω ότι υπάρχουν 2 δρόμοι ή κάνω χειρουργείο με τη μέθοδο DPO άμεσα λόγο ηλικίας ή το πάω συντηριτικά με συμπληρώματα και ότι γίνει. Σε άλλον ένα γιατρό του χώρου εξίσου γνωστό που πήγα μου είπε να αποφύγω καλύτερα το χειρουργείο και αν χρειαστεί στο μέλλον να κάνω μια άλλη επέμβαση σε μεγαλύτερη ηλικία προφανός κ λίγο πιο ανώδυνη.

Δεδομένου ότι δεν ειχα ποτέ εμπειρία με δυσπλασία σε άλλο σκύλο και δεν γνωρίζω πολλά δυσκολέυομαι στο τί να επιλέξω για τον σκύλο και μου έχει δημιουργήσει τρομερό ανγχος και προβληματισμό...

Θα ήθελα να ρωτήσω κ να ζητήσω την βοήθειά σας αν κάποιος από εδώ έχει κάνει Διπλή οστεοτομή της πυέλου (DPO) ή τριπλή να μοιραστεί την εμπειρία του σε ποσοστά επιτυχίας , αποκατάστατης κλπ και γενικά οποιαδήποτε εμπειρία με δισπλασία θα ήταν πολύ χρησημη.

Σας ευχαριστώ πολυ!

Ziggy5.jpg

Ziggy4.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Κάνε μια αναζήτηση. Θα βρεις απ' ότι θυμάμαι, αρκετά σχετικά θέματα.
Αν έχει εκτροφέα το κουτάβι (ελπίζω ναι) είναι ο πιο κατάλληλος, να ζητήσεις την γνώμη του. Και βέβαια να συζητήσετε, γιατί σ' αυτή την ηλικία, εμφάνισε δυσπλασία.
 


roads.get.longer

New Member
5 Οκτωβρίου 2020
2
0
41
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Κάνε μια αναζήτηση. Θα βρεις απ' ότι θυμάμαι, αρκετά σχετικά θέματα.
Αν έχει εκτροφέα το κουτάβι (ελπίζω ναι) είναι ο πιο κατάλληλος, να ζητήσεις την γνώμη του. Και βέβαια να συζητήσετε, γιατί σ' αυτή την ηλικία, εμφάνισε δυσπλασία.
Καλησπέρα mareco σε ευχαριστώ πολυ καλως σας βρήκα!

Έκανα μια σχετική αναζήτηση πριν κάνω το ποστ αλλά δεν βρήκα κάτι πολύ συγκεκριμένο με το πως πήγε το χειρουργείο, η ανάρρωση κλπ .
Επίσης δεν υπάρχει εκτροφέας το κουτάβι ήταν αδέσποτο.
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
καλησπερα στην παρέα !αντιμετωπίζω ακριβώς το ιδιο πρόβλημα .εχω ενα ημίαιμο λαμπραντορ με ποιμενικό κοντα στα 43 κιλά ,το οποιο το βρηκα αδεσποτο.διαγνώστηκε με δυσπλασια .ειναι περίπου ενός ετους πλέον .πηγα κι εγω σε 2 γωστους στο χώρο κτηνιατρους κ ο ενας που ειπε να πάμε συντηρητικα κ ο αλλος μας μιλησε για την επέμβαση Διπλή οστεοτομή της πυέλου DPO.καθότι δεν εχω ουτε κ εγω καθόλου εμπειρία με το θεμα δυσπλασια καθε βοηθεια θα ηταν ευπρόσδεκτη.
ευχαριστώ!
 


Panagiota pan

Member
11 Φεβρουαρίου 2021
11
13
33
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα αρσενικό μποξεράκι 7 μηνών και πριν μερικές μέρες διαγνώστηκε με δισπλασία ισχίου και στα 2 πίσω πόδια με χειρότερη εικόνα να έχει το αριστερό. Ο ορθοπεδικός που τον είδε μου είπε ότι εξαρτάται από εμένα το τι θέλω να κάνω ότι υπάρχουν 2 δρόμοι ή κάνω χειρουργείο με τη μέθοδο DPO άμεσα λόγο ηλικίας ή το πάω συντηριτικά με συμπληρώματα και ότι γίνει. Σε άλλον ένα γιατρό του χώρου εξίσου γνωστό που πήγα μου είπε να αποφύγω καλύτερα το χειρουργείο και αν χρειαστεί στο μέλλον να κάνω μια άλλη επέμβαση σε μεγαλύτερη ηλικία προφανός κ λίγο πιο ανώδυνη.

Δεδομένου ότι δεν ειχα ποτέ εμπειρία με δυσπλασία σε άλλο σκύλο και δεν γνωρίζω πολλά δυσκολέυομαι στο τί να επιλέξω για τον σκύλο και μου έχει δημιουργήσει τρομερό ανγχος και προβληματισμό...

Θα ήθελα να ρωτήσω κ να ζητήσω την βοήθειά σας αν κάποιος από εδώ έχει κάνει Διπλή οστεοτομή της πυέλου (DPO) ή τριπλή να μοιραστεί την εμπειρία του σε ποσοστά επιτυχίας , αποκατάστατης κλπ και γενικά οποιαδήποτε εμπειρία με δισπλασία θα ήταν πολύ χρησημη.

Σας ευχαριστώ πολυ!

View attachment 73587

View attachment 73588
Καλησπέρα. Αντιμετωπίσαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα πριν πολλά χρόνια στο σκυλάκι μου ( Σιχ Τσου) εμείς το προχωρήσαμε συντηρητικά. Είχε φτάσει σημείο ν μην μπορεί ν πατήσει στα πίσω πόδια. Για τρεις μήνες ήταν σχεδόν αδύνατο ν κάνει ακόμα κ την ανάγκη της το παρουσίασε σε ηλικία 5 ετών και με όσους γιατρούς κι αν μίλησα μας είπαν ότι το χειρουργείο δν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει. Οπότε πήρε πολλές βιταμίνες και πολυυυ κορτιζόνη και τα κατάφερα. Σήμερα είναι 16 χρόνων από τότε έχουμε μια αστάθεια στα πίσω ποδαράκια αλλά χωρίς πόνους και προβλήματα ακόμα και τώρα σε αυτήν την Ηλίκια τα καταφέραμε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf