Δυσπλασια


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν θελεις εξετασεις που δεν ειναι υποχρεωτικές από τη μία
και από την άλλη δεν γίνονται στην ελλάδα τότε θα πρεπει να μπορεις να τις ζητήσεις αλλά να επιβαρυνθείς το κόστος τους στο βαθμό που τα αποτελέσματα είναι τα θεμιτά
στην ελλαδα γι αυτά που ζήτησες θα είχες χοντρικά ένα κόστος 200 ευρώ πάνω....

δεν νομιζω να σου αρνηθει κάποιος με αυτό το ντιλ κι αν σου αρνηθει... οκ
τοτε κανεις στροφη και πας στον παρακάτω..
το θέμα είναι ότι εδώ δεν γίνονται εξετάσεις και τις στέλνεις εξω....
όχι μεγαλη διαφορά το κόστος αλλά εξαρτάται και τις εξετασεις...

ναι σαφως και πρεπει να απαιτουμε περισσοτερα έτσι όλοι βελτιώνονται
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
αν θελεις εξετασεις που δεν ειναι υποχρεωτικές από τη μία
και από την άλλη δεν γίνονται στην ελλάδα τότε θα πρεπει να μπορεις να τις ζητήσεις αλλά να επιβαρυνθείς το κόστος τους στο βαθμό που τα αποτελέσματα είναι τα θεμιτά
στην ελλαδα γι αυτά που ζήτησες θα είχες χοντρικά ένα κόστος 200 ευρώ πάνω....

δεν νομιζω να σου αρνηθει κάποιος με αυτό το ντιλ κι αν σου αρνηθει... οκ
τοτε κανεις στροφη και πας στον παρακάτω..
το θέμα είναι ότι εδώ δεν γίνονται εξετάσεις και τις στέλνεις εξω....
όχι μεγαλη διαφορά το κόστος αλλά εξαρτάται και τις εξετασεις...

ναι σαφως και πρεπει να απαιτουμε περισσοτερα έτσι όλοι βελτιώνονται
To dm κανει 100 ευρω....ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΕΞΕΤΑΣΗ της σκυλας....
Αρα καταλαβαινεις οτι και μονο μια γεννα να βαλει επιβαρινετε 12 ευρω?Οκ τα περνω επανω μου...
Με παραπανω απο μια γεννα βγαζει κιολας :confused::confused::confused:

Αν θελεις να κανεις και στο κουταβι το κανεις μονος σου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
για μενα ντιμη αν θελεις να ξερεις προτιμω να γινουν υποχρεωτικες εξετασεις σε ολες τις ασθενειες που μαστιζουν καθε φυλη...
κι ας αναθεωρησουν λοι το κοστος των κουταβιων τους....

με αυτα και με αυτα ολοι οσοι θελουν να κανουν ομιλο στη φυλη μου με βριζουν....
κι εγω στην ελλαδα ζω....

αλλα δεν υπαρχει παντου η νοοτροπια... του λαμογιου....
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
http://www.ofa.org/stats_hip.html


Απο την ιδια σελίδα και παλυ ενδιαφέρων εχει και ο παραπάνω πίνακας.
Αν καταλαβα καλα σε καθε σειρά μετα τον αριθμό ατόμων που
εξετάστηκαν δίνει ποσοστο επι τις εκατό πόσα βρέθηκαν με
Α και πόσα βρέθηκαν κατω του ορίου δηλ. δισπλαστικα;
Και δεν αναφέρει τα ενδιάμεσα. Ετσι ειναι;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
για μενα ντιμη αν θελεις να ξερεις προτιμω να γινουν υποχρεωτικες εξετασεις σε ολες τις ασθενειες που μαστιζουν καθε φυλη...
κι ας αναθεωρησουν λοι το κοστος των κουταβιων τους....

με αυτα και με αυτα ολοι οσοι θελουν να κανουν ομιλο στη φυλη μου με βριζουν....
κι εγω στην ελλαδα ζω....

αλλα δεν υπαρχει παντου η νοοτροπια... του λαμογιου....
@GRDANE MAΓΚΑΣ.
Να σου ξανα πω οτι δεν τους θεωρω ολους λαμογια!!!Καθε αλλο,οτι και οι καλοι ειναι ακομα πισω ναι τους θεωρω ολους!Λαμογια ομως οχι.!!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
http://www.ofa.org/stats_hip.html


Απο την ιδια σελίδα και παλυ ενδιαφέρων εχει και ο παραπάνω πίνακας.
Αν καταλαβα καλα σε καθε σειρά μετα τον αριθμό ατόμων που
εξετάστηκαν δίνει ποσοστο επι τις εκατό πόσα βρέθηκαν με
Α και πόσα βρέθηκαν κατω του ορίου δηλ. δισπλαστικα;
Και δεν αναφέρει τα ενδιάμεσα. Ετσι ειναι;
Συνεχιζω να μιλαω παντα μονο για γερμανικα στο workingdog βλεπω και εγω κατι σκορ DH ZW ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ. πχ DH ZW 70.
αλλα θα σε γελασω πως βγαινει το σκορ και πιο ειναι καλυτερο,δλδ πιο χαμηλα τοσο καλυτερο η το αντιθετο!Παντως εχει να κανει με δυσπλασια
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Mα καναμε ανατολικο ζητημα ενα συμβολαιο που το λιγοτερο επρεπε να περασει με ενα καλα εκανε.και το καλυτερο μπραβο μαγκας.
γιατι αψωνεσαι μαναμ;
δεν ειπα οτι καλα εκανε και το εδωσε;ποιος σου ειπε το αντιθετο;
αλλα βρε μαλεα (θα τσακωθουμε το ξερω) δεν μπορω να κανω μαγκα καποιον που μου εδωσε συμβολαιο η να πω να,γαματος...δεν με γεμιζει εμενα σαν τασο να παρω συμβολαιο γιατι ΕΓΩ επελεξα με ολες τις συνεπειες καλες οι κακες.
δεν πα να μαμηθει και ο εκτροφεας και οι γιατροι και ολα αν εμενα μου βγει το σκλι με δυσπλασια.
να τα χεσω και τα λεφτα που θα παρω πισω και το αλλο κουταβι και ολα.
και εγω εχω ψωνισει και απεξω και απο μεσα,για κανενα δεν μετανιωσα,σε κανενα δεν εκανα συμβολαιο,με τους 2 μιλαω..
το παρατραβαμε πολυ
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
γιατι αψωνεσαι μαναμ;
δεν ειπα οτι καλα εκανε και το εδωσε;ποιος σου ειπε το αντιθετο;
αλλα βρε μαλεα (θα τσακωθουμε το ξερω) δεν μπορω να κανω μαγκα καποιον που μου εδωσε συμβολαιο η να πω να,γαματος...δεν με γεμιζει εμενα σαν τασο να παρω συμβολαιο γιατι ΕΓΩ επελεξα με ολες τις συνεπειες καλες οι κακες.
δεν πα να μαμηθει και ο εκτροφεας και οι γιατροι και ολα αν εμενα μου βγει το σκλι με δυσπλασια.
να τα χεσω και τα λεφτα που θα παρω πισω και το αλλο κουταβι και ολα.
και εγω εχω ψωνισει και απεξω και απο μεσα,για κανενα δεν μετανιωσα,σε κανενα δεν εκανα συμβολαιο,με τους 2 μιλαω..
το παρατραβαμε πολυ
Oχι Τασο γενικα το ειπα ή αν θες και για εσενα.
Προφανος και ΔΕΝ θα τσακωθουμε,εδω η συζητηση δεν ειναι οποιος εχει "εγγυση" αχ τι ωραια να βγαλει δυσπλασια,αλλα η υπεθυνοτητα και αν θες και το ρισκο και η σιγουρια που εχουν καποιοι,και μονο καλο κανει να το εχουν ολοι.Με συμβολαιο χωρις συμβολαιο η συγκεκριμενη γεννα και αλλες γεννες ειναι "σωστες" ως προς το συγκεκριμενο θεμα ετσι και αλλιως!
Ας μην μπουμε σε συγκριση εκτροφεων παντως,θα ειναι πραγματικα ιεροσυλια.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Oχι Τασο γενικα το ειπα ή αν θες και για εσενα.

Ας μην μπουμε σε συγκριση εκτροφεων παντως,θα ειναι πραγματικα ιεροσυλια.
ασε με εμενα,εγω ισως να ειμαι ο μονος που διαλεξε οτι θελει σκλι απο αυτη την σκυλα πριν καν σκεφτει ο ιδιοκτητης οτι θα την βαλει να ζευγαρωσει..
οποτε εγω δεν παω τοσο με ποσοι παγκοσμιοιειναι πισω
και δεν μετανιωσα για καμια επιλογη μου
αλλο φρουτο ο τασουλης.

ομως,στακα ουνα μομεντο
δεν γινετε να ειναι ολοι στην ελλαδα λαμογια και ολοι εξω γαματοι.
το ξαναπατε πιο πριν αυτο,παντου υπαρχουν και οι 2.
υπαρχουν και εδω σωστοι ανθρωποι,μην τα ισωπεδωνουμε ολα

το οτι εχουμε δει/ακουσει τις λαμογιες εδω οσο και αν ισχυουν εχει σημασια και απο που τις ακους.
εχω καιεγω μνμ απο εκτροφεα..με χαρτια 500 χωρις 300.
λαμογιο;ναι,ας βρουμε εναν καλυτερο λοιπον..παντου γινοντε αυτα.

βασικα μαλλον ειμαι τοσο χυμα γιατι στα παπακια μου τι κανει ο καθενας
εγω επιλεγω,εγω πλερω,εγω αποφασιζω,εγω λουζομαι και οσο αξιοπιστο εκτροφεα μπορω να βρω εξω αλλο τοσο υποθετω οτι θα βρω και εδω.

μια ερωτηση
ιδια τιμη εχουν τα κουταβια εξωτερικο και ελλαδα;
ποση ειναι η διαφορα τους;
οχι οτι πολοι αν πουλαγαν στην ιδια τιμη θα καναν παραπανο εξετασεις αλλα οκ,να εχουμε να λεμε.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Θα το ξανά πω παλι,δεν ειπα ποτε ότι όλοι ειναι λαμόγια!οτι όλοι ειναι πίσω;;ΦΥΣΙΚΑ!και ο καλύτερος εδω ειναι πίσω!Να διευκρινήσω οτι μιλάω παλι για γερμανικά.
Η τιμή απο Τσεχία ειναι πάνω κάτω ίδια...βεβαια βγαίνει πιο ακριβό λογο ταξιδιού.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
μια διευκρινηση κ απο εμενα...
ουτε εμενα με νοιαζουν τα χρηματα και στην τελικη αν μου ελεγε ο εκτροφεας παρε τοσα ή σου δινω αλλο σκυλι, πιθανοτατα θα του ελεγα οχι για το πρωτο και σιγουρα ΟΧΙ για το δευτερο.
αυτο που με τρελαινει εμενα ειναι οτι πανε να πεταξουν το μπαλακι στον ιδιοκτητη, οτι αυτος φταιει, οτι δεν προσεξε κτλ. αυτο με εξοργιζει!!
γιατι στην τελικη η πραγματικοτητα ειναι οτι εχουμε να κανουμε με εναν ζωντανο οργανισμο και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.

και εξω υπαρχουν λαμογια, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
αλλα ρε παιδια, μπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται ολα τα ΓΠ που γνωριζω τωρα τελευταια να εχουν καποιο θεματακι??? πως γινεται να συμβαινει αυτο???

τελος, αν δεν εχεις κανει ακτινογραφιες δεν ξερεις αν ο σκυλος σου εχει δυσπλασια ή οχι.
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
και εξω υπαρχουν λαμογια, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
αλλα ρε παιδια, μπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται ολα τα ΓΠ που γνωριζω τωρα τελευταια να εχουν καποιο θεματακι??? πως γινεται να συμβαινει αυτο???
μπορω εγω
παντα εκει ηταν αυτα τα σκλια,εσυ δεν ηξερες η δεν ηθελες να τα δεις (οχι προσωπικα εσυ οκ) δεν εμφανιστηκαν ξαφνικα ουτε ηρθαν απο τουπερπεραν.
εκει ηταν,ειναι,θα ειναι,ειπα και πιο πριν,ο καθενας η θα βλεπει αντικειμενικα η θα βλεπει αυτο που θελει.

μην τα βαζουμε ρε παιδες ολα με την ελληνικη εκτροφη
δεν μας κανουν;οκ,παμε σε αλλο μαγαζακι
λεφτα μου ειναι οπως θελω τα δινω,φωτια τα βαζω και δεν δινω αναφορα σε κανεναν.

αυτα τα ξενα σκλια που βαζαμε εδω και δεν δαγκωναν,που πηγαιναν σαν παραπληγικα,που τρεχαν και τα κυνηγαγαν,που που που ελληνικης εκτροφης ειναι;οχι,ξενης.
ε μην τα γαμαμε ολα εδω κανουν,εδω ρανουν,εδω ετσι,εδω αλλιως...
τα σκλια παντα εκει ηταν,εμεις τα ξεχωριζουμε οταν ανοιγουμε τα ματια μας
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
οχι Τασο μου, δεν ηταν εκει και δεν θα ειναι ποτε εκει για καποιον που ψαχνει να παρει σκυλο χωρις να ειναι μεσα στον "χωρο".
κ μην πει κανεις, μα υπαρχει το internet, υπαρχει το forum... γιατι κανεις δεν αναφερει εκτροφειο, παρα μονο το προβλημα.

για ποια αντικειμενικοτητα φιλε μου???
για αυτη που μολις μπαινει ενα νεο μελος του λενε (και καλα κανουμε και του τα λεμε) να πας σε εκτροφεα, να παρεις τηλ τον ΚΟΕ να σου δωσει τηλεφωνα, να πας να δεις εκθεσεις, να μαθεις να διαβαζεις το pedigree, να γινεις γενετιστης, να γινεις εκτροφεας να να να...
και μια μαυρη μερα ερχεται η στιγμη που το καλο του το σκυλακι εμφανιζει π.χ. δυσπλασια (αλλα φταιει το πλακακι).
τοτε ποια ειναι η απαντηση μας??
αυτα υπηρχαν αλλα δεν τα εβλεπες??
επρεπε να βρεις υπευθυνο εκτροφεα???

και απανταει το παλικαρι...
ωραια ρε παιδια υπηρχαν αλλα γιατι κανεις δεν μιλαει???
και που ειναι αυτος ο περιβοητος υπευθυνος εκτροφεας???
και γιατι δεν μπορω να τον βρω αφου εκανα ολα αυτα που επρεπε να κανω???
γιατι αυτος ο φοβερος εκτροφεας "κρυβεται" και ειναι τοσο δυσευρετος???
γιατι ο εκτροφεας δεν φοραει παντελονια και να πει "ναι κυριε μου, δυστυχως το σκυλακι εβγαλε το χ, καταλαβαινετε οτι ειναι ζωντανος οργανισμος.λυπαμαι πολυ!" προσεχε δεν αναφερομαι καν σε χρηματα ή για αλλο κουταβι κτλ.
μιλαω μονο για αναληψη ευθυνων και ξεκαθαρα λογια και οχι να πεταει την καυτη πατατα στον ιδιοκτητη επειδη δεν εβαλε το σκυλι σε γυαλα, επειδη ο ερμης ηταν αναδρομος κ οτι αλλο μπορεις να φανταστεις!

δεν ειναι κριμα??? δεν ειναι αδικο???

ναι,συμφωνω...δεν μας κανουν κ παμε σε αλλο μαγαζακι. μαζι σου κ εγω!!!
αυτο θα κανω και στον επομενο σκυλο μου!
αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα σταματησω να μιλαω και να κρινω αυτα που συμβαινουν επειδη "εγω" εμαθα, με τον ευκολο ή με τον δυσκολο τροπο, το τι συμβανει στην πραγματικοτητα.


please, μην μπλεκεις το θεμα του χαρακτηρα, αναφερομαι μονο σε θεματα υγειας.
ο χαρακτηρας ειναι αλλο κεφαλαιο και αν θελεις για αυτο το θεμα μπορουμε να "κατηγορησουμε" πιο ευκολα τον ιδιοκτητη οτι δεν εψαξε και δεν εκρινε καλα.
τα θεματα υγειας ομως ειναι αδιαπραγματευτα!

ps. αναφερομαι στους Γερμανικους Ποιμενικους. το τι συμβαινει σε αλλες φυλες, δεν γνωριζω και δεν εκφερω γνωμη.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Να ρωτήσω και γω κάτι όσον αφορά την δυσπλασία. Ο μικρός όταν κάθεται τα πόδια του μερικές φορές είναι σαν να γλιστράνε και ανοίγουν, αυτό συμβαίνει και όταν είναι πάνω στο χαλί. Ρώτησα τη γιατρό του και μου είπε ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για εξετάσεις. Εγώ σαν άπειρη τα θεωρώ όλα σοβαρά και ίσως να υπερβάλλω, αλλά δείγματα, που μπορώ εγώ να διακρίνω τουλάχιστον, δεν έχω δει. Πιστεύετε λοιπόν ότι θα πρέπει να παω σε άλλο γιατρό να βγάλουμε ακτινογραφίες? Η πρώτη φωτογραφία είναι πάνω στο χαλί και η δεύτερη λίγο εντονότερη πάνω σε πλακάκι.
 

Attachments

  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να ρωτήσω και γω κάτι όσον αφορά την δυσπλασία. Ο μικρός όταν κάθεται τα πόδια του μερικές φορές είναι σαν να γλιστράνε και ανοίγουν, αυτό συμβαίνει και όταν είναι πάνω στο χαλί. Ρώτησα τη γιατρό του και μου είπε ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για εξετάσεις. Εγώ σαν άπειρη τα θεωρώ όλα σοβαρά και ίσως να υπερβάλλω, αλλά δείγματα, που μπορώ εγώ να διακρίνω τουλάχιστον, δεν έχω δει. Πιστεύετε λοιπόν ότι θα πρέπει να παω σε άλλο γιατρό να βγάλουμε ακτινογραφίες? Η πρώτη φωτογραφία είναι πάνω στο χαλί και η δεύτερη λίγο εντονότερη πάνω σε πλακάκι.
Δεν καταλαβαίνω κάτι περίεργο στις φωτο, ισως λιγο στη δεύτερη;.
Αλλες ενδείξεις? πχ
Οταν τρεχει να σηκωνει και τα δυο πισω πόδια ταυτόχρονα σαν λαγουδακι(Bunny hop)?
Οταν περπατα ...λικνίζεται πολύ το πίσω μέρος του;
Μοιαζει να κουτσαινει ωρες ώρες χωρις λόγο;
Διστάζει να ξαπλώσει και να σηκωθεί και φαινεται να αγκομαχει λιγο ;
Δισταζει να πηδάει και αντίθετα πχ για να ανεβεί σε εναν καναπέ ανεβάζει ένα-ενα τα μπροστινά ποδαράκια κ μετά τραβάει κ το πίσω μέρος πάνω;
Καθίσματα που μου είναι ανησυχητικά όπου το σκυλί προσπαθεί να ριξει το βάρος στον πισινό του κ όχι στα πόδια του (τυχαία ψαρεμένα από το ίντεργουεμπς)
σαν αυτά:

?
(δε θυμαμαι τι γραφτηκαν πιο πάνω - σχωρεστε με αν επαναλαμβάνομαι)
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν καταλαβαίνω κάτι περίεργο στις φωτο, ισως λιγο στη δεύτερη;.
Αλλες ενδείξεις? πχ
Οταν τρεχει να σηκωνει και τα δυο πισω πόδια ταυτόχρονα σαν λαγουδακι(Bunny hop)?
Οταν περπατα ...λικνίζεται πολύ το πίσω μέρος του;
Μοιαζει να κουτσαινει ωρες ώρες χωρις λόγο;
Διστάζει να ξαπλώσει και να σηκωθεί και φαινεται να αγκομαχει λιγο ;
Δισταζει να πηδάει και αντίθετα πχ για να ανεβεί σε εναν καναπέ ανεβάζει ένα-ενα τα μπροστινά ποδαράκια κ μετά τραβάει κ το πίσω μέρος πάνω;
Καθίσματα που μου είναι ανησυχητικά όπου το σκυλί προσπαθεί να ριξει το βάρος στον πισινό του κ όχι στα πόδια του (τυχαία ψαρεμένα από το ίντεργουεμπς)
σαν αυτά:

?
(δε θυμαμαι τι γραφτηκαν πιο πάνω - σχωρεστε με αν επαναλαμβάνομαι)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.
Οχι καμια σχεση με αυτες τις φωτογραφίες. Ούτε δείχνει δείχνει πονάει ίσα ίσα τρέχει σαν παλαβό. Όταν ήταν μικρός λικνιζε το πίσω μέρος του αλλά αυτό μας ειπε ότι η γιατρός ότι το έκανε λόγω του νεαρού της ηλικίας. Άρα μάλλον τσάμπα ανησυχώ... είναι που είναι ο πρώτος μου σκυλος και έχω ακούσει τοοσα για δυσπλασιες κλπ προτιμώ αλήθεια είναι πως είναι λίγο υπερπροστατευτικη.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Διάγνωση δυσπλασίας δεν μπορεί να γίνει απ' τον τρόπο που ο σκύλος κάθεται ή τρέχει. Ακόμα και αυτό το bunny hop που το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω δεν λέει κάτι. Για διάγνωση δυσπλασίας εξέταση από κτηνίατρο (κατά προτίμηση ορθοπεδικό) και ακτινογραφία. Αν ο σκύλος δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα δεν θα ανησυχούσα καθόλου.