Εισαγωγή σκύλου στην Ελλάδα


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Καλησπέρα. Ανοίγω αυτό το thread, διότι μετα απο ψάξιμο στην μηχανή αναζήτησης του φόρουμ δεν βρήκα παρόμοιο θέμα και με ενδιαφέρει άμεσα.

Γνωρίζετε ποια είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσει κάποιος ο οποίος θέλει να εισάγει σκύλο κάτω των 3 μηνών απο χώρα ΕΕ στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Λογικα θα πρεπει να ειναι τσιπαρισμενο και να συνοδευεται ή απο την μητερα του, η οπιοα θα πρεπει να ειναι εμβολιασμενη κατα της λυσσας- η να συνοδευεται απο ενα χαρτι κτηνιατρου, οτι απο την γεννηση του κρατηθηκε στε ελεγμενο χορο και δεν ηρθε σε επαφη με αγρια ζωα, που θα μπορουσαν να φερουν τον ιο της λυσσας.

Διαβασε στο κεφαλαιο ΙΙ Αρθρο 5- 2η παραγραφος.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2003R0998:20081122:EL:PDF
 
  • Like
Reactions: elverg


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Επειδή το έχω κάνει 2 φορές μέχρι στιγμής να σου πω μερικά πράγματα και τι χρειάζετε:

Πρώτον, έχεις σκοπό να πας να φέρεις εσύ το σκυλί ή να σου το στείλουν?

Το σκυλί χρειάζετε να έχει Passport, Microchip & επειδή όπως λες θα είναι κάτω απο 3 μηνών και δεν θα έχει κάνει το αντιλυσικό ακόμα χρειάζετε απο κτηνίατρο (της χώρας εκεί) να γράψει ένα γράμμα όπου θα λέει ότι έχει εξετάσει το κουτάβι και είναι καλά στην υγεία του και δεν έχει λύσα και επίσης ούτε οι γονείς του έχουν λύσα και ότι αυτοί έχουν κάνει το αντιλυσικό τους.

Έχε υπόψιν σου ότι υπάρχου αεροπορικές εταιρίες που σου επιτρέπουν σκυλί μέχρι κάποια κιλά και μέσα στην καμπίνα (η Aegean είναι η μοναδική που επιτρέπει μέχρι 8 κιλά, ενώ άλλες επιτρέπουν μέχρι 5 κιλά, μαζί με το κουτί μεταφοράς βέβαια).
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Επειδή το έχω κάνει 2 φορές μέχρι στιγμής να σου πω μερικά πράγματα και τι χρειάζετε:

Πρώτον, έχεις σκοπό να πας να φέρεις εσύ το σκυλί ή να σου το στείλουν?

Το σκυλί χρειάζετε να έχει Passport, Microchip & επειδή όπως λες θα είναι κάτω απο 3 μηνών και δεν θα έχει κάνει το αντιλυσικό ακόμα χρειάζετε απο κτηνίατρο (της χώρας εκεί) να γράψει ένα γράμμα όπου θα λέει ότι έχει εξετάσει το κουτάβι και είναι καλά στην υγεία του και δεν έχει λύσα και επίσης ούτε οι γονείς του έχουν λύσα και ότι αυτοί έχουν κάνει το αντιλυσικό τους.

Έχε υπόψιν σου ότι υπάρχου αεροπορικές εταιρίες που σου επιτρέπουν σκυλί μέχρι κάποια κιλά και μέσα στην καμπίνα (η Aegean είναι η μοναδική που επιτρέπει μέχρι 8 κιλά, ενώ άλλες επιτρέπουν μέχρι 5 κιλά, μαζί με το κουτί μεταφοράς βέβαια).
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Σκοπεύω να φέρω εγώ κουτάβι κάτω των 3 μηνών (σίγουρα κάτω του ενος κιλού, μιας και είναι Toy breed) απο Ρώμη-Αθήνα. Οπότε χρειάζομαι αυτα τα 3 πράγματα που ανέφερες σωστά; Passport, Microchip και γράμμα.

Λογικα θα πρεπει να ειναι τσιπαρισμενο και να συνοδευεται ή απο την μητερα του, η οπιοα θα πρεπει να ειναι εμβολιασμενη κατα της λυσσας- η να συνοδευεται απο ενα χαρτι κτηνιατρου, οτι απο την γεννηση του κρατηθηκε στε ελεγμενο χορο και δεν ηρθε σε επαφη με αγρια ζωα, που θα μπορουσαν να φερουν τον ιο της λυσσας.

Διαβασε στο κεφαλαιο ΙΙ Αρθρο 5- 2η παραγραφος.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2003R0998:20081122:EL:PDF
Σε ευχαριστώ πολύ, θα το διαβάσω!

Δεν νομιζω να μπορεις
Δεν νομίζω οτι η απάντηση σου στέκει.
 
Last edited:


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Επειδή το έχω κάνει 2 φορές μέχρι στιγμής να σου πω μερικά πράγματα και τι χρειάζετε:

Πρώτον, έχεις σκοπό να πας να φέρεις εσύ το σκυλί ή να σου το στείλουν?

Το σκυλί χρειάζετε να έχει Passport, Microchip & επειδή όπως λες θα είναι κάτω απο 3 μηνών και δεν θα έχει κάνει το αντιλυσικό ακόμα χρειάζετε απο κτηνίατρο (της χώρας εκεί) να γράψει ένα γράμμα όπου θα λέει ότι έχει εξετάσει το κουτάβι και είναι καλά στην υγεία του και δεν έχει λύσα και επίσης ούτε οι γονείς του έχουν λύσα και ότι αυτοί έχουν κάνει το αντιλυσικό τους.

Έχε υπόψιν σου ότι υπάρχου αεροπορικές εταιρίες που σου επιτρέπουν σκυλί μέχρι κάποια κιλά και μέσα στην καμπίνα (η Aegean είναι η μοναδική που επιτρέπει μέχρι 8 κιλά, ενώ άλλες επιτρέπουν μέχρι 5 κιλά, μαζί με το κουτί μεταφοράς βέβαια).
Συμφωνώ απόλυτα μιας και είχα μπει στη διαδικασία για να φέρω σκυλάκι από εξωτερικό
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Παιδιά, εργάζομαι στο αεροδρόμιο και γνωρίζω τους κανονισμούς εισαγωγής κατοικίδιων στην Ελλάδα, μην το ψάχνετε άλλο είναι αυτό που είπα παραπάνω:

Passport, Microchip & Εμβόλιο Λύσας ή Γράμμα απο γιατρό για θέμα λύσας (όπως είπα παραπάνω).
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Παιδιά, εργάζομαι στο αεροδρόμιο και γνωρίζω τους κανονισμούς εισαγωγής κατοικίδιων στην Ελλάδα, μην το ψάχνετε άλλο είναι αυτό που είπα παραπάνω:

Passport, Microchip & Εμβόλιο Λύσας ή Γράμμα απο γιατρό για θέμα λύσας (όπως είπα παραπάνω).
Haha νομίζω εσένα θα σε χρειάζομαι (πρέπει να σε εχω απο κοντά) :p*
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Haha νομίζω εσένα θα σε χρειάζομαι (πρέπει να σε εχω απο κοντά) :p*
OK, την "αμοιβή" μου μην ξεχνάς μονάχα (τι νόμιζες ότι θα την έβγαζες φτηνά? :D Η αμοιβή μου βέβαια είναι το να πάρω φιλάκια πολλά απο ότι σκυλάκια φέρνεις εντός ελλάδας....χε χε χε)

Σε ότι μπορώ να βοηθήσω πες μου.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
OK, την "αμοιβή" μου μην ξεχνάς μονάχα (τι νόμιζες ότι θα την έβγαζες φτηνά? :D Η αμοιβή μου βέβαια είναι το να πάρω φιλάκια πολλά απο ότι σκυλάκια φέρνεις εντός ελλάδας....χε χε χε)

Σε ότι μπορώ να βοηθήσω πες μου.
Φιλάκια οσα θες! Haha και παλι σε ευχαριστώ, σύντομα θα σε ενοχλήσω :)
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εμενα παντως aegean και alitalia μου το ειπαν καθαρα οτι κατω απο 3ων μηνων δεν ταξιδευει , για το γραμμα του κτηνιατρου δεν μου ειπανε κατι
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
εμενα παντως aegean και alitalia μου το ειπαν καθαρα οτι κατω απο 3ων μηνων δεν ταξιδευει , για το γραμμα του κτηνιατρου δεν μου ειπανε κατι
Είσαι σίγουρος Νίκο; Ελπίζω να μην ισχύει κάτι τέτοιο...
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
εμενα παντως aegean μου το ειπαν καθαρα οτι κατω απο 3ων μηνων δεν ταξιδευει
@Νίκος, δεν ξέρω ποιος στο είπε αυτό αλλά όποιος το είπε είναι βλάκας ή άσχετος (take your pick, he he he).

@Oberon, σου είπα, εργάζομαι στο αεροδρόμιο και γνωρίζω πολύ καλά τι χρειάζετε και στα είπα παραπάνω (όλα τα παραπάνω που σου είπα ισχύουν για όλες τις αεροπορικές που επιτρέπουν μεταφορά κατοικιδίου ασχέτος αν ταξιδεύει το σκυλί σε καμπίνα ή cargo, ανάλογα με τους κανονισμούς της εταιρίας)

για το γραμμα του κτηνιατρου δεν μου ειπανε κατι
@Νίκος, οσο για το γράμμα δεν το ξέρει η Aegean αλλά μόνο οι υπευθηνοι του αεροδρομίου εδώ στην Ελλάδα (όταν το κουτάβι δεν έχει κάνει το αντιλυσικό έχουν βρεί αυτό το τρόπο να ταξιδεύει σκυλί κατω απο 3μηνών) αφού ήδη 2 έχω φέρει απο ΕΕ εδώ ελλάδα.
 
Last edited:






Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Μόλις μίλησα με υπευθηνο της Alitalia (έχω και τα μέσα τρομάρα μου) και μου είπε ότι ενοείτε ότι επιτρέπονται κάτω των 3μηνών να πετάξουν απο Ιταλία για Ελλάδα και αν είναι μέχρι 8κιλά ταξιδεύει στην καμπίνα μαζί σου. Απλά πρέπει να έχεις αναφέρει οταν βγάλεις το εισητήριο ότι θα πετάει σκυλί μαζί σου για να κάνουν την κράτηση και για το σκυλί γιατι υπάρχει περιορισμένος (μικρός) αριθμός κατοικιδίων που επιτρέπονται να πετάνε σε 1 πτήση. Και όλα τα παραπάνω που ανέφερα (Passport, Microchip, Αντιλισικό εμβόλιο ή γράμμα γιατρού).

Τώρα αν εννοείς να πετάξεις απο Ελλάδα για Αγγλία (Ιταλία δεν ρώτησα) ξέρω ότι χρειάζετε 3 μήνες πριν να στείλεις κάποιες αιματολογικές εξετάσεις του σκυλιού εκεί για να δωθεί το πράσινο φως να πετάξει το σκυλί προς τα εκεί.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Παιδιά σας ευχαριστώ ολους κυρίως τον @Darkpaladin. Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο. Η απάντηση δόθηκε και με το παραπάνω :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω θα στειλω σκυιλια 2μηνων σε Ιταλια,Γερμανια,Ολλανδια,Κροατια,και εχω φερει σκυλια απο Γερμανια,2-3 μηνων,κανονικα για σκυλια 2 μηνων δεν χρειαζεται αντιλυσσιακο,αλλα γραφεις ετσι και αλλιως στο βιβλιο εμβολιων οτι θελεις,εμεις γραφουμε και αλλη ρατσα λογω απαγορευσης πτησης στα Φιλα,γραφουμε Μπλουντχαουντ,1 ετους,με ολα τα εμβολια,οταν φτασει το σκυλι του κανουν καινουριο βιβλιαριο,και το αυτοκολλητο του μικροτσιπ δεν το κολλαμε απλα το εχουμε μεσα στο βιβλιαριο.
Αν το σκυλι συνοδευεται απο και προς Γερμανια με την Αιρ Μπερλιν κοστιζει μονο 30 ευρω επιπλεον,εμενα με συμφερει δηλαδη να παω ο ιδιος με τα σκυλια επανω,150 εγω πανε ελα,και 30 ο σκυλος+Κεννελ δικο σου.
Μπορεις να βαλεις και 2 κουταβια σε ενα κεννελ,αν τους πεις οτι ειναι αδερφια.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όμως επειδή το κουτάβι δεν θα ταξιδέψει από Ελλάδα για Ιταλία αλλά αντίστροφα, καλύτερα να επικοινωνήσεις με το Ιταλικό αεροδρόμιο και την συγκεκριμένη αεροπορική εταιρία. Αν πέσεις σε τυπικό υπάλληλο του check in, τι θα του πεις;

2. Τα κράτη μέλη μπορούν να επιτρέπουν τις μετακινήσεις ζώου ανήκοντος στα είδη του παραρτήματος Ι μέρη Α και Β, ηλικίας κάτω των τριών μηνών και μη εμβολιασμένου, εφόσον έχει διαβατήριο και γεννήθηκε και έζησε στο ίδιο μέρος χωρίς να έρθει σε επαφή με άγρια ζώα που έχουν ενδεχομένως μολυνθεί από τον ιό ή εφόσον συνοδεύει την μητέρα του από την οποία εξαρτάται ακόμη.
Εγώ έχω δουλέψει στο αεροδρόμιο Βρυξελλών.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
3 μηνων ισχυει για ασυνοδευτα...
η λυσσα δεν υπαρχει απο το 70.......
zouzounos, τι πεταγεσαι αμα δεν ξερεις? ε?
Oberon, τον darkpaladin να ακους, και θα πας μπροστα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf