Εισαγωγη σκυλου




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις??????????
θα πας να το φέρεις 'η θα στο στείλουν???
υπάρχει διαφορά
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σε γενικές γραμμές τα πράγματα έχουν ως εξείς.
Για μεταφορά με αεροπλάνο.
Χρειάζεσαι το σκύλο (χα χα).
Ένα κουτί σεβαστών διαστάσεων (φίλος μου παραλίγο να μείνει στο Αννόβερο επειδή το κουτί ήταν μικρό κατά την άποψη μίας συνεπιβάτιδας του, για το σκυλί) εγκεκριμένο από την ΙΑΤΑ.
Όλες οι γνωστές μάρκες πληρούν τα κριτήρια.
Κόστος από 70 εώς και 250 ευρώ ανάλογα με το μέγεθος.(έχε υπόψιν σου ότι το μεγαλο μέγεθος θα το χρησιμοποιής όλη σου την ζωή).
Pet passport με τα εμβόλια που έχει κάνει ο σκύλος.
Κάτι με το οποίο να αναγνωρίζεται ο σκύλος (tattoo ή microchip) το οποίο να αναγράφεται στο διαβατήριο του σκύλου.
Το κόστος είναι 15 ευρώ το κιλό (κουτί+σκύλος) αφού όλο το πληρώνεις υπέρβαρο.
Αυτά εάν έρχεσαι από Ε.Ε.
Εάν έρχεσαι εκτός Ε.Ε καλό είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο του αεροδρομίου.
Πάντως καλό είναι εκτός από όλα τα προαναφερθέντα που χρειάζοντε σίγουρα, να έχεις και μια βεβαίωση κτηνιάτρου.
Στα βόρεια μας σύνορα γίνεται έλεγχος από κτηνίατρο εννοείται ΜΟΝΟ πρωινές ώρες (εάν έρθεις οδικώς) και υπάρχουν περιπτώσεις τελωνειακών (μου έχουν πει δεν το γνωρίζω σίγουρα) οι οποίοι σου ζητάνε να πληρώσεις και Φ.Π.Α. σύμφωνα με ένα κατάλογο που έχουν.
Αυτά σε περίπτωση που ταξιδεύεις ΜΑΖΙ με τον σκύλο.
Όταν έρχεται μόνος του ισχύουν τα ίδια αλλά η όλη διαδικασία γίνεται από τα cargo οπότε καλό είναι να ρωτήσεις εκεί .
Επίσεις υπάρχουν εταιρίες όπως η Petair (νομίζω δεν είμαι σίγουρος για το όνομα) οι οποίες αναλαμβάνουν όλες τις διαδικασίες.
Καλό θα ήταν πάντως το σκυλί να πήγαινες να το πάρεις εσύ
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Πρόσφατα μια φίλη μου έφερε από εξωτερικό ένα σκυλί (dogo canario) και περνούσε από αρκετά σύνορα (εντός ΕΕ και εκτός ΕΕ), κανένα έλεγχο δεν πέρασε ούτε υπήρχε πρόβλημα. Εγώ ταξιδεύοντας πέρσι με την δικιά μου σκύλα είχα μαζί μου : το petpasport, το chipaki τις, το βιβλιάριο υγείας, και να μην πέσω σε κανέναν στραβό – το φίμωτρο. Μόνο στα ελληνικά σύνορα με ρωτήσανε για το διαβατήριο του σκύλου.
Και εγώ σου συστήνω να πας να φέρεις το σκυλάκι μόνος σου
:D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
το μεγαλητερο προβλημα μου ειναι οι καραντινες?

στην ελλαδα παιζει τετοιο πραγμα γιατι στην αγγλια θελει 6 μηνες καραντινα
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
sir-elric said:
το μεγαλητερο προβλημα μου ειναι οι καραντινες?

στην ελλαδα παιζει τετοιο πραγμα γιατι στην αγγλια θελει 6 μηνες καραντινα

Stin agglia den yparchei pia Karantina!
Me eksetasi titlou gia antisomata Lyssas mpaineis pia! Einai bebaia diadiaksies kai anagnorizoun tin ekesetasi titlou mono apo orismena ergastiria, alla prokeimenou tin karantina, pali kala tora!

An fereis skylo ektos EE, tha prepei na echei kanei eksetasi titlou gia antisomata Lyssas!
Den ksero ostoso, poso avstira elegchetai avto sta synora tis ellados.
Ksero omos anthropous stin germania, pou echoun eksochiko stin Tourkia, epairnan ton diko tous skylo mazi diakopes (apo Germania) kai den tous afisan na ton ksanaparoun piso (stin Germania), epeidi den eiche kanei eksetasi titlou, protou fygei gia tin Tourkia, i oso itan ekei.

Ean fereis skylo me eksetasi titlou, tha einai toulachiston 6 minon, epeidi to noritero 3 mines meta apo to emvolio ginetai i eksetasi dekti kai to emvolio den ginetai prin apo tis 12 evdomades ( ilikia toy skylou).

Molis chtes milisa me enan filo mou, pou efere prin apo 3 mines enan skylo apo to Israel.
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Στην Αγγλια μπορει να μπει ο σκυλος 6 μηνες μετα τη εξεταση τιτλου για λυσσα. Μετα ομως, και αφου εισαι τυπικος στους ετησιους εμβολιασμους για λυσσα (ουτε μια μερα μετα απο την καθορισμενη ο εμβολιασμος ) μπορεις να πας οποτε θελεις.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Chip+pet passport+εμβόλιο για λύσσα+κλινική εξέταση καλύπτουν τις περισσότερες χώρες. Η.Β. και χώρες της Κοινοπολιτείας, εξέταση αντισωμάτων για λύσσα απο αναγνωρισμένο εργαστήριο τουλάχιστον έξι μήνες πριν, αν το σκυλί ΔΕΝ είναι κουτάβι.

Όσα είπε ο Μάκης για τα crate στις αεροπορικές εταιρίες. Ολυμπιακή: 16 ευρώ το κιλό, Μalev και κάποιες άλλες 9, low cost 50 ευρώ ανεξαρτήτως kg αν ο σκύλος είναι πάνω απο 10 kg και ταξιδεύει cargo.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ορολογική δοκιμασία λύσσας για ενήλικο εκτός ΕΕ παίρνεις για καλό και για κακό στην Νομαρχία - κτηνιατρκή υπηρεσία και ρωτάς για την συγκεκριμένη χώρα που σε ενδιαφέρει ...

τα άλλα αυτά που ειπαμε ...

και ΟΛΑ τα χαρτιά σε mail και φωτοτυπίες ΠΑΝΩ σου, στο αεροδρόμιο χάνονται τα πάντα και μπορεί να έχεις χοντρό πρόβλημα ...

ειδοποιείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον κτηνίατρο να είναι εκεί ...

και κάνεις τον σταυρό σου ... :lol: :lol: :lol:

Ωχ ... παλίο είναι ?? πού το θημυθηκατε ?? :D
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Nα ρωτήσω,..... ποια η διαφορά του pet passport με το βιβλιάριο υγείας;
Εάν θέλω να ταξιδέψω με τον σκύλο μου στην ΕΕ με το βιβλιάριο υγείας (update βέβαια) δεν μπορώ;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι,
Το pet passport είναι συγκεκριμένο, είναι μπλέ με το σήμα της Ευρωπαικής ένωσης με ειδικές σελίδες να συμπληρώνονται όλα εκεί που πρέπει και σε τρείς γλώσσες ... μπορείς να ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙΣ ότι γραφει το βιβλιάριό σου μέχρι τώρα (ακόμα και τον αριθμό μικροτσίπ χειρόγραφο ) να σφραγίσει κτηνίατρος και ισχύουν και τα δύο ... απλά καλύτερα είναι να τα έχεις και τα δύο μαζί ...
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
εγω ξερω οτι το βιβλιαριο υγειας θα πρεπει να ειναι ταυτοχρονα κ διαβατιριο κ ο αρ. του μικροτσιπ να ειναι κολιμενο στην πρωτη σελιδα στα στοιχεια του σκυλου.
 




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
Εγω τον δικο μου που τον εφερα απ΄εξω και μαλιστα χωρα εκτος Ε.Ε δεν με ελενξαν καθολου στο τελονειο και σε κανενα τελονειο περασα και τα σκοπια στο ενδιαμεσο-- τον εφερα απο σερβια--

ομως ειχα παρει και τα μετρα μου!! δηλαδη το διαβατηριο το οποιο ειναι το βιβλιαριο με τα απαρρετητα εμβολια (αυτα που ζητα η ελλαδα τα εγραψε παραπανο καποιος ποια ακριβος ειναι) και τον αριθμο του τσιπ!!!

απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι δεν ειναι καθολου δυσκολο

εξαλλου ελλαδα ειμαστε!!!
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
Οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι δυσκολα θα βρω οτι ζηταω στην Ελλαδα και μαλλον θα αναγκαστω να φερω σκυλο απο το εξωτερικο. εχει κανεις προηγουμενη εμπειρια απο εισαγωγη σκυλου στην Ελλαδα?? υπαρχει κατι να προσεξω?? τι γινετε με τις αεροπορικες εταιρειες? υπάρχουν φιλικες και μη φιλικες?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να το παραλάβεις εσύ (για αμέτρητους λόγους), όσο είναι ακόμα κάτω από 6 κιλά για να μπορέσεις να το έχεις στη καμπίνα μαζί σου και να γλυτώσει το cargo.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εφόσον θα πάρει κουτάβι μάλλον θα μπορέσει να το φέρει στην καμπίνα. Αν το πάρεις από χώρα της Ε.Ε δεν θα έχεις πρόβλημα με τη μεταφορά/αεροπορική εταιρεία. Για το ταξίδι θα τα ξέρεις φαντάζομαι, πρέπει το σκυλί να έχει pet passport, εμβόλια κλπ.
Πάντως συμφωνώ ότι καλύτερα να πας ο ίδιος να πάρεις το σκύλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf