Εκδικητικότητα και ΕΠ


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
επειδη πολυς λογος γινεται τελευταια για την συμπεριφορα του ΕΠ και των τσοπανοσκυλων γενικοτερα, θα σας διηγηθω μια ιστορια η οποια με παραξενεψε παρα πολυ...

οταν πηγα να παρω το σκυλο μου, καθομουνα καιμιλουσα με τον τσοπανη-"εκτροφεα" μιας και ειναι απο το χωριο μου και τον ξερω καλα...Μου λεγε λοιπον ποσο "αγριος" ειναι ο τζονυς (ο μπαμπας) και μου περιεγραψε ενα περιστατικο... Λιγους μηνες πριν του την ειχαν πεσει 3 σκυλια μαζι και του κανανε αρκετα μεγαλη ζημια, τον σκισανε σε αρκετα σημεια, επρεπε να κανει ραμματα πολλα, και για να αναρρώσει περασαν 2-3 μηνες, με την καταλληλη αγωγη κλπ..οταν λοιπον εγινε τελειως καλα, πηγε τα βρηκε ενα-ενα μονα τους και τα σκοτωσε!!! Βεβαια, μου φανηκε λιγο μουφα το στορυ ολο, μεχρι που επιβεβαιωθηκε απο τους ιδιοκτητες των σκυλων οι οποιοι παραδεχθηκαν οτι οντως ηρθε ο Τζονυς και σκοτωσε τα δικα τους...και λεω τωρα εγω... εχουν τα σκυλια τασεις εκδικητικοτητας τοσο εντονες? δλδ το κρατουσε μεσα του οσο καιρο αναρρωνε και ελεγε "α ρε ατιμα αμα γινω καλα θα ρθω να σας φτιαξω?" γιατι εδω δε μιλαμε για την περιπτωση οπου εμφανιστηκαν ξανα μονα τους και τα σκοτωσε, αλλα για ενα "οργανωμένο σχεδιο" πηγε και τα βρηκε αυτος με αυτο το σκοπο, να εκδικηθει...ακομα και τωρα μου φαινεται περιεργο, αλλα οπως ειπα η ιστορια ειναι περα για περα αληθινη! :eek::eek:
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δε με αφορά αλλά θα ρωτήσω: με την ιστορία που άκουσες γιατί πήρες κουτάβι από αυτή τη γέννα;
α) Επειδή τη θεώρησες ψέμα/υπερβολή ή
β) Επειδή τη θεώρησες αληθινή;
Η συμπεριφορά του σκύλου σου δείχνει να επαληθεύει το σενάριο;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
καλα κ αυτος ετσι το αφηνει κ κυκλοφορει?ειναι δυνατον?πως πηγε κ τα βρηκε?περα απο αυτο,τα σκυλια ναι,εχουν συμπαθειες ,εχουν κ αντιπαθειες.ο ε.π που ειχαμε πριν χρονια,μας την εκανε δυο φορες.μια απο σκαμενο λακο,περασε κατω απο τα συρματα κ μια απο ανοιχτη πορτα.κ τις δυο φορες ,πηγε κ βρηκε ενα συγκεκρημενο σκυλι.η πρωτη που αρπαχτηκε μαζι του ηταν σε βολτα κ απο τοτε μονο αυτον ηθελε.πιστευω λοιπον ,πως λογω κακης εμπειριας ,οταν ξαναειδε τα αλλα σκυλια ,λειτουργησε το ενστικτο της επιβιωσης....η σε σφαζω η με σφαζεις.το να το βαλω στα ποδια δεν υπαρχει σε αυτα τα ζωα.οποτε καπως ετσι πρεπει να εγινε ολο το σκοινικο.
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Τα πραγματα ειναι καπου στην μεση.
Δεν υπαρχει (εκδικητικη) λογικη αλλα ενστικτα.Ενα ζωο επιτιθεται απο (καποια) αναγκη που τελικα αποσκοπει στην επιβιωση.
Προσωπικα θεωρω τυχαιο γεγονος την συνατηση με τα αλλα σκυλια...μετα "μιλησαν" τα ενστικτα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
επειδη πολυς λογος γινεται τελευταια για την συμπεριφορα του ΕΠ και των τσοπανοσκυλων γενικοτερα, θα σας διηγηθω μια ιστορια η οποια με παραξενεψε παρα πολυ...

...οταν λοιπον εγινε τελειως καλα, πηγε τα βρηκε ενα-ενα μονα τους και τα σκοτωσε!!!
...και λεω τωρα εγω... εχουν τα σκυλια τασεις εκδικητικοτητας τοσο εντονες?
Κι εγώ το μελετάω το θέμα, εδώ και καιρό...
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο αν ο σκύλος θα "το φυλάει μανιάτικο" και θα επιδιώξει την συνάντηση και την εκδίκηση...
Εχω καταλήξει, όμως, ότι ο "άλλος" σκύλος έχει "κλειδωθεί" στο μυαλό του και, όταν συναντηθούν, θα γίνει η προσπάθεια που προανέφερες!!!
Αν βάλεις και το "κερασάκι" ότι οι σκύλοι αυτοί μένουν σε κοντινά σημεία και, συνεπώς, η ευκαιρία συνάντησης έχει αυξημένη πιθανότητα, μπορεί να έγινε έτσι και να δημιουργήθηκε άλλος ένας θρύλος για τα τσοπανόσκυλα στην περιοχή...

Υ.Γ. Για όσους είναι δυσνόητο αυτό που λέω, υπήρχε ένα θέμα που έτρεξε προ καιρού, με το πως χωρίζουμε σκυλιά που τσακώνονται...
Εκεί παρατέθηκε ένα βιντεάκι με τσακωμό 2 Dogo, μέσα σε ένα στίβο έκθεσης μορφολογίας. Δείτε το βιντεάκι προσεκτικά και θα δείτε ότι ο σκύλος που επιτέθηκε, ανάμεσα σε πολλά αρσενικά σκυλιά, είχε "κλειδώσει" συγκεκριμένο σκύλο, που μάλιστα δεν ήταν δίπλα του... Και περίμενε μέχρι να του δοθεί η ευκαιρία...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είναι θέμα γλώσσας του σώματος και αμφισβήτησης της κυριαρχίας -το κλείδωμα

μετά λοιπόν το κλείδωμα υπάρχει η μυρωδιά ως αναμνηστικό

αν ο σκύλος που κλείδωσε δεν γίνει δέκτης των αντίστοιχων σημάτων ηρεμίας που δηλώνουν "δεν θέλω φασαρίες"
αλλά αντιθέτως "δεν κολλάω πουθενά"
το φυσικό επόμενο είναι ότι θα γίνει τσακωμός εάν και εφόσων βέβαια ο σκύλος μας έχει λάβει την """άδεια" απο εμάς να βάζει θέματα κυριαρχίας και να τα λύνει μόνος του


τα σκυλιά της ιστορίας μας εδώ είχαν ανοίξει θέματα κυριαρχίας - και η αίσθηση του χώρου για τα σκυλιά μπορεί να είναι και για 2 και για 3 χιλιόμετρα απο εκεί που κατοικούν
όταν βρέθηκαν όλα μαζί-νίκησαν τα συνασπισμένα
αργότερα και συμπτωματικά βρέθηκαν ένα ένα και νίκησε ο Ε.Π.

εκδίκηση όπως την εννοούμε εμείς ,δεν έχει δεχτεί ακόμα κανένας που ασχολείται με τον σκύλο έντονα
ανοιχτά θέματα κυριαρχίας περιοχής όμως υπάρχουν
μέχρι κι εγώ έχω, με την δικιά μου και μία θηλυκιά του γείτονα. αν βρεθούν ποτέ λυτές (βασικά η δικιά μου μιάς και η άλλη μόνο λυτή κυκλοφορεί μονίμως) θα αρπαχτούν σίγουρα.......
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
Δε με αφορά αλλά θα ρωτήσω: με την ιστορία που άκουσες γιατί πήρες κουτάβι από αυτή τη γέννα;
α) Επειδή τη θεώρησες ψέμα/υπερβολή ή
β) Επειδή τη θεώρησες αληθινή;
Η συμπεριφορά του σκύλου σου δείχνει να επαληθεύει το σενάριο;
πηρα κουταβι γιατι τα σκυλια τα ξερω, ξερω δηλαδη οτι ειναι καλα σκυλια..δεν επηρρεαστηκε η κριση μου απο την ιστορια, που στην αρχη δε πιστεψα μεχρι που μου το επιβεβαιωσαν οι ιδιοκτητες των αλλων σκυλιων..
Τον Τζονυ τον ξερω και τον θαυμαζω εδω και καιρο, γιατι ειναι πολυ αγριο σκυλι, μονο αν πας να μπεις στο μαντρι και λειπει το αφεντικο...αλλιως ειναι παρα πολυ ησυχος, καθεται να τον χαιδεψεις, παιζει κλπ κλπ..αλλα βραδυ δε πλησιαζεις με τιποτα...

ο δικος μου δε δειχνει τετοιες τασεις...βεβαια εχει κ αυτος τις συμπαθειες και τις αντιπαθειες του, σε ανθρωπους κυριως..και μοιαζει στον μπαμπα του στο οτι την ημερα οσο ειμαστε εμεις γυρω ειναι μες στην χαρα, αλλα το βραδυ ειναι τρομερος φυλακας (κατι που μαλλον τα περισσοτερα ποιμενικα εχουν , αν οχι ολα).Και επειδη μενω σε εξοχη και ηθελα φυλακα, και ηξερα οτι οι γονεις του ειναι μεγαλωμενοι σωστα με καλη διατροφη, με τα φαρμακα τους , τα εμβολια τους κλπ κλπ...ε κατεληξα στο να παρω τον Μπρουνο!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εγω παντως , οποιο απο τα δυο κ να ηταν το κριτηριο,δεν βλεπω κατι στραβο...δεν ξερω τι κρυβεται πισω απο το ερωτημα σου ptf.αν θες....
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στατιστικοί λόγοι σχετικά με τους ιδιοκτήτες τσοπανόσκυλων και τους λόγους που επιλέγουν αυτές τις φυλές.
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
καλα , εννοειται οτι δε θα επερνα σκυλο ετσι απλά επειδη μου αρεσε μια ιστορια...το χω κανει για μπλουζακι,,,για σκυλο οχι!!!
εχω εξηγησει γιατι πηρα την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ρατσα, απο το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ατομο, για τους ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ λογους...
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα παιδιά η ιστορία μου φαίνεται μεγάλη μούφα. Πιστεύω ότι ο σκύλος τα συνάντησε τυχαία και τους επιτέθηκε γιατί θυμόταν...όχι όμως ότι είχε σχέδιο εκδίκησης στο μυαλό του...για όνομα του θεού σιγά μην είναι και ο νονός.
 






tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
μα και εγω αυτο αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον τωρα να εχει καταστρωσει σχεδιο εκδικησης? μαλλον προκειται για ενα ακομα urban legend χεχε! και εγω πιστευω πως ξαναβρεθηκαν τυχαια (σε ενα χωριο δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο) και εγινε ο χαμος!!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf