Εκπαίδευση τουαλέτας


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Καλημέρα! Προσπαθώ να μάθω στο κουτάβι μου την ούρηση σε πάνα και μπορώ να πω πως τα πάει πολύ καλά. Έχουμε βέβαια ένα θέμα με τα κακά που τα κάνει σχεδόν πάντα εκτός πάνας αλλά θα το παλέψω κι αυτό.
Πως θα του μάθω όμως πως ΔΕΝ κάνουμε την ανάγκη μας στον καναπέ;
Αυτό μου στοιχίσε πολύ ομολογώ. Δεν καθαρίζεται εύκολα. Εχει ακόμα ένα εμβόλιο και μετά ευελπιστώ πως θα μάθει στη βόλτα. Χθες την πήραμε μαζί μας στην παραλία σε περιορισμένο χώρο για πολλή ώρα και παρόλα αυτά περίμενε να γυρίσει σπίτι να κάνει τα πάντα στον καναπέ!
Είναι σχεδόν 4 μηνών.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα εγώ της έμαθα να μην λερώνει μέσα με έναν πολύ απλο τρόπο όταν το κουτάβι ξυπνήσει η μετά το φαγητό συνήθως θα πάει τουαλέτα το βγάζεις κατευθείαν έξω στην αυλή η στο μπαλκόνι (αν δεν υπάρχει αυλή ) κάθε φορά που θα λερώνει εκεί που θες θα του λες μπράβο και θα το χαϊδεύεις για της υπόλοιπες ώρες πρέπει να το παρατηρείς αν το δεις να μυρίζει έντονα και να κάνει κύκλους μυρίζοντας το πιάνεις και το βγάζεις αμέσως έξω και περιμένεις να λερώσει μετά του λες πάλυ μπράβο κλπ εγώ του έδινα και καμιά λιχουδια αργά η γρήγορα θα μάθει.. όσο για της πάνες εγώ θα σου έλεγα να της βγάλεις γιατί μετά θα μπερδεύεται με τα χαλιά και θα τα λερώνει δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
συμφωνω με τον προλαλησαντα, και θα προσθεσω πως τον καναπε πρεπει να τον καθαρισεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλα για να φυγει τελειως η οσμη... και σε σενα να μη μυριζει πλεον, το σκυλι σου μπορει να το μυριζει ακομα, και να πηγαινει και εκει. εν αναγκη αμα μπορεις σκεψου και την λυση του επαγγελματικου καθαρισματος
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Αυτό ακριβώς έχει πάθει. Μπερδεύει την πάνα με χαλι. Κάθε φορά που βάζω ένα πατάκι στο μπανιο ή κάπου αλλου πάει εκεί.
αυτο με τον επαγγελματικό καθαρισμό δύσκολο αλλά θα προσπαθήσωνα το καθαρίσω καλά. Το βράδυ πως το ελέγχετε;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εμένα έμαθε με το κρειτ τα σκυλιά δεν λερώνουν εκεί που κοιμούνται στην αρχή κρειτ τώρα απλά το βράδυ την περιορίζω στο δωμάτιο της και κοιμάται στον καναπε δεν λερώνει ούτε για πλάκα τώρα και είναι 7 μηνών
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Στην αρχή που την είχα σε πάρκο έκλαιγε μαι γαυγιζε όλη νύχτα. Άσε που έμαθε να σκαρφαλώνει και έβγαινε. Έβαλα πάνα τα έκανε εκεί. Δεν ξέρω πως να το στρώσω τώρα το πράγμα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Χρειάζεται 24ωρη παρακολούθηση και όταν δεν είσαι εκεί να επιβλέπεις και να καθοδηγείς, να τον περιορίζεις. Αλλιώς δεν γίνεται.
Σημαντικό είναι να καθαρίζεις με αποσμίνη τα μέρη που έχει σημαδέψει μέχρι στιγμής, αλλιώς θα πηγαίνει ξανά και ξανά και ξανά.

Οσον αφορά την πάνα, ήταν συμπτωματικό αυτό το μπέρδεμα.
Την βάζεις σε ΕΝΑ μέρος που θα επιλέξεις που θα σε βολεύει ώστε να μείνει μόνιμα.
Επιβράβευση, παρακολούθηση όλο το 24ωρο (για σημαδέματα) και ιδιαίτερη προσοχή τις κρίσιμες ώρες (μετά τον ύπνο, μετά το φαγητό, μετά το παιχνίδι).

Δες και με τις βόλτες τι θα κάνεις και θα δεις πως θα πάει.
Μην τρέφεις πολλές ελπίδες πάντως.

Είναι κλασσικό πρόβλημα όλων των μικρόσωμων σκύλων που λύνεται μόνο με πάμπερ.
Γυρνάνε από βόλτα και αφού έχουν στεγνώσει από ούρα, εξακολουθούν και σημαδεύουν τα πάντα μέσα στο σπίτι.

Ενα φεγγάρι το είχα καταφέρει.
Δυστυχώς το έχασα...
Αν τα καταφέρεις και ΔΕΝ σου λερώνει μέσα στο σπίτι όπου βρει, έχω έτοιμο νόμπελ. ;)
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Χρειάζεται 24ωρη παρακολούθηση και όταν δεν είσαι εκεί να επιβλέπεις και να καθοδηγείς, να τον περιορίζεις. Αλλιώς δεν γίνεται.
Σημαντικό είναι να καθαρίζεις με αποσμίνη τα μέρη που έχει σημαδέψει μέχρι στιγμής, αλλιώς θα πηγαίνει ξανά και ξανά και ξανά.

Οσον αφορά την πάνα, ήταν συμπτωματικό αυτό το μπέρδεμα.
Την βάζεις σε ΕΝΑ μέρος που θα επιλέξεις που θα σε βολεύει ώστε να μείνει μόνιμα.
Επιβράβευση, παρακολούθηση όλο το 24ωρο (για σημαδέματα) και ιδιαίτερη προσοχή τις κρίσιμες ώρες (μετά τον ύπνο, μετά το φαγητό, μετά το παιχνίδι).

Δες και με τις βόλτες τι θα κάνεις και θα δεις πως θα πάει.
Μην τρέφεις πολλές ελπίδες πάντως.

Είναι κλασσικό πρόβλημα όλων των μικρόσωμων σκύλων που λύνεται μόνο με πάμπερ.
Γυρνάνε από βόλτα και αφού έχουν στεγνώσει από ούρα, εξακολουθούν και σημαδεύουν τα πάντα μέσα στο σπίτι.

Ενα φεγγάρι το είχα καταφέρει.
Δυστυχώς το έχασα...
Αν τα καταφέρεις και ΔΕΝ σου λερώνει μέσα στο σπίτι όπου βρει, έχω έτοιμο νόμπελ. ;)
Με το πρώτο Γιόρκι μου δεν τα είχα καταφέρει και είχα απελπιστεί. Τώρα μ αυτή ξεκίνησα πιο δυναμικά αλλά βλέπω να το χάνω το παιχνίδι. Να της φοράω πάνα, τι στο καλό να κάνω;
Θα ξεκινήσω βόλτες μετά το εμβόλιο και βλέπω.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
συγγνωμη οντως τωρα? τα μικροσωμα κατουρανε μεσα στο σπιτι ακομα και οταν τα εχουν ηδη κανει στην βολτα? πρωτη φορα το ακουω. για τι ακριβως κιλα μιλαμε? μονο για κιλα γιορκι που ειναι πανηλαφρα, η γενικα τα μικροσωμα? γιατι μικρο ειναι και ενα σκυλι 10 κιλα..... και ειλικρινα δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν που εχει μικροσωμο να φοραει παμπερς στο σκυλι ουτε να λερωνει μεσα
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
συγγνωμη οντως τωρα? τα μικροσωμα κατουρανε μεσα στο σπιτι ακομα και οταν τα εχουν ηδη κανει στην βολτα? πρωτη φορα το ακουω. για τι ακριβως κιλα μιλαμε? μονο για κιλα γιορκι που ειναι πανηλαφρα, η γενικα τα μικροσωμα? γιατι μικρο ειναι και ενα σκυλι 10 κιλα..... και ειλικρινα δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν που εχει μικροσωμο να φοραει παμπερς στο σκυλι ουτε να λερωνει μεσα
Δυστυχώς ισχύει. Τα μικρόσωμα είναι δύσκολα στην εκμάθηση τουαλέτας, ειδικά τα Γιόρκι ‍♀
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Δυστυχώς ισχύει. Τα μικρόσωμα είναι δύσκολα στην εκμάθηση τουαλέτας, ειδικά τα Γιόρκι ‍♀
συγγνωμη οντως τωρα? τα μικροσωμα κατουρανε μεσα στο σπιτι ακομα και οταν τα εχουν ηδη κανει στην βολτα? πρωτη φορα το ακουω. για τι ακριβως κιλα μιλαμε? μονο για κιλα γιορκι που ειναι πανηλαφρα, η γενικα τα μικροσωμα? γιατι μικρο ειναι και ενα σκυλι 10 κιλα..... και ειλικρινα δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν που εχει μικροσωμο να φοραει παμπερς στο σκυλι ουτε να λερωνει μεσα
10 κιλά σκύλος μάλλον μεσαίο θα τον έλεγα όχι μικρόσωμο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
εχει καποια σχεση μοναχα με τα λιγα κιλα, αρα και την μικρη κυστη, η εχουν προβλημα ανατομικο?
εμενα ο δικος μου ειναι 6,5 κιλα και δεν τα κανει ποτε μεσα, και ας ειναι και αρσενικο με τα μαρκαρισματα του. μου ακουγεται πολυ παραξενο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
μεχρι 10 κιλα μικροσωμο θεωρειται, απο 5 και κατω δεν το λες καν μικροσωμο, νανοσωμο το λες :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εχει καποια σχεση μοναχα με τα λιγα κιλα, αρα και την μικρη κυστη, η εχουν προβλημα ανατομικο?
εμενα ο δικος μου ειναι 6,5 κιλα και δεν τα κανει ποτε μεσα, και ας ειναι και αρσενικο με τα μαρκαρισματα του. μου ακουγεται πολυ παραξενο
Εγκεφαλικό είναι το πρόβλημα, όχι κύστης. Μαρκαρουν, σημαδεουν, δεν αδειάζουν.

Με βάση τις δικές μου εμπειρίες και αυτά που μου έχουν μεταφερθεί όλα αυτά τα χρόνια που έχω γιορκι, θεωρώ πως δεν υπάρχει ελπίδα σε αυτό το θέμα.

Ακόμα και αν γίνουν όλα σωστά από πλευράς εκτροφεα, το συντηρείς με αυστηρό πρόγραμμα, είσαι από πάνω 30 ώρες την ημέρα, καθαρίσεις ενδελεχώς τα ατυχήματα (αν γίνουν), μια φορά κάτι να τους μυρίσει, το χασες.
Μόνιμα θα πηγαίνουν στο ίδιο σημείο και σταδιακά θα ανακαλύπτεις και άλλα και άλλα και άλλα....

Δεν έχουν ουδεμία σχέση με άλλα "νορμάλ" σκυλια, που κρατιουνται και τα κάνουν στην βόλτα τους.

Για 3,4 χρόνια το είχα καταφέρει με 2 αρσενικά μέσα στο σπίτι. Κανένα ατύχημα, τυπικοτατοι, άριστοι.

Μόλις άλλαξε η καθημερινότητά μας και μπήκε ένα μωρό στο σπίτι, την είδαν αλλιώς και ξεκίνησαν. Έκτοτε παρολες τις προσπάθειες δεν έχουν επανέλθει. Είναι πάντα επίφοβοι στην μαλάκια....
:mad:

Ίσως είναι υποχρεωτικό όλοι οι σκύλοι σε ένα σπίτι να αφήνουν κάτι, να κάνουν αισθητή την παρουσία τους...
Τα νορμάλ αφήνουν τρίχα...
Τα γιορκι αφηνουν στάμπες.
Δεν έχω άλλη εξήγηση :D
 
  • Like
Reactions: Zolié




Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Εγκεφαλικό είναι το πρόβλημα, όχι κύστης. Μαρκαρουν, σημαδεουν, δεν αδειάζουν.

Με βάση τις δικές μου εμπειρίες και αυτά που μου έχουν μεταφερθεί όλα αυτά τα χρόνια που έχω γιορκι, θεωρώ πως δεν υπάρχει ελπίδα σε αυτό το θέμα.

Ακόμα και αν γίνουν όλα σωστά από πλευράς εκτροφεα, το συντηρείς με αυστηρό πρόγραμμα, είσαι από πάνω 30 ώρες την ημέρα, καθαρίσεις ενδελεχώς τα ατυχήματα (αν γίνουν), μια φορά κάτι να τους μυρίσει, το χασες.
Μόνιμα θα πηγαίνουν στο ίδιο σημείο και σταδιακά θα ανακαλύπτεις και άλλα και άλλα και άλλα....

Δεν έχουν ουδεμία σχέση με άλλα "νορμάλ" σκυλια, που κρατιουνται και τα κάνουν στην βόλτα τους.

Για 3,4 χρόνια το είχα καταφέρει με 2 αρσενικά μέσα στο σπίτι. Κανένα ατύχημα, τυπικοτατοι, άριστοι.

Μόλις άλλαξε η καθημερινότητά μας και μπήκε ένα μωρό στο σπίτι, την είδαν αλλιώς και ξεκίνησαν. Έκτοτε παρολες τις προσπάθειες δεν έχουν επανέλθει. Είναι πάντα επίφοβοι στην μαλάκια....
:mad:

Ίσως είναι υποχρεωτικό όλοι οι σκύλοι σε ένα σπίτι να αφήνουν κάτι, να κάνουν αισθητή την παρουσία τους...
Τα νορμάλ αφήνουν τρίχα...
Τα γιορκι αφηνουν στάμπες.
Δεν έχω άλλη εξήγηση :D
Το ίδιο έπαθα με την πρώτη μου σκυλίτσα. Ας πούμε πως ήμασταν σε πολύ καλό δρόμο. Μόλις ήρθε το μωρό στο σπίτι άρχισαν τα όργανα…
 


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Το ίδιο έπαθα με την πρώτη μου σκυλίτσα. Ας πούμε πως ήμασταν σε πολύ καλό δρόμο. Μόλις ήρθε το μωρό στο σπίτι άρχισαν τα όργανα…
Όποτε μου λες να το πάρω απόφαση..;;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσπάθησέ το.
Αλλά θέλει διαρκή επίβλεψη, ούτε ένα δευτερόλεπτο μην την αφήσεις από τα μάτια σου.
Οπότε πηγαίνει στην πάνα να την επιβραβεύεις λεκτικά. Μπας και πιάσει.
Θες να δοκιμάσεις και λιχουδιές... Δώσε και τέτοιες.
Καντην να καταλάβει πως έκανε κάτι πάρα πάρα πολύ καλό.

Καλό καθαρισμό επίσης με αποσμινη ή ό,τι σε φωτίσει ο ύψιστος και δουλεύει, στα μέρη που ήδη έχει πάει.
Μπορεί να έχουν βγάλει τίποτα καινούργια πιο δραστικά που να βγάζουν τις οσμες.

Και πάνω από όλα σταθερότητα στην καθημερινότητά σας και πρόγραμμα.
Όπως όλα τα σκυλιά, έτσι και τα γιορκι λατρεύουν την ρουτίνα. Αν κάτι αλλάξει έχε τον νου σου.

Και ο Θεός μαζί σου:)
 
  • Like
Reactions: Zolié


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Προσπάθησέ το.
Αλλά θέλει διαρκή επίβλεψη, ούτε ένα δευτερόλεπτο μην την αφήσεις από τα μάτια σου.
Οπότε πηγαίνει στην πάνα να την επιβραβεύεις λεκτικά. Μπας και πιάσει.
Θες να δοκιμάσεις και λιχουδιές... Δώσε και τέτοιες.
Καντην να καταλάβει πως έκανε κάτι πάρα πάρα πολύ καλό.

Καλό καθαρισμό επίσης με αποσμινη ή ό,τι σε φωτίσει ο ύψιστος και δουλεύει, στα μέρη που ήδη έχει πάει.
Μπορεί να έχουν βγάλει τίποτα καινούργια πιο δραστικά που να βγάζουν τις οσμες.

Και πάνω από όλα σταθερότητα στην καθημερινότητά σας και πρόγραμμα.
Όπως όλα τα σκυλιά, έτσι και τα γιορκι λατρεύουν την ρουτίνα. Αν κάτι αλλάξει έχε τον νου σου.

Και ο Θεός μαζί σου:)
Thank you!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict