ΕΚΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΔΙΚΑΙΛΟΓΗΤΙΚΑ ??


alphie

Member
17 Μαρτίου 2013
20
0
Καλησπέρα,

θα ήθελα αν κάποιος ξέρει απο εκθέσεις - εξετάσεις να μου δώσει τα φώτα του.

Μπήκα στο site του ΚΟΕ και λέει για 25-26 / 01 εξετάσεις σκύλων εργασίας, αυτό ειναι το bonitation που λένε στο εξωτερικό ? επίσης τα τσεχοσλοβάκικά είναι στο group των σκύλων εργασίας ?

Εκτός των παραπάνω πρέπει να έχω μαζί μου κάποια δικαιολογητικά, να κάνω ίσως κάποια αίτηση ?? (pedigree-βιβλιαριο-τσιπάκι έχω)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους, να τα μάθεις κατευθείαν από την πηγή; :)
Αύριο κιόλας, γιατί αν λένε 25-26/01 είναι ήδη πολύ κοντά.

Αν είναι μόνο εξετάσεις εργασίας [BH; IPO;], σίγουρα θα χρειάζεσαι βιβλιάριο εργασίας και να είναι ο σκύλος προπονημένος, στο τι θα του ζητηθεί να κάνει.
Και σίγουρα, θα πρέπει να δηλώσεις συμμετοχή και να πληρώσεις το αντίτιμο.
Pedigree δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό.

Μάλλον δύσκολο το βλέπω, να καταφέρεις να συμμετάσχεις. Μπορείς όμως, να πας, να παρακολουθήσεις τι ακριβώς γίνεται εκεί και να μιλήσεις με συμμετέχοντες για να σε πληροφορήσουν και εκ των έσω. Το πιθανότερο είναι, να χρειαστεί να κάνεις μαθήματα σε κάποια ομάδα εργασίας, πριν αποφασίσεις να δώσεις εξετάσεις.
 


alphie

Member
17 Μαρτίου 2013
20
0
Mareco σε ευχαριστώ, τώρα νομίζω οτι κατάλαβα τι είναι οι εξετάσεις εργασίας αν και θα επικοινωνήσω και μαζί τους.

Μηπως γνωρίζεις πώς ονομάζεται το event που περνάει ο σκύλος απο έλεγχο ύψους, γεννητικών οργάνων, οδοντοστοιχίας κλπ για να αποφανθεί αν είναι σωστός ώς πρός το πρότυπο της φυλής ??
 
Last edited:


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εκθέσεις μορφολογίας.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εκθεση μορφολογίας.

Πιο απλή η συμμετοχή και υποχρεωτικό το pedigree.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Mareco σε ευχαριστώ, τώρα νομίζω οτι κατάλαβα τι είναι οι εξετάσεις εργασίας αν και θα επικοινωνήσω και μαζί τους.

Μηπως γνωρίζεις πώς ονομάζεται το event που περνάει ο σκύλος απο έλεγχο ύψους, γεννητικών οργάνων, οδοντοστοιχίας κλπ για να αποφανθεί αν είναι σωστός ώς πρός το πρότυπο της φυλής ??
Στο εξωτερικο γινεται, εκτος απο εκθεσεις μορφολογιας και εξεταση καταλληλοτητας εκτροφης!
( Koerung, Zuchttauglichkeitspruefung/ZTP).
Νομιζω και στην ελλαδα, για μερικες φυλες ( απο μερικους ομιλους φυλης) υπαρχει κατι τετοιο!
Αλλα επειδη φυλη σου, που δεν εκπροσοπειται απο καποιον ομιλο στην ελλαδα, μαλλον δεν εχει κατι τετοιο.

Αφετερου στην ελλαδα δεν υπαρχει καποιος περαιτερο ελεγχος καταληλοτητας για της περισσοτερες φυλες- και ο καθενας κανει οτι θελει!
 


alphie

Member
17 Μαρτίου 2013
20
0
Στο εξωτερικο γινεται, εκτος απο εκθεσεις μορφολογιας και εξεταση καταλληλοτητας εκτροφης!
( Koerung, Zuchttauglichkeitspruefung/ZTP).
Νομιζω και στην ελλαδα, για μερικες φυλες ( απο μερικους ομιλους φυλης) υπαρχει κατι τετοιο!
Αλλα επειδη φυλη σου, που δεν εκπροσοπειται απο καποιον ομιλο στην ελλαδα, μαλλον δεν εχει κατι τετοιο.

Αφετερου στην ελλαδα δεν υπαρχει καποιος περαιτερο ελεγχος καταληλοτητας για της περισσοτερες φυλες- και ο καθενας κανει οτι θελει!
Να σου πώ την αλήθεια το ο καθένα κάνει οτι θέλει δεν μου πολύ αρέσει σαν πρακτική :( δεν ξέρω αν είμαι λάθος σε αυτό.

Θα ήθελα να μπορώ να εξετάσω τον alfie για καταλληλότητα εκτροφής, πάμε τώρα σε άλλη ερώτηση τι χρειάζεται για να γίνει ένας όμιλος φυλής? Αξίζει να το θίξω εδώ ή να ανοίξω άλλο θέμα στο forum?
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Για να κάνεις ενα όμιλο πρεπει να βρεις πρώτα 10-15 μέλη πολυ αποφασισμένα.
και με χαρτιά φυσικά. Να τσοντάρεται απο κανένα χιλιάρικο και να πιάσετε και
ενα καλό δικηγόρο. Για αρχή. Α και ξέχασα το κυριότερο: να συμφονισεται σε
αρχές και στόχους και να καταγράφουν λεπτό μέρος στο καταστατικό.

δηλ. σκέφτεται σοβαρά να κάνετε νέο κόμμα;:p
 


alphie

Member
17 Μαρτίου 2013
20
0
Ναι αμέ απο ότι κατάλαβα έχει διαδικασία που δεν είναι μικρή θα μπορούσα όμως να μάζέψω τα άτομα, το θέμα θα είναι να τους πίσω να δώσουν ο κάθένας απο ένα χιλιάρικο :).

ISKENDEER το σκέφτομαι και νομίζω ότι έχω ήδη στο μυαλό μου κανα δυο ενδιαφερόμενους άλλοι 12 μένουν.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ναι αμέ απο ότι κατάλαβα έχει διαδικασία που δεν είναι μικρή θα μπορούσα όμως να μάζέψω τα άτομα, το θέμα θα είναι να τους πίσω να δώσουν ο κάθένας απο ένα χιλιάρικο :).

ISKENDEER το σκέφτομαι και νομίζω ότι έχω ήδη στο μυαλό μου κανα δυο ενδιαφερόμενους άλλοι 12 μένουν.
Καλη επιτυχία εύχομαι.
Οποιος ασχολείται με τα "κοινά" ειναι πολύ καλο πράγμα
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ναι αμέ απο ότι κατάλαβα έχει διαδικασία που δεν είναι μικρή θα μπορούσα όμως να μάζέψω τα άτομα, το θέμα θα είναι να τους πίσω να δώσουν ο κάθένας απο ένα χιλιάρικο :).

ISKENDEER το σκέφτομαι και νομίζω ότι έχω ήδη στο μυαλό μου κανα δυο ενδιαφερόμενους άλλοι 12 μένουν.
12 ανθρωποι ευκολα βρισκονται, 12 χιλιαρικα ομως σημερα , γουελ γουελ, αστα να πανε..
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
χρειαζονται τουλαχιστον 20 ατομα τα οποια θα αποτελεσουν τα ιδρυτικα μελη του ομιλου..
ενα καταστατικο
και περιπου 2000 για τα διαδικαστικα εξοδα κι εξοδα δικηγορου...