Είναι λαμπραντόρ;






EVINA

Member
6 Απριλίου 2012
12
0
Νέα Μάκρη
Και ο δικός μου σκύλος απο την περιοχή σας είναι. Somebody's loss, somebody's gain! :)
Δυστυχώς βολεύει πολύ η περιοχή ..ειδικά στο σημείο που μένουμε εμείς ..ψηλά ..βουνό..το κακό είναι πως ανα διαστήματα κάποιος τα δηλητηριάζει..γι αυτό κάθε φορά που μαζεύονται πολλά αρχίζει και η ανησυχία για το ενδεχόμενο φόλας..πριν έρθουμε να μείνουμε εδώ είχαν ρίξει ακόμα και μέσα σε αυλές..κρίμα..και μόνο η ιδέα με τρελαίνει..
 


EVINA

Member
6 Απριλίου 2012
12
0
Νέα Μάκρη
Τελικά ο σκυλάκος δεν έχει τσιπ και τον προλάβαμε στο τσακ για ωτίτιδα..τον ζυγίσαμε και είναι 34 κιλά,απ ότι μου είπε ο γιατρός μάλλον πρόκειται για καθαρό labrador οπότε είναι στα όρια το βάρος του,αν υποθέσουμε πως όντως τώρα χρονίζει..(απλά το αναφέρω γιατί μου φαινόταν βαρελάκι)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Στος φωτογραφίες ο σκύλος φαίνεται χοντρός, δεν έχει καμία σημασία πόσο μοιάζει με λαμπραντόρ. Αν δεις τον Elvis της l.Kyveli είναι ένα αρκετά μεγαλόσωμο αρσενικό λαμπραντορ αλλά δεν είναι σαν του δικού σου η σιλουέτα του.
δεν το λέω για να στον κακολογήσω, απλά μην εφησυχαστείτε ότι ο σκύλος είναι ΟΚ από κιλά, ειδικά στους μεγαλόσωμους σκύλους πρέπει να προσέχουμε πολύ τα κιλά τους.

Αφού δεν είχε τσιπάκι, ελπίζω να του βάλατε εσείς.
 








milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
δωστε του να φαει οσο θελει. να δουμε αν θα σταματησει ποτε. ετσι μονο θα σιγουρευτειτε αν ειναι λαμπ. :p
 


EVINA

Member
6 Απριλίου 2012
12
0
Νέα Μάκρη
Να διευκρινίσω πως όσων αφορά τη φυλή,το βάρος και το συμπέρασμα ότι το σκυλί είναι οριακά στο βάρος του είναι τα λόγια του κτηνίατρου (όταν τον ρώτησα αν πρέπει κατά τη γνώμη του να χάσει βάρος ) και οχι δικά μου..
Για αρχή μειώσαμε ελαφρά την ποσότητα της τροφής του και βλέπουμε..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να διευκρινίσω πως όσων αφορά τη φυλή,το βάρος και το συμπέρασμα ότι το σκυλί είναι οριακά στο βάρος του είναι τα λόγια του κτηνίατρου (όταν τον ρώτησα αν πρέπει κατά τη γνώμη του να χάσει βάρος ) και οχι δικά μου..
Για αρχή μειώσαμε ελαφρά την ποσότητα της τροφής του και βλέπουμε..
Αυτό που λένε ομως τα παιδιά ειναι πως το ενα λαμπ να ειναι ψηλο και αρα να ειναι νορμαλ στο ανωτατο οριο βάρους, οπου ενα πιο κοντό λαμπ με το ιδιο βάρος θα ειναι παχύ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που λένε ομως τα παιδιά ειναι πως το ενα λαμπ να ειναι ψηλο και αρα να ειναι νορμαλ στο ανωτατο οριο βάρους, οπου ενα πιο κοντό λαμπ με το ιδιο βάρος θα ειναι παχύ.
Οχι απαραίτητα, εξαρτάται από το σκελετό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οχι απαραίτητα, εξαρτάται από το σκελετό.
εν προκειμένω φωτογραφίες ειχε, όχι ακτινες για να φανει ο σκελετος. Αρα μενουμε στην "προφανη σωματοδομη"
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
κοιτα εβινα, ο σκύλος ήταν αδέσποτος όταν τον βρηκες, δεν ξέρεις απο που κρατάει η σκούφια του, και μπορεί ο φαινότυπος να δειχνει για λαμπ, ο γονοτυπος δεν ξέρεις αν είναι ομως.
Αυτο μπορει να το εξακριβώσει μόνο ένας...γενετιστής και όχι ο κτηνίατρος απο μια τυπικη εξέταση. :rolleyes:

οπως και να'χει και εγω τον βλέπω "μπουμπούκο", κρίνοντας βέβαια μόνο απο μια φωτο, αλλά απο αυτό που βλέπω, μου φαινεται καπως βαρυς.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU