ΕΜΕΤΟΣ


Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
Καλησπέρα σας! Εχω ένα σκυλάκι ημίαιμο 5 χρόνων από την Τετάρτη άρχισε σταδιακά να κάνει εμετό έβγαζε ασπρο κίτρινο υγρό ,την Παρασκευή έκανε εμετό την τροφή του!την πήγαμε στον κτηνίατρο και μας έσωσε nexium και primperan για 3 ημέρες μαζί με ειδική τροφή! Ενώ ήταν καλά την Δευτερα έκανε ξανά εμετό το φαγητό του αρκετή ποσότητα θα έλεγα! Ξαναπηγαμε στον κτηνίατρο και μας ειπε να συνεχίσουμε την αγωγή με τα nexium! Παρατηρώ όμως ότι κατά διαστήματα γλύφετε αρκετά στην μουσούδα της ,βέβαια έχει όρεξη για φαγητό και συμπεριφέρεται κανονικά!
Θα ήθελα την γνώμη σας αν σας έχεις τύχει κάτι παρόμοιο!
Ευχαριστώ!
 




Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
Όχι ο κτηνίατρος μας ειπε δεν χρειάζεται ακόμα! Χθες το βράδυ την έπιασε αναποδο φτέρνισμα μπορεί να ήταν και βήχας με αποτέλεσμα να κανει πάλι εμετο!Γενικα ήταν παντα ένα πολύ υγιές σκυλάκι δεν είχε κάτι όποτε και εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι από τα δυο ήταν! Θα τηλεφωνήσω πάλι στο κτηνίατρο για αιματολογικές γιατί όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Θα τηλεφωνήσω πάλι στο κτηνίατρο για αιματολογικές γιατί όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει!
Στους εμετούς δεν έχουν πρωταρχική αξία οι αιματολογικές.
Αν η γενική του κατάσταση είναι καλή, συνέχισε την αγωγή που σου σύστησε ο γιατρός σου και δώστης χρόνο. Τι εννοείς "χειροτερεύει"; Δηλαδή; Κράτα θα σου έλεγα ένα ημερολόγιο των εμετών, αν πιστεύεις ότι η συχνότητά τους, έχει κάποια αξία. Πότε έκανε, τι είδους, τι είχε προηγηθεί του εμετού. Μπορεί να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα. Αν συνεχίζονται για αρκετές μέρες και παρά την αγωγή που παίρνει, μίλα και πάλι με τον γιατρό σου.

Περαστικά της!
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ένα βασικό πρόβλημα είναι ότι, ναι μεν παίρνει την αγωγή για τον εμετό από το στόμα, όμως την ξαναβγάζει με τον εμετό. Ρωτήστε τον κτηνίατρο αν και ποιο σκεύασμα μπορεί να γίνει ενέσιμο ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
αν το ζωο κανει εμετο 1 βδομαδα, δεν καθεσαι να πειραματιζεσαι με αντιεμετικες ακομα...κανεις αιματολογικες να δεις αν υπαρχει τιποτα πιο σοβαρο...επισης, να το παρατηρεις, εχει συγκεκριμενη ωρα? δοκιμασες αλλη τροφη? σκεψου τα παντα της τελευταιας βδομαδας, αν υπαρχει κατι να το προκαλεσε αυτο. ισως κανα κοκκαλο/λιχουδια? κλπ κλπ. λες γλυφει την μουσουδα της. τριφτηκε καπου? μηπως ειχε κατι τοξικο καποια επιφανεια και τριφτηκε και γλυφτηκε και κανει εμετο??
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Παρατηρώ όμως ότι κατά διαστήματα γλύφετε αρκετά στην μουσούδα της
Όταν το κάνει αυτό, ανακατεύεται.

H αγωγή που έδωσε είναι ένα αντιεμετικό κ ένα κατά των οξέων του στομάχου. Αν είναι γαστρίτιδα, που μοιάζει, δεν θα πρεπε να χε δώσει αντιβίωση; (τους συμφορουμιτες ρωτάω).

Στις διαταραχές του γαστρεντερικού όντως δεν έχουν προτεραιότητα οι αιματολογικές. Αλλά ένας λόγος για γαστρίτιδα είναι η παγκρεατίτιδα, οπότε δεν θα ταν κακό να τσεκαριστεί κ το αίμα (βιοχημ). Κ τα λευκά για λοίμωξη.
 
  • Like
Reactions: vrmode


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
δεν ειναι πολλες οι μερες για απλο upset stomach; ποσο εχει φαει ολες αυτες τις μερες; μηπως ειναι καποια σκυλο-ιωση; αλλα και παλι, 1 βδομαδα; μηπως το φαγητο της την πειραξε; ανοιξες νεα συσκευασια (μηπως η παρτιδα δλδ ειναι μαπα);
 


Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
Πήγαμε στον κτηνίατρο και κάναμε αιματολογικές! Έχει χαμηλά αιμοπετάλια και υψηλά λευκά της έκανε για Τ4 αλλά θα βγουν αυριο! Ουσιαστικά μου ειπε να συνεχίσω την αγωγή με το σιρόπι και τα nexium να τρώει την ειδική τροφή και να την παρατηρώ!το σκυλί κάνει τα βραδια μόνο εμετό! Η αλήθεια ειναι ότι έχω εκνευριστει με τον κτηνίατρο μου δεν μου έδωσε κάποια αιτία μου ειπε μόνο να συνεχίσουμε έτσι αν χειροτερέψει να την ξαναπαω και να επαλαβουμε τις εξετάσεις σε 15 ημέρες! Όσο και να τον ρωτούσα μου έλεγε πολλα μπορεί να ειναι θα δούμε…!εκλεισα ραντεβού και σε άλλον κτηνίατρο να πάρω και δεύτερη γνώμη, δεν μπορώ να βλέπω το παιδι μου να ταλαιπωρείται τόσο και απλά να το παρατηρώ!
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Καλά έκανες που έκλεισες κι άλλου.

Edit: σόρρυ, τι Τ4; Για θυρεοειδή το κοιτάει; (Ξέρει κανείς συμφορουμιτης αν σχετίζεται η Τ4 με διαταραχές πεπτικού; ) Βιοχημικές άλλες έκανε;

Edit 2: @bella_gr η γαστρίτιδα δεν είναι απλό upset stomach.
 


Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
Καλά έκανες που έκλεισες κι άλλου.

Edit: σόρρυ, τι Τ4; Για θυρεοειδή το κοιτάει; (Ξέρει κανείς συμφορουμιτης αν σχετίζεται η Τ4 με διαταραχές πεπτικού; ) Βιοχημικές άλλες έκανε;

Είχε και τρανσαμιναση λίγο υψηλή και ειπε να το δούμε και αυτό! Όχι μόνο αιματολογικες και την Τ4! Δεν μας ειπε και κανένα ενδεχόμενο που μπορεί να ισχύει! Απλά επέμενε στα χάπια σωστή τροφή μικρά και τακτικά γεύματα και να παρακολουθώ άμα κάνει εμετό η αναγωγές
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
η υψηλη τρανσαμιναση συνηθως υποδηλωνει θεμα με το συκωτι, αλλα οχι απαραιτητα. ειχε αλλες βιοχημικες? ισως ενας υπερηχος να δειτε αν το συκωτι εχει θεμα?
 


Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
η υψηλη τρανσαμιναση συνηθως υποδηλωνει θεμα με το συκωτι, αλλα οχι απαραιτητα. ειχε αλλες βιοχημικες? ισως ενας υπερηχος να δειτε αν το συκωτι εχει θεμα?
Άλλες βιοχημικές όχι δεν μας έκανε! Εγώ νιώθω πως έχει κάποια λοίμωξη γιατί έχει και υψηλά λευκά! Θα πάμε και σήμερα στον άλλο κτηνίατρο να δούμε τι θα μας πει! Εγώ θέλω να της κάνουν υπέρηχο αλλά ο κτηνίατρος (που την πηγα χθες) μας λεει είναι ακόμα νωρίς! Με το σιρόπι είναι καλύτερα δεν κάνει εμετό μόνο την πιάνει το ανάποδα φτέρνισμα και το περίεργο είναι πως πριν ξεκινήσει τους εμετους δεν μας το είχε ξανακάνει!
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
δλδ μπορει να ναι και λοιμωξη του αναπνευστικου. τρεχα γυρευε.
Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση είναι πιο πιθανό. Τίποτα δεν αποκλείεται βέβαια.

Λοίμωξη ή φλεγμονή έχει σχεδόν σίγουρα με τα υψηλά λευκά. Κ τα χαμηλά αιμοπετάλια καμία φορά σημαίνουν το ίδιο.

Κάτσε να δεις τι θα σου πει κ ο άλλος γιατρός.
 


Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
Πρώτα ξεκίνησαν οι εμετοί και τις τελευταίες 2 μέρες το αναποδο φτέρνισμα! Έχω πελαγώσει γιατί μπορεί να είναι όντως πολλα! Απλά φοβάμαι ότι θα πάω στον άλλο γιατρό σημερα και θα φύγω πάλι χωρίς απάντηση! Επειδή είναι η πρώτη φορά που αρρωσταίνει και είναι το πρώτο μου σκυλάκι δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω στο θέμα! Ξέρετε τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν για να γίνει διάγνωση για κάποια λοίμωξη; Επισης δεν θα ήταν καλό να κάνει και μια γαστροσκοπηση;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Όχι. Η γαστροσκόπηση θέλει αναισθησία, είναι περιττή επιβάρυνση που δεν αξίζει επ'ουδενί για κάποια απλή λοίμωξη ή φλεγμονή.

Το ανάποδο φτέρνισμα λένε (από όσα καταλαβαίνουν γιατί δεν ξέρουν ακριβώς τις αιτίες) ότι είναι από οποιαδήποτε ενόχληση στα ρουθούνια/ιγμόρεια. Από γύρη έως πάθηση. Λόγω των εμετών τα οξέα του στομάχου συνεχώς ανεβαίνουν πάνω (γι'αυτό άλλωστε παίρνει κ το nexium, για αυτά τα οξέα). Εγώ τα λεφτά μου τα ποντάρω στο ότι τον ερεθισμό του ρινικού τον προκάλεσαν τα οξέα.

Δες τι θα σου πει πρώτα ο άλλος γιατρός κ μετά πανικοβάλλεσαι. Για την ώρα αυτό που προείχε ήταν η 2η γνώμη.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
Όχι. Η γαστροσκόπηση θέλει αναισθησία, είναι περιττή επιβάρυνση που δεν αξίζει επ'ουδενί για κάποια απλή λοίμωξη ή φλεγμονή.

Το ανάποδο φτέρνισμα λένε (από όσα καταλαβαίνουν γιατί δεν ξέρουν ακριβώς τις αιτίες) ότι είναι από οποιαδήποτε ενόχληση στα ρουθούνια/ιγμόρεια. Από γύρη έως πάθηση. Λόγω των εμετών τα οξέα του στομάχου συνεχώς ανεβαίνουν πάνω (γι'αυτό άλλωστε παίρνει κ το nexium, για αυτά τα οξέα). Εγώ τα λεφτά μου τα ποντάρω στο ότι τον ερεθισμό του ρινικού τον προκάλεσαν τα οξέα.

Δες τι θα σου πει πρώτα ο άλλος γιατρός κ μετά πανικοβάλλεσαι. Για την ώρα αυτό που προείχε ήταν η 2η γνώμη.
ναι, αλλα γιατι κανει εμετους, που με τη σειρα τους ανεβαζουν τα οξεα και προκαλουν το αναποδο φτερνισμα. that's the million dollar question, που λενε και στο χωριο μου...
 


Dogmom95

Member
12 Δεκεμβρίου 2023
7
3
29
Λοιπόν πήγαμε και στον δευτερο κτηνίατρο και μπορώ να πω ότι μετά από μια βδομάδα ησύχασα κάπως! Κάναμε ακτινογραφίες και ξανα αιματολογικές και όλα είναι φυσιολογικά! Τα αιμοπετάλια στα φυσιολογικά όρια και τα λεμφοκύτταρα, τα οποία μου ειπε ότι ίσως ήταν ανεβασμένα χθες λόγω στρες! Μας έκανε αντιεμετική ένεση(το μεσημερι είχε κάνει ξανα εμετό) αν κάνει εμετό μέχρι αυριο το απόγευμα θα πρέπει να κάνει γαστροσκοπηση! Αλλάξαμε και αγωγή τωρα θα παίρνει peptonorm και priperan και μας ειπε να της δίνουμε μόνο πατε i\d με μικρά γεύματα! Υποπτεύεται γαστρίτιδα αν κάνει εμετό πρέπει να το ψάξουμε παραπάνω μέσω της γαστροσκοπησης! Όσο αναφορά το αναποδο φτέρνισμα ειπε αν κάνει γαστροσκοπηση και το συνεχίζει θα δουν και τα ρουθούνια της μήπως έχουν κάτι! Τώρα ελπίζουμε να μην κάνει εμετό
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα τα σχόλια και για το ενδιαφέρον!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU