Εισαγωγή σκύλου από εξωτερικό


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ξερει κανεις σε ποια ηλικια μπορω να αποκτησω σκυλο απο εκτροφεα του εξωτερικου ????και εννοω φυσικα απο εκτροφεα οχι απο PET SHOP........μεχρι το 2014 μπορουσες να τον μεταφερεις με το αεροπλανο σε ηλικια των 2 μηνων .......υστερα απο συζητησεις με εκτροφεις στο εξωτερικο οι περισσοτεροι ισχυριζονται οτι ο νομος εισαγωγης στην Ελλαδα εχει αλλαξει απο το 2015 και πλεον μπορει να τον αποκτησεις σε ηλικια 4 μηνων αφου κανει το εμβολιο της λυσσας ...βεβαια υπαρχουν και καποιοι (εννοειται και παλι αναφερομαι σε εκτροφεις εγγεγραμενους στον κυνολογικο ομιλο της χωρας τους ) που λενε οτι συνεχιζει να ισχυει ο θεσμος των 2 μηνων ...Τι απο τα δυο τελικα ισχυει ???παρακαλω τις πολυτιμες συμβουλες σας απο οποιον ξερει η εχει αποκτησει σκυλο προσφατα απο εκτροφεα της Ευρωπης ........
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ισχύει το τετράμηνο πλέον.
Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη ένα "παραθυράκι" που ίσχυε τουλάχιστον πριν 1-2 χρόνια... Μαζί με τα χαρτιά του κουταβιού και επειδή σε ηλικία 2 μηνών δεν έχει κάνει αντιλυσσικό, έβγαζε ο εκτροφέας και βεβαίωση κτηνίατρου ότι η μάνα είναι εμβολιασμένη με αντιλυσσικό και ότι τα κουτάβια και η μάνα δεν έχουν έρθει σε επαφή με άγρια ζώα κλπ. Και αυτό πάντως ήθελε από πριν συνενόηση με την αεροπορική εταιρεία.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απο τοτε μεχρι τωρα κι επειδη εχουν υπαρξει ενδιαμεσα και κρουσματα λυσσας στην ελλαδα ισχυει το 4μηνο..
επειδη ομως την εφαρμογη των νομων την κανουν ανθρωποι μην ακουσεις καποιον που ειπε οτι εφερε σκυλο τελευταια στους δυο μηνες ... μπορει εκεινη την ημερα να ειχε βαρδυα καποιος υπαλληλος με κατανοηση
προς θεου δεν θαθελες να αντιμετωπισεις το φαινομενο το κουταβι στο κρειτ και ν αμην βρισκεις τροπο να το παρεις επειδη ο νομος λεει 4 μηνες...
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
απο τοτε μεχρι τωρα κι επειδη εχουν υπαρξει ενδιαμεσα και κρουσματα λυσσας στην ελλαδα ισχυει το 4μηνο..
επειδη ομως την εφαρμογη των νομων την κανουν ανθρωποι μην ακουσεις καποιον που ειπε οτι εφερε σκυλο τελευταια στους δυο μηνες ... μπορει εκεινη την ημερα να ειχε βαρδυα καποιος υπαλληλος με κατανοηση
προς θεου δεν θαθελες να αντιμετωπισεις το φαινομενο το κουταβι στο κρειτ και ν αμην βρισκεις τροπο να το παρεις επειδη ο νομος λεει 4 μηνες...
Ευχαριστω πολυυυυ ......μαλλον για τετραμηνο το βλεπω να τον αποκτησω ............το μονο θεμα που με απασχολει είναι ότι είναι η πιο κρισιμη περιοδος για την κοινωνικοποιηση του ......θα ερθω σε συννενοηση με τον εκτροφεα για αυτό το παραθυρακι και θα δω ...το πιο ασφαλες απ ότι καταλαβαινω είναι οι 4 μηνες
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ευχαριστω πολυυυυ ......μαλλον για τετραμηνο το βλεπω να τον αποκτησω ............το μονο θεμα που με απασχολει είναι ότι είναι η πιο κρισιμη περιοδος για την κοινωνικοποιηση του ......θα ερθω σε συννενοηση με τον εκτροφεα για αυτό το παραθυρακι και θα δω ...το πιο ασφαλες απ ότι καταλαβαινω είναι οι 4 μηνες
Nαι... η κοινωνικοποίηση είναι το τίμημα πλέον για σκύλο απ' έξω. Για μένα έχει νόημα αν δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις (όπως το θέλεις) εδώ, οπότε αναγκαστικά απευθύνεσαι έξω.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
αυτό για το 4μηνο παίζει μόνο για αεροδρόμια, σωστά?

αν το πας μέχρι καμιά Σόφια αεροπορικώς, και από εκεί το βάλεις μέσα οδικώς? Ισχύει το ίδιο ή είναι πιο χαλαρά τα πράγματα?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εμένα μου το έφεραν 11 εβδομάδων τον Μάρκο αλλά οδικώς. Στα αεροπλάνα πια πρέπει να είναι 15 εβδομάδων. Στις 12 εβδομάδες κάνεις το αντιλυσσικό και πρέπει να περιμένεις άλλες 21 μέρες δηλαδή 3 εβδομάδες.
 
  • Like
Reactions: spyv


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Κοιταξα και για μια εταιρια μεταφορας ζωων που τα μεταφερουν με αμαξια ( το εψαξα από ipata.org) και τους εστειλα e mail αν θα μπορουν με αυτά τα πιστοποιητικα (ότι δηλαδή η μανα εχει εμβολιαστεί κτλπ) να μ το φερουν σε ηλικια 2 μηνων
 
  • Like
Reactions: Gaara


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Εύχομαι να βρεθεί λύση! Ενημέρωσε κ εδώ αν θέλεις, όταν έχεις νεότερα, μήπως ενδιαφέρει και άλλους το θέμα
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
ευχαριστω πολύ !!!ναι θα ενημερωσω αμεσως μολις εχω κατι νεοτεροοο...!μια ερωτηση haviharakennel .....ποιοι στον εφεραν οδικως τον μαρκο /</???συννενοηθηκες με τον εκτροφεα ???
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εμενα μου ειχαν πει πως θα εβγαζαν ενα πλαστο διαβατηριο και ενα κανονικο,το πλαστο θα ηταν αχρηστο μετα το αεροδρομιο και θα χρησιμοποιουσα το αλλο με τις κανονικες ημερομηνιες κτλ.Τωρα κατα ποσο δειχνει αυτη η ενεργεια το ποιον του εκτροφεα δεν ξερω παντως..
 
  • Like
Reactions: sea-mol


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ευχαριστω πολύ !!!ναι θα ενημερωσω αμεσως μολις εχω κατι νεοτεροοο...!μια ερωτηση haviharakennel .....ποιοι στον εφεραν οδικως τον μαρκο /</???συννενοηθηκες με τον εκτροφεα ???
Λοιπόν, μου το έφεραν πολυ καλοί φίλοι της εκτροφέα. Αλλιώς θα έπρεπε να πάω εγώ αργότερα. Ως γνωστόν δεν υπάρχει έλεγχος στα σύνορα εντος ΕΕ, ήρθαν από τη Βουλγαρία.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
έτσι είχα φέρει κι εγώ κουτάβι..
κατέβηκα από το αυτοκίνητο έδωσα τα διαβατήρια στα σύνορα...
δεν ανέφερα τίποτα για σκύλο ...
μπήκα στο αυτοκίνητο και ήμουν ελλάδα.....
κι εγώ από βουλγαρία το έφερα αλλά με βόλευε η διαδρομή μέσω τουρκίας οπότε η εισαγωγη βασικά έγινε απο τουρκία..


εννοείται ότι όλα τα χαρτια όμως τα είχα σύμφωνα με τα όσα ζητούσε ο νόμος.....
ποτέ δεν ξέρεις αν θελήσουν να ψάξουν το αυτοκίνητο και τι θα ζητήσουν....
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ghelly


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Εμενα μου ειχαν πει πως θα εβγαζαν ενα πλαστο διαβατηριο και ενα κανονικο,το πλαστο θα ηταν αχρηστο μετα το αεροδρομιο και θα χρησιμοποιουσα το αλλο με τις κανονικες ημερομηνιες κτλ.Τωρα κατα ποσο δειχνει αυτη η ενεργεια το ποιον του εκτροφεα δεν ξερω παντως..
Μου το ειχε προτεινει και εμενα εκτροφεας παλιοτερα, και ναι ηταν καθοριστικο ωστε να μην επικοινωνησω ξανα μαζι του. Απο βαλκανικες χωρες και ο δικος σου εκτροφεας?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
βασικά ήθελα να πω ότι ήρε από τη Σλοβακία αλλά μέσω Βουλγαρίας. Δεν ξέρω αν είχαν πλαστά χαρτιά, εγώ δεν το έμαθα. Χρόνια τώρα ταξιδεύουμε οδικώς με τα σκυλιά και ποτέ μα ποτέ δεν μας έλεγχαν το σκύλο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Μου το ειχε προτεινει και εμενα εκτροφεας παλιοτερα, και ναι ηταν καθοριστικο ωστε να μην επικοινωνησω ξανα μαζι του. Απο βαλκανικες χωρες και ο δικος σου εκτροφεας?
από την στιγμή που σου παρέχει όλα τα αυθεντικά έγγραφα και το κουτάβι είναι στη σωστή ηλικία αποχωρισμού από την τοκετοομάδα, κι απλά σου προτείνει κάτι για να ξεπεράσεις στην ουσία την γραφειοκρατία που συναντάς (πιθανώς να έχει στο μυαλό του και την σημαντική κοινωνικοποίηση που πρέπει να λάβει το κουταβι) κακώς δεν συνέχισες την επικοινωνία.... ( γι αυτόν τον λόγο)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μου το ειχε προτεινει και εμενα εκτροφεας παλιοτερα, και ναι ηταν καθοριστικο ωστε να μην επικοινωνησω ξανα μαζι του. Απο βαλκανικες χωρες και ο δικος σου εκτροφεας?
Οχι,το κακο ειναι οτι εγω επαθα και (ελπιζω να) εμαθα με τιμημα ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο και φυσικα σκυλι δεν εχω ακομα :whistle:
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Τον δικο μου μου τον εφερε οδικως απο Σερβια ο αδερφος μου.δεν ρωτησε κανεις τιποτα στα συνορα.περασε κανονικα!παντως το 4μηνο ειχε πει και σε μενα!εγω το πηρα 2 μηνων.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος για μενα ηταν λογος να αποριπτω πια κουταβι απο εξωτερικο και πηρα απο ελλαδα αυτη η κοινονικοποιηση! Μιας και ειχα ηδη ολοκληρη αγελη εδω περα και το κουταβι επρεπε να ενταχτει οσο το δυνατον πιο ομαλα σε αυτην. Αλλιως θα ενταξεις κουταβι 2-2.5 μηνων- αλλιως 4ων.
Το να παρεις κουταβι απο δω εχει και αλλα πλεονεκτηματα. Εγω διαλεξα την δικια μου στην ηλικια 18 ημερων και μετα πηγα σχεδον καθε εβδωμαδα να την δω, μεχρι να την παρω κοντα μου στην ηλικια 2 μηνων και κατι ημερες. Η μικρη με ειχε μαθει αρκετα καλα, δεν ειχαμε ΚΑΝΕΝΑ απολυτος προβλημα. Προσαρμοστηκε παρα πολυ καλα και ευκολα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
από την στιγμή που σου παρέχει όλα τα αυθεντικά έγγραφα και το κουτάβι είναι στη σωστή ηλικία αποχωρισμού από την τοκετοομάδα, κι απλά σου προτείνει κάτι για να ξεπεράσεις στην ουσία την γραφειοκρατία που συναντάς (πιθανώς να έχει στο μυαλό του και την σημαντική κοινωνικοποίηση που πρέπει να λάβει το κουταβι) κακώς δεν συνέχισες την επικοινωνία.... ( γι αυτόν τον λόγο)
οταν με τοση ευκολιακαι φυσικοτητα προτεινει καποιος να μου βγαλει ενα πλαστο πετιγκρι με κανει και φοβαμαι. Εξαλλου δεν θελω να κινησω εναν ολοκληρο παρανομο μηχανισμο για να παρω ενα "μαλλον νομιμο" κουταβι.
 
  • Like
Reactions: Orilis