Εκπαίδευση σκύλου + άγχος αποχωρισμού


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Καλησπέρα σε όλους και όλες, είναι το 2ο θέμα που ανοίγω στο forum αυτήν την εβδομάδα μετά το "
σκύλος σε πολυκατοικία + απειλές"
θέμα στο οποίο έλαβα υπεραρκετές απαντήσεις και ευχαριστώ όλους όσους με καθοδήγησαν.

Το σκυλί μου είναι 2 χρονών χάσκι θηλυκό και είμαι σε διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας στην Αχαρνών. Στο παρελθόν έχε απευθυνθεί ξανά σε εκπαιδευτή αλλά λόγο κόστους το είχα αναβάλει.

Πλέον οι συνθήκες το επιβάλουν καθώς η σκύλα μένει 3 ώρες κάθε μέρα μόνη της και σ εκείνο το διάστημα κάνει αρκετές φορές το γνωστό ούρλιαγμα που κάνουν τα χάσκι ειδικά μεσημεριανές ώρες.

Θέλω τις γνώμες σας για το κατά πόσον αντιμετωπίσατε το άγχος αποχωρισμού και κατά πόσο βοήθησε η εκπαίδευση σε αυτό καθώς και πόσο σας κόστισε (χωρίς απαραίτητα να μου αναφέρετε και το που την κάνατε εκτός και αν μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα με συστηνώμενους εκπαιδευτές στο κομμάτι αυτό).

Λόγω εργασίας μπορώ να συμμετέχω σε πρόγραμμα εκπαίδευσης καθημερινές για 2 ώρες max σε εκπαιδευτήρια και όσο απαιτείται στο σπίτι ή σαββατοκύριακα full.

Παρακαλώ να με κατευθύνεται ζητώ την βοήθειά σας καθώς όπως ανέφερα και στο άλλο θέμα δέχθηκα απειλές από ένοικο της πολυκατοικίας.
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Είχα μια περίπτωση σκύλας που κλαψούριζε με το που κατέβαζα και τα σκουπίδια ακόμη Έκανα το κλασικό:
Βγαίνω και ξαναμπαίνω πριν προλάβει να αρχίσει, αδιαφορώντας τελείως για αυτήν (δεν την "χαιρετούσα") και κάνοντας κάτι άσχετο π.χ. άνοιχα τη βρύση, καθάριζα κλπ. σε στυλ δεν τρέχει τίποτα
Αυτό το έκανα συνέχεια, μεγαλώνοντας σιγά σιγά τα διαστήματα απουσίας μέχρι που "βαρέθηκε" ή κατάλαβε ότι αφού βγήκα θα ξαναμπώ.
Σημαντικό είναι να είσαι αδιάφορη ότνα θα μπαίνεις, δεν χαιρετάς σκυλί κλπ. Και φυσικά αδιάφορη και όταν φεύγεις.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Είχα μια περίπτωση σκύλας που κλαψούριζε με το που κατέβαζα και τα σκουπίδια ακόμη Έκανα το κλασικό:
Βγαίνω και ξαναμπαίνω πριν προλάβει να αρχίσει, αδιαφορώντας τελείως για αυτήν (δεν την "χαιρετούσα") και κάνοντας κάτι άσχετο π.χ. άνοιχα τη βρύση, καθάριζα κλπ. σε στυλ δεν τρέχει τίποτα
Αυτό το έκανα συνέχεια, μεγαλώνοντας σιγά σιγά τα διαστήματα απουσίας μέχρι που "βαρέθηκε" ή κατάλαβε ότι αφού βγήκα θα ξαναμπώ.
Σημαντικό είναι να είσαι αδιάφορη ότνα θα μπαίνεις, δεν χαιρετάς σκυλί κλπ. Και φυσικά αδιάφορη και όταν φεύγεις.
Παρένθεση ξέχασα να αναφέρω ότι την βάζω στο crate της όποτε φεύγω ενώ όλη την ημέρα κάθεται ήσυχη στην βεράντα. για 3 ώρες μπαίνει στο crate με παιχνίδια Kong κόκκαλα κτλ. επίσης αυτό το κάνει εδώ και 1.5 χρόνο μόλις φεύγω.
 


Konstantinos92

Active Member
3 Δεκεμβρίου 2016
37
17
Καλησπέρα σε όλους και όλες, είναι το 2ο θέμα που ανοίγω στο forum αυτήν την εβδομάδα μετά το "
σκύλος σε πολυκατοικία + απειλές"
θέμα στο οποίο έλαβα υπεραρκετές απαντήσεις και ευχαριστώ όλους όσους με καθοδήγησαν.

Το σκυλί μου είναι 2 χρονών χάσκι θηλυκό και είμαι σε διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας στην Αχαρνών. Στο παρελθόν έχε απευθυνθεί ξανά σε εκπαιδευτή αλλά λόγο κόστους το είχα αναβάλει.

Πλέον οι συνθήκες το επιβάλουν καθώς η σκύλα μένει 3 ώρες κάθε μέρα μόνη της και σ εκείνο το διάστημα κάνει αρκετές φορές το γνωστό ούρλιαγμα που κάνουν τα χάσκι ειδικά μεσημεριανές ώρες.

Θέλω τις γνώμες σας για το κατά πόσον αντιμετωπίσατε το άγχος αποχωρισμού και κατά πόσο βοήθησε η εκπαίδευση σε αυτό καθώς και πόσο σας κόστισε (χωρίς απαραίτητα να μου αναφέρετε και το που την κάνατε εκτός και αν μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα με συστηνώμενους εκπαιδευτές στο κομμάτι αυτό).

Λόγω εργασίας μπορώ να συμμετέχω σε πρόγραμμα εκπαίδευσης καθημερινές για 2 ώρες max σε εκπαιδευτήρια και όσο απαιτείται στο σπίτι ή σαββατοκύριακα full.

Παρακαλώ να με κατευθύνεται ζητώ την βοήθειά σας καθώς όπως ανέφερα και στο άλλο θέμα δέχθηκα απειλές από ένοικο της πολυκατοικίας.
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Είχα ακριβώς το ιδιο προβλημα.
Σίγουρα βοηθάει πολυ ένα ραδιόφωνο.
Μπορώ να πω ότι με έχει σώσει,όπως επίσης όπως ανέφερε η vrmode πιο πανω να μην του δίνεις σημασία κατά την άφιξη σου.
Τωρα για το crate εγώ διαφωνώ,όταν τον περιοριζα δεν ησυχαζε με τίποτα.
Πλέον τον αφήνω ελευθερο να κινειται σε όλο το σπίτι,στους χώρους που του αρέσει να κινείται και ειναι ήσυχος.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Είχα ακριβώς το ιδιο προβλημα.
Σίγουρα βοηθάει πολυ ένα ραδιόφωνο.
Μπορώ να πω ότι με έχει σώσει,όπως επίσης όπως ανέφερε η vrmode πιο πανω να μην του δίνεις σημασία κατά την άφιξη σου.
Τωρα για το crate εγώ διαφωνώ,όταν τον περιοριζα δεν ησυχαζε με τίποτα.
Πλέον τον αφήνω ελευθερο να κινειται σε όλο το σπίτι,στους χώρους που του αρέσει να κινείται και ειναι ήσυχος.
Της βαζω κατι νανουρισματα για μωρα + ταινιες στο λαπτοπ και απο σημερα ξεκινησα να μην της δινω σημασια για κανα 10λεπτο οταν μπαινω σπιτι. Ωστοσο το crate (ή μάλλον τα crate) που εχω τα χρησιμοποιω γιατι στο παρελθον ξεδινε σε επιπλα, κάσες και γενικα σε οτι εβρισκε μπροστά της.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
στο παρελθον ξεδινε σε επιπλα, κάσες και γενικα σε οτι εβρισκε μπροστά της.
Αυτο απο μονο του σημαινει ανία. Το σκυλι πρεπει να το εκτονωνεις σωματικα και εγκεφαλικα, πριν φυγεις. Βολτα, εκπαιδευση, παιχνιδι για σεβαστο χρονικο διάστημα (χασκυ ειναι εξαλλου απο ενεργεια ειναι φουλ).
Κουρασμενο σκυλι=νυσταγμενο σκυλι=ησυχια
 




Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Γιατί μένει το σκυλί όλη τη μέρα στη βεράντα;
Την αφηνουμε στην βεραντα γιατι 2 χρονια την ειχαμε παντου μαζι μας και προσπαθουμε να της αποβαλλουμε το αγχος αποχωρισμου
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Θα στο ξαναπω με διάθεση να βοηθήσω δεν αποβαλλεται ετσι το άγχος αποχωρισμου....αν μη τι άλλο εντείνεται...

Στόχος ειναι να καταλαβει οτι φευγεις κ γυρνάς κ δεν τρεχει καστανό..Όχι να ζει μια συνεχή απουσια....
 


marialou92

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
67
45
Το σκυλί όταν είναι μόνο του στη βεράντα κλαίει?
Πόσες ώρες την ημέρα την βγάζετε βόλτα? Γενικά πόσες ώρες ασχολήστε με το σκυλί?
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αν είναι καλά τα αγγλικά σου, αυτό θα σε βοηθήσει. Σε γενικές γραμμές συνοψίζει αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3