Εκπαίδευση ή "Εξαναγκασμός";


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σε όλους!

Πριν περίπου έναν μήνα αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε με το 4 μηνών σκυλάκι μας σε έναν εκπαιδευτή για τον οποίο είχαμε ακούσει πολύ θετικά σχόλια.
Το σκυλάκι μας(μίνι σναουτσερ) παρουσίασε στις πρώτες βόλτες του πολύ έντονο γαυγισμα ενθουσιασμού για τους ανθρώπους κ γαυγισμα στρες σε άλλους σκύλους.

Στη θέα οποιουδήποτε σεληνιαζεται και έχει τον ασημαζευτο, δεν ακούει ΤΊΠΟΤΑ μέχρι να εξαφανιστεί από μπροστά της ο άνθρωπος ή το σκυλί.

Ξεκινώντας τα πρώτα μαθήματα δουλέψαμε ενισχυτικά το κομμάτι της εστίασης της προσοχής σε εμάς αλλά και βασικές εντολές όπως το κάτσε και το ξαπλώσε. Στο τρίτο μάθημα μου έδειξε τη"διορθώση" την οποία μου πρότεινε να χρησιμοποιώ όταν γαυγιζει σε ανθρώπους κ σκύλους αλλά κι όταν αποσπάται η προσοχή της από εμένα όταν είναι σε καθιστή στάση.

Έχω ξεκινήσει να το κάνω από την Δευτέρα αλλά αισθάνομαι αρκετά αβολα με την κίνηση του τραβήγματος που αφορά τη"διόρθωση". Το βλέπω σαν μορφή βίας, ή εξαναγκασμού κ δεν είμαι σίγουρη πόσο αποτέλεσμα μπορεί να έχει μακροπρόθεσμα. Προς το παρόν δεν τη βλέπω να ανταποκρίνεται πάντα σε αυτό. Κι αν δεν το κάνει κ χρειάζεται να τραβήξω πιο δυνατά δυσκολεύομαι πολύ. Δεν μου αρέσει να το κάνω.

Από την άλλη δεν ξέρω κ κανέναν άλλον τρόπο.

Είναι κάτι που έχετε δει να λειτουργεί; Τι γνώμη έχετε για αυτό;

Με προβληματίζει σε σημείο να αμφιβάλλω για την επιλογή του εκπαιδευτή που ο άνθρωπος έχει εκτός από πολύ καλές συστάσεις, έχει εκπαιδεύσει άριστα πολλά σκυλιά.

Θα χαρώ να ακούσω γνώμες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα ρισκαρω να σου πω οτι μαλλον το κανεις λαθος.
Εικαζω οτι η συμβουλή, δεν ειναι δυνατό τραβηγμα και οσο δεν έχει αποτελεσμα, ακόμη δυνατότερο. Είναι ξαφνικό τιναγματάκι. Ωστε να εστιάσει πανω σου παλι και να ξεκολλήσει το μυαλο από τον "εχθρό".
Είναι πραγματι ότι πιο light μπορείς να κάνεις. Συζήτα μαζί του, τους προβληματισμούς σου. Είναι μερικά σκατοσκυλάκια, πολυ ζορικα και επιμονα. Θέλουν τον δικό τους χρονο μεν, αλλά με απολυτα συστηματική συμπεριφορά εκ μέρους του ιδιοκτήτη, χωρις πισω σκέψεις που τον χαλαρώνουν. Και βέβαια, ενιαία συμπεριφορά από όλους όσους πιάνουν το λουρί του μικρουλη, αλλιώς χάνετε χρόνο και χρήμα.

Εχει δικό του χώρο εκπαίδευσης, όπου έχει την ευκαιρία ο μικρός, να συναναστρέφεται και με άλλα σκυλιά, εγγυημένα καλού χαρακτήρα; Νομίζω θα βοηθήσει να ξεμπλοκάρει το μυαλουδάκι του, σ' αυτό τουλάχιστον το θέμα, αν και τα σκασμένα, αλλιώς είναι ελεύθερα και αλλιώς στο λουρί. Που δεν σημαίνει εννοείται, ότι τον αφηνετε ελεύθερο, εκτός ασφαλή χώρου, τόσο από άποψης περίφραξης, όσο και από άποψης λοιπόν σκυλοθαμώνων ε;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πιο έντονο τίναγμα το έκανε ο ίδιος ο εκπαιδευτής όταν μου το έδειχνε ίσως να το ερμηνεύσα λάθος; Θα μιλήσω μαζί του, έχεις δίκιο. Το είχα σκοπό βέβαια γιατί προβληματίστηκα. Η μικρή έχει τρελό πείσμα, ειδικά όταν κολλάει το μυαλό της. Ίσως όντως κάνω κάτι λάθος γτ ο εκπαιδευτής ήταν πιο αποτελεσματικός όταν μου το έδειχνε κ την πήγαμε βόλτα μαζί.

Σε σχέση με τον άντρα μου κι αυτός ακολουθεί τα ίδια βήματα. Σε ότι αφορά τώρα την επαφή με άλλα σκυλιά δεν μας το επιτρέπει όσο κάνουμε εκπαίδευση. Θα γίνει μαζί του όταν έρθει η ώρα. Αν και πιστεύω ότι το χρειάζεται η μικρή καθώς γίνεται εξάλλη.
 
  • Like
Reactions: mareco


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Τι εννοείς με το "γάβγισμα στρες" και το "γάβγισμα ενθουσιασμού";
Πως τα ξεχωρίζεις;
Παίρνει κάποια ιδιαίτερη στάση το σκυλάκι, δείχνει κάποια σημάδια;;

Έχει έρθει γενικά σε επαφή με άλλα σκυλιά και αν ναι, ποια ήταν η αλληλεπιδραση που είχε;
Από εκτροφεα προέρχεται και αν ναι ποια είναι η δικιά του συμβουλή;
 
  • Like
Reactions: mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Τι εννοείς με το "γάβγισμα στρες" και το "γάβγισμα ενθουσιασμού";
Πως τα ξεχωρίζεις;
Παίρνει κάποια ιδιαίτερη στάση το σκυλάκι, δείχνει κάποια σημάδια;;

Έχει έρθει γενικά σε επαφή με άλλα σκυλιά και αν ναι, ποια ήταν η αλληλεπιδραση που είχε;
Από εκτροφεα προέρχεται και αν ναι ποια είναι η δικιά του συμβουλή;
Στην περίτπωση των ανθρώπων γαυγίζει μέχρι να έρθει κοντά τους είτε αυτή είτε εκείνοι και τότε σταματά και μόνο που δεν κάνει κωλοτούμπες για χάδια. Μόλις όμως γυρίσουν την πλάτη τους ξανά τα ίδια! Στα σκυλιά δεν παίζει αυτό. Όσο πιο κοντά, τόσο χειρότερα.

Σε επαφή ιδιαίτερη με άλλα σκυλάκια δεν έχει έρθει γιατί όσο δενείχε ολοκληρώσει τα εμβόλια, δεν βρήκαμε κάποιον διαθέσιμο για να τα φέρουμε σε επαφή. Μόνο κάποια στιγμή με το σκυλάκι της ξαδέρφης μου κάναμε μία προσπάθεια, όμως δεν είναι ιδιαίτερα ισορροπημένο και της γρίλιζε. Οπότε δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα ήταν.

Με τον εκτροφέα επικοινώνησα πρόσφατα σχετικά με αυτό καθώς που και που μιλάμε, του ανέφερε ότι ξεκινήσαμε και εκπαίδευση αλλά η απάντηση που πήρα ήταν ότι "Δεν χρειαζόταν εκπαίδευση. Προφανώς κάνατε εσείς καποιο λάθος γι αυτό το σκυλί αντιδρά έτσι. Αν έρθω Θεσσαλονίκη και την πάρω 2 ώρες θα τη στρώσω".

Δεν συνέχισα τη συζήτηση να πω την αλήθειαγιατί η αρχική απάντηση δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι ήθελε να βοηθήσει. Περισσότερο μάλλον να κρίνει την διαχείρισή μας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με το σκυλάκι της ξαδέλφης, είχε την ίδια συμπεριφορά που έχει και τώρα;
Πήγε κοντά του δηλαδή γαυγιζοντας και το άλλο σκυλάκι της γρύλισε;

Προσπαθώ να καταλάβω αν η συμπεριφορά που έχει τώρα προήλθε από αυτή την συνάντηση ή ήταν από τότε που την πήρατε έτσι.

Όπως και να έχει, καλό θα ήταν να βρείτε έναν ισορροπημένο σκύλο να έρθει σε επαφή και να μελετήσετε τις αντιδράσεις της, να την "διαβάσετε" που λέμε.
Να δείτε δηλαδή σημάδια στο σώμα της που μαρτυρούν τα "εσώψυχά" της και αν νιώθει άγχος, ενθουσιασμό ή αν τραμπουκιζει.
Αλλά βασική προϋπόθεση είναι να βρείτε έναν σκυλο που γνωρίζετε πως έχει ισορροπημένο χαρακτήρα, μιλάει σωστά την γλώσσα των σκύλων και ξέρει τα κόλπα.

Το ότι είναι 4 μηνών είναι ένα ατού, γατί οι σκύλοι συγχωρούν σε αυτές τις ηλικίες, οπότε δεν κινδυνεύει ακόμα και αν παρεκτραπει.
Το πολύ πολύ να την βάλει ο άλλος σκύλος στην θέση της, να την μάθει δλδ τα μυστικά της προσέγγισης και της αλληλεπιδρασης.

Όσον αφορά τα τραβήγματα δεν ξέρω αν θα έχουν αποτέλεσμα ή αν θα εντείνουν το πρόβλημα. Πιο πολύ θα πόνταρα στο δεύτερο.
Επίσης κάτι που αναφερθηκε και πριν είναι πως πολλά σκυλιά έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά με λουρί και χωρίς λουρί.
Δεν υπονοώ να την αφήσετε ελεύθερη όπου να ναι, αλλά ίσως να δοκιμάσετε σε έναν ελεγχόμενο ασφαλή χώρο με ισορροπημένο σκύλο.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Με το σκυλάκι της ξαδέλφης, είχε την ίδια συμπεριφορά που έχει και τώρα;
Πήγε κοντά του δηλαδή γαυγιζοντας και το άλλο σκυλάκι της γρύλισε;

Προσπαθώ να καταλάβω αν η συμπεριφορά που έχει τώρα προήλθε από αυτή την συνάντηση ή ήταν από τότε που την πήρατε έτσι.

Όπως και να έχει, καλό θα ήταν να βρείτε έναν ισορροπημένο σκύλο να έρθει σε επαφή και να μελετήσετε τις αντιδράσεις της, να την "διαβάσετε" που λέμε.
Να δείτε δηλαδή σημάδια στο σώμα της που μαρτυρούν τα "εσώψυχά" της και αν νιώθει άγχος, ενθουσιασμό ή αν τραμπουκιζει.
Αλλά βασική προϋπόθεση είναι να βρείτε έναν σκυλο που γνωρίζετε πως έχει ισορροπημένο χαρακτήρα, μιλάει σωστά την γλώσσα των σκύλων και ξέρει τα κόλπα.

Το ότι είναι 4 μηνών είναι ένα ατού, γατί οι σκύλοι συγχωρούν σε αυτές τις ηλικίες, οπότε δεν κινδυνεύει ακόμα και αν παρεκτραπει.
Το πολύ πολύ να την βάλει ο άλλος σκύλος στην θέση της, να την μάθει δλδ τα μυστικά της προσέγγισης και της αλληλεπιδρασης.

Όσον αφορά τα τραβήγματα δεν ξέρω αν θα έχουν αποτέλεσμα ή αν θα εντείνουν το πρόβλημα. Πιο πολύ θα πόνταρα στο δεύτερο.
Επίσης κάτι που αναφερθηκε και πριν είναι πως πολλά σκυλιά έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά με λουρί και χωρίς λουρί.
Δεν υπονοώ να την αφήσετε ελεύθερη όπου να ναι, αλλά ίσως να δοκιμάσετε σε έναν ελεγχόμενο ασφαλή χώρο με ισορροπημένο σκύλο.
Με το σκυλάκι της ξαδέρφης μου δεν γαύγισε καθόλου. Αλλά ήταν και πιο μικρή - 3 μηνών. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Η εμπειρία δεν φάνηκε να ήταν αρνητική για εκείνη - πιο πολύ ουδέτερη θα έλεγα. Αλλα το τι φαίνεται από το πως το βιώσε το σκυλί έχει μία απόσταση.

Σε ό,τι αφορά στην προσέγγιση με ισορροπημένο σκύλο είναι από τους βασικούς στόχους το οποίο θα το κάνουμε μέσα στην εκπαίδευση. Ευχομαι να γίνει σύντομα...

Όσο για το λουρί κι εγώ φοβάμαι μήπως εντείνει το πρόβλημα. Ακούω πολλέςδιαφορετικές απόψεις.Από τη μία λέω μήπως χειροτερέψει; Από την άλλη λέω μήπως να εμπιστευτώ τη διαδικασία;

Η groomer μας που είναι χρόνια φίλη και είχε τον ίδιο εκπαιδευτή για αντίστοιχο ζήτημα με το σκυλάκι της μου είπε ότι κι εκείνη δυσκολευόταν με αυτή τη μέθοδο, αλλά τελικά είχε αποτέλεσμα.
Βέβαια δεν είναι όλα τα σκυλιά το ίδιο θα μου πεις.

Αλλα δεν ξέρω κ εγώ πολλά για να εκφέρω άποψη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με το σκυλάκι της ξαδέρφης μου δεν γαύγισε καθόλου. Αλλά ήταν και πιο μικρή - 3 μηνών. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Η εμπειρία δεν φάνηκε να ήταν αρνητική για εκείνη - πιο πολύ ουδέτερη θα έλεγα. Αλλα το τι φαίνεται από το πως το βιώσε το σκυλί έχει μία απόσταση.
Είναι πολύ σημαντικές αυτές οι πρώτες εμπειρίες, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που ρουφάνε σαν σφουγγάρια και μπαίνουν οι βάσεις για έναν σκύλο με ισορροπημένο χαρακτήρα και αυτοπεποίθηση.

Αντιγράφω από εδω

από τις 13 έως τις 16 εβδοµάδες: είναι η πιο κρίσιµη και σηµαντική περίοδος για το µέλλον του. Είναι η περίοδος κοινωνικοποίησης µε οτιδήποτε αποτελεί τον κόσµο µας και στο µέλλον και τον δικό του. Άνθρωποι, σκύλοι, άλλα ζώα, καταστάσεις, ηχητικά και οπτικά ερεθίσµατα, τα πάντα πρέπει να καταγραφούν µε θετικό τρόπο.
Αυτό το σύντοµο διάστηµα του ενός µηνός είναι το διάστηµα έντονης και δια βίου καταγραφής των πάντων.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Είναι πολύ σημαντικές αυτές οι πρώτες εμπειρίες, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που ρουφάνε σαν σφουγγάρια και μπαίνουν οι βάσεις για έναν σκύλο με ισορροπημένο χαρακτήρα και αυτοπεποίθηση.

Αντιγράφω από εδω

από τις 13 έως τις 16 εβδοµάδες: είναι η πιο κρίσιµη και σηµαντική περίοδος για το µέλλον του. Είναι η περίοδος κοινωνικοποίησης µε οτιδήποτε αποτελεί τον κόσµο µας και στο µέλλον και τον δικό του. Άνθρωποι, σκύλοι, άλλα ζώα, καταστάσεις, ηχητικά και οπτικά ερεθίσµατα, τα πάντα πρέπει να καταγραφούν µε θετικό τρόπο.
Αυτό το σύντοµο διάστηµα του ενός µηνός είναι το διάστηµα έντονης και δια βίου καταγραφής των πάντων.
Ενδεχομένως εκεί να κάναμε και λάθος. Με ανθρώπους βρέθηκε πολύ, κυρίως όμως σπίτι αφού δεν κυκλοφορούσε έξω λόγω εμβολίων. Σκυλάκια όμως δεν είδε. Δεν έχουμε κ στον κύκλο μας φίλους κτλ που να έχουν σκυλάκι να τα φέρναμε σε επαφή με κάποιο ισορροπημένο.

Και κάπως έτσι βέβαια καταλήξαμε στην εκπαίδευση.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το να ξεκινησει καποιος υπακοη σε ενα τοσο μικρο κουταβι θεωρω οτι ειναι το σωστο,το να περιμενουμε να ανταποκριθει το κουταβι στο 100% θεωρω ειναι ουτοπικο (ειδικα απο καποιον απειρο και σε 3 μαθηματα) το να θεωρουμε ομως οτι η βασικη υπακοη θα λυσει προβληματα που θα προκυπτουν λογω μη κοινονικοποιησης και στη συνεχεια και αλλων που θα προκυπτουν απο αυτο το θεωρω τελειος λαθος.
συν ολων των αλλων αν χρησιμοποιησεις λαθος την διορθωση τωρα στο μελλον σιγουρα θα εχεις πιο πολλα προβλημα.
θεωρω παλι...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ότι είπε ο Τάσος.

Το κουτάβι είναι 4μηνων. Να έχεις ρεαλιστικές απαιτήσεις.

Για μένα είναι λάθος να υπάρχει έτοιμο βιβλίο οδηγιών στην εκπαίδευση. Δεν θέλουν όλοι το ίδιο και δεν είναι όλα τα σκυλιά τα ίδια. Γι'αυτό και δεν μπορώ να προτείνω λύσεις. Γι'αυτό είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι η εκπαίδευση δεν φτιάχνει μόνο αυτό που δεν σαρεσει, είναι ντόμινο συμπεριφορών.
Αλλά σε τέτοια ηλικία και αν όντως ισχύουν αυτά που περιγράφεις, μάλλον έγινε κακή κοινωνικοποίηση. Κοινωνικοποίηση δεν σημαίνει αμολαμε το κουτάβι και παίζουν όλοι μαζί του χωρίς κανόνες
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τάσο, σε σχέση με τη διορθώση όταν συνειδητοποίησα -μετά από 2-3 μέρες-ότι ενδεχομένως να μην το κάνω σωστά το σταμάτησα και στο επόμενο μάθημα είπαμε ότι θα το ξανά δούμε.

Σε σχέση με τις μη ρεαλιστικές προσδοκίες, συγχωρήστε με παιδιά. Έχοντας πρώτη φορά σκυλί δεν έχω ιδέα τι είναι ρεαλιστικό και τι όχι και για αυτό συζητάμε ό,τι συζητάμε.

Το σκυλί αν μη τι άλλο από την αρχή έχει κανόνες! Με ποιον θα παίζει, πώς, πόσο έντονα ή όχι, πόση ώρα κτλ. Στο κομμάτι της οριοθέτησης θεωρώ ότι είμαι αρκετά συνεπής σε κάθε επίπεδο. Νομίζω ειδικά στη συγκεκριμένη φυλή με αυτό το ταπεραμεντο αν δεν τη πειθαρχουσα θα ήμασταν πολύ χειρότερα! Σε ότι αφορά τώρα στην κοινωνικοποίηση της δεν ξέρω τι θα μπορούσα να έχω κάνει αρχικά χωρίς να έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια πέρα από το να τη φέρω σε επαφή με ισορροπημένα δεκάλεπτα το οποίο δεν έγινε γιατί δεν υπήρχαν στον κύκλο μας

Το θετικό σε όλα αυτά είναι ότι τον παραπάνω προβληματισμό τον μοιράστηκα και με τον εκπαιδευτή ο οποίος μου είπε να αφήσω στη άκρη τη διόρθωση μέχρι το επόμενο μάθημα για να το ξανά δούμε και να προσαρμόσουμε πάνω στις ανάγκες της Μούσης.

Κάτι που με ανακούφισε, ψέματα να μην πω
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εφόσον έχεις επαγγελματία να σε βοηθάει τότε απλά ακολουθείς ότι σου λέει και ρωτάς συνέχεια απορίες. Αν δεν έβλεπα αλλαγή σε 3-4 μαθήματα θα έψαχνα άλλον εκπαιδευτή. Συγγνώμη αν διαφωνήσουν κάποιοι μαζί μου αλλά δεν χρειάζεται πολύ για να καταλάβει ο σκύλος τι θες.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Εφόσον έχεις επαγγελματία να σε βοηθάει τότε απλά ακολουθείς ότι σου λέει και ρωτάς συνέχεια απορίες. Αν δεν έβλεπα αλλαγή σε 3-4 μαθήματα θα έψαχνα άλλον εκπαιδευτή. Συγγνώμη αν διαφωνήσουν κάποιοι μαζί μου αλλά δεν χρειάζεται πολύ για να καταλάβει ο σκύλος τι θες.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Αισθάνομαι παρόλα αυτά οτι για την εξέλιξη της εκπαίδευσης ενός σκύλου δεν έχει ευθύνη μόνο ο εκπαιδευτής αλλά κι εμείς.

Στην ουσία ο εκπαιδευτής εκπαιδεύει εμάς για να εκπαιδεύσουμε τον σκυλο μας.

Στη περίπτωση μας τώρα, έχοντας περάσει 6 μαθήματα πλέον μπορώ να πω ότι βλέπω διαφορά στη Μούση. Στο πόσο εστιάζει την προσοχή της σε μένα έξω στη βόλτα (φυσικά θέλει δουλίτσα ακόμη σε περιβάλλοντα με πολλά ερεθίσματα), στο γαυγισμα των ανθρώπων (έχει σχεδόν εξαλείφθει) , στην υπακοή βασικών εντολών που μαθαίνει, στο τράβηγμα στη βόλτα.

Εκεί που δυσκολευόμαστε πολύ είναι στο γαυγισμα σε όποιον σκύλο βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 5 μέτρων (πριν 1.5 μήνα γαυγιζε κ στα 50 μέτρα αν έβλεπε σκύλο οπότε το λες κ πρόοδο).

Μετά το τέταρτο μάθημα ο εκπαιδευτής έχοντας δουλέψει με θετική ενίσχυση και όπου χρειαζόταν διορθώσεις κι αφού είδαμε ότι η Μούση έχει χειροτερέψει μας πρότεινε πνιχτη, στου οποίου το άκουσμα, αφού δεν είχα τη γνώση του τι είναι, φρικαρα (διάβασα πολύ τα σχετικά άρθρα του φόρουμ για να μάθω από εμπειρίες άλλων και να συλλέξω πληροφορίες).

Μου έδειξε μια σχοινοειδη θηλιά με στοπ λοιπόν, όχι prong ούτε τον μεταλλικό πνιχτη κι αφού το δοκιμάσαμε κ είδα ότι δεν την πονάει ή δεν είναι όπως φανταζόμουν όταν άκουσα τη λέξη πνιχτης μου είπε να σκεφτώ να θέλω να το εφαρμόσουμε. Μεταξύ μας με το λουρί έτσι όπως τραβούσε σίγουρα πνιγόταν.

Τρεις εβδομάδες μετά η Μούση δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου διορθώσεις στη βόλτα, δεν τραβά, δεν γαυγιζει στους ανθρώπους.

Όμως με τους σκύλους ακόμη έχουμε θέμα.
Ο εκπαιδευτής την κουμαντάρει-όταν μας δείχνει πως να τη διαχειριστουμε- εμείς όμως για κάποιο λόγο δυσκολευόμαστε.

Κι αναρωτιέμαι αν απλώς θέλει χρόνο, ή άλλη μέθοδο;:unsure:
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σας όλους!

Επιστρέφω μετά από είκοσι μέρες σκεπτόμενη τους προβληματισμούς που είχα σχετικά με την αποτελεσματικότητα της αρχικής εκπαίδευσης και ειδικά του "εκπαιδευτικού εργαλείου" που μας προτάθηκε (πνιχτης).

Όπως σας είχα αναφέρει ο πνιχτης βοήθησε τη Μούση να περπατάει δίπλα χωρίς να τραβάει κ να ελέγξει το γαυγισμα ενθουσιασμού προς τους ανθρώπους χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερα διορθώσεις.

Η αμφιβολία μου αφορούσε τους σκύλους-κ τις γάτες.κ Σεφτόμουν συνεχώς πως το σκυλί στρεσαρεται τρομερά με τα άλλα σκυλιά και πως ένα εργαλείο που της λέει στην ουσία "μην γαυγιζεις! Δεν επιτρέπεται" στην πραγματικότητα εστιάζει στο να εξαλείψει το σύμπτωμα (γαυγισμα) κι όχι την αιτία(στρες). Παράλληλα αυτόν τον τελευταίο μήνα ένιωσα ότι κάνει κακό κ στη σχέση μου μαζί της. (Πείτε με συναισθηματική, είμαι!)

Το αποκορύφωμα για μένα ήταν όταν στο τελευταίο μάθημα που κάναμε με τον εκπαιδευτή , έστησε τη Μούση σε απόσταση ενός μέτρου από τον δικό του σκύλο κ ενώ εκείνη βρισκόταν σε παρακρουση εκείνος τη "συμμόρφωνε" με διορθώσεις.

Σε αυτό το μάθημα αποφάσισα ότι δεν θέλω να συνεχίσω με τον συγκεκριμένο εκπαιδευτή.
Γιατί κι εγώ είμαι μεγάλη λάτρης του συμπεριφορισμού, αλλά έχει τεράστια διαφορά η σταδιακή απευαισθητοποιηση κι είναι τελείως άλλο πράγμα να σε ρίχνουν μέρα σε ένα δωμάτιο με αράχνες για να ξεπεράσεις την αραχνοφοβια σου και κάθε φορά που ουρλιάζεις να σου ρίχνουν πχ κρύο νερό.

Δεν έχω ιδέα από εκπαιδεύσεις παιδιά αλλά η λογική μου μου λέει ότι αυτός ο τρόπος είναι ένας γρήγορος τρόπος να επιβληθείς στο σκυλί σου κι όχι ένας τρόπος να το καταλάβεις και να το βοηθήσεις να αισθανθεί άνετα με ένα ερέθισμα που το στρεσαρει.

Έχει δύο εβδομάδες που ο πνιχτης βγήκε κ μπήκε στηθολουρο. Η Μούση δεν τραβάει ιδιαίτερα, στους ανθρώπους δεν γαυγιζει πάντα όπως και σε μαμάδες με καροτσάκια που τα φοβόταν αλλά με τα σκυλιά, τις γάτες κ ότι κινείται έχει γίνει τρεις χειρότερη!

Αισθάνομαι ότι δεν κάναμε τίποτα σε αυτά τα έξι μαθήματα, αλλά κι αυτό είναι μέσα στη διαδικασία. Αν δεν δοκιμάσεις, δεν θα μάθεις!

Έχουμε ήδη απευθυνθεί σε άλλον εκπαιδευτή με θετική κατεύθυνση και βλέπουμε. Έχοντας άλλη εικόνα πλέον αισθάνομαι ότι είναι σημαντικό να δουλέψουμε όχι μόνο στο πως η Μούση θα ανταποκριθεί στις δικές μας ανάγκες, αλλά πώς κι εμείς μπορούμε να ανταποκριθούμε στις δικές της. Άλλωστε για αυτό μιλάμε για σχέση.

Αν έχετε υπόψη σας κάποιον εκπαιδευτή Θεσσαλονίκη με χαρά να ακούσω γνώμες! Εφόσον ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει κάπου όπως καταλαβαίνετε :)
 
  • Like
Reactions: saras and Orjo


glf

Member
13 Μαϊου 2021
20
19
Κοζάνη
Σίγουρα σαν άνθρωπος όπως τα λες είσαι για να πας αποκλειστικά σε θετική εκπαίδευση. Επειδή και μένα η γυναίκα μου τα φοβάται και δεν μπορεί να επιβληθεί πραγματικά στο σκύλο μας, ξέρω περίπου πως τα βλέπεις τα πράγματα, το λες και μόνη σου.

Έχεις κάποιον φίλο με σκυλί που τα πάει καλά το δικό σου; Να υπάρχει ένα άλλο σκυλί που να παίζουν μαζί δηλαδή.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τωρα να πω στα λεγα απο την αρχη η να μην πω;;

και να ξαναπω,το προβλημα δεν ειναι να μαθει το κατσε μεινε διπλα κλπ ο σκυλος,αλλο προβλημα εχεις.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Σίγουρα σαν άνθρωπος όπως τα λες είσαι για να πας αποκλειστικά σε θετική εκπαίδευση. Επειδή και μένα η γυναίκα μου τα φοβάται και δεν μπορεί να επιβληθεί πραγματικά στο σκύλο μας, ξέρω περίπου πως τα βλέπεις τα πράγματα, το λες και μόνη σου.

Έχεις κάποιον φίλο με σκυλί που τα πάει καλά το δικό σου; Να υπάρχει ένα άλλο σκυλί που να παίζουν μαζί δηλαδή.
Να σου πω την αλήθεια δεν φοβήθηκα τον πνιχτη, ούτε αισθάνθηκα ότι δεν της επιβάλλομαι.

Αντιθέτως, επειδή της επιβάλλομουν με αυτόν τον τρόπο δεν μου άρεσε. Δεν μου άρεσε να με κοιτά με φόβο. Δεν μου αρέσε να τη διορθώνω επειδή στην ουσία φοβάται!

Όσο για φίλους, έχω κάποιους με σκύλους αλλά όχι τόσο αξιόπιστους

Το πρόβλημα όμως είναι στη δικιά μας. Εκείνη θα ορμήξει από το στρες της φοβάμαι.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
τωρα να πω στα λεγα απο την αρχη η να μην πω;;

και να ξαναπω,το προβλημα δεν ειναι να μαθει το κατσε μεινε διπλα κλπ ο σκυλος,αλλο προβλημα εχεις.
Τάσο, θυμάμαι τι μου είχες πει- όχι ότι κάνουμε διαγωνισμό ποιος έχει δίκιο/άδικο βέβαια, καθώς δεν το θεωρώ βοηθητικό.

Με την γνώση που είχα έκανα την επιλογή που έκανα. Που για να σου πω την αλήθεια αν απαριθμήσω τους λόγους για τους οποίους σταμάτησα δεν έχουν να κάνουν μόνο με το πρόβλημα στον πυρήνα του αλλά με την γενική προσέγγιση του εκπαιδευτή-τελικά!

Αρχικά μόνο και μόνο το ότι πηγαίναμε από το ένα μάθημα στο επόμενο χωρίς να έχει κάνει ουσιαστική πρόοδο το σκυλί ήταν από τα πρώτα δείγματα που μου κλωτσούσε.

Κι αν θέλω να είμαι ειλικρινής, από την αρχή δεν ένιωθα ασφάλεια να τον συγκεκριμένο. Κάτι μου έλεγε το ένστικτο μου. Εμ, δεν το άκουσα γιατί μου έλειπαν οι γνώσεις και ήταν συστημένος από φίλους οπότε προσπαθούσα να δείξω εμπιστοσύνη.

Λέω να μην ξανά κάνω το ίδιο λάθος.

Κατά τα άλλα δουλεύουμε πλέον πολύ με το να αποδεχτούμε ότι ενδεχομένως η Μούση να μην είναι το"βολικό" σκυλάκι που κάνεις χαλαρή βόλτουλα έξω.

Και από τη στιγμή που ξεκίνησα να σκέφτομαι έτσι, σταμάτησα κ εγώ να στρεσαρομαι και να έχω προσδοκίες. Ευτυχώς στο σπίτι είναι γλύκα και έξω παρολο που μετατρέπεται σε δαίμονα της Τανζανίας είναι μόνο 4.5 κιλά!

Φαντάζεσαι να ήταν 44.5; Ας δούμε και το θετικό της υπόθεσης που κατέληξα με την μινιατούρα κι όχι με το giant schnauzer:sneaky:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Επειδή όμως, ειδικά τα 4,5 κιλά, είναι αμαρτία να μην μπορείς να τα φχαριστηθείς παντού στην ζωή σου (γιατί αλλιώς, καλύτερα να είχες πάρει εξαρχής τα 44,5 να έχεις και κανονικό σκύλαρο :ROFLMAO: και όλες τις δικαιολογίες του κόσμου), μην σταματήσετε τις πάρα πολύ εντατικές προσπάθειες. Είτε μόνοι σας, είτε με εκπαιδευτή που να σου κάνει κλικ. Καμιά φορά το μόνο που χρειάζεται για να ξεχωρίσει το "καλό" από το "κακό", είναι αυτό το κλικ να ξέρεις. Είναι πάρα πολύ καλό, που χαλάρωσες εσύ. Την μικρή όμως, μην την αφήσεις να χαλαρώσει. Συνέχισε εντατικά με ότι έχετε διδαχθεί μέχρι στιγμής και λογικά, θα έρθει τελικά η μέρα, που θα καταλάβεις αλματώδη πρόοδο, εκεί που δεν θα το περιμένεις.
Εχω παράδειγμα φίλης με μαλτεζοειδές αυτού του δαιμονισμένου τύπου, που το κοιτάς να λυσσάει έξω και γελάς. Βασανίζονται τόσο μα τόσο πολύ έξω, που τελικά κάλεσαν εκπαιδευτή και είδαν φως στο τούνελ. Αυτό που δυσκολεύονται να πιστέψουν, είναι πόσο απλές, είναι οι οδηγίες που τους έδωσε. Αυτό όμως, είναι η μισή δουλειά. Η άλλη μισή, είναι πόσο ευλαβικά, θα τις ακολουθήσουν (y)