Είναι Pointer???


totisgr

Member
29 Σεπτεμβρίου 2008
7
0
Καλημέρα σε όλους. Πριν 40 μέρες η σκυλίτσα μου έδωσε μια γέννα. Είναι Pointer και την είχα βάλει με ένα άλλο Pointer φίλου. Έδωσε γέννα σε 8 κουταβάκια. Είναι απίστεφτα... Μου λένε όμως οι φίλοι ότι δε μοιάζουν για Pointer και ότι έχουν πάρει απο άλλο σκύλο...
Ανεβάζω φώτο να τα δείτε κ εσείς να μου πείτε τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ...
 

Attachments



Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς ήρθες. Αν η σκύλας σου και ο σκύλος του φίλου σου προέρχονται από εκτροφεία και έχουν pedigree, τα κουτάβια είναι pointer. Σε κάθε άλλη περίπτωση (pet shop, την πήρες από φίλο που γέννησε η σκύλα του κ.ο.κ) είτε μοιάζουν είτε δε μοιάζουν, είναι ημίαιμα. Ασφαλώς δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να κάνεις αυτή τη γέννα. Για να καταλάβεις, διάβασε αυτό το topic: http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273 Τι έχεις σκοπό να κάνεις τα κουτάβια?
 


totisgr

Member
29 Σεπτεμβρίου 2008
7
0
Και η σκύλα μου αι του φίλου μου είναι με Pedigree. Το θέμα είναι πως φοβάμε ότι κάποιος και άλλος σκύλος ζευγάρωσε μαζί τις. ίσως κάποιο βράδυ που δεν τη βλέπαμε. Το ερώτημά μου είναι αν τα κουταβάκια έχουν τα Pointer χαρακτηριστικά. Τα θέλουμε για κυνήγι. Αν είναι ημίαιμα θα χρειαστούν περισσότερη δουλειά. Θα τα χαρίσω όλα σε φίλους όπως και να έχει σε καλά σπίτια. Απλά απο την εμπειρία σας... πως φαίνονται. Pointer ή ημίαιμα; Καταλαβαίνω την απάντησή σου, αλλά ένα έμπειρο μάτι μπορεί να καταλάβει.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
απο τις φωτο που εβαλες ειναι αδυνατο να σου πουμε την γνωμη μας! η οποια δεν θα ειναι καποιου ειδικου γιατι κανενας δεν ειναι εκτροφεας ποιντερ η κριτης. συν οτι ειναι πολυ μικρα ακομα
 




totisgr

Member
29 Σεπτεμβρίου 2008
7
0
Μόνη της είναι η σκύλα αλλά είναι σε ανοιχτό χώρο. Και μπορεί να ήρθε άλλος σκύλος.
Θα βγάλω άλλες σήμερα... Είναι λίγο μεγαλύτερα. Απλά θέλω μια δεύτερη γνώμη. Τίποτε άλλο.
Ευχαριστώ.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κοίτα υπάρχουν αρκετά αδέσποτα για να αφήνουμε μια αστείρωτη σκύλα μόνη της σε ανοιχτό χώρο, ελεύθερη να ζευγαρώσει με όποιο σκύλο μπει μέσα (και όπως ξέρεις τα αρσενικά είναι ικανά να κάνουν τα πάντα όταν μυρίσουν σκύλα σε οίστρο).
Και να μην ήταν τα αδέσποτα συντρέχουν όλοι οι λόγοι που αναφέρονται στο τόπικ που σου είπα να διαβάσεις.
 


totisgr

Member
29 Σεπτεμβρίου 2008
7
0
Δεν υπάρχει θέμα να καταλήξουν αδέσποτα... Απλά θέλουμε να ξέρουμε τι να περημένουμε απο αυτά τα σκυλιά. Θα κυνηγίσουν ή όχι. Αν ναι έχει καλώς. Αν όχι μπορούν άνετα να κάνουν άλλη δουλειά. να γίνουν ένας καλός σύντροφος στο κυνήγι κάνοντας μόνο Απορτ. Χάρισα 2 κίολας σήμερα σε φίλους που μου τα ζητάνε.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Και καθαρόαιμα να είναι που ξέρεις ότι θα κυνηγήσουν?

Τόσοι κυνηγοί παρατάνε ή σκοτώνουν τα καθαρόαιμα ζώα τους επειδή δεν κυνηγάνε.
 




totisgr

Member
29 Σεπτεμβρίου 2008
7
0
Και καθαρόαιμα να είναι που ξέρεις ότι θα κυνηγήσουν?

Τόσοι κυνηγοί παρατάνε ή σκοτώνουν τα καθαρόαιμα ζώα τους επειδή δεν κυνηγάνε.

ΔΕ μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις. ο σκύλος είναι όπως τον μάθεις. Αν είναι στο αίμα του θα κυνηγίσει. Έτσι πιστεύω. Πάντος έχουμε ξεφίγει απο το θέμα μας... :)
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Ποιο είναι το αίμα του δε καταλαβαίνω.

Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι πολλοί κυνηγοί έχουν αγοράσει πανάκριβα σκυλιά, τα οποία μπορεί στο τέλος να μην κυνηγάνε. Είμαι σίγουρη ότι ξέρεις περιπτώσεις. Και σε αυτά θεωρητικά στο αίμα τους ήταν. Το ότι αυτοί τα ξεφορτώνονται με όποιο τρόπο το κάνουν, δεν πάει να πει ότι θα το κάνεις και εσύ.

Να σου δώσω να καταλάβεις προσπαθώ ότι αν κυνηγάνε τα μικρά λαχείο θα είναι, όχι γραμμικό αποτέλεσμα του έβαλα τη μαμά pointer με μπαμπά ίδιας ράτσας ή ότι να ναι ράτσας.
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
totisgr η alexandra εχει δικιο!και μια συμβουλη απο αγαπη για μια ταλεπορι μανα 7 :eek:παιδιων γιατι δεν βγαζης την αλυσιδα να ξαλαφρωσι και αυτη λιγακι:)!δεν ειμαι ειδικος, μοιαζουν για ποιντερακια αλλα πρεπι να μεγαλωσουν ακομα λιγο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τωρα την εβαλες με ποιντερ...

Στον επομενο οιστρο της σκυλας αν τυχει και ζευγαρωσει με ενα τυχαιο σκυλι τι θα κανεις???αφου λες οτι δεν ζει σε περιφραξη κα ερχεται σε πιθανη επαφη με αλλα σκυλια...

Μαντρωσε τη σκυλα και προστατευσε τη απο οσα κακα μπορει να συμβουν.
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Αν η σκυλα ηταν σε ανοιχτο χωρο (????) κατα τη διαρκεια του οιστρου, δεν αποκλειεται να ειναι καποια απο τα μικρα ημιαιμα. Μια απορια: Που γεννησε αυτη η σκυλα; Εξω;
 
Last edited: