Εκπαιδευτής ή τραμπουκος;;;;;


MilouMyLove

New Member
1 Δεκεμβρίου 2021
4
2
39
Καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πρόσφατη εμπειρία μου με έναν εκπαιδευτή. Έχουμε ένα μαλτεζακι 6 μηνών. Το βασικό πρόβλημα του είναι ότι τρώει τα κακά του. Λίγο δαγκώματα, λίγο η βόλτα που δεν τη λες και βόλτα γιατί αυτός προσπαθεί να τρέξει κι εμείς τον τραβάμε, είπαμε να επισκεφθούμε έναν εκπαιδευτή. Ο τύπος μας εδωσε κάποιες συμβουλές οκ αλλά η βασική του αντιμετώπιση όταν κάνει κάτι που δεν θέλουμε όπως όταν τρώει τα κακά του να τον σηκώνουμε από τον αυχένα στον αέρα να τον ταρακουναμε και να του φωνάζουμε πολύ έντονα. Εγώ και μόνο στην ιδέα να το κάνω αυτό σε ένα σκυλάκι μια σταλιά στεναχωρηθηκε. Δε θα επέλεγα αυτόν για εκπαιδευτή αλλά επειδή δεν είχα ποτέ ξανά σκυλάκι και δεν ξέρω αν αυτή είναι η τακτική όλων των εκπαιδευτών ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε τις εμπειρίες σας. Υ. Γ. Επίσης μου φάνηκε πανάκριβος...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
υπαρχει μια σκονη που την βαζεις στο φαι του και σταματαει την κοπροφαγια,οπως και χαπια.
ο τροπος αυτος μαζι και μ αλλους,τριψιμο της μουρης στα κακα πχ,ειναι απο τους τροπους που μπορουν να ενισχυσουν την κοπροφαγια καθως το σκλι απο το αγχος του μολις τα κανει θα γυρισει να τα φαει αμεσως για να μην το δεις και το μαλωσεις.
 


MilouMyLove

New Member
1 Δεκεμβρίου 2021
4
2
39
υπαρχει μια σκονη που την βαζεις στο φαι του και σταματαει την κοπροφαγια,οπως και χαπια.
ο τροπος αυτος μαζι και μ αλλους,τριψιμο της μουρης στα κακα πχ,ειναι απο τους τροπους που μπορουν να ενισχυσουν την κοπροφαγια καθως το σκλι απο το αγχος του μολις τα κανει θα γυρισει να τα φαει αμεσως για να μην το δεις και το μαλωσεις.
Την έχουμε δοκιμάσει τη σκόνη αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Είχα διαβάσει για ξύδι αλλά πάλι τα έτρωγε.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
για να πιασει η σκονη πρεπει να φαει καμια 10αρια μερες ετσι,δεν πιανει με την πρωτη φορα
για ξυδι δεν ξερω,για ανανα εχω ακουσει αλλα και παλι δεν ξερω
στον αδερφο μου παντως που ειχε θεμα χαπακια ειχε δωσει και το σταματησε.

αυτες οι ευκολες λυσεις,μετα πας ισως σε αλλαγη τροφης κλπ κλπ.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


MilouMyLove

New Member
1 Δεκεμβρίου 2021
4
2
39
για να πιασει η σκονη πρεπει να φαει καμια 10αρια μερες ετσι,δεν πιανει με την πρωτη φορα
για ξυδι δεν ξερω,για ανανα εχω ακουσει αλλα και παλι δεν ξερω
στον αδερφο μου παντως που ειχε θεμα χαπακια ειχε δωσει και το σταματησε.

αυτες οι ευκολες λυσεις,μετα πας ισως σε αλλαγη τροφης κλπ κλπ.
Εεε εννοείται ότι δεν τη δοκίμασα για μια μέρα. 15 μέρες μου είχε πει ο κτηνίατρος
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλημέρα σας
Υπάρχουν αρκετά θέματα για την κοπροφαγία στο φόρουμ.. κι εξηγούν τους πιθανούς λλογους που γίνεται..
παραυτα οπως πολύ σωστα σας είπαν μέχρι τώρα.... το μάλωμα δεν είναι η λύση ... οκ τα χαπάκια είναι μία λύση αλλά... συν Αθηνά και χείρα κίνει.
Δλδ... δεν το αφήνεις να τρώει τα κακά του αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις...
Άρχισε να ελέγχειςτις ωρες που ενεργείται ταίζοντας το συγκεκριμένες ώρες κ βγάζε το μετά βόλτα μέχρι να ενεργηθεί ... μόλις ενεργθεί τα μαζεύεις κι απομακρύνεστε...
Αν δεν σε βολεύει η ώρα γι εξοδο... μετά το φαί ασχολήσου με το σκυλάκι παίζοντας κλπ μέχρι να ενεργηθεί... όπου το έχετε μάθει...
Τα μαζεύεις ξανά κι όλα καλά...
αν προσπαθείς να είσαι τακτικός στις ώρες του φαγητου το ίδιο θα γίνει με τα κακάκια του... αν είσαι παρόν κ τα μαζεύεις σιγά σιγά θα το ξεπεράσετε... μην το μαλώνεις ποτε για τα κακα του οπου κι αν τα κάνει.. συνδίασε τα χαπάκια του γιατρού και καλή επιτυχία
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981