Εκπαίδευση κουταβιού 5 μηνών.


Margy

New Member
15 Απριλίου 2020
4
2
28
Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι καινούρια στην παρέα σας καθώς πρόσφατα έγινα σκυλομαμα :) έχω υιοθετήσει εδώ και δέκα μέρας ένα ημιαιμο σκυλάκι περίπου 5 μηνών μικρόσωμο. Την πρώτη μέρα όλα καλά παρολαυτα τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω προβλήματα συμπεριφοράς. Γαβγίζει όταν δεν είμαι εκεί γύρω να τον ηρεμήσω δαγκώνει συνέχεια πράγματα και το βράδυ κατά τις 12 τον πιάνει τρελά και θέλει να τρέχει σε όλο το σπίτι πάνω κάτω έχει νευρικότητα και γαβγίζει. Έχω προσπαθήσει να τον ηρεμήσω και μετά να του δώσω λιχουδιά αλλά μετά αντί να ηρεμήσει μου ορμάει να πάρει και άλλη λιχουδιά. Το κακό είναι οτι το τελευταίο εμβόλιο θα γίνει αρχές Μαΐου και ακόμα δεν μπορεί ν βγει βόλτα να εκτονωθεί. Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε; κάποια συμβουλή;
 
  • Like
Reactions: Garufallou


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Βάλε ημερισιο πρόγραμμα...
Ποιες ώρες κοιμόμαστε ποιες ώρες αράζουμε ποιες ώρες παίζουμε ποιες ώρες είναι μόνο του... Σε δέκαπέντε μέρες θα σε σώσει αυτό....
Κι όταν σου γαβγίζει απλά γύρνα τη πλάτη και φύγε από το δωμάτιο για 1-2 λεπτα... Ούτε χάδια ούτε λιχουδιές ούτε μιληματα σηκώνεσαι όπου κι αν είσαι γυρνάς πλάτη φεύγεις δωμάτιο σταματάει να κλαίει γυρνάς δεν του μιλας καθόλου... Όταν ηρεμήσει σε κάποιο μέρος αν του χετε δικό του καλώς αλλιώς όπου δηποτε τότε πας και του δίνεις μια λιχουδιά χωρίς να του πεις τίποτα πάλι...
Για να μην δαγκώνει όπου βρει καλό θα ήταν να του δείξετε το σπίτι κομμάτι κομματι μέχρι να καταλάβει τι επιτρέπεται και τι όχι και πάντα όταν είστε εκεί... Μόλις δείτε ότι είναι εντάξει με το δωμάτιο πάτε πάρα πέρα
Όταν παίζεται και δαγκώνει πράγματα που δεν πρέπει πείτε του α-α με κοφτη φωνή αν τραβηχτεί δώστε τυυ κατευθείαν το παιχνίδι του και παίξτε λιγο επιβράβευστε το
Στην επιβράβευση χρησιμοποιήστε μια λέξη που θα διαλέξετε όπως πχ το μπράβο
Χρησιμοποιήστε την όταν το ταιζετε συνέχεια μπράβο μπράβο μπράβο κι όταν το χαιδευετε
Αργότερα το χρησιμοποιείτε όταν κάνει κατι καλό...
Εμένα αυτά με έσωσαν
 


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Όσο γιατι τις πρώτες μέρες ήταν καλό και τώρα άλλαξε είναι ότι τιε πρώτες μέρες δεν είχε συνηθίσει το μέρος και τώρα εξερευνει..
Όσο για το τρέξιμο παντού που φαίνεται να μην βγάζει νόημα και να μη ξέρει τι κάνει το κουτάβι ψάξτε για zoomies στο YouTube αν μοιάζει με κατι τέτοιο κάντε αναζήτηση στα άρθρα που υπάρχουν
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Εαν εχει μεινει μονο το εμβολιο της λύσσας δεν υπαρχει λόγος να μη βγαίνει. Ειναι υπερβολή.

Τα κρούσματα λύσσας είναι σχεδον μηδενικα στη χωρα , εχει εξαλειφθει απο το 80 .... και αυτα τα απειροελάχιστα κρούσματα ειναι σε κατι δάση στα σύνορα.
 
  • Like
Reactions: Hammer and mareco


Margy

New Member
15 Απριλίου 2020
4
2
28
Εαν εχει μεινει μονο το εμβολιο της λύσσας δεν υπαρχει λόγος να μη βγαίνει. Ειναι υπερβολή.

Τα κρούσματα λύσσας είναι σχεδον μηδενικα στη χωρα , εχει εξαλειφθει απο το 80 .... και αυτα τα απειροελάχιστα κρούσματα ειναι σε κατι δάση στα σύνορα.
Ναι αυτό έχει μείνει αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες της κτηνίατρου δεν πρέπει να τον βγαζω έξω και δεν θέλω να τον ρισκάρω και γω για παν ενδεχόμενο. Επειδή έμειναν και λίγες μέρες θα τον βγαζω στην αυλή που είναι ευρύχωρη μέχρι να έρθει η ώρα.
 


Margy

New Member
15 Απριλίου 2020
4
2
28
Βάλε ημερισιο πρόγραμμα...
Ποιες ώρες κοιμόμαστε ποιες ώρες αράζουμε ποιες ώρες παίζουμε ποιες ώρες είναι μόνο του... Σε δέκαπέντε μέρες θα σε σώσει αυτό....
Κι όταν σου γαβγίζει απλά γύρνα τη πλάτη και φύγε από το δωμάτιο για 1-2 λεπτα... Ούτε χάδια ούτε λιχουδιές ούτε μιληματα σηκώνεσαι όπου κι αν είσαι γυρνάς πλάτη φεύγεις δωμάτιο σταματάει να κλαίει γυρνάς δεν του μιλας καθόλου... Όταν ηρεμήσει σε κάποιο μέρος αν του χετε δικό του καλώς αλλιώς όπου δηποτε τότε πας και του δίνεις μια λιχουδιά χωρίς να του πεις τίποτα πάλι...
Για να μην δαγκώνει όπου βρει καλό θα ήταν να του δείξετε το σπίτι κομμάτι κομματι μέχρι να καταλάβει τι επιτρέπεται και τι όχι και πάντα όταν είστε εκεί... Μόλις δείτε ότι είναι εντάξει με το δωμάτιο πάτε πάρα πέρα
Όταν παίζεται και δαγκώνει πράγματα που δεν πρέπει πείτε του α-α με κοφτη φωνή αν τραβηχτεί δώστε τυυ κατευθείαν το παιχνίδι του και παίξτε λιγο επιβράβευστε το
Στην επιβράβευση χρησιμοποιήστε μια λέξη που θα διαλέξετε όπως πχ το μπράβο
Χρησιμοποιήστε την όταν το ταιζετε συνέχεια μπράβο μπράβο μπράβο κι όταν το χαιδευετε
Αργότερα το χρησιμοποιείτε όταν κάνει κατι καλό...
Εμένα αυτά με έσωσαν
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα προσπαθήσω να τον κρατάω ξύπνιο μέχρι να πάω και εγω στο κρεβάτι και θα τον ταΐζω και νωρίτερα για να έχει χρόνο να ηρεμεί και να πάω τουαλέτα. Απλά η αλήθεια είναι ότι είμαι άπειρη στα σκυλιά και φοβάμαι μην πάει κάτι στραβά στην εκπαίδευση του.
 
  • Like
Reactions: Garufallou




Margy

New Member
15 Απριλίου 2020
4
2
28
Φυσικα δικια σας αποφαση (αν και δεν υπαρχει ουσιαστικο ρισκο) αλλα πρέπει να τα ζυγίσετε όλα.

Διαβαστε και αυτο προσεχτικα
Κοινωνικοποίηση κουταβιού
Το διάβασα και έχω ψάξει αρκετά με την κοινωνικόποίηση ξέρω ότι είναι κρίσιμη περίοδο αλλά δεν ήταν στο χέρι μου το εμβόλιο καθώς το σκυλάκι θα το υιοθετουσε μια άλλη κοπέλα και θα έκανε το εμβόλιο η οποία τελικά το ακύρωσε λόγω του ιού οπότε εγω μετά φορτώθηκα την καθυστέρηση. Η κυρία που το είχε από το σωματείο με ενημέρωσε ότι τον είχε σπίτι μερικές φορές έπαιζε με άλλα κουτάβια και με ένα άλλο pit bull στο ίδιο περιβάλλον κοιμόταν με γατάκια οπότε είχε ήδη μια επαφή με ζωάκια και τα πήγαιναν καλά. Ίσως είναι θετικό αυτό. Θα ρωτήσω βέβαια την κτηνίατρο μεθαύριο που έχω επίσκεψη ίσως της επισημάνω να κανονίσουμε το εμβόλιο όσο πιο γρήγορα γίνεται. Αν τον έπαιρνα βόλτα στα χέρια μου πιστεύετε θα βοηθούσε;
 


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Μπορείς να το βγάλεις απλά πρόσεξε να μην έρθει σε επαφή με άλλα σκυλάκια
Αλλιώς καλό είναι και στα χέρια να δει μέρη και να μυρίσει...
Μπορείς να το πας βόλτα με τ αμάξι αρκεί να μην το πετάξεις μέσα ή μη συνεχίσεις αν το δεις και στρεσαρεται
Όσο κάθεται ήσυχο δίνε κι από κάτι να τρώει λιγάκι
Και δεν θέλει και συνέχεια ξύπνιος και παιχνίδια όλη μέρα
Ένας κουρασμένο κουταβι είναι ένα καλό κουτάβι
Ένα υπερκουρασμενο κουταβι όχι και τόσο και το έμαθα κι εγώ με το δικο μου που είναι 5 μηνων με το δύσκολο τρόπο
Πολλές φορές μου κανε τέτοια σκηνικά γιατί δεν μπορούσε να ησυχάσει είτε γιατί μ ακολουθούσε είτε γιατί την έπαιζα
 
  • Like
Reactions: Margy


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Καλο ειναι να τα ψαχνουμε αυτα που τρεμουμε.

Ακαδημαικα....H λύσσα κολλάει μόνο απο σάλιο μολυσμένου ζώου δηλ με δάγκωμα ή επαφη του σάλιου μολυσμένου ζώου με αμυχη . Δε μπορεί να κολλήσει λύσσα απο το έδαφος και τον αέρα. Το αν θα πατε αγκαλια η περπατωντας δε κανει καμια διαφορα. Ειχε νοημα οσο ηταν ανεμβολιαστο το κουταβι για τυφο,μορβα (τα 5πλα που εκανε ηδη) .

Να βρειτε αλεπου, να τυχει να εχει λύσσα και να σας δαγκωσει κιολας.... ειναι ο μόνος κινδυνος.

Αυτος ο κινδυνος φυσικα αφορα και ολους τους ανθρωπους, κανεις μας δεν ειναι εμβολιασμενος για λυσσα, και εμεις κολλαμε ακριβως με τον ιδιο τροπο. Αλλα γυρναμε ελευθεροι σε παραλιες, δαση, χωραφια κ.τ.λ Γιατι εχει εξαλειφθει και καποια ελαχιστα κρουσματα σε αλεπουδες κυριως ειναι εισαγωμενα απο γειτονικες χωρες που υπαρχει ακομα.

Ο εμβολιασμος στα σκυλια ειναι απαραίτητος και υποχρεωτικος ως πρόληψη για να μείνουμε λυσσα φρι και ασφαλεις και εμεις.

Εδω ακριβή στοιχεία.
 
Last edited: