Εκπαίδευση Rott


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Τον Jο τον δουλεύω στην Αυλώνα με ερεθιστή τον Τόνι Βολωτά. Δύο και όποτε χρειάζεται τρεις φορές την εβδομάδα πηγαίνω εκεί. Σκόπευα μέχρι το τέλος του χρόνου να έχω πάρει τουλάχιστον το scHh 1 και IPO 1 αλλά μάλλον δεν θα προλάβω. Ο λόγος είναι ο καιρός και η μη αντοχή του σκυλιού στην ζέστη. Όπως βλέπω όλο το καλοκαίρι και ίσως αρκετο από τον Σεπτέμβρη δεν θα πηγαίνω με την ίδια συχνότητα γιατί το σκυλί δεν αντέχει. Ύστερα θα πρέπει να περιμένουμε και τις πρώτες βρoχές για να δουλέψουμε και ιχνηλασία (τομέας στον οποίο δεν έχω δουλέψει πολύ) οπότε μάλλον για τον καινούργιο χρόνο το βλέπω. Ίσως από Οκτώμβρη να πάω σε κάποια διομιλική εκδήλωση του Ο.Κ.Ν.Ε και του Ο.ΒΕ.Π.Ε καθαρά και μόνο για προπόνηση. Θα δούμε. Το dobermann της γυναίκας μου (5 μηνών) έχει αρχίσει μια χαλαρή υπακοή και ελπίζω μέχρι τον επομενό Ιούλη να έχει περάσει BH, Ε.Ε.Ι.Π. και T.O.C Κανείς άλλος που δουλεύει το σκυλί του?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
...ναι τον Τονυ τον ξερω ..οχι προσωπικα ..τον θυμαμαι απο τις πρωτες εκθεσεις...ενεργο μελος...

οντως ο καιρος ειναι μεγαλο προβλημα ...σου περιοριζει κατα πολυ τις ωρες που μπορεις να δουλεψεις ...

νομιζω ο Ο.ΒΕ.Π.Ε εχει πρωτος εξετασεις?...θα εχουμε νεα σου μεχρι τοτε πιστευω...και ισως καποιοι απο εδω συναντηθουμε εκει..η σε καποια εκθεση....

...εσυ εχεις και πολλα τυχερακια....καλη συνεχεια και με το doberman και καλη επιτυχια...

εγω προσωπικα οχι..αν εξαιρεσεις καποια formal βασικη υπακοη...και λιγο παιχνιδι με λουκανικα..δεν εχω δουλεψει ποτε σε τετοιο επιπεδο...δεν υπαρχει χρονος και ο καταληλος σκυλος φυσικα...παντα θυμαμαι τον εαυτο μου θεατη ποτε στον βυρωνα ..ποτε στον μαραθωνα...ποτε καπου αλλου...που ξερεις αργοτερα ...ισως...

εχεις ακουσει για το club που εχουν φτιαξει καποια παιδια στο καματερο...λενε οτι κανουν δουλεια...ξερεις τι γινεται εκει?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ξέρω ότι κάτι γίνεται αλλά όχι ακριβώς. Εαν θες μπορώ να μάθω.έχω μια γνωστή που πηγαίνει εκεί τα σκυλιά της για μανίκι.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
....μπα....δεν εχω κατι συγκεκριμενο να ρωτησω ...εδω θα μαστε και θα τα ξαναπουμε ....που ξερεις ισως καποια στιγμη μπει στο φορουμ και κανα παιδι απο το club toυ καματερου.......

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι σε τι ηλικια ξεκιναει να μαθει ο σκυλος το voraus.....?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Τα πάντα είναι σχετικά. Όλα εξαρτώνται από το επίπεδο που το σκυλί έχει το πόσο δουλεμένο είναι από ποιά ηλικία έχει ξεκινήσει την εκπαίδευση κ.α. Στον δικό μου σκύλο ηλικίας τώρα 20 μηνών ακομή δεν το έχω κάνει και πιστεύω ότι θα είναι η τελευταία εντολή που θα μάθει αφου μπορεί να είναι η πιο εντυπωσιαή αλλά είναι και η πιο δύσκολη και σύνθετη. Επίσεις εάν την αρχίσεις και σε πολύ μικρή ηλικία υπάρχει ο κίνδυνος το σκυλί στην μακρινή να μην πηγαίνει γρήγορα αφού θα περιμένει το platz. Όλα όμως εξαρτώντε από τον σκύλο η ακομή και την ράτσα. Σε μια πιο εργασιακή φυλή η σε μια φυλή που ωριμάζει γρηγορότερα απο έαν rott ίσως να είναι πιο εύκολο να γίνει γρηγορότερα. Άλωστε υπάρχουν σκυλιά (λίγα αλλά υπάρχουν) τα οποία έχουν περάσει εξετάσεις εργασίας στην ηλικία των 18-20 μηνών. Ο δικός μου αυτή την στιγμη κάνει απορτ και εμπόδιο ξεχωριστά. Ύστερα το Α και ύστερα voraus
 


S

SwkDoG

Guest
Όντως,όπως λέει και ο ΜΑΚΗΣ,τα πάντα είναι σχετικά.
Άλλοι αρχίζουν το voraus από κουτάβι,χωρίς πολύ βασική υπακοή,για να "χτίσουν" το drive του σκύλου και άλλοι το αφήνουν για το τέλος.

Δεν υπάρχει "καλό και κακό" γιατί κάθε περίπτωση σκύλου και κυναγωγού είναι ξεχωριστή.

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να γράψουμε μια παρουσιάση του αθλήματος με την ορολογία του για να μπορούν να συμμετέχουν και να μάθουν και άλλοι... :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σωστό. στο site www.marathon-land.gr στο εξετάσεις εργασίας μπορούμε να δούμε τους ακριβής κανονισμούς για το ΒΗ και την ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΚΥΛΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ 1 (SchH.1). το voraus για το οποίο μιλάμε είναι το Νο 7 στο ΜΕΡΟΣ Β΄ ΥΠΑΚΟΗ.