Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
11 μηνών λαμπραντόρ και έχει δυσπλασία... Τι εκτροφείς και μπούρδες... Όλοι λεφτά θέλουν να βγάλουν..
Είμαι απογοητευμένος και στεναχωρημένος..
Θα ήθελα να πάρω καμία συμβουλή αν μπορείτε. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μέχρι να τελειώσει η ανάπτυξη για να δούμε τι θα γίνει. Καλά τα λέει ή να τρέξω και αλλού;
Και κάτι ακόμα. Μέχρι τώρα έτρωγε Hills puppy. Τι προτείνετε να της δίνω τώρα ώστε να χάσει και βάρος; (Δεν είναι χοντρή, αλλά δε τη λες και αδύνατη)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Δίνε της την τροφή που τρώει ήδη σε λιγότερη ποσότητα. Δίνε της συμπληρώματα χονδροϊτίνης γλυκοζαμίνης και πήγαινε σε έναν ορθοπεδικό γιατρό για δεύτερη γνώμη. Δηλαδή στην ερώτηση σου, εγώ θα έτρεχα και αλλού.
Ενημέρωσε και τον εκτροφέα για το πρόβλημα. Ποιός είναι; (Αν θέλεις φυσικά απαντάς).
Πάντως να ξέρεις ότι ένα εκτροφικός σκύλος δεν σημαίνει ντε και καλά ότι δεν θα έχει προβλήματα, απλά μειώνονται οι πιθανότητες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μην τα ισοπεδώνουμε... ο εκτροφέας παλεύει να μειώσει το ποσοστό εμφάνισης προβληματων και ασθενειων. Και γενετιστής να ήταν, δεν είναι Θεος να εξαλείψει το ποσοστο εντελως.
Ξέρεις πόσα σκυλιά από εκτροφεία, ενίοτε και <show dogs> βγαίνουν με πρόβλημα????/ Απείρως λιγότερα από αυτά των αγγελιων και των πετσοπ!
Τελευταία διαρκώς ακουω για εμφάνιση δυσπλασιών σε κουτάβι. Αλλοι γιατροι λενε κατευθείαν χειρουργείο, αλλοι να περιμένεις και αλλοι να το πας συντηρητικά. Ωστόσο, αυτό κρίνεται από τον διαγνωσθέντα βαθμό δυσπλασίας, τον τρόπο ζωής του σκύλου και αλλες παραμέτρους που δεν μπορεί ενα φορουμ να ξέρει για να σου πει τι να κάνεις.
Πάντως μια γνώμη εξτρα, κακό δεν κανει σίγουρα!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
11 μηνών λαμπραντόρ και έχει δυσπλασία... Τι εκτροφείς και μπούρδες... Όλοι λεφτά θέλουν να βγάλουν..
Είμαι απογοητευμένος και στεναχωρημένος..
Θα ήθελα να πάρω καμία συμβουλή αν μπορείτε. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μέχρι να τελειώσει η ανάπτυξη για να δούμε τι θα γίνει. Καλά τα λέει ή να τρέξω και αλλού;
Και κάτι ακόμα. Μέχρι τώρα έτρωγε Hills puppy. Τι προτείνετε να της δίνω τώρα ώστε να χάσει και βάρος; (Δεν είναι χοντρή, αλλά δε τη λες και αδύνατη)
Η σκύλα σου είναι εκτροφική?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Η σκύλα σου είναι εκτροφική?
H διαγνωση εγινε μετα απο ξεταση και ακτινες δυσπλασιας?
Τι βαθμο δυσπλασιας διεγνωσε ο κτηνιατρος?
Αν και ακομα ειναι νωρις για επισημες εξετασεις .Νομιζω οτι σαφη αποτελεσματα παιρνεις σε λιγο μεγαλυτερη ηλικια.

Το θεμα εκτροφεις δεν εχει να κανει.

Μπορεις να πεις τις βαθμολογιες των γεννητορων?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
11 μηνών λαμπραντόρ και έχει δυσπλασία...
Θα ήθελα να πάρω καμία συμβουλή αν μπορείτε. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μέχρι να τελειώσει η ανάπτυξη για να δούμε τι θα γίνει.

Ο γιατρος εκανε ακτινογραφια στον σκυλο σου? Ειναι ορθοπεδικος? Ποσο δυσπλασια εχει?

Και κάτι ακόμα. Μέχρι τώρα έτρωγε Hills puppy.
Θα σταματουσα την puppy και θα εδινα adult εγω.
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Από εκτροφέα την πήρα για τον οποίο μάλιστα είχα ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα. Λέω "εκτροφείς και μπούρδες" γιατί υποτίθεται ότι τον προτίμησα για να πάρω ένα υγιές σκυλί, αλλά δεν...
Ο γιατρός μου είπε ότι έχει δυσπλασία ισχίου. Χωρίς ακτίνες. Απλά την ψηλάφισε και μου είπε πως είναι 100% αυτό.
Το θέμα εκτροφέας πως δεν έχει να κάνει;;; Αυτά είναι κατά κύριο λόγο κληρονομικά. Εμένα μου είπε πως το σκυλί δεν είχε κανένα περιστατικό δυσπλασίας στο γενεαλογικό του δέντρο. Αυτό δηλαδή ήταν αλήθεια και εμένα απλά μου έκατσε το joker;
Ο όρος ελεύθερο δυσπλασίας γιατί υπάρχει και τι σημαίνει;
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Από εκτροφέα την πήρα για τον οποίο μάλιστα είχα ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα. Λέω "εκτροφείς και μπούρδες" γιατί υποτίθεται ότι τον προτίμησα για να πάρω ένα υγιές σκυλί, αλλά δεν...
Ο γιατρός μου είπε ότι έχει δυσπλασία ισχίου. Χωρίς ακτίνες. Απλά την ψηλάφισε και μου είπε πως είναι 100% αυτό.
Το θέμα εκτροφέας πως δεν έχει να κάνει;;; Αυτά είναι κατά κύριο λόγο κληρονομικά. Εμένα μου είπε πως το σκυλί δεν είχε κανένα περιστατικό δυσπλασίας στο γενεαλογικό του δέντρο. Αυτό δηλαδή ήταν αλήθεια και εμένα απλά μου έκατσε το joker;
Ο όρος ελεύθερο δυσπλασίας γιατί υπάρχει και τι σημαίνει;
Πρωτα κανε εξετασεις ακτινογραφιας σε ορθοπεδικο κτηνιατρο, ωστε να εισαι 100% σιγουρος για την κατασταση του σκυλου σου και ποσο δυσπλαστικος ειναι.

Παρε τηλεφωνο τον Κοε και ρωτα να μαθεις ποιοι ορθοπεδικοι κτηνιατροι μπορουν να κανουν επισημη διαγνωση που την αναγνωριζει ο κοε και κατα συνεπειαν ο FCI. Βγαζεις ενα παραβολο γυρω στα 80-90 ευρω απο τον Κοε,το οποιοι ειναι το κοστος της εξετασης.
 
Last edited:


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Με ψηλαφιση???Νομιζω πως ειναι πραγματικα απιθανο να γινει αυτο.....
Η διαδικασια για να γινει εξεταση δυσπλασιας ειναι συγκεκριμενη και διαφορετικη απο αυτο που εκανε ο κτηνιατρος σου.

Οι γονεις τι σκορ ειχανε στην δυσπλασιατους και εχουν επισημες εξετασεις?
Οι εκτροφεις κανοντας εξετασεις στα σκυλια τους και κανοντας σωστα ζευγαρωματα (με ''καθαρα'' σκυλια), προσπαθουν να μειωσουν τα φαινομενα εμφανισης της δυσπλασιας.Αυτο δεν σημαινει πως την εξαφανιζουν ομως.
Αλλα ειναι το μονο που μπορουν να κανουν προς το παρον.
Ελευθερος δυσπλασιας,σημαινει πως ο συγκεκριμενος σκυλος εχει πολυ καθαρες εξετασεις .Πολυ καλο βαθμο δηλαδη.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατ' αρχάς πρέπει να γίνουν ακτινογραφίες για να διαπιστωθεί ο βαθμός της δυσπλασίας. Μετά μπορεί να γίνει λόγος για θεραπεία (χειρουργείο ή αντιφλεγμονώδη με ξεκούραση).

Εριξα μια ματιά στα προηγούμενα ποστ και είδα ποιος είναι ο εκτροφέας. Απ' τη μεριά σου είσαι υπεύθυνος να τον ενημερώσεις. Δυσπλασίες συμβαίνουν και σε εκτροφικά κουτάβια. Αυτό που ΔΕΝ πρέπει να συμβεί είναι ζευγάρωμα δύο σκύλων που έφεραν στον κόσμο δυσπλασικά κουτάβια.

Η δυσπλασία είναι πολυγενετική. Αυτό σημαίνει πως πολλά γονίδια συνησφέρουν στο να παρουσιαστεί η δυσπλασία σε ένα κουτάβι. Μπορεί γενιές και γενιές να μην είχαν εμφανίσει δυσπλασία αλλά να είχαν το γονίδιο. Συμβαίνουν αυτά, δυστυχώς.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
προφανως εισαι ταραγμενος, κανενας εκτροφεας δε θα σου πει οτι το καθε ζωο ειναι ελευθερο δυσπλασιας και οσοι το λενε ειναι ψεματα,δεν μπορει να φανει απο τους πρωτους μηνες της ζωης τους... απο εκει και επειτα θα προτεινα να παρεις και μια δευτερη γνωμη και να μην απελπιζεσαι,ευτυχως ειναι κατι αντιμετωπισιμο,ξερω πολλα ατομα που εχουν ζωακια με δυσπλασια και τα πανε μια χαρα... δυστηχως αυτα συμβαινουν και ευτυχως δεν ειναι απο τα χειροτερα,μην το βαζεις κατω και ψαξε πολυ,ψαξε για οτιδηποτε θα μπορουσε να σε βοηθησει στην παρουσα κατασταση./ ευχομαι να πανε ολα καλα.....
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν χρειάζεται να κάνεις επίσημες ακτινογραφίες με εκτίμηση απο την FCI...
πας σε έναν ορθοπαιδικό κτηνίατρο με εμπειρία και τις βγάζεις εκει.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Δεν υπάρχει ορθοπαιδικός Κτηνίατρος , όπως λέμε ορθοπεδικός , καρδιολόγος ανθρωποιατρός , διότι δεν υπάρχει η συγκεκριμένη ειδικότητα σαν ειδικότητα . Δεν υπάρχει δηλαδή το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό Κολέγιο που να δίνει την αντίστοιχη ειδικότητα . Ίσως το ορθοπεδικό κομμάτι να συγκαταλέγεται στο Ευρωπαϊκό Κολλέγιο Κτηνιατρικής Χειρουργικής στην χειρουργική με την ευρεία έννοια , αλλα και πάλι δεν υπάρχει Έλληνας Κτηνίατρος που να έχει πάρει το αντίστοιχο Diploma .

Ορθοπεδικός , σαν ορθοπεδικός , υπάρχει σαφώς στις 2 Πανεπιστημιακές Κτηνιατρικές Κλινικές που έχουμε στην Ελλάδα , καθώς και σε όποιες άλλες μεγάλες Κλινικές υπάρχουν εδω , με την διαφορά πως αυτές δεν εχουν 1 Χειρουργό , αλλά 3-4 που ο ένας ασχολείται με τα εσωτερικά όργανα και ο άλλος με τα ορθοπαιδικά περιστατικά .

Σε κάθε περίπτωση , ο κάθε Κτηνίατρος είναι κατα κάποιο τρόπο "γενικός" Κτηνίατρος . Έχει γνωση και μαιευτικής , και χειρουργικης , και καρδιολογίας , και ζωικης παραγωγής , και ιππιατρικής κλπ κλπ κλπ.

Αποκει και πέρα και ανάλογα τα ενδιαφέροντά του διαλέγει και ασχολείται με ενα κομμάτι ωστε να γίνει καλός σε αυτό , πχ να ασχολείται μόνο με την Παθολογία και τα χειρουργικά περιστατικά να τα παραπέμπει σε άλλους .

Αυτά

:)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ορος ελευθερος δυσπλασιας υπαρχει.Που δηλωνει οτι ο συγκεκριμενος σκυλος εχει πεντακαθαρες ακτινες .
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Λυπάμαι και ελπίζω να το ξεπεράσετε που λέμε μίλα με τον εκτροφέα γιατί αυτός είναι υπεύθυνος,να σου δώσει οδηγίες και λεφτά πίσω!όσο για τα εκτροφεία δεν σημαίνει πώς το σκυλί δεν θα έχει σίγουρα αλλά σε μικρότερο βαθμό απο ότι πέτ σοπ και διώτες.ενώς ιδιοκτήτη που συνάντησα το καλοκαίρι το λαμπραντόρ του είχε δυσπλασία το πήρε απο καλό εκτροφείο μου είπε και τους πήρε τηλέφωνο και ο μαλάκας του απάντησε θα σου δώσουμε άλλο αν θές.
 
Last edited:


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
Ακόμη και από γονείς ελεγμένους για δυσπλασία αλλά και από προγόνους ελεύθερους δυσπλασίας(που να μην έχουν παρουσιάσει ποτέ κάτι ανάλογο), υπάρχει έστω και πολύ μικρή πιθανότητα το κουτάβι να βγει με δυσπλασία Σίγουρα όμως όταν οι γονείς ή ακόμα καλύτερα και οι πρόγονοι, είναι ελεύθεροι δυσπλασίας οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται! Γι αυτό πρέπει να ελέγχουμε στη γέννα την οποία επιλέξαμε τα pedigree τον γονέων αν έχουν σφραγίδες ελέγχου δυσπλασίας τόσο των ισχίων όσο και των αγκώνων. Σε περιπτώσεις που δεν έχουν βέβαια αρκούμαστε στο λόγο του εκτροφέα,σαν όρος ναι υπάρχει αλλά όποιος εκτροφέας και να πει ότι είναι το ζώο ελεύθερο δυσπλασίας θα πει ψέματα γιατί πάντα υπάρχει πιθανότητα να προκύψει και ούτε αυτός είναι σε θέση να ξέρει,ειδικά στην ηλικία που δίνει τα κουτάβια,άρα δεν μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά ότι το ζώο που σου δίνει δεν θα βγάλει ποτέ δυσπλασία,θα είναι απλά άκυρο.. τέλοσπαντων εύχομαι όλα να πάνε καλά....
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Απο ποιο εκτροφειο?

Διαγνωση δυσπλασιας χωρις ακτινες? δε γινεται. Κανε ακτινογραφιες

Εντιτ ειδα οτι την πηρες απο το posidonio. Εξετασεις των γονεων ειχες δει?

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 
Last edited:


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ο γιατρός μου είπε ότι έχει δυσπλασία ισχίου. Χωρίς ακτίνες. Απλά την ψηλάφισε και μου είπε πως είναι 100% αυτό.
Χωρίς ακτίνες διάγνωση δεν γίνεται....Πρέπει να είναι ο 1ος γιατρός παγκοσμίως που κάνει τέτοια εξέταση.....Να του πεις να πάει στο επόμενο συνέδριο ορθοπεδικής να δείξει το μαγικό του ταλέντο.....
Υποψίες και ενδείξεις μπορεί να έχει, αλλά χωρίς ακτίνες, αδύνατο.....

Που μένεις? Να σου προτείνουμε κάνα γιατρό για 2η γνώμη και φυσικά για ακτινογραφίες....