Είμαι κατάλληλος για Husky;


Μίμης28

Member
29 Ιουνίου 2012
8
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Γεια σας! Θα ήθελα κάποιες συμβουλές... Έχω πάρει την απόφαση να αγοράσω ένα αρσενικό λευκό husky. Ξέρω ότι ακούγεται άσχημο να προτιμάται συγκεκριμένη ράτσα (και μάλιστα συγκεκριμένο χρώμα...) τη στιγμή που υπάρχουν τόσα αδέσποτα που θα μπορούσαν να υιοθετηθούν. Δεν έχω κανένα κόλλημα ή ψώνιο και άλλωστε έχοντας φροντίσει και μεγαλώσει κάποια αδέσποτα έχω αρκετά καθαρή την συνείδησή μου σε αυτό το κομμάτι. Απλά θέλω συγκεκριμένα ένα λευκό χάσκι γιατί... έτσι! Γιατί το βλέπω συνέχεια στον ύπνο μου, δεν εξηγείται με άλλα λόγια!
Αυτό όσον αφορά το χρώμα γιατί για τη ράτσα προφανώς και το έχω σκεφτεί πάρα πολύ καλά και οι λόγοι είναι πολλοί πέραν της αδιαμφισβήτητης ομορφιάς την οποία όμως παραδέχομαι ότι σκέφτομαι αρκετά. Για να είμαστε ειλικρινείς ποιός δεν την λογαριάζει καθόλου? Θέλω λοιπόν ένα σκύλο σύντροφο, να επικοινωνούμε, που όμως δεν θα χρειάζεται να κάνω σαν υστερική υπερπροστατευτική θείτσα για να πειστεί για την αγάπη μου... Ένα σκύλο
που οι πράξεις μου υπέρ αυτού, η άσκηση, η σταθερή παρέα, οι εκδρομές και μερικές
σίγουρες ματιές και μετρημένα αλλά με ουσία χάδια θα αρκούν να νοιώθει όμορφα και όχι ανασφαλής. Που θα ακούει στο "έλα" και στο "μείνε" ούτε από φόβο ούτε από εξάρτηση και λαιμαργία αλλά από αλληλοσεβασμό. Βέβαια ίσως το τελευταίο να υπάρχει μόνο στο μυαλό μου και να μην υπάρχει τέτοια ισοτιμία μεταξύ ζώου και ανθρώπινου ζώου αλλά συνεχίζουμε...!
Όσα έχω ακούσει και δει (είχε ο πρώην μου γείτονας) για τα χάσκυ μου δείχνουν ότι είναι ένας φίλος που εκτιμά τέτοιες μετρημένες αλλά συνεπείς - σταθερές και σίγουρες συμεριφορές και δεν έχει ανάγκη από 24 ώρες το 24ωρο "μωρουδίστικη" χροιά στην ομιλία, υπερβολικούς συναισθηματισμούς και... τσιμπήματα στα μάγουλα... (δεν μιλάω γενικότερα
για τα παιχνίδια) νιώθει σημαντικός ήδη από μόνος του χωρίς όμως να είναι εχθρικός ή μη συνεργάσιμος. Τα τελευταία βέβαια τα έχω ακούσει αλλά δεν θέλω να τα πιστεύω.. ελπίζω να μην κλείνω τα αυτιά μου επίτηδες επειδή μου χαλάνε μια εξιδανικευμένη εικόνα για αυτά τα σκυλιά!
Φαντάζομαι έναν σκύλο που θα τον τσιγκλάω περισσότερο εγώ για παιχνίδια παρά αυτός (μου αρέσει να με "φτύνουν")! Εννοώ δεν με πειράζει αν δεν δείχνουν τυφλή υποταγή, ίσα ίσα αυτό με εξιτάρει. Επειδή όμως ξέρω ότι είναι πιο περήφανα και ανεξάρτητα από άλλες φυλές και άρα όχι τόσο εύκολα στην εκπαίδευση,καθώς και επειδή θέλω να ζήσω κάθε στιγμή και όλη την πορεία της ζωής του, προτιμώ να το έχω από όσο πιο μικρό γίνεται (αφού βέβαια απογαλακτιστεί...). Να είστε σίγουροι ότι δεν θα μένει μόνο του πάνω από 3 - 4 ώρες συνολικά, θα έχει και άπλετο χώρο (αλλά θα κοιμάται μέσα στον ίδιο χώρο με μένα... δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό), πράσινο και καθαρό αέρα, αγάπη και φυσικά θετική εκπαίδευση! Έχω το όνειρο, έχω το χώρο, έχω το χρόνο, τα χρήματα, ακόμα και το όνομά του έχω στο μυαλό μου... λείπει μόνο ο ίδιος ο σκύλος!
Πιστεύετε ότι δεν πρέπει να περιμένω για τον συγκεκριμένο σκύλο και να διαλέξω κάτι άλλο;

Είναι σωστή η εικόνα που έχω για τα huskies? Αν ναι, που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βρω αυτό που θέλω;
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα!
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω καθαροαιμο χασκι και λευκο στην Ελλαδα (Τραγικα δυσκολα)
Αν συνεχιζει κ σε ενδιαφερει η φυλη ομως θα σου απαντησω στις υπολοιπες ερωτησεις :)
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα Μίμη..

Μιας και είμαι κάτοχος μαζί με τον φίλο μου δύο Χάσκυ, μπορώ να σου πω και εγώ και αυτός λίγα πράγματα..

Λευκό Χάσκυ αρχικά δεν θα βρεις... Να έχει λευκό μe με γκρι, μαύρο, καφέ ή άλλο χρώμα ναι...
Μόνο λευκό ή θα είναι με καναδέζικο λυκόσκυλο μιξ ή θα πρέπει να είσαι τόσο μα τόσο τυχερός που να έχει κουτάβι κάποιο εκτροφείο (εξωτερικού κυρίως) και να μη σου σκουρύνει αργότερα!

Ο δικός μας ο μικρός, άσπρος ήταν όταν ήρθε στο σπίτι...
Άσπρο- γκρι κατέληξε μετά από 1.5 μήνα! :D

Τώρα όσον αφορά τη συμπεριφορά και το χαρακτήρα των Χάσκυ, έχει πολλά θέματα το φόρουμ που μπορείς να διαβάσεις και αν δε σε καλύψουν, εδώ είμαστε!! :)

Α! Και για το που να απευθυνθείς, σίγουρα σε κάποιο εκτροφείο Ελλάδας ή Εξωτερικού..
ΌΧΙ αγγελίες, ΌΧΙ ιδιώτες, ΌΧΙ πετ σοπ!!
 


Μίμης28

Member
29 Ιουνίου 2012
8
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Βασικά έχω πάθει τέτοια εμμονή που και στο εξωτερικό μπορεί να ψάξω για ένα λευκό. Δεν συνεχίζω όμως εδώ για το χρώμα γιατί θα καταντήσω απαράδεκτος τύπος!
Για την φυλή σίγουρα με ενδιαφέρει ανεξάρτητα από το χρώμα, δεν είμαι τόσο τραγικός!
Έχετε δίκιο ότι πρώτα πρέπει να "χτενίσω" το forum για πληροφορίες για να μην απαντάτε κι εσείς 500 φορές στα ίδια πράγματα. Για αρχή όμως μου φαίνεται ελπιδοφόρο το γεγονός ότι δεν δέχτηκα ακόμα τρομερές παρατηρήσεις, αν και εφόσον αυτό μαρτυράει ότι δεν έγραψα κάποιο τεράστιο "μαργαριτάρι" και όχι απλά ότι έχουν περάσει μόλις 3 ώρες! Για αυτό παρακαλώ θερμά όποιος έχει υπομονή ναι μεν να μην ασχοληθεί μαζί μου αν οι απαντήσεις που ψάχνω βρίσκονται σε άλλα post, αλλά αν έχει δει κάποιο βασικό λάθος στις σκέψεις μου ας μου αφιερώσει 2-3 σειρές κραξιματάκι! Στον κύκλο μου έχω τρομερή έλλειψη αξιόλογων συμβουλών για αυτά τα θέματα... Ευχαριστώ!
 


Μίμης28

Member
29 Ιουνίου 2012
8
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Με συγχωρείτε για τις λέξεις που κόβονται όπου να 'ναι αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω στο dogforum, θα βρω τι κάνω λάθος!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Βασικά έχω πάθει τέτοια εμμονή που και στο εξωτερικό μπορεί να ψάξω για ένα λευκό. Δεν συνεχίζω όμως εδώ για το χρώμα γιατί θα καταντήσω απαράδεκτος τύπος!
Για την φυλή σίγουρα με ενδιαφέρει ανεξάρτητα από το χρώμα, δεν είμαι τόσο τραγικός!
Έχετε δίκιο ότι πρώτα πρέπει να "χτενίσω" το forum για πληροφορίες για να μην απαντάτε κι εσείς 500 φορές στα ίδια πράγματα. Για αρχή όμως μου φαίνεται ελπιδοφόρο το γεγονός ότι δεν δέχτηκα ακόμα τρομερές παρατηρήσεις, αν και εφόσον αυτό μαρτυράει ότι δεν έγραψα κάποιο τεράστιο "μαργαριτάρι" και όχι απλά ότι έχουν περάσει μόλις 3 ώρες! Για αυτό παρακαλώ θερμά όποιος έχει υπομονή ναι μεν να μην ασχοληθεί μαζί μου αν οι απαντήσεις που ψάχνω βρίσκονται σε άλλα post, αλλά αν έχει δει κάποιο βασικό λάθος στις σκέψεις μου ας μου αφιερώσει 2-3 σειρές κραξιματάκι! Στον κύκλο μου έχω τρομερή έλλειψη αξιόλογων συμβουλών για αυτά τα θέματα... Ευχαριστώ!

Χεχε! :D
Εχουμε και λεμε...
Δεν σε θεωρω απαραδεκτο τυπο επειδη εχεις ''σκαλωσει'' σε καποιο συγκεκριμενο χρωμα και αυτο γιατι ειχα παθει το ιδιο πριν απο καποιους μηνες.
Εγω ειχα κολλησει με το greywolf ...Απλα ηθελα αυτο. Ειναι θεμα γουστου οκ το δεχομαι αλλα κατα την αποψη μου δεν υπαρχει ασχημο χρωμα στα Σιβηρικα...Απλα τετοια δικα μας κολληματα ειναι! :)
Η ομορφια υποσυνειδητα η συνειδητα, σιγουρα παιζει κ αυτη τον ρολο της οπως κ να το κανουμε αλλα καλο ειναι να να ΜΗΝ ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, η απο τους κυριοτερους λογους αποκτησης ενος χασκι...
Οταν καποιος μενει εκει, χανει αλλα πραγματα τα οποια ειναι σημαντικοτατα για την φυλη.
Τωρα οσον αφορα το λευκο χρωμα, ειναι απελπιστικα δυσκολο κ στην Ελλαδα αλλα κ στο εξωτερικο να το βρεις γιατι τα περισσοτερα τα οποια γεννιουντε ολολευκα, στην πορεια αλλαζει αυτο σε γκρι ασπρο-γκρι-κρεμ. Οπως ας πουμε με τον δικο μας που αν δεις το θεμα οταν τον ειχαμε παρει ηταν κατασπρος...
Τωρα ειναι greywolf. Αυτο συμβαινει γιατι το τριχωμα που εχει οσο ειναι κουταβι, ειναι το αρχικο. Μετεπειτα βεβαια αυτο αλλαζει και καλυπτεται απο το ''κανονικο'' γιατι αν κανεις μια γρηγορη ερευνα θα δεις (αν δεν ξερεις ηδη) οτι το Σιβηρικο εχει διπλο τριχωμα. Αυτο αν θελεις, το αναλυουμε σε αλλο ποστ.

Το Σιβηρικο ειναι ενα ζωο σιγουρα ανεξαρτητο στον βαθμο που το καθοριζει το συγκεκριμενο ''ατομο'' της φυλης, περα απο το στανταρ του προτυπου. (Σαφως παιζουν ρολο και αλλα πραγματα σε αυτο, οπως κληρονομικοτητα, η κοινωνικοποιηση κτλ κτλ)
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορεις να αποκτησεις ενα και να το αφησεις (οχι εσυ γενικα μιλαω) 7-8-12 ωρες κλειδωμενο σε ενα δωματιο,μπαλκονι η σπιτι...
Ανεξαρτητο μεν, αλλα η παρεα, παρεα! Σιγουρα σε ψαχνει οταν δεν εισαι εκει απο την μια, αλλα απο την αλλη οσο ξερει οτι εισαι καπου εκει κοντα, μπορει να ΜΗΝ δειχνει το απιστευτο ενδιαφερον να ερθει κοντα σου, ΕΚΤΟΣ αν εχει λογο...Τωρα θα μου πεις τι λογο;
Παλι εξαρταται απο το καθε ατομο χωριστα, σε γενικες γραμμες ομως το φαγητο! ;)
Το ιδιο ισχυει και στο κομματι της εκπαιδευσης...Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει κατι απλα και ΜΟΝΟ επειδη του το ζητας..
Θελει λογο....Παντα θελει λογο. Δεν ειναι το σκυλι που θα μπορουσε ποτε να γινει φυλακας, ειναι ομως ενα σκυλι που θα μπορουσε να προστατευσει αν νιωσει οτι απειλειται καποιος μελος της αγελης του.
χωρις ομως αυτο να ειναι ΠΑΝΤΑ δεδομενο...
Προσοχη σε χασκι που εχουν γειτονες η σε χασκι που εχουν περαστικοι ας πουμε κ πιανεις κουβεντα και σου λενε τα χιλια μυρια πραγματα που ΔΕΝ ισχυουν...Γιατι δυστηχως, η μειοψηφεια ειναι αυτη που εχει καθαροαιμα Σιβηρικα, τα υπολοιπα ειναι ειτε απο πετ σοπ, ειτε απο γεννες ανευθυνων ιδιωτων που τα ζευγαρωσαν επειδη εχουν 2 υπεροχα μπλε ματια κτλ κτλ...Καπως ετσι ξεκινα η παραπληροφορηση οπως με τα Σιβηρικα ετσι κ με αλλες φυλες φυσικα...Κατι σαν ραδιο αρβυλα κοινως...
Αν θελεις μπορω να σου συστησω καποιους εκτροφεις στην Ελλαδα η στο εξωτερικο που γνωριζω, να συζητησεις μαζι τους κ εσυ, για να ξερεις περιπου πως να κινηθεις κ τι να περιμενεις!
Εχουμε και group στο fb για τα Σιβηρικα και εισαι καλοδεχουμενος κ εκει αν ψηνεσαι! :cool:
Ελπιζω να μη κουρασε το σεντονι μου!
 
Last edited:


Μίμης28

Member
29 Ιουνίου 2012
8
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Δεν με κούρασες ίσα ίσα, ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Έκανα και κάποια διαβάσματα σε άρθρα εδω μέσα και βρήκα πολλά πράγματα πχ του GAIA LYKAIA για το τρίχωμα. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιες αναλύσεις, μιλάμε για πολύ ενδιαφέρον! Νιώθω ακόμα πιο άσχετος βέβαια τώρα αλλά θα συνεχίσω να διαβάζω.
Μου έγραψες "".Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει κατι απλα και ΜΟΝΟ επειδη του το ζητας..""
Εντάξει μάλλον αυτό που έγραψα (""Που θα ακούει στο "έλα" και στο "μείνε" ούτε από φόβο ούτε από εξάρτηση και λαιμαργία αλλά από αλληλοσεβασμό"") είναι αρκετά χαζό. Σίγουρα έχει να φάει άπειρες ποσότητες λιχουδιών! Απλά όντως αν υπάρχει σκυλί που να μου προκαλεί μια τέτοια αίσθηση αυτό είναι το husky. Ίσως φταίει η DISNEY και η εμμονή της στα έργα της να ανθρωποποιεί τα σκυλιά και τη συμπεριφορά τους για εμπορικούς λόγους!
Σχετικά με την ανεξαρτησία (αν και διευκρίνησες ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα) να επισημάνω με ειλικρίνεια ότι όταν λέω ότι μου αρέσει σαν στοιχείο δεν υπονοώ ότι μπορεί να με βολεύει ώστε να το αφήνω μόνο του χωρίς τύψεις. Περισσότερο φαντάζομαι ότι θα μπορούν να υπάρχουν κάποιες στιγμές (αφού φυσικάέχει τρέξει/βολτάρει/παίξει) όπου θα είμαστε στον ίδιο χώρο και ο καθένας μας θα αράζει και θα έχει τη δική του ασχολία (πχ να διαβάσω ένα βιβλίο) χωρίς αυτό να προκαλεί ατελείωτη νευρωτική γκρίνια του τύπου " κοιτάς το βιβλίο και όχι εμένα και είμαι ανασφαλής και άρα γαυγίζω". Έχω δει τέτοια σκυλιά και μάλιστα το ένα αδέσποτο που φρόντισα για αρκετό καιρό έτσι ήταν πριν το εκπαιδεύσω. Απλά νομίζω ότι ένα huskey δεν το έχει αυτό και χωρίς την εκπαίδευση. Όλα αυτά βέβαια είναι ακόμα στην φαντασία μου.
Μια τελευταία ερώτηση για το χρώμα και υπόσχομαι να ξεκολλήσω (λέμε τώρα): Αν οι γονείς είναι και οι 2 άσπροι πάλι μπορείνα γκριζάρει όταν μεγαλώσει; (είμαι άσχετος με γονίδια)
Τέλος, ναι θα μου άρεσε να μου προτείνεις εκτροφείς, αρχικά εξωτερικού και μετά, αν εγκαταλείψω την λευκή μου φαντασίωση, στην ελλάδα ωστε να αναζητήσω κάτι άλλο εξίσου πανέμορφο όπως πχ το δικό σου ή ένα άσπρο με κόκκινο!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Μια τελευταία ερώτηση για το χρώμα και υπόσχομαι να ξεκολλήσω (λέμε τώρα): Αν οι γονείς είναι και οι 2 άσπροι πάλι μπορείνα γκριζάρει όταν μεγαλώσει; (είμαι άσχετος με γονίδια)
Τέλος, ναι θα μου άρεσε να μου προτείνεις εκτροφείς, αρχικά εξωτερικού και μετά, αν εγκαταλείψω την λευκή μου φαντασίωση, στην ελλάδα ωστε να αναζητήσω κάτι άλλο εξίσου πανέμορφο όπως πχ το δικό σου ή ένα άσπρο με κόκκινο!


Μπορει οι γονεις να ειναι κ οι 2 ασπροι οπως λες, αν και δεν εχω δει ποτε τετοιο ζευγαρωμα*lingua*
και τα κουταβια να ειναι διαφορων χρωματων...
Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα π.χ ζευγαρωνω ασπρο- ασπρο η μαυρο-μαυρο και εχω μαυρα η ασπρα κουταβια...
Εχω δει ομως ζευγαρωμα μεταξυ 2 greywolf χρωματων και να υπαρχει μαυρο κουταβι στην γεννα ας πουμε!
Βασικα δεν μπορεις να προβλεψεις ακριβως το χρωμα εκτος αν παρακολουθεις τις γραμμες εντατικα και ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ να εχεις εστω και ενα δειγμα του χρωματος που θελεις...
Κατα προσεγγιση παντα δεν ειμαι βιολογος ουτε ειδικος απλα εχω μιλησει με ανθρωπους που ειναι! :cool:
Οσον αφορα τα εκτροφεια του εξωτερικου, γνωριζω γεννες αυτη τη στιγμη αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος για ασπρο...Κατα βαση μπορει να σου παρει χρονια για να βρεις τετοιο δειγμα.
Ξεχασα να σε ρωτησω πριν..Εκτος απο το χρωμα τι ειδους σκυλος σε ενδιαφερει...;
Θελεις εκθεσιακο η pet?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Πολύ θα ήθελα να απαντήσω κάτι και εγώ αλλά στα είπε όλα ο φίλος μου..
Δεν έχω να προσθέσω και πολλά... :)

Πάντως, όσο θα διαβάζεις, τόσο πιο "άσχετος" θα νιώθεις (στην αρχή τουλάχιστον)..
Αλλά στο τέλος, πριν αποκτήσεις το κουτάβι σου, θα γνωρίζεις τόσα πράγματα καινούρια που θα κάνει τη συμβίωσή σας πολύ ευκολότερη...
 






noratz

Active Member
12 Μαϊου 2012
32
0
Μίμη (είμαστε και κοντογειτονακια!!) νομίζω ότι τα παίδια σε κάλυψαν και όπως σου είπαν μπορείς να λύσεις πολλέσ απο τισ απορίεσ σου εδω!! Πάντωσ και εγώ ασπρο κατασπρο χάσκι δεν έχω δει ποτέ!! Αλλά μη κολλάσ στο χρώμα!!ΟΛΑ είναι υπέροχα!! και εγώ έχω ενα χάσκι και όσο μεγάλώνει προσθέτει και σκούρεσ πινελιέσ στο τριχωμα του!! Εύχομαι να είναι αυτη η φυλή που σου ταιριάζει και να μασ τον δείξεισ σύντομα!!!
 






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Καλησπερα!
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω καθαροαιμο χασκι και λευκο στην Ελλαδα (Τραγικα δυσκολα)
Αν συνεχιζει κ σε ενδιαφερει η φυλη ομως θα σου απαντησω στις υπολοιπες ερωτησεις :)
Δεν είναι δύσκολο να βρει λευκό Χάσκι, δηλαδή Pinto στην Ελλάδα, αλλά επειδή δεν εκτρέφεται επιλεκτικά το πιθανότερο είναι πως πρέπει να στραφεί σε επαγγελματία εκτροφέα του εξωτερικού εκτός κι αν περιμένει κάτι που μπορεί να είναι λευκό, μπορεί να είναι κρεμ, μπορεί να είναι οτιδήποτε και τελικά να χάσει την ουσία που δεν έχει να κάνει με το χρώμα.
 






Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Λευκό Χάσκυ αρχικά δεν θα βρεις... Να έχει λευκό μe με γκρι, μαύρο, καφέ ή άλλο χρώμα ναι...
Μόνο λευκό ή θα είναι με καναδέζικο λυκόσκυλο μιξ ή θα πρέπει να είσαι τόσο μα τόσο τυχερός που να έχει κουτάβι κάποιο εκτροφείο (εξωτερικού κυρίως) και να μη σου σκουρύνει αργότερα!
Γιατί δεν θα βρει; Το πρότυπο FCI τι λέει;
COLOUR : All colours from black to pure white are allowed. A variety of markings on the head is common, including many striking patterns not found in other breeds.
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Έχεις πάρει το φτυάρι και ξεθάβεις :p

Έχω βρει 2 πάντως ψάχνοντας

Siberian Husky Owners in Greece
Siberian Huskies in Athens (Greece)
χαχαχα εγω ειμαι μελος σε κατι σελιδες μονο που νεβαζουν φουλ φωτος, εχουν κι ενα blog για χασκυς,
Χρησιμα πραγματα μπορω να πω!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3