giorgos12345

New Member
22 Απριλίου 2017
2
0
51
Καλησπέρα. Πρόσφατα μαζέψαμε από τον δρόμο ένα κουτάβι , το οποίο έπειτα μας είπε ο κτηνίατρος πως είναι ελληνικός ποιμενικός . Κυρίως συμπεριφέρεται πολύ καλά , και απέναντι σε τρίτους. ( αν και ειναι μόνο τριών μηνών ) . Σε μία εκδρομή το Πάσχα είχε και παρέα άλλο ένα σκυλί , του οποίου το φαγητό ήταν αφημένο μέσα στο δωμάτιο του. Το δικό μας σκυλί πήγε να φάει το φαι του , και καθώς την τραβήξαμε , δάγκωσε πολύ δυνατά ( και όχι για παιχνίδι όπως κάνουν τα κουτάβια ) , και έπειτα την μαλώσαμε αρκετά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται αν υπάρχει περίπτωση να επαναληφθεί αυτό το γεγονός , καθώς και αν είναι απαραίτητη η επαγγελματική εκπαίδευσή του έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί . Ο εκπαιδευτής μας είπε πως οι ελληνικοί ποιμενικοί είναι 10 φορές ποιο άγριοι από τα λυκόσκυλα , αλλα βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του σκυλιού για την συμπεριφορά του . Τέλος , πως θα συμπεριφέρεται σε ξένους ( εκτός απο κλέφτες φυσικα ) ? θα πρέπει να έχουμε πάντα το άγχος να την έχουμε δεμμένη έξω όσο έχουμε καλεσμένους?

Σας ευχαριστω .
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα. Πρόσφατα μαζέψαμε από τον δρόμο ένα κουτάβι , το οποίο έπειτα μας είπε ο κτηνίατρος πως είναι ελληνικός ποιμενικός . Κυρίως συμπεριφέρεται πολύ καλά , και απέναντι σε τρίτους. ( αν και ειναι μόνο τριών μηνών ) . Σε μία εκδρομή το Πάσχα είχε και παρέα άλλο ένα σκυλί , του οποίου το φαγητό ήταν αφημένο μέσα στο δωμάτιο του. Το δικό μας σκυλί πήγε να φάει το φαι του , και καθώς την τραβήξαμε , δάγκωσε πολύ δυνατά ( και όχι για παιχνίδι όπως κάνουν τα κουτάβια ) , και έπειτα την μαλώσαμε αρκετά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται αν υπάρχει περίπτωση να επαναληφθεί αυτό το γεγονός , καθώς και αν είναι απαραίτητη η επαγγελματική εκπαίδευσή του έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί . Ο εκπαιδευτής μας είπε πως οι ελληνικοί ποιμενικοί είναι 10 φορές ποιο άγριοι από τα λυκόσκυλα , αλλα βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του σκυλιού για την συμπεριφορά του . Τέλος , πως θα συμπεριφέρεται σε ξένους ( εκτός απο κλέφτες φυσικα ) ? θα πρέπει να έχουμε πάντα το άγχος να την έχουμε δεμμένη έξω όσο έχουμε καλεσμένους?

Σας ευχαριστω .
Καλησπέρα.Συγχαρητηρια για τη πράξη σας να υιοθετήσετε ένα κουτάβι από το δρόμο.Γινεται να γίνεις λίγο πιο σαφής? Ποιον δάγκωσε? Επαγγελματική εκπαίδευση συνήθως χρειάζεται για να εκπαιδεύσουμε τους εαυτούς μας και όχι τον σκύλο,στη βασική υπακοή τουλάχιστον.Τωρα για το τι είπε ο εκπαιδευτής ουδέν σχόλιο.
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Καλησπέρα και από εμένα μπράβο σου που υιοθέτησες ένα κουτάβι από τον δρόμο. Εμένα πρώτη μου άποψη θα ήταν να αλλάξεις εκπαιδευτή.

. εκπαιδευτής μας είπε πως οι ελληνικοί ποιμενικοί είναι 10 φορές ποιο άγριοι από τα λυκόσκυλα , αλλα βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του σκυλιού για την συμπεριφορά του.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι
αν δεν ακολουθησει εκπαιδευση θα επαναληφθει
εκπαιδευση με καποιον αλλο εκπαιδευτη απο αυτον που μιλησατε
ο εκπαιδευτης θα σας ενημερωσει και γι ατην συμπεριφορα σας απεναντι στο σκυλο ειτε εχετε επισκεψεις ειτε οχι....
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
αρχικά, μπράβο για την υιοθεσία. θα δεις ότι το καλό που της έκανες θα στο ανταποδώσει και με το παραπάνω.
το οποίο έπειτα μας είπε ο κτηνίατρος πως είναι ελληνικός ποιμενικός .
Το κουτάβι σου είναι πολύ απίθανο να είναι καθαρόαιμος ελληνικός ποιμενικός. Σίγουρα κουβαλάει και από άλλο σόι. Άρα, δεν έχει και πολύ σημασία να προϊδεάζεις τον εαυτό σου σχετικά με τη συμπεριφορά του. Δεν ξέρεις κατά πόσο θα ακολουθήσει το πρότυπο της φυλής. Αυτό θα το δεις στην πορεία.

Κυρίως συμπεριφέρεται πολύ καλά , και απέναντι σε τρίτους. ( αν και ειναι μόνο τριών μηνών ) .
Προφανώς και συμπεριφέρεται καλά, γιατί είναι μωρό. Και επειδή είναι μωρό, της συμπεριφέροντε και οι άλλοι καλά. Όταν γίνει 30-40 κιλά γομάρι και τη βλέπουν και αλλάζουν πεζοδρόμιο, θα πρέπει το σκυλάκι να έχει μάθει τρόπους.
Αν μάθει ότι όλος ο κόσμος την αγαπάει και μπορεί π.χ. να πηγαίνει τρέχοντας κατά πάνω τους, όταν μια μέρα θα αρχίσουν ολοι γύρω της να τρέχουν πανικόβλητοι λόγο του μεγέθους της, το σκυλάκι δεν θα καταλάβει γιατί.... Οπότε πρέπει από τώρα να μάθει να φέρεται.

Το δικό μας σκυλί πήγε να φάει το φαι του , και καθώς την τραβήξαμε , δάγκωσε πολύ δυνατά
τα περισσότερα σκυλιά, μη σου πω όλα φυλάνε το φαγητό τους. Είναι θέμα επιβίωσης. Πόσο μάλλον ένα πρώην αδέσποτο που έπρεπε να μοχθήσει πολύ για την τροφή του.

και έπειτα την μαλώσαμε αρκετά.
πως τη μαλώσατε?
με φωνές? δηλαδή συνεχίσατε τον "καυγά που άνοιξε"? αν ναι, μέγα λάθος. Δεν ανοίγουμε καυγά με το σκύλο, πόσο μάλλον όταν δεν του έχουμε μάθει τι πρεπει και τι όχι.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται αν υπάρχει περίπτωση να επαναληφθεί αυτό το γεγονός ,
ναι, με μαθηματική ακρίβεια αν δεν κάνεις κάτι για να το αλλάξεις.

καθώς και αν είναι απαραίτητη η επαγγελματική εκπαίδευσή του έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί
εξαρτάται από την εμπειρία σας με σκυλιά, τη διάθεσή σας να ενημερωθειτε και την εξέλιξη του σκύλου. Ξεκίνα και διάβαζε, θα δεις οτι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Αν έχετε πλήρη άγνοια, μια κουβέντα με εκπαιδευτή θα σας διαφωτίσει (όχι με αυτόν που ήδη μιλήσατε....)

Ο εκπαιδευτής μας είπε πως οι ελληνικοί ποιμενικοί είναι 10 φορές ποιο άγριοι από τα λυκόσκυλα ,
τους έβαλε αγριόμετρο???
τσοπανηδες είναι και οι δυο. Που σημαίνει έχουν ένστικτο φύλαξης ανεπτυγμένο, από κει και πέρα τι θα πει άγριος? και γω άγριος γίνομαι άμα με πειράξεις!!!

Τέλος , πως θα συμπεριφέρεται σε ξένους ( εκτός απο κλέφτες φυσικα ) ? θα πρέπει να έχουμε πάντα το άγχος να την έχουμε δεμμένη έξω όσο έχουμε καλεσμένους?
όχι και πάλι όχι.
Θα πρέπει να έχει ένα χώρο δικό της αν χρειαστεί να περιοριστεί, αλλά όχι δεμένη. Επίσης, θα πρέπει και οι καλεσμένοι σας να τη σέβονται σαν μέλος της οικογένειας που είναι. Το σκυλί δεν είναι υποχρεωμένο να ανέχεται τις ορέξεις του καθενός και δεν είναι παιχνίδι.

Στο δια ταυτα, το σκυλί πρέπει να μάθει κανόνες συμπεριφοράς. Υπάρχουν εδώ μέσα πολλά θέματα. Ξεκίνα διάβασμα.
ξεκίνα από εδώ
http://www.dogforum.gr/community/th...ταν-βαζω-κοντα-το-χερι-μου.31583/#post-826476

Και οτι χρειαστείς πιο συγκεκριμένο το συζητάμε.
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Γεια σου Γιωργο. Καταρχας Χρονια πολλα για την ονομαστικη σου εορτη την σημερον ημερα.
Εν συνεχεια συγχαρητηρια για την υιοθεσια του κουταβιου, θα δεις οτι με τον καιρο η κουταβα σου θα γινει ενα υπεροχο πλασμα και θα εχετε μια αρμονικη συμβιωση. Για να φτασετε ως εκει ομως χρειαζονται καποια αλλα πραγματα να γινουν. Πρωτο και σημαντικο ειναι να μαθεις πως να διαχειριζεσαι τυχον αναρμοστες συμπεριφορες του σκυλου σου. Αυτο χρειαζεται εκπαιδευτη...που θα εκπαιδευσει εσενα πρωτα (θα σου εξηγησει body language σκυλων, καθως και συμπεριφορες και πως τις επιλυουμε) κατοπιν εσυ με την βοηθεια του εκπαιδευτει θα ξεκινησεις να μαθαινεις να επικοινωνεις με το κουταβι σου και στην πορεια θα του μαθεις (θα το εκπαιδευσεις) να εχει θετικες συμπεριφορες. Ειναι μια διαδικασια που θελει χρονο και δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη.
Απο τα αναγραφομενα για τον εκπαιδευτη, χρειαζεσαι αμεσα να αλλαξεις... μπορεις να κανεις ενα τηλεφωνο στον αρκτουρο, που ασχολειται με διασωση ποιμενικου και να σου δωσει τηλεφωνα επικοινωνιας με εγκεκριμενους εκπαιδευτες!
Τελος διαβασε προσεχτικα ξανα το ποστ του @barouf , εχει καλυψει σημαντικα σημεια των ερωτηματων σου.
Καλη συμβιωση να εχετε, και παλι συγχαρητηρια για την υιοθεσια! Να μας βαλεις και φωτογραφικο υλικο...!!!
 


giorgos12345

New Member
22 Απριλίου 2017
2
0
51
Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε ! Τελικά θα την εκπαιδεύσουμε ( σε έναν άλλο εκπαιδευτή ) , έτσι ώστε να μάθει πως εμείς είμαστε ανώτεροι της και πως θα μπορούμε να την πάρουμε το φαι της αν θελήσουμε και του ελμην μας εκδικηθεί για αυτό με οποιονδήποτε τρόπο. Τέλος , όντως δεν είναι 100% καθαρόαιμη , καθώς περιέχει και άλλη ράτσα. όταν είπα πως την μαλώσαμε , της φωνάξαμε και της ρίξαμε μία χαλαρή ( ξέρω πως δεν πρέπει ) , αλλά ήταν πάνω στην ένταση της κατάστασης.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα κ καλώς ήρθες στο φόρουμ !

Κ εμείς έχουμε έναν ημίαιμο τσοπανάκο κ έχουμε πρόβλημα με το φαγητό .

Στην αρχή η διόρθωση (με προτροπή εκπαιδευτή ) , ήταν αρκετά έντονη , όταν αντιδρούσε στο να του πάρεις το φαγητό . Ακόμα κ γύρω του να περνούσες ενώ έτρωγε γρυλιζε , ακόμα κ όταν τον ταιζα από το χέρι αν έκανα μια πιο απότομη κίνηση γρυλιζε .
Με τις διορθώσεις , με έντονο μαλωμα κτλ ,λοιπόν , στην δίκη μου περίπτωση , σε τόσο μικρό κουταβι , το μόνο που κατάφερα είναι να το κάνω να χάνει την εμπιστοσύνη του προς εμένα κ να "φοβάται"/αγχώνεται , κάθε φορά που του έβαζα φαγητό .

Ακολούθησα λοιπόν το εξής , μπωλ μπροστά του κ εγώ απέναντι να του πετάω το φαγητό μέσα στο μπωλ . Με τις μέρες πήγαινα όλο κ πιο κοντά , τώρα είμαι στο μισό μέτρο κ του το αφήνω με το χέρι αρκετά κοντά στο μπωλ (όχι ακόμα το χέρι μέσα γιατί δεν είναι έτοιμος ) . Σε κάθε στάδιο του να πηγαίνω όλο κ πιο κοντά , αν γρυλιζε , σταματούσα να του δίνω , έχανε αυτό το γεύμα κ έτρωγε το επόμενο με
όσο εμένε από αυτό που του είχα πάρει .
Αλλά στο επόμενο γεύμα γύριζα ένα βήμα πίσω , δλδ του πετούσα το φαγητό από την τελευταία θέση που δεν γρυλιζε .
Κ πάντα με εντολές , δλδ ΚΑΤΣΕ όταν είναι μπροστά στο μπωλ , αφήνω το φαγητό κ ΦΑΕ .Οταν τελειώνει την μπουκιά , ξανά ΚΑΤΣΕ , του αφήνω την επόμενη κ ουτω καθεξής ...
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει κάτι τέτοιο , ο εκπαιδευτής σου , σίγουρα ,θα σου προτείνει αντίστοιχες "ασκήσεις '' .

Αυτά για ανωτερότητα κ εκδίκηση ελπίζω να μην στα είπε ο εκπαιδευτής που έχεις μιλήσει !!!
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλησπέρα κ καλώς ήρθες στο φόρουμ !

Κ εμείς έχουμε έναν ημίαιμο τσοπανάκο κ έχουμε πρόβλημα με το φαγητό .

Στην αρχή η διόρθωση (με προτροπή εκπαιδευτή ) , ήταν αρκετά έντονη , όταν αντιδρούσε στο να του πάρεις το φαγητό . Ακόμα κ γύρω του να περνούσες ενώ έτρωγε γρυλιζε , ακόμα κ όταν τον ταιζα από το χέρι αν έκανα μια πιο απότομη κίνηση γρυλιζε .
Με τις διορθώσεις , με έντονο μαλωμα κτλ ,λοιπόν , στην δίκη μου περίπτωση , σε τόσο μικρό κουταβι , το μόνο που κατάφερα είναι να το κάνω να χάνει την εμπιστοσύνη του προς εμένα κ να "φοβάται"/αγχώνεται , κάθε φορά που του έβαζα φαγητό .

Ακολούθησα λοιπόν το εξής , μπωλ μπροστά του κ εγώ απέναντι να του πετάω το φαγητό μέσα στο μπωλ . Με τις μέρες πήγαινα όλο κ πιο κοντά , τώρα είμαι στο μισό μέτρο κ του το αφήνω με το χέρι αρκετά κοντά στο μπωλ (όχι ακόμα το χέρι μέσα γιατί δεν είναι έτοιμος ) . Σε κάθε στάδιο του να πηγαίνω όλο κ πιο κοντά , αν γρυλιζε , σταματούσα να του δίνω , έχανε αυτό το γεύμα κ έτρωγε το επόμενο με
όσο εμένε από αυτό που του είχα πάρει .
Αλλά στο επόμενο γεύμα γύριζα ένα βήμα πίσω , δλδ του πετούσα το φαγητό από την τελευταία θέση που δεν γρυλιζε .
Κ πάντα με εντολές , δλδ ΚΑΤΣΕ όταν είναι μπροστά στο μπωλ , αφήνω το φαγητό κ ΦΑΕ .Οταν τελειώνει την μπουκιά , ξανά ΚΑΤΣΕ , του αφήνω την επόμενη κ ουτω καθεξής ...
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει κάτι τέτοιο , ο εκπαιδευτής σου , σίγουρα ,θα σου προτείνει αντίστοιχες "ασκήσεις '' .

Αυτά για ανωτερότητα κ εκδίκηση ελπίζω να μην στα είπε ο εκπαιδευτής που έχεις μιλήσει !!!
Καλύτερα να κόψεις αυτά τα πειράματα..Ειδικά αν τα κάνεις με ξηρά τροφή..Γιατί αν μετά πέσει στα χέρια του σκύλου καποιο γεύμα υψηλής αξίας (όπως κόκκαλο με κρέας) και πας να το πάρεις σκεπτόμενος ότι τα χετε βρει σε αυτό το θέμα θα ψάχνεις κάνα χέρι...

Για ποιο λόγο δεν μπορείτε να αφήσετε το σκύλο ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ να φάει το φαγητό του??
Απλά πράγματα..Αφήστε τον να φάει και απομακρυνθεί ρε ,όταν τελειώσει πάρτε το πιάτο..ΤΕΛΟΣ
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλύτερα να κόψεις αυτά τα πειράματα..Ειδικά αν τα κάνεις με ξηρά τροφή..Γιατί αν μετά πέσει στα χέρια του σκύλου καποιο γεύμα υψηλής αξίας (όπως κόκκαλο με κρέας) και πας να το πάρεις σκεπτόμενος ότι τα χετε βρει σε αυτό το θέμα θα ψάχνεις κάνα χέρι...

Για ποιο λόγο δεν μπορείτε να αφήσετε το σκύλο ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ να φάει το φαγητό του??
Απλά πράγματα..Αφήστε τον να φάει και απομακρυνθεί ρε ,όταν τελειώσει πάρτε το πιάτο..ΤΕΛΟΣ
Δεν τρώει κροκέτα .Τρώει barf ...
Γιατί κ εγώ την ίδια λογική είχα στην αρχή , που το αντιμετώπιζα έτσι . Κ ούτε στα 2 μέτρα δεν μπορούσα να περάσω από το πιάτο του να πάω να πάρω κάτι !!! Κ όχι μόνο με το μπωλ , κ με κόκκαλο τα ίδια έκανε.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν τρώει κροκέτα .Τρώει barf ...
Γιατί κ εγώ την ίδια λογική είχα στην αρχή , που το αντιμετώπιζα έτσι . Κ ούτε στα 2 μέτρα δεν μπορούσα να περάσω από το πιάτο του να πάω να πάρω κάτι !!! Κ όχι μόνο με το μπωλ , κ με κόκκαλο τα ίδια έκανε.
Καταρχην τι δουλειά έχεις πάνω απ το πιάτο του σκύλου?Άστον να φάει και φυγε.Μην πλησιάζεις το πιάτο του.

Ο σκύλος ΔΕΝ θα σταματήσει να γρυλιζει σε ΟΠΟΙΟΝ πλησιάζει το πιάτο του.Εφοσον εξαρχής φοβήθηκες και το πήρε χαμπάρι η συμπεριφορά αυτή ενισχύθηκε και η σχέση σας αποδυναμώθηκε.
Δούλεψε τη σχέση σου με το σκύλο ,φτιάξε την θέση σου στην ΙΕΡΑΡΧΙΑ και άσε τα πειράματα.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να παίρνεις το φαγητο απ το στόμα του σκύλου.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καταρχην τι δουλειά έχεις πάνω απ το πιάτο του σκύλου?Άστον να φάει και φυγε.Μην πλησιάζεις το πιάτο του.

Ο σκύλος ΔΕΝ θα σταματήσει να γρυλιζει σε ΟΠΟΙΟΝ πλησιάζει το πιάτο του.Εφοσον εξαρχής φοβήθηκες και το πήρε χαμπάρι η συμπεριφορά αυτή ενισχύθηκε και η σχέση σας αποδυναμώθηκε.
Δούλεψε τη σχέση σου με το σκύλο ,φτιάξε την θέση σου στην ΙΕΡΑΡΧΙΑ και άσε τα πειράματα.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να παίρνεις το φαγητο απ το στόμα του σκύλου.
Ο Μαξ από την πρώτη φορά που του έβαλα να φάει όταν τον βρήκα , είχε ακριβώς την ίδια αντίδραση , να φοβόμουν 3 μηνών σχεδόν κουταβι μην με φάει ;; δύσκολο το λες ...
Όταν τον βρήκα λοιπόν μαζί με τα αδερφάκια του κ τον πήρα ήταν ετοιμοθάνατος , 1,200 όταν τον ζυγισαμε κ σχεδόν 3 μηνών τσοπάνης , όταν τα αδέλφια του με το μάτι ήταν τουλάχιστον 4πλασια ...
Μια κυρία που τα τάιζε κάποιες φορές μου είχε πει ότι τα αδέλφια του δεν τον άφηναν να φάει κ κάποιες φορές , δεν γινόταν πάντα , του έβαζε να φάει ξεχωριστά , αν προλάβαινε ...

Επειδή τα ίδια μου έλεγε κ ο εκπαιδευτής μου για ιεραρχίες κ ποιος είναι το αφεντικό . Πιστεύω ότι ξέρει καλά ποιος είναι το αφεντικό . Αυτό το κομμάτι με το φαγητό δεν θα το αποβάλει ποτέ , θέλω όμως με εμένα να μην φοβάται .
Θεωρείς ότι η καλύτερη λύση δλδ είναι να τον αφήνω να τρώει στην ησυχία του ή να τρώει από εμένα ώστε να συνηθίζει ότι δεν πρόκειται να του πάρω το φαγητό ;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf