Δύσκολες αποφάσεις


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ξεκινώντας για μια συνηθισμενη επισκεψη στον κτηνιατρο για τις καθιερωμένες εξέτασεις και εμβόλια μπορεί να βρεθείς προ δυσαρεστων εκπληξεων και να αναγκαστεις να θεσεις στον εαυτο σου δυσκολα ερωτηματα και να παρεις ακομα πιο δυσκολες αποφασεις.

Κατα την ψιλαφηση ο κτηνιατρος επιασε εναν ογκο στην κοιλιακη χωρα για τον οποιο προχωρησε σε ακτινογραφια και υπερηχο. Το αποτελεσμα: νεοπλασια στην σπληνα (αρκετα μεγαλη-μεγεθος νεφρου) και μια ακομα κοντα στην σπληνα μικροτερου μεγεθους. Σε ερωτηση μου αν οταν λεει νεοπλασια εννοει καρκινο δυστυχως η απαντηση ηταν θετικη.
Και μετα την διαγνωση τι;
1/ αφηνεις την Baroque ως εχει και περιμενεις να καταληξει σε 1-1,5 μηνα απο εσωτερικη αιμοραγια
2/ κανεις χειρουργειο για αφαιρεση σπληνας και του δευτερου ογκου. Αν ολα πανε καλα δινεις 1-2 καλα χρονια. Με την προϋποθεση βεβαια οτι α/ το σκυλι θα επιζησει του χειρουργειου και β/ οτι δεν θα εχει μεταστασεις σε αλλα οργανα (σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να κανεις και πολλα).
Εντωμεταξυ με εξαιρεση χαμηλα αιμοπεταλια και μια μικρη απωλεια βαρους η Baroque δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα και ειναι τζουμ τριαλαλο. Ουτε απωλεια ορεξης, ουτε πεσμενη διαθεση ή ενεργεια ουτε τιποτα.

Εννοειται οτι πηγαμε και για δευτερη διαγνωση η οποια επεσε τοσο εξω που δεν ειναι καν αστειο. Για την οποια δεν εχει νοημα να επεκταθω. Παρολη την λαθος διαγνωση σε ερωτηση μου και πες βρε αδελφε οτι ειναι καρκινος τι γινεται, η εκτιμηση του ηταν οτι με σπληνεκτομη ενας σκυλος αν επιζησει του χειρουργειου ζητημα αν θα ζησει 2 εβδομαδες και σε καμμια περιπτωση δεν δινεις 1-2 χρονια ποσο μαλλον καλα.

Και παμε και για τριτη διαγνωση. Η τριτη διαγνωση λοιπον συμφωνει με την πρωτη. Με την διαφορα οτι οταν επεσε το ερωτημα ποιοτητα ζωης τους σκυλου μετα την επεμβαση και με το αισιοδοξο σεναριο των μη μεταστασεων τι γινεται, ουτε λιγο ουτε πολυ συμφωνησε με τον δευτερο κτηνιατρο. Ότι δηλαδη ειναι ενα δυσκολο χειρουργειο με δυστυχως οχι και τοσο μεγαλη παραταση ζωης. Επι λεξη ειπε οτι βιβλιογραφικα μπορεις να δωσεις μεχρι 6 μηνες ζωης οσο καλοι μπορει να ειναι μετα απο ενα χειρουργειο τετοιο και με τις χημειοθεραπειες. Βαση εμπειριας ομως σπανια φτανουμε στους 6 μηνες.

Και αφου μου εκαναν την καρδια περιβολι ερχομαστε στις δυσκολες αποφασεις. Μετα απο τις διαγνωσεις των γιατρων και περαιτερω ερευνα οσον αφορα την σπληνεκτομη και τον καρκινο στην σπληνα, αποφασισαμε να μην κανουμε τιποτα απολυτως και να ζησουμε οσο πιο πολυ και πιο γεματα γινεται την ζωη μας με την Baroque μεχρι να συμβει το μοιραιο οποτε και αν ειναι αυτο μα σε 1 μερα μα σε 1 μηνα.
Και πριν πεσετε να με φατε γιατι δεν παλευω για την Baroque περισσοτερο για να της εξασφαλισω λιγο χρονο παραπανω, να ξεκαθαρισω οτι το θεμα δεν ειναι οικονομικο αλλα το οτι πιστευω οτι της χρωσταω να της δωσω οσες καλυτερες μερες γινεται και οχι να της παρατεινω την ζωη με πονους μονο και μονο για να ικανοποιησω τα δικα μου εγωιστικα θελω.
Τα θελω μου ειναι να μην εχει το σκυλι μου καρκινο και να ζησει αλλα 10 καλα χρονια. Η πραγματικοτητα μου ειναι οτι το σκυλι μου εχει καρκινο και δεν θα ζησει τοσο.
Θελω να πιστευω οτι της δωσαμε 4 πολυ καλα χρονια και ξεπληρωσαμε ενα μικρο κομματι απο αυτα που της χρωσταγε η ζωη. Οσοι ξερουν την ιστορια της μπορουν να καταλαβουν. Προκειται για να πλασμα που με την καλυτερη εκτιμηση ειναι ηδη 9 ετων αλλα μπορει να ειναι και αρκετα παραπανω (βλεπε 12-14). Και μπορει να βρεθηκαμε την δυση της ζωης της ομως η αγαπη που της εχουμε και της εχουμε δειξει ελπιζω να εχει παραγραψει τα δυσκολα χρονια που περασε πριν ερθει σε εμας. Η Baroque μας το εκανε πολυ ευκολο. Δεν μπορεις να μην την αγαπησεις και δεν μπορεις να μην εκτιμησεις το ποσο εχει αλλαξει και το ποσο μας εχει ανοιχτει αυτα τα χρονια. Είναι τιμη μας που μας εμπιστευτηκε και μας αγαπησε.
Και για αυτους τους λογους της ωφειλουμε και της χρωσταμε να μην την βασανιζουμε, να μην την ταλαιπωρησουμε και να μην την βαλουμε στην διαδικασια να παλεψει για κατι που δυστυχως δεν παλευεται.

Ευχομαι κανενας να μην βρεθει στην θεση μου και να μην χρειαστει να παρει τις αποφασεις που πηραμε.
Ελπιζω να εχω ολη την θετικη σας ενεργεια ετσι ωστε να ζησουμε μαζι οσο περισσοτερο γινεται.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μία διάγνωση για καρκίνο δεν μπορεί να είναι ποτέ 100% σωστή αν δεν έχει γίνει βιοψία. Ένας υπέρηχος έδειξε στο δικό μου σκύλο καρκίνο στο συκώτι , αποφάσισα να την εγχειρήσω για να μην πάθει εσωτερική αιμοραγία όταν σπάσουν οι ογκοι και η βιοψία μετά την εγχείρηση έδειξε καλοήθεια.
Δεν θα επαφυόμουν σε μία διάγνωση με ψηλάφιση.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν θα σου πω τι να κάνεις, δεν ξέρω τι να κάνεις ή τι θα έκανα.... ωστόσο θα σου ζητήσω μια χάρη: μην είσαι τόσο απαισιοδοξη. Το ποστ σου μου δινει έναν αέρα τετελεσμένου.... και δεν πρέπει!
Μια μάχη είναι, σε έναν πόλεμο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είναι απαισιόδοξο. Αυτές τις μέρες που τρέχουμε περάσαμε όλα τα στάδια, αισιοδοξίας, απαισιοδοξιας, ελπίδας, θυμού, στενοχωριας και πολλών συναισθηματων, ορισμένων να αγνοώ και το όνομα ακόμα. Είναι πόλεμος, με προκαθορισμενο νικητή...
 
Last edited:


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Κυβελη μεχρι να παρω και δευτερες και τριτες γνωμες και διαγνωσεις και εχοντας διαβασει για την Λουση ειχα καποιες ελπιδες (επι της ευκαιριας περαστικα και αγυριστα για την κουκλα σου).
Ογκος στο συκωτι και ογκος στην σπληνα ειναι διαφορετικα πραγματα ομως. Αν ηταν ογκος στο συκωτι ναι θα προχωρουσαμε σε ενχειρηση αν οχι πρωτα σε παρακεντηση του ογκου. Ογκος στην σπληνα ομως ειναι πολυ μικρο το ποσοστο (παρα πολυ μικρο μικρο το ποσοστο) στο να ειναι καλοηθης. Η παρακεντηση στον ογκο στην σπληνα μπορει να κανει αιμοραγιες (και δεν βρισκω τον λογο να ρισκαρω κατι τετοιο για 0,1-0,05% του να μου βγαλει καλοηθη ογκο.
Η διαγνωση δεν εγινε με μια ψιλαφηση. Εγινε με ακτινογραφιες και υπερηχους. Εκ νεου εξετασεις και οχι διαγνωση βαση μονο των πρωτων ακτινογραφιων και υπερηχων.

Θελω να πω οτι μπορει να μην μεταφερω σωστα τους ιατρικους ορους αλλα σε καμμια περιπτωση δεν εμεινα στο "ψιλαφησαμε εναν ογκο στην κοιλιακη χωρα, α μαλλον ειναι καρκινος, ε τι να κανουμε θα χασουμε την Baroque ας γραψω τον επικηδειο"
Το εψαξα οσο μπορουσα να το ψαξω και αν πιστευα οτι η διαγνωση ηταν λαθος θα πηγαινα και σε αλλους κτηνιατρους.

Ghelly το ποστ μου εγινε καθαρα για να μοιραστω μαζι μας την ιστορια μας. Μαχη με τον χρονο δινουμε για να της δωσουμε οσο περισσοτερα (ακομα περισσοτερα) μεχρι να φυγει.
 
  • Like
Reactions: ghelly and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για την παρακέντηση ήμουν κι εγώ κατά. Σκέφτηκα ότι αφού θα πάει για ολική νάρκωση ούτως ή άλλως καλύτερα να αφαιρεθούν οι όγκοι.
Εγώ πιστεύω ότι αν ο σκύλος έχει μία καλή κλινική εικόνα, είναι γερός και υγιής παλέψτε το.
Δεν το λέω ελαφρά τη καρδία. Πιστεύω ότι έχουν πολύ περισσότερες αντοχές από ότι νομίζουμε. Νομίζω ότι και ένα χρόνο να ζήσει καλά αξίζει. Συγνώμη που επεμβαίνω σε μία απόφαση δική σας καθαρά. Λέω την άποψη μου αφού μοιράζεσαι μαζί μας το πρόβλημα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
.
Καταλαβαινω οτι δεν προχωρας στο χειρουργειο οπως λες επειδη
"πιστευω οτι της χρωσταω να της δωσω οσες καλυτερες μερες γινεται και οχι να της παρατεινω την ζωη με πονους "
αλλα να ξερεις οτι τα στερνα νικουν τα πρωτα,
κ οταν οι καλυτερες μερες θα εχουν περασει, θα ηθελες να ειχες κανει το χειρουργειο για να τις δωσεις την πιθανοτητα να εχει περισσοτερες καλυτερες μερες......

Εφ οσων το σκυλι ειναι σε καλη κατασταση κ δεν εχει κλινικα συμπτωματα που να σε αποτρεπουν, το προλαβατε δλδ στην αρχη κ το σκυλι "σηκωνει" χειρουργειο, θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις κ προχωρησεις.....
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ισως θα ηταν χρησιμο καποια στιγμη να γραψω αναλυτικα και με links ενα αρθρο σχετικα με το αιμαγγειοσαρκωμα στην σπληνα. Για οσους δεν βαριουνται μπορουν να το ψαξουν στο νετ αν οχι με τον γιατρο τους.

Κυβελη σεβομαι στην αποψη σου και ας διαφωνω. Και δεν διαφωνω στο και ενα χρονο καλα να ζησει αξιζει. Σιγουρα αξιζει αρκει να ειναι ΚΑΛΟΣ αυτος ο χρονος.

East αυτου του ειδους ο καρκινος δεν εχει το προλαβες στην αρχη. Εκτος και αν κανεις καθε φορα που πας στον κτηνιατρο για τις καθιερωμενες εξετασεις και εναν υπερηχο, οταν πλεον δωσει συμπτωματα, στην δικη μας περιπτωση ογκο που "πιανεται", είναι πλεον σε προχωρημενο σταδιο.
Και τα βαζεις κατω και τα ζυγιζεις. Χαιρεσαι την ζωη με τον σκυλο σου ή το παλευεις με χειρουργειο για λιγες μερες ακομα με οτι σημαινει λιγος καιρος ακομα για εναν σκυλο σε αποθεραπεια χειρουργειου.

Spyv ευχαριστω πολυ
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητή μου @io maria ,

Γράφω, μόνο και μόνο για να δεις ότι άλλος ένα ΦΙΛΟΣ "εδώ μέσα" το είδε το μήνυμά σου και θεώρησε τον πόνο σου σαν δικό του... και πονάει μαζί σου!

Δεν είμαι γιατρός, δεν έχω μελετήσει πολύ παρόμοια θέματα και, δυστυχώς, δεν μπορώ να σου εκφέρω γνώμη... θα σου πω, όμως, ένα πράγμα:
Κάτι παρόμοιο έτυχε, πριν 1,5 χρόνο, στον "δικό μου" Έκτορα, τον σκύλο της αδελφής μου... στο σπίτι εκείνο υπήρχαν "πολλά λεφτά" και πολλή αγάπη... και το έψαξαν πολύ... και το πάλεψαν... για όσο χρόνο μπορούσε ο Έκτορας...
Και, κάθε φορά, τους έλεγα ότι "ρε, παιδιά, το σκυλί έχει κουραστεί... παραμένει μόνο για χάρη σας... δεν θέλει άλλο"... δεν με άκουγε κανείς από τους δικούς μου ανθρώπους...
Τελικά, ο Έκτορας τους έδειξε το δρόμο...

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω... ΑΡΚΕΙ οι ιατρικές γνώμες που παίρνεις να προέρχονται από δυνατούς γιατρούς.

Εύχομαι το καλύτερο για την Baroque... και για σας...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
johnk,
μπορω να καταλαβω απολυτα την αδελφη σου και την διαθεση να παλεψεις για τον σκυλο σου. Είναι ευθυνη μας να ειμαστε η φωνη του οταν δεν μπορουν να μιλησει και είναι ευθυνη μας να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για αυτον. Παλευουμε για χαρη του σκυλου μας και ο σκυλος μας παλευει για χαρη δικια μας. Πιστευω οσο ρομαντικο και αν ακουγετε οτι ο καθενας απο μεριας του προκειμενου να μην πληγωσει τον αλλον κρυβει τον πονο οσο πιο βαθια μεσα του μπορει.

Η αρχικη διαγνωση προερχεται απο δυνατο γιατρο οπως λες και η επιβεβαιωτικη διαγνωση απο γιατρο που έχει φημη για τις καλες και σωστες διαγνωσεις του με τον υπερηχο. Ο λογος που το εψαξα περισσοτερο δεν ηταν γιατι δεν εμπιστευομουν τον γιατρο μας αλλα γιατι ηθελα και μια δευτερη γνωμη οσον αφορα το μετα την διαγνωση.

Το πως ερμηνευει ο καθε ιδιοκτητης το μετα την διαγνωση ειναι υποκειμενικο. Μιλοντας παντα για ιδιοκτητες που εχουν την διαθεση να το παλεψουν και οχι του τυπου "ε και τι να κανουμε τωρα θα παρω αλλο''.

Συμφωνα με τις πληροφοριες που πηρα για εμας σαν οικογενεια "διποδη" και "τετραποδη" αυτος ειναι ο δρομος που διαλεξαμε. Σωστος λαθος δεν ξερω. Μακαρι να υπηρχε τροπος να "τρεξουμε" το ενα σεναριο και το αλλο και να παρουμε την απολυτα σωστη αποφαση.
Απολυτα σωστες αποφασεις δεν υπαρχουν. Και σιγουρα δεν ηταν μια αποφαση που παρθηκε ευκολα.

Εξου και ο τιτλος του θεματος αναφορικα με τις δυσκολες αποφασεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εγώ σέβομαι τη δική σου απόφαση ανεξάρτητα αν δεν συμφωνώ.
Εγώ από τη μεριά μου δεν μπορούσα να ζήσω το χρονικό ενός προδιαγεγραμμένου τέλους, να βλέπω το σκύλο μου και να ξέρω ότι μία ημέρα θα σπάσουν οι όγκοι και θα πεθάνει εν γνώση μου. Κόντεψε να συμβεί όταν ακόμη είχαμε τη λάθος διάγνωση της γαστρίτιδας, μάλιστα κατά τη διάρκεια του χειρουργείου ο ένας όγκος έσπασε και τα αίματα πετάχτηκαν στο τοίχο, ήταν εντελώς σπλάτερ το χειρουργείο όταν μπήκα να δω την Λούση.
Διάβασα λίγο για τους όγκους στη σπλήνα και τις επεμβάσεις στους σκύλους, απλώς να σου πω ότι από τον υπέρηχο πολύ καλός γιατρός με ειδικότητα στους υπερήχους έκανε την λάθος διάγνωση ότι πρόκειται για καρκίνο στη δική μας περίπτωση..
Όπως και να έχει εύχομαι να φύγει ήρεμα κι ευτυχισμένα όπως έζησε κοντά σας. Καλό κουράγιο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ιω μαζι σου σε ολα...
προσπαθησε να της δωσεις οτι καλυτερο οσο περισσοτερο ...
μια χαρη... οταν κι αν αρχισει να υποφερει μην διστασεις....
να παρεις μια ακομα δυσκολη αποφαση..
να την ανακουφισεις.....
ευχομαι ακομα περισσοτερο χρονο απο οσο ελπιζεις με χαρα παιχνιδι κι ευτυχια...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
GRDANE, το δυσκολο ειναι να περιμενεις το τελος με αγνωστο χρονικο οριζοντα. Η αλλη δυσκολη αποφαση ειναι η "ευκολη".
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@io maria
Επειδή πήγατε στους τοπ γιατρούς και έχετε έγκυρες διαγνώσεις και δεδομένου ότι η Baroque είναι και μεγάλη σε ηλικία θα συμφωνήσω απόλυτα με την απόφασή σου. Καλύτερα λίγο ακόμα και καλό και όπως είπε και ο GRDANE, να την ανακουφίσεις τη στιγμή που πρέπει.

.
κ οταν οι καλυτερες μερες θα εχουν περασει, θα ηθελες να ειχες κανει το χειρουργειο για να τις δωσεις την πιθανοτητα να εχει περισσοτερες καλυτερες μερες......
Εξαιρετική καφρίλα εκ μέρους σου. Είναι αυτό που λέμε να σε πάρουμε στο γάμο μας να μας πεις και του χρόνου. Άκυρο και άκαιρο για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάμε - δεν πάμε να δημιουργήσουμε και τύψεις!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εξαιρετική καφρίλα εκ μέρους σου. Είναι αυτό που λέμε να σε πάρουμε στο γάμο μας να μας πεις και του χρόνου. Άκυρο και άκαιρο για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάμε - δεν πάμε να δημιουργήσουμε και τύψεις!
Δεν ηταν η προθεση μου τετοια σε καμια περιπτωση, συγνωμη αν καποιος το εξελαβε ετσι.
Καποτε στο παρελθον πηραμε κ εμεις μια τετοια αποφαση κ ειμαι υπερ του να εξαντλησει καποιος ολες τις πιθανοτητες οσο μικρες κι αν ειναι εφ οσον υπαρχουν ακομα......
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Προσωπικα δεν το εξελαβα σαν καφριλα. Ο east49 δεν με ξερει και για αυτο ακριβως δεν μπορει να ξερει ουτε το πως σκεφτομαι και αισθανομαι ουτε τις διεργασιες του μυαλου μου για να καταληξω στην αποφαση που κατεληξα.
 
  • Like
Reactions: johnk and l.Kyveli


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εχω καταλήξει ότι ενα απο τα βασικά καθήκοντά μας είνα να διασφαλίσουμε ότι ο σκύλος θα ζήσει καλά και ότι θα φύγει ήσυχα. Ακριβώς επειδή τα στερνά τιμούν τα πρώτα, αξίζει να προσπαθήσουμε να μειώσουμε όσο γίνεται τον πόνο, το αγχος και το φόβο. Φιλιά πολλά, οι σκέψεις μου θα ναι μαζί σας.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Το πιο δυσκολο ειναι παντα να αποφασισεις τι πρεπει να κανεις. Αφου αποφασισες ξεχνα τα ολα και ζησε με την σκυλα σου σαν να μην ξερετε τιποτα, ακομα καλυτερα σαν να μην εχει συμβει τιποτα. :)
 
  • Like
Reactions: io maria


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σα να ναι χθες ... :(:(:(:(

Θα κρατησω τις 2 απο πανω μου αναρτησεις Μαρια.... ειναι ακριβως οτι ηθελα να γραψω. Καλο δρομο .. δεν εχει σημασια ποσο μεγαλος θα ναι αλλα να ναι ομορφος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf