ΕΧΘΡΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Καλησπέρα σε όλους και καλως σας βρήκα

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τον τελευταίο μήνα, που στην αρχή έιπα ότι ήταν τυχαίο, αλλά όσο περνάει ο καιρός γίνεται πιο συχνό και δεν μου αρέσει καθόλου. Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας (όσοι ξέρετε από το θέμα αυτό).

Έχω 2 Ελληνικούς Ποιμενικούς. Αρσενικό σε ηλικία 2 ετών και 3 μηνών και θηλυκό 1 έτος και 3 μήνες.
Πρώτα είχα τον αρσενικό και έπειτα κυνοθέτησα την θηλυκιά. Πήγα στο Αγρίνιο και την πήρα, που την βρήκαν μόνη και πεινασμένη 2 μηνών.

Η θηλυκιά μου έχει Θεό της το φαγητό και μετά ερχόμαστε όλοι οι υπόλοιποι. Είναι βουλιμική (όπως είπε ο κτηνίατρος). Είναι λοιπόν λογικό να μαλώσει με τον αρσενικό όταν στην μέση είναι το φαγητό ή κάποιο κόκκαλο (τα οποία έχω σταματήσει να τους δίνω για να μην μαλώνουν).
Τον τελευταίο μήνα όμως έχουν μαλώσει μεταξύ τους άσχημα, λες και δεν γνωρίζονται καθόλου.
Δεν κάνει πίσω ούτε ο ένας ούτε ο άλλος.
Δυστυχώς δεν είμαι μπροστά τις περισσότερες φορές και έτσι δεν έχω καταλάβει ποιος από τους δυο το ξεκινάει και για ποιον λόγο.
Μιλάμε σκοτώνονται άσχημα. Βγάζουν τούφες ο ένας από τον άλλο και αν δεν πάω στην αυλή να βάλω τις φωνές, δεν σταματάνε.
Μόνο μια φορά κατάφερα να καταλάβω γιατί αρχίσαν να μαλώνουν και αυτή την φορά κατάλαβα ότι η θηλυκιά ζήλεψε τον αρσενικό και του επιτέθηκε. Κι αυτός βέβαια δεν έκατσε στ' αυγά του.

Έχει συμβεί σε κάποιον από σας κάτι σχετικό ;
Ξέρετε να μου πείτε τι θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει το σκηνικό αυτό ;
Δεν ξαναείχα αυτή την ράτσα και δεν έχω ιδέα για συμπεριφορές και κινήσεις αυτών των σκυλιών.
Μου έχουν επιτεθεί και εμένα και στο παιχνίδι αλλά και έπειτα από δική μου χειρονομία.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ αυτό που κατάλαβενω είναι ότι την όυσια δεν είσαι εσυ το αφεντικό απ' ότι κατάλαβα μένουν έξω οπότε λογικό να μην βλέπεις για να μπορείς να διορθώνεις εδώ δύο σκυλιά το σπίτι που εισαι εκεί όλη μέρα και πάλυ μέχρι να καταλάβουν περνάει χρόνος ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις με κάποιον εκπεδευτη εγώ για παράδειγμα το σκυλί μου θέλει να πουλήσει τσαμπούκα αλλά ξέρει ότι αν κάνει την κίνηση να πάει προς το άλλο σκυλί τελείωσε αυτό της το έμαθα με πολύ εκπεδευση και αρκετές ώρες κάθε μέρα ενασχόληση εσύ πόσο χρονο αφιερώνεις σ αυτά τα ζώα ? Ποια ήταν η εμπειρία σου από σκύλους γενικά ? Γ αυτό και σου είπα για την λύση του εκπεδευτη

Φιλικά πάντα
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Εγώ αυτό που κατάλαβενω είναι ότι την όυσια δεν είσαι εσυ το αφεντικό απ' ότι κατάλαβα μένουν έξω οπότε λογικό να μην βλέπεις για να μπορείς να διορθώνεις εδώ δύο σκυλιά το σπίτι που εισαι εκεί όλη μέρα και πάλυ μέχρι να καταλάβουν περνάει χρόνος ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις με κάποιον εκπεδευτη εγώ για παράδειγμα το σκυλί μου θέλει να πουλήσει τσαμπούκα αλλά ξέρει ότι αν κάνει την κίνηση να πάει προς το άλλο σκυλί τελείωσε αυτό της το έμαθα με πολύ εκπεδευση και αρκετές ώρες κάθε μέρα ενασχόληση εσύ πόσο χρονο αφιερώνεις σ αυτά τα ζώα ? Ποια ήταν η εμπειρία σου από σκύλους γενικά ? Γ αυτό και σου είπα για την λύση του εκπεδευτη

Φιλικά πάντα
Έχω σκυλιά από τότε που ήμουν 5 χρονών και τώρα είμαι 40. Δεν με λες και άσχετη. Απλά είναι η πρώτη μου φορά με 2 σκυλιά ταυτόχρονα και επιπλέον πρώτη φορά που έχω θηλυκό + πρώτη φορά με Ελληνικούς Ποιμενικούς. Είχα πάντα λυκόσκυλα. Με τα σκυλιά είμαι όλη μέρα μαζί, αλλά τους έχω ελεύθερους και μπαίνουν και στο σπίτι και στην αυλή. Εγώ εργάζομαι απ΄ το σπίτι οπότε ένα οχτάωρο το πρωί, μετά την βόλτα τους, δεν είμαι μαζί τους συνεχώς να δω τι κάνουν και πως ξεκινούν την φασαρία.
Και επειδή είναι λίγο μεγάλο το σπίτι, μέχρι να βγω στην αυλή, δεν προλαβαίνω και πολλές αντιδράσεις τους. Όταν φτάνω, είναι στο τελείωμα ο καυγάς τους.
Τους έχω εκπαιδεύσει μόνη μου σε μεγάλο βαθμό, αλλά αυτή την συμπεριφορά τώρα τελευταία την έβγαλαν και δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο, για όλα αυτά που ήδη έχω γράψει.
Το σκέφτηκα κι εγώ για εκπαιδευτή, αλλά τα οικονομικά μου δεν φτάνουν.
Γι' αυτό ζήτησα την βοήθειά σας.

Αν και διάβασα ένα θέμα εδώ στο φόρουμ για την συμπεριφορά των σκύλων αυτής της ράτσας, δεν μου λύθηκαν οι απορίες μου.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας.
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έχω μεγάλο σεβασμό στην συγκεκριμένη φυλή. Πριν χρόνια πήγα στο χωριό της γυναίκας μου και στο δίπλα μαντρί είχε γεννήσει η σκύλα του. Από περιέργεια ήθελα να τα δω μιας και η εμπειρία μου με τα ελληνικά ποιμενικά είναι στα βουνά όταν με κυνηγούν με την μηχανή.
Ήταν το πολύ 2μηνων τα κουτάβια και μόλις με είδαν η συμπεριφορά τους ήταν εντυπωσιακή. Τα 3 μάλιστα είχαν πιάσει το παντελόνι μου και γρυλιζαν. Σίγουρα αντέγραφαν συμπεριφορες των άλλων σκύλων αλλά όσο να'ναι, τέτοια ηλικία τέτοιο ταμπεραμέντο με εντυπωσίασε.

Αν τα σκυλιά σου μοιάζουν έστω λίγο με αυτά, τότε ακόμα και εκπαιδευτής θα δυσκολευτεί. Είσαι σε πολύ βαθιά νερά που δεν θα συμβουκεψω τίποτα από σεβασμό
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Έχω μεγάλο σεβασμό στην συγκεκριμένη φυλή. Πριν χρόνια πήγα στο χωριό της γυναίκας μου και στο δίπλα μαντρί είχε γεννήσει η σκύλα του. Από περιέργεια ήθελα να τα δω μιας και η εμπειρία μου με τα ελληνικά ποιμενικά είναι στα βουνά όταν με κυνηγούν με την μηχανή.
Ήταν το πολύ 2μηνων τα κουτάβια και μόλις με είδαν η συμπεριφορά τους ήταν εντυπωσιακή. Τα 3 μάλιστα είχαν πιάσει το παντελόνι μου και γρυλιζαν. Σίγουρα αντέγραφαν συμπεριφορες των άλλων σκύλων αλλά όσο να'ναι, τέτοια ηλικία τέτοιο ταμπεραμέντο με εντυπωσίασε.

Αν τα σκυλιά σου μοιάζουν έστω λίγο με αυτά, τότε ακόμα και εκπαιδευτής θα δυσκολευτεί. Είσαι σε πολύ βαθιά νερά που δεν θα συμβουκεψω τίποτα από σεβασμό
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου, αλλά και για την πολύ ουσιαστική συμβουλή σου.
Έχω την εντύπωση κι εγώ ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα σε αυτά τα σκυλιά.
Να είσαι καλά !!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Να ξεκινήσουμε με μία απλοϊκή λύση για αρχή, το 8ωρο που εργάζεστε εναλλάξ 1 μέσα, 1 έξω.
Περιορίστε όσο το δυνατόν τις πιθανότητες διεκδίκησης και τυχόν ανακατεύθυνσης οργής λόγω εξωτερικών ερεθισμάτων. Ένας έμπειρος με ορεινές ποιμενικές εκπαιδευτής (σπάνιοι) θα μπορέσει μάλλον να σας βοηθήσει.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Επόμενο βήμα σε περίπτωση που πιαστούν ξανά, δέσιμο και τα δύο σε απόσταση μεταξύ τους. Θα το πιάσουν το νόημα, έξυπνα ζώα είναι.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
ΚΑΡΑ άσχετη είμαι αλλά σαν πρώτη ιδέα, θα τα είχα χωριστά (αφού έχετε τη δυνατότητα και είστε σπίτι), χωριστά φαγητό, χωριστά κοκκαλο, χωριστα παιχνίδι...Από εκεί και πέρα νομίζω μόνο εξειδικευμένος εκπαιδευτής...
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
ΚΑΡΑ άσχετη είμαι αλλά σαν πρώτη ιδέα, θα τα είχα χωριστά (αφού έχετε τη δυνατότητα και είστε σπίτι), χωριστά φαγητό, χωριστά κοκκαλο, χωριστα παιχνίδι...Από εκεί και πέρα νομίζω μόνο εξειδικευμένος εκπαιδευτής...
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, αλλά εγώ έφερα την θηλυκιά για να κάνει παρέα με τον αρσενικό και να είναι μαζί. Αν είναι να τα χωρίσω και να τα έχω δεμένα (πιάνεται η ψυχή μου ) θεωρώ ότι είναι λάθος και για τον έναν και για τον άλλο. Προσπαθώ να τους το κόψω, αλλά και να καταλάβω τι προκαλεί το πρόβλημα αυτό. Είναι βέβαια μια λύση και αυτό που λέτε, αλλά θα το διαλέξω ως έσχατη λύση.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, αλλά εγώ έφερα την θηλυκιά για να κάνει παρέα με τον αρσενικό και να είναι μαζί. Αν είναι να τα χωρίσω και να τα έχω δεμένα (πιάνεται η ψυχή μου ) θεωρώ ότι είναι λάθος και για τον έναν και για τον άλλο. Προσπαθώ να τους το κόψω, αλλά και να καταλάβω τι προκαλεί το πρόβλημα αυτό. Είναι βέβαια μια λύση και αυτό που λέτε, αλλά θα το διαλέξω ως έσχατη λύση.
Το δέσιμο κι εμένα δεν μου αρέσει...θα προσπαθούσα να το αποφύγω πάσει θυσία. Οσο για το να είναι μαζί, αυτό που έχω καταλάβει κι από εκπαιδευτές αλλά και από φιλοζωϊκές που ζητάς να φιλοξενήσεις ζωάκια είναι ότι δεν είναι σίγουρο ότι δυο σκυλιά θα ταιριάζουν.Είναι όπως και οι άνθρωποι. Άρα, ίσως βρε παιδί μου να μη γουστάρει ο ένας τον άλλον...αυτός είναι κι ο λόγος που διστάζω να φιλοξενήσω κι εγώ από φιλοζωϊκή..
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Το δέσιμο κι εμένα δεν μου αρέσει...θα προσπαθούσα να το αποφύγω πάσει θυσία. Οσο για το να είναι μαζί, αυτό που έχω καταλάβει κι από εκπαιδευτές αλλά και από φιλοζωϊκές που ζητάς να φιλοξενήσεις ζωάκια είναι ότι δεν είναι σίγουρο ότι δυο σκυλιά θα ταιριάζουν.Είναι όπως και οι άνθρωποι. Άρα, ίσως βρε παιδί μου να μη γουστάρει ο ένας τον άλλον...αυτός είναι κι ο λόγος που διστάζω να φιλοξενήσω κι εγώ από φιλοζωϊκή..
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Ναι, δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Απλά τόσο καιρό δεν υπήρχε πρόβλημα μεταξύ τους και οι τσακωμοί τους έχουν ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα περίπου, στα ξαφνικά. Τόσο καιρό τίποτα. Παίζανε έντονα, η αλήθεια είναι, δαγκωνόντουσαν και γρυλίζανε πάνω στο παιχνίδι. Ξεχώριζε αυτό. Καταλάβαινες ότι ήταν όλα εντός του παιχνιδιού. Τώρα οι τσακωμοί τους (δεν είναι συχνοί ευτυχώς) είναι λες και δεν γνωρίζει καθόλου ο ένας τον άλλο. Είναι σαν να είναι 2 αρσενικα που μαλώνουν (για να σου δώσω να καταλάβεις). Θεώρησα λοιπόν ότι έπρεπε να ζητήσω τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας. Όποια πληροφορία, σίγουρα θα βοηθήσει. Ευχαριστώ
 




12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Είναι στειρωμένα;
Μήπως η θυληκιά είναι σε οίστρο;
Ο αρσενικός δεν είναι στειρωμένος. Η θηλυκιά μου, κάνει ενέσεις προγεστερόνης που της κόβει τον οίστρο και σε περίπτωση που εγώ θελήσω να την αφήσω να ζευγαρώσει, από την ώρα που θα σταματήσω τις ενέσεις μετά από 9 μήνες της έρχεται περίοδος. Το παράξενο δεν είναι ότι η θηλυκιά επιτήθεται στον αρσενικό. Το θέμα είναι ότι και ο αρσενικός όταν γίνεται η επίθεση (που τονίζω δεν ξέρω ποιος από τους 2 την ξεκινάει), δεν σταματάει και επιτίθεται με δαγκώματα και όλα τα υπόλοιπα, λες και μαλώνει με άλλο αρσενικό σκυλί. Είναι παράξενο για εμένα να το ζω αυτό, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι θηλυκό με αρσενικό και να μαλώσουν, σταματάνε γρήγορα. Τα δικά μου κάνουν τουλάχιστον 1 με 2 λεπτά έντονο καυγά αλλά σταματάνε επειδή βγαίνω έξω και τους σταματάω. Δεν έχω ιδέα αν αυτό γίνεται όταν λείπω από το σπίτι. Την μια και μοναδική φορά που ήμουν μπροστά, κατάλαβα ότι η θηλυκιά ζήλεψε. Αλλά του επιτέθηκε στο ξεκούδουνο και εκεί που δεν το περίμενε κανένας (και του έκανε και ζημιά στο πόδι). Πιθαναλογώ είναι πολύ κτητική η θηλυκιά σε σχέση με τον αρσενικό και γι' αυτό μάλλον γίνεται ο καυγάς. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Για ποιό λόγο, να θελήσεις να την ζευγαρώσεις;
Πρώτη φορά, ακούω να ακολουθείται τέτοια μέθοδος!!!
Παράξενο, δεν είναι ότι έχουν την πρόθεση να αρπαχτούν.
Πιο παράξενο είναι, αυτό με τις ενέσεις που κάνεις.
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Για ποιό λόγο, να θελήσεις να την ζευγαρώσεις;
Πρώτη φορά, ακούω να ακολουθείται τέτοια μέθοδος!!!
Παράξενο, δεν είναι ότι έχουν την πρόθεση να αρπαχτούν.
Πιο παράξενο είναι, αυτό με τις ενέσεις που κάνεις.
Και γιατί να μην θέλω να την ζευγαρώσω ; Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα μια φορά να γεννήσει (μιας και μου έχουν ήδη ζητήσει από τώρα κουτάβια από την ένωση αυτής της θηλυκιάς με τον συγκεκριμένο αρσενικό) για λόγους και ορμονικούς και ψυχολογικούς και έπειτα (αν και εφόσον δω ότι είναι καλή μάνα και πάνε όλα καλά με τα κουτάβια και όλα τα υπόλοιπα) θα το σκεφτόμουν να την έβαζα και ακόμα μια φορά και μέχρι εκεί. Όμως ξεφεύγουμε από το θέμα. Το θέμα μας είναι γιατί επιτήθονται ο ένας στον άλλο και όχι αν θα την αφήσω να ζευγαρώσει. Είμαι κατά των στειρώσεων.
 
  • Haha
Reactions: zouzounos


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κι εγώ είμαι κατά, πιο κατά δεν γίνεται δηλαδή, αυτών των ζευγαρωμάτων.
Τον να μην θέλεις να στειρώσεις τον σκύλο σου, είναι ένα θέμα σεβαστό.
Το άλλο άκρο, να γεμίζεις τον τόπο κουτάβια, καθόλου σεβαστό. Αντιθέτως!

Πισαυλητού λοιπόν!!!
Μάλιστα!!!
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Είναι παράνομο να ζευγαρώσεις τα σκυλιά σου εκτός αν είσαι εκτροφέας
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Κι εγώ είμαι κατά, πιο κατά δεν γίνεται δηλαδή, αυτών των ζευγαρωμάτων.
Τον να μην θέλεις να στειρώσεις τον σκύλο σου, είναι ένα θέμα σεβαστό.
Το άλλο άκρο, να γεμίζεις τον τόπο κουτάβια, καθόλου σεβαστό. Αντιθέτως!

Πισαυλητού λοιπόν!!!
Μάλιστα!!!
Ακριβώς αυτό. Γι' αυτο και δεν επιτρέπω (εφόσον βρίσκονται στο ίδιο σπίτι αρσενικό και θηλυκό) την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή τους, βάζοντας φρένο στην θηλυκιά με τις ενέσεις προγεστερόνης που μου τις πρότεινε ο κτηνίατρος μου. Οπότε και δεν τα στειρώνω και δεν γεμίζω τον τόπο κουτάβια.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!
Ο χρυσός κανόνας για την αποφυγή καβγάδων/αρπαγμάτων από την δική σου την πλευρά είναι να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον που δεν θα έχουν αφορμή να διεκδικήσουν και κατ'επέκταση να αρπαχτούν.
Πχ αν βλέπεις πως η θηλυκιά έχει θέμα με το φαγητό της, μην τους ταΐζεις μαζί ή αν ντε και καλά θες να τους ταΐζεις μαζί, να είσαι μπροστά μέχρι να τελειώσουν.

Επίσης έχει σημασία για τί είδους άρπαγμα μιλάμε και πως συμπεριφέρονται μετά μεταξύ τους.
Υπάρχουν τραυματισμοί ή απλά λείπουν μερικές τούφες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf