Εκπαιδευση τουαλετας


Nefeli1427

New Member
25 Νοεμβρίου 2022
1
0
35
Καλησπερα σε ολους! Σε λίγους μηνες περιμενω ενα κουταβι mini schnauzer αν ολα πανε καλα! Θα ειναι το πρωτο σκυλι που θα εχω μεσα στο σπιτι εχω αλλα δυο ενα ημίαιμο ελληνικο ποιμενικό και ενα μαλινουα τα οποια τα εχω στην αυλη. Με αυτα δε με απασχόλησε ποτε το που θα λερώσουν γιατι η αυλη ειναι μεγαλη παρ ολα αυτα πανε σε ενα συγκεκριμενο σημειο μονο για να λερώσουν. Εχω διαβασει παρα πολλα για την εκπαιδευση τουαλετας μεσα στο φόρουμ και με τη βοηθεια του crate και για πανες, εχω ερθει σε επικοινωνία και με τον εκπαιδευτή ο οποιος ειναι αντίθετος με τη χρηση πανας εντός σπιτιου. Εμενα ο σκοπος μου ειναι να βγαινει εξω για να ανακουφιζεται. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τα βραδια που ακομα δε θα μπορει να ελέγξει τη κυστη της θα την ξυπναω καθε δυο ωρες σε περιπτωση που κοιμαται και θα την μεταφερω εξω; Ή θα την αφησω να ξυπνησει εκεινη; Επισης στην αυλη ολο και κόβουν βολτες αδέσποτες γατούλες οταν δεν τις παρουν γραμμη τα αλλα σκυλια αυτο θα ειναι προβλημα που δεν θα εχει ολα τα εμβολια ακομα;