Δυσπλασία ισχίων


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα σε όλους,
Όπως έχω γράψει σε προηγούμενο post μου, έχω ένα ροτβάιλερ 6 μηνών.
Τον πήρα όταν ήταν 3 μηνών από κάποιον που τον είχε αγοράσει από εκτροφέα όταν ήταν 2 μηνών, αλλά επειδή είχε προβλήματα με τη γυναίκα του, η οποία δεν ήθελε το σκυλί στο σπίτι (επειδή της λέρωνε το παρκέ, έκλεγε κτλ) αποφάσισε να το πουλήσει όσο όσο.
Η καλή τύχη χαμογέλασε στον μικρό μου και σε εμένα και με το που τον είδα δημιουργήθηκε μεταξύ μας κεραυνοβόλος έρωτας.
Με το που ήρθε στο σπίτι, θεώρησα καλό να τον πάω σε κτηνίατρο της περιοχής για ένα τυπικό έλεγχο της υγείας του.
Ο γιατρός με το που είδε το σκυλί άρχισε να μου λέει σχετικά με τη δυσπλασία των ισχίων και πως η ασθένεια αυτή είναι πολύ συνηθισμένη σε αυτή τη φυλή.
Δεν έπαψε δε να μου τονίζει ότι διαθέτει γνωστή ορθοπεδική κλινική για την αντιμετώπιση τέτοιων περιστατικών και να με πιέζει να κάνω μία προληπτική εξέταση στον μικρό.
Μου πρότεινε λοιπόν να κάνουμε ολική αναισθησία στο κουτάβι (επαναλαμβάνω ότι ο μικρός ήταν μόλις 3 μηνών…) και να κάνουμε το τεστ.
Εγώ βέβαιά είχα ενημερωθεί σχετικά με τη δυσπλασία των ισχύων που πλήττει συνήθως τα ροτβάιλερ αλλά η ολική αναισθησία σε ένα τόσο δα κουτάβι, για να είμαι ειλικρινής, μου «ξένισε».
Τέλος πάντων, λέω γιατρός είναι ο άνθρωπος κάτι παραπάνω θα ξέρει.
Αποφάσισα λοιπόν να κάνουμε το τεστ δυσπλασίας. Ο γιατρός τον κοιμίζει και αρχίζει να πιέζει τους χόντρους στα ισχία του με πολύ δύναμη. Τόση δύναμη που το καημένο το κουτάβι κλαψούριζε από τον πόνο, παρόλο που ήταν αναίσθητο. Αρχίζουν να με «ζώνουν τα φίδια» και απαιτώ από τον κτηνίατρο να σταματήσει αμέσως και να ξυπνήσει το κουτάβι μου. Εκείνος, μάλλον ενοχλημένος και μην μπορώντας να κάνει διαφορετικά, σταματάει και δίνει το αντίδοτο της νάρκωσης στο σκυλί. Μου είπε ότι το κουτάβι έχει προδιάθεση για δυσπλασία και καλό θα ήταν να το εγχειρίσει προληπτικά.
Από τότε κάθε φορά που τον πάω για τα επαναληπτικά του εμβόλια με πιέζει να προχωρήσουμε στην επέμβαση.
Ερωτώ λοιπόν:
α) Επιτρέπεται ολική αναισθησία σε ένα κουτάβι 3 μόλις μηνών?
β) Μπορεί να διαγνωστεί η δυσπλασία σε αυτήν την ηλικία, όταν το κουτάβι αναπτύσσεται ραγδαία?
γ) Μπορεί να διαγνωστεί η δυσπλασία μόνο με το τεστ που υπέβαλε το κουτάβι ή χρειάζεται ακτινογραφία?
δ) Ενδείκνυται η εγχείρηση προληπτικώς και στα καλά καθούμενα επειδή ΜΑΛΛΟΝ το σκυλί έχει προδιάθεση να εκδηλώσει την ασθένεια?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Αγαπητη ROTTIE εδώ επιασες το θεμα που ποναει πολύ..
Ο γιατρος σου ειχε απολυτο δικιο για την προληπτικη εξεταση!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ για να γινει ακτινογραφια για δυσπλασια ισχιων πρεπει να εχει γινει και ναρκωση(ηρεμιστικη) γιατι η σταση που πρεπει να παρει το ζωο είναι πολύ συγκεκριμενη και αβολη..

β) Μπορεί να διαγνωστεί η δυσπλασία σε αυτήν την ηλικία, όταν το κουτάβι αναπτύσσεται ραγδαία?
Μπορει να διαγνωστει, εξαρταται και από την περιπτωση. Αλλα αν ηδη υπαρχει η προδιαθεση, από 3 μηνων είναι δυνατο να διαγνωσθει.

γ) Μπορεί να διαγνωστεί η δυσπλασία μόνο με το τεστ που υπέβαλε το κουτάβι ή χρειάζεται ακτινογραφία?
Από ο,τι ξερω(και πιστεψε με ξερω πολλα για τη δυσπλασια ισχιων) για να διαγνωσθει χρειαζεται ακτινογραφια οπωσδηποτε!! Κλινικη εξεταση γινεται επισης, αλλα η ακτινογραφια δινει την απαντηση. Απορω και εγω για ποιο λογο εκανε όλα αυτά ο κτηνιατρος σου, αλλα δε μπορω να σου απαντησω με απολυτη σιγουρια ότι εκανε βλακειες. ΑΛΛΑ στο δικο μου σκυλο, που την εμφανισε 6 μηνων, ολες οι εξετασεις μεχρι κ σημερα βασιζονταν στις ακτινογραφιες. Η κλινικη εξεταση μας εδειχνε το αν και ποτε ποναει.

δ) Ενδείκνυται η εγχείρηση προληπτικώς και στα καλά καθούμενα επειδή ΜΑΛΛΟΝ το σκυλί έχει προδιάθεση να εκδηλώσει την ασθένεια?
Αν δεν ειστε σιγουροι ότι εχει προδιαθεση, δε νομιζω να υπαρχει λογος για επεμβαση. Αν όμως είναι σιγουρο, τοτε τρεξε να την κανεις ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Όντως χρειάζεται να κάνει ο γιατρός ακτινογραφία για να βγάλει διάγνωση για οτιδήποτε είδους δυσπλασίας, και αυτό με ολική νάρκωση. Έχω ακούσει για σκυλιά που έγιναν καλά μόνο με φαρμακευτική αρωγή. Αν δεν είσαι σίγουρη rottie ζητά δεύτερη και τρίτοι γνώμη.
 


S

SwkDoG

Guest
Θα αρχίσω απαντώντας τις ερωτήσεις σου:

α) Ναί.Αν είναι απαραίτητη.

β) Ναί.Ανάλογα την περίπτωση.

γ) Όχι.Ποτέ δεν μένουμε σε μία εξέταση.

δ) Δεν υπάρχει προληπτική εγχείρηση δυσπλασίας παρά μόνο θεραπευτική,εφόσον υπάρχει πρόβλημα.

Και τώρα κάποιες παρατηρήσεις.
Απαγορεύετε να παρευρίσκετε ο ιδιοκτήτης του ζώου στο χώρο εξέτασεις ή χειρουργείο,κλπ.Για τον ίδιο λόγο που απαγορεύετε να είσαι παρόν στην εξέταση του παιδιού σου ή το χειρουργείο της μητέρας σου.


Δεν κρίνεις εσύ πότε σταματά και πότε αρχίζει μια ιατρική πράξη,ούτε και ερμηνεύεις τα αποτελέσματα όπως θές.
Αν δεν σε ικανοποίει η απόδοση ενός επαγγελματία απευθύνεσε σε κάποιον άλλο αλλά δεν μπορείς να επεμβένεις σε πράγματα που δεν κατέχεις.

Λάθος του κτηνίατρου σου που σε άφησε να είσαι στο ίδιο δωμάτιο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητέ SwkDog,
Σ’ ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την τόσο γρήγορη ανταπόκριση στα ερωτήματά μου.
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ίσως το να βρίσκομαι μέσα στο χειρουργείο την ώρα του τεστ δυσπλασίας δεν ήταν και ότι καλύτερο, αλλά η βοηθός του γιατρού έλειπε και ο γιατρός μου ζήτησε να τον βοηθήσω. :?
Όντως βλέποντας τον μικρό να κλαψουρίζει από τους πόνους, ακόμα και κάτω από την επήρεια της νάρκωσης, πανικοβλήθηκα, σκεπτόμενη ότι τα οστά του είναι ακόμα τόσο μαλακά, που αν δεν έχει δυσπλασία, σίγουρα θα αποκτήσει μετά από τόσο ζόρι…
Αφελές θα μου πεις, από μέρους μου, αγαπητέ φίλε και θα έχεις δίκιο…
Από την άλλη, αυτή η εμμονή με την γνωστή κλινική που διαθέτει δεν μου πολυαρέσει…
«Έχω και κλινική, κάνουμε μια εγχείρηση?», κατά το «έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα?»
Θα πάρω σβάρνα, μου φαίνεται, τους κτηνίατρους για να πάρω και άλλες γνώμες… :(
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Rottie, δεν καταλαβαίνω πως ο κτηνίατρος αποφάσισε ότι το σκυλί χρειάζεται εγχείριση χωρίς να έχει δει ακτινογραφία!

Οπωσδήποτε να πάρεις δεύτερη γνώμη!



SkwDog said:
Λάθος του κτηνίατρου σου που σε άφησε να είσαι στο ίδιο δωμάτιο.
Δεν έχω συναντήσει κτηνίατρο που δεν ζητάει να είναι ο ιδιοκτήτης στο δωμάτιο και να βοηθάει κρατώντας το σκύλο (όταν πρόκειται για απλή εξέταση τουλάχιστον).
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
ROTTIE said:
Όντως βλέποντας τον μικρό να κλαψουρίζει από τους πόνους, ακόμα και κάτω από την επήρεια της νάρκωσης, πανικοβλήθηκα, σκεπτόμενη ότι τα οστά του είναι ακόμα τόσο μαλακά, που αν δεν έχει δυσπλασία, σίγουρα θα αποκτήσει μετά από τόσο ζόρι…
Αφελές θα μου πεις, από μέρους μου, αγαπητέ φίλε και θα έχεις δίκιο…
Λανθασμένη αντίδραση ίσως, αλλά με τη φήμη που έχουν οι Έλληνες κτηνίατροι, κατανοητή.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ROTTIE τι εγινε τελικα με αυτο το θεμα?
βγαλατε ακτινογραφια? πηρες αλλες γνωμες?

η μοναδικη φορα που κτηνιατρος απαιτησε να βγω εξω απο την αιθουσα της εξετασης, για να κανει εξεταση για δυσπλασια ισχιων, ηταν η πρωτη πρωτη φορα. και μιας και τοτε ειχα κατα νου το κλασικο "ετσι γινεται, ο κτηνιατρος ξερει", εκανα το λαθος και βγηκα εξω ....
το αποτελεσμα ηταν ο κτηνιατρος αυτος εκανε ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ και οχι ηρεμιστικη...
και αυτο για να βγαλει ακτινογραφιες...!!!!
ΟΛΕΣ τις υπολοιπες φορες (4-5) ημουν μπροστα! και ηταν υποθεση 10-15 λεπτων! φυσικα οι υπολοιπες φορες ηταν σε αλλους κτηνιατρους..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλησπέρα Boxer!
Μπορεί να φαίνεται σκληρό αυτό που λέω, αλλά αν το σκυλί μου παρουσιάσει κάποια στιγμή δυσπλασία σε προχωρημένο στάδιο δεν θα σκεφτώ κανενός είδους επέμβαση. Η εγχείρηση σε πολλές περιπτώσεις δεν αποτελεί πανάκεια, αποτελεί παράταση μιας, κατ’ ουσία, μη αναστρέψιμης κατάστασης. Θα προτιμήσω, λοιπόν, την ευθανασία, παρά να βλέπω το σκυλί μου να υποφέρει και να πονά για την υπόλοιπη ζωή του. Ευθανασία θα πει καλός θάνατος, δυσπλασία θα πει μια ζωή μέσα στη χωλότητα και στον πόνο. Θα προτιμήσω να «ξεκουράσω» έτσι τον πιστό μου φίλο, παρά να τον κρατώ κοντά μου, με κόστος την υγεία του και κατ’ επέκταση την ευτυχία του, καλύπτοντας τα δικά μου συναισθηματικά κενά.
Έτσι θα έκφραζα εγώ την αγάπη και την αφοσίωση μου, όχι μόνο στο σκυλί μου, αλλά και σε οποιονδήποτε δικό μου αγαπημένο.
Αυτή είναι βέβαια η δική μου άποψη, η οποία, παρόλα αυτά, χρήζει σεβασμού από τους διαφωνούντες, όπως και από τους συμφωνούντες…

Στα «δικά» μας τώρα…
Το σκυλί ΕΥΤΥΧΩΣ είναι μια χαρά. Τρέχει, πηδάει και παίζει χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα. Αποφάσισα, λοιπόν, να μην υποβάλω τον καημένο τον Iggy σε νέα ταλαιπωρία μέχρι να κλείσει τον πρώτο του χρόνο, μιας που η ανάπτυξη του τώρα είναι ραγδαία. Το σκυλί φαίνεται υγιέστατο και για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω πως δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Ο οποιοσδήποτε και να πήγαινε το σκυλί του στον συγκεκριμένο κτηνίατρο θα λάμβανε την ίδια απάντηση «Δεν κάνουμε την εγχείρηση, για να είμαστε σίγουροι;»
Ε, λοιπόν όχι! Στα καλά καθούμενα δεν θα υποβάλω το σκυλί σε καμία ταλαιπωρία, βασιζόμενη στην παρότρυνση ενός ανθρώπου που ΕΙΚΑΣΕ το πρόβλημα από μια απλή 5λεπτη κλινική εξέταση.
Λεπτομερείς εξετάσεις, όπως και ακτινογραφίες, θα του κάνω μαζί με το ετήσιο τσεκ-απ στο τέλος του καλοκαιριού.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ευτυχως για παρα παρα πολλα σκυλια και ιδιοκτητες τα πραγματα δεν ειναι ετσι....

αν ηταν ετσι θα πρεπε να του ειχα κανει ευθανασια απο 6 μηνων!!!!!!

αντιθετως ειναι 19 τωρα και τα πισω του ποδια ειναι σε υπεροχη κατασταση...

Μπορεί να φαίνεται σκληρό αυτό που λέω, αλλά αν το σκυλί μου παρουσιάσει κάποια στιγμή δυσπλασία σε προχωρημένο στάδιο δεν θα σκεφτώ κανενός είδους επέμβαση.
πριν φτασει σε προχωρημενο σταδιο.. θα εχει περασει και απο αλλα σταδια ξερεις.. και αυτα τα δειξει η ακτινογραφια.

συμβουλη μου:
ψαξτο λιγο για το καλο του σκυλου σου :wink:
ειδικα εφοσον θελεις να κανετε και agility.................
αν εκανα agility σε σκυλια, το πρωτο που θα ζητουσα απο ιδιοκτητες θα ηταν ιατρικη επιβεβαιωση οτι ο σκυλος δεν εχει τετοια προβληματα!!!!
(κατα τα αλλα θεματα ηλικιας, φυλης,κλπ εχουν αναφερθει στο θεμα "agility")
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
evi-s said:
σημερα εβγαλα ακτινογραφια στη μικρη μου χωρισ ναρκωση παλεψα πολυ γιαυτο και τα καταφερα η μικρη εκατσε ακινητη σε αυτη την αβολη σταση.
η διαγνωση δυσπλασια στο δεξι ποδι σημερα στο ιατρειο ηταν ο καθηγητης του πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης η γνωμη του χειρουργειο. Αυριο το πρωι θα παω να μιλήσω αναλυτικότερα σας παρακαλώ πείτε μου ότι γνωρίζετε για την ασθένεια αυριο θα εχω την ακτινογραφία στα χερια μου εάν κάποιος γνωρίζει να του τη φέρω να την δει, πειτε μου με pm τους ¨καλύτερους ¨ αν υπάρχουν γιατρούς Αθηνών δεν με νοιάζει πάω και Θεσσαλονίκη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητή φίλη evi-s,
Πως μπήκες στη διαδικασία να κάνεις ακτινογραφία στη μικρή?
Παρουσίασε κάποιου είδους χωλότητα?
Σε ρωτάω, διότι μου κάνει εντύπωση… Το κουτάβι σου είναι ακόμα πολύ μικρό (σχεδόν 6 μηνών αν δεν κάνω λάθος)…
 


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
η λαρα σε 2 μερεσ γινεται 7 μηνων μονη μου ζητησα ακτινογραφια δεν μου το πρότεινε κανεις γνωρίζω ότι η συγκεκριμένη ράτσα εχει κληρονομικότητα και μιας και η μικρη δεν είναι από εκτροφείο θεώρησα σκόπιμο να κανω προληπτικά μια ακτινογραφία. Το μονο που με προβλημάτισε (παίζει τρέχει χοροπηδάει με αλλα σκυλιά ), πλέον δεν μπορώ να την ανεβάζω στον 2ο αγκαλιά 22 κιλα, είναι ο τρόπος που ανεβαίνει τα σκαλιά σαν κουνέλι,καγκουρό και τα δυο πισω πόδια μαζί δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Διαφωνώ κάθετα με την ευθανασία, με την δικαιολογία "για να μην υποφέρει ο σκύλος μου"

Δέχομαι την ευθανασία, όταν διαπιστωμένα υποφέρει ο σκύλος, και η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

Ένας σκύλος με 3 πόδια, ένας σκύλος που κουράζεται γρήγορα, ένας σκύλος που χωλαίνει, ένας σκύλος που δεν μπορεί να κάνει κάποια πράγματα που μπορούσε πριν... δεν έχει κανένα, επαναλαμβάνω κανένα πρόβλημα!!! Δεν έχει κόμπλεξ, δεν αισθάνεται ότι μειονεκτεί, δεν παθαίνει κατάθλιψη για όσα έχασε... Εξακολουθεί να χαίρεται την ζωή του, χαίρεται που ζει και υπάρχει μέσα στην αγέλη μας...
Αν εμείς τον απορρίψουμε γι αυτό, τότε παθαίνει κατάθλιψη...

Εμείς έχουμε το κόμπλεξ, εμείς έχουμε το ψυχολογικό πρόβλημα ότι ο σκύλος μας μειονεκτεί.

Σύμφωνα με την λογική "να μην υποφέρει", να κάνουμε ευθανασία σε όλους του ηλικιωμένους ανθρώπους, σε όσους παθαίνουν αναπηρίες από διάφορα ατυχήματα ή ασθένειες κλπ. Αυτούς δεν τους αγαπάμε? Γιατί να υποφέρει ο γέρος πατέρας μας, και να μην υποφέρει ο σκυλάκος μας?

Σόρρυ αν σας την χαλάω, αλλά διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως!!!

Σέβομαι κάποιον που επειδή υποφέρει ο ίδιος, αποφασίζει να θέσει τέρμα στην ίδια του την ζωή. Δεν σέβομαι όποιον αποφασίζει για άλλον, ελαφρά τη καρδία.

Ναι, ένας σκύλος που έχει εγχειριστεί για δυσπλασία, δεν κάνει να γίνει υπέρβαρος, δεν κάνει να κουράζεται, δεν θα είναι ποτέ ο ίδιος όπως θα ήταν αν δεν είχε αυτό το πρόβλημα. Αλλά θα μας αγαπάει το ίδιο, θα είναι εξ ίσου πιστός φίλος, θα είναι ένας ευτυχισμένος σκύλος (ακόμα και αν πονάει) επειδή τον αγαπάμε.

Ευτυχώς οι σκύλοι μας, μας αγαπάνε αληθινά.
Για έναν σκύλο, και τυφλός να είναι ο αφεντικούλης του, και κουτσός, και παραπληγικός ή τετραπληγικός σε αναπηρικό αμαξίδιο, θα μας αγαπάει το ίδιο!!! Πάλι καλά...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
evi-s said:
Το μονο που με προβλημάτισε (παίζει τρέχει χοροπηδάει με αλλα σκυλιά ), πλέον δεν μπορώ να την ανεβάζω στον 2ο αγκαλιά 22 κιλα, είναι ο τρόπος που ανεβαίνει τα σκαλιά σαν κουνέλι,καγκουρό και τα δυο πισω πόδια μαζί δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.
Κατάλαβα… Αυτό θα με προβλημάτιζε και ‘μενα…

Έκανες πολύ καλά και ζήτησες ακτινογραφία. Χωρίς νάρκωση όμως…πως?
Για να βγει η ακτινογραφία πρέπει ο κτηνίατρος να έχει κάνει στο σκυλί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ηρεμιστική ένεση…
Όταν πάρεις την ακτινογραφία στα χέρια σου, καλό θα ήταν να πάρεις και άλλες γνώμες. Ίσως να χρειαστεί να επαναλάβεις την εξέταση.

Όπως και ‘να χει φίλη evi-s, προσπάθησε να ηρεμήσεις. Ακόμα και αν ο γιατρός που έκανε την διάγνωση έχει δίκιο, το γεγονός ότι έγινε εγκαίρως είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο…
Περιμένουμε νεώτερα το συντομότερο…
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
και δεν χρειαζεται να ειναι μονο απο εξειδικευμενους γιατρους,παρε οσο πιο πολλες γνωμες απο κτηνιατρους μπορεις,και αν τελικα νομιζεις οτι χρειαστει εγχειρηση,πριν παρεις την τελικη αποφαση,κανε ξανα μια ακτινογραφια οπως σου ειπε η Rottie.

Σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα για το σκυλακι σου!
 


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
Η μικρή ειχε τη σωστή στάση για την ακτινογραφία είναι πολύ ήρεμο σκυλί της αρκούσε που ήμουν μαζί της και το προηγούμενο σκυλί μου ετσι το ειχα μάθει, τους αρκεί να με έχουν δίπλα τους. Σας ευχαριστώ πολύ παιδία αύριο εχω ραντεβού με άλλο γιατρό η 2η γνώμη ας πανε όλα καλα. Η boxer που χάθηκε από ότι έχω καταλάβει εχει πολλές γνώσεις για το θέμα?
 




Dagan

Member
11 Μαϊου 2007
11
0
Πάντως και εγώ που είχα κάνει τεστ δυσπλασίας στο ντόμπερμαν πριν 2 χρόνια, το είχα κάνει χωρίς νάρκωση και χωρίς ηρεμιστική. Εάν ο σκύλος σου σε εμπιστεύεται κάθεται ανάσκελα εάν είσαι δίπλα του να τον καθησυχάζεις. Εμένα η δικιά μου έκατσε σαν κορόιδο. Γιατί να την υποβάλω σε νάρκωση εάν δεν είναι απολύτως αναγκαίο;
'Οσον αφορά την προληπτική επέμβαση συμφωνώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η επέμβαση όπως σε όλες τις παθήσεις είναι θεραπευτικού χαρακτήρα. Εγώ θα πρότεινα στο φίλο μας να πάει μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη και να επισκεπτεί τους Παναπιστημιακούς γιατρούς. Οι άνθρωποι αυτοί είναι πραγματικοί επιστήμονες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3