Εκτροφεία γερμανικού ποιμενικού εργασιακών γραμμών.


katipunan

Member
4 Μαρτίου 2013
10
0
Καλησπέρα σας,
Ενδιαφέρομαι για την απόκτηση Γερμανικού Ποιμενικού εργασιακών γραμμών.
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με εκτροφεία στην Αττική δεδομένου ότι από την αναζήτηση στο internet βρήκα μόνο ένα.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
να προτεινω ;
ψαξε για αρχή εναν εκπαιδευτή που να εμπιστευεσαι. ετσι και αλλιώς για τον σκυλο θα χρειαστεις καποιον ειδικό ή κλαμπ
αν τυχαινει να εκτρεφει κιολας κατι ο εκπαιδευτης χαζεψε τα σκυλια του. ζητησε την αποψή του.
στη συνεχεια ψαξε γραμμες και σκυλο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο δεν θέλετε έναν ολοκληρωμένο Γερμανικό ποιμενικό, όπως προστάζει το πρότυπο της φυλής του, που να έχει το ταμπεραμέντο και την μορφολογία που απαιτείται;
 


katipunan

Member
4 Μαρτίου 2013
10
0
@Yorkaddict μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά.Αυτός είναι ένας λόγος.
Επίσης από όσα έχω δει οι εργασιακές γραμμές είναι πάντα πιο κοντά στο πρότυπό τους σαν χαρακτήρες και μιας και η εκτροφή είναι αρκετά πιο επιλεκτική(ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω) περιορίζονται αισθητά οι κληρονομικές παθήσεις.Χωρίς να λέω ότι οι εκθεσιακές γραμμές είναι κακή εκτροφή κλπ.Και για βέλγικο malinois θα κοίταγα αλλά φαίνονται κάπως πιο extreme τύποι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κανονικά ένας είναι ο Γερμανικός Ποιμενικός, αυτός που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του έχοντας ΚΑΙ την μορφολογία ΚΑΙ το ταμπεραμέντο που ζητούνται. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος.

Ο διαχωρισμός κάνει κακό στην ίδια τη φυλή γιατί δίνει έμφαση μόνο στο ένα από τα δύο χαρακτηριστικά που απαιτούνται για έναν ολοκληρωμένο
ΓΠ. Συν βέβαια την υγεία.

Αυτό που σε χαλάει στην εμφάνιση είναι το βατραχοειδες;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Εγώ για ποικιλία σου βάζω και τον ολλανδικό ποιμενικό στην εξίσωση.
Αλήθεια, ποια τα σχέδια σου για το σκύλο;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλό θα ήταν να μην πάρεις σκύλο λόγο εμφάνισης!Προφανώς και παίζει ρόλο αλλά θεωρώ λάθος να είναι το μοναδικό που θα κοιτάξεις!

@Yorkaddict με ολο το σεβασμο ο μικρος μου εχει ολα τα drives σε αρκετα καλο επιπεδο....δαγκωμα σε αρκετα καλο επιπεδο...δεν εχει το χρωμα και την κλιση...που κατα 99% αυτο θα ηταν ισο με το να μην ειχε τα ιδια Drives και το ιδιο δαγκωμα...και φυσικα το ιδιο νευρικο συστημα...για το "ολοκληρομενο" Γ.Π απανταω!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ripper2.1


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο ΓΠ δεν είναι μόνο δαγκώματα και drives. Ούτε η μορφολογία είναι μόνο το χρώμα και η παρεξηγημένη κλίση.


Να θυμίσω τα λόγια του δημιουργού

" The German Shepherd Dog should be evaluated on its ability to perform the task that it was created to perform; evaluated as a working dog, a long distance trotting tireless endurance dog, a protection dog "


 
  • Like
Reactions: johnk and Aslan


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ο ΓΠ δεν είναι μόνο δαγκώματα και drives. Ούτε η μορφολογία είναι μόνο το χρώμα και η παρεξηγημένη κλίση.


Να θυμίσω τα λόγια του δημιουργού

" The German Shepherd Dog should be evaluated on its ability to perform the task that it was created to perform; evaluated as a working dog, a long distance trotting tireless endurance dog, a protection dog "
Το ίδιο λεμε :D
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχω την εντύπωση πως δεν λέμε το ίδιο.

Για να μπορεί ένας σκύλος να τροταρει ακούραστα μεγάλες αποστάσεις, πρέπει να έχει και την αντίστοιχη κατασκευή.
Το πως θα είναι φτιαγμένη αυτή η κατασκευή περιγράφει το πρότυπο. Αυτή είναι η μορφολογία.
Αν η σωματοδομη δεν είναι σωστή, ο σκύλος δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό που περιγράφει ο δημιουργός.
Είναι όλα αλληλένδετα.
Κάθε τι που περιγράφεται έχει τη σημασία του.
 
  • Like
Reactions: johnk and Aslan




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πονεμενη ιστορια ο γερμανικος :)
Και ειδικά στο φορουμ, εχουν γίνει επικές μαχες και μεγάάάάάάαλα
ξεμαλιάσματα. Εχει μπόλικα τετοια θέματα ο ΓΠ εδω πέρα κανε
μια έρευνα και δεν θα χάσεις.
 


Unkas83

Member
31 Μαϊου 2015
16
5
Και ειδικά στο φορουμ, εχουν γίνει επικές μαχες και μεγάάάάάάαλα
ξεμαλιάσματα. Εχει μπόλικα τετοια θέματα ο ΓΠ εδω πέρα κανε
μια έρευνα και δεν θα χάσεις.
Εχω κανει μια ερευνα εδω στο φορουμ για αυτο το ειπα :)
 


katipunan

Member
4 Μαρτίου 2013
10
0
@Logan εννοείται ότι δεν το επιλέγω για λόγους εμφάνισης και μόνο.Προτίμηση έχω.
@Michalis-Maya ήταν ήδη στα υπόψιν και ο ολλανδικός. Αλλά και πάλι ήταν αυτό που έλεγα και πριν.Η έρευνα μου είναι περιορισμένη μέσω internet.Η αλήθεια είναι ότι το σκυλί το θέλω αρχικά για συντροφιά.Τα υπόλοιπα θα έρθουν.
Προτιμώ εργασιακές γραμμές είναι γιατί έχουν πιο "έντονο" χαρακτήρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για έναν περίεργο λόγο, έχει συνδεθεί η εργασία μόνο με τον χαρακτήρα και η μορφολογία μόνο με την αισθητική.

Αναρωτιέμαι τι είδους εργασία μπορούν να προσφέρουν σκύλοι που το σώμα τους δεν είναι ικανό να ακολουθήσει την καρδιά τους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
...και το αντίστροφο φυσικά.
Σκύλοι δλδ που έχουν το σώμα, την κατασκευή, αλλά η καρδιά, η ψυχή δεν μπορεί να ακολουθήσει.

Αλήθεια, έχετε αναρωτηθεί, έχει εξηγήσει κανείς τον λόγο που ζητείται αυτή η κατασκευή στον ΓΠ και τι εξυπηρετεί;
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Πολυσυζητημένο θέμα αλλά πάντα με ενδιαφέρον (αρκεί να μην ανάβουν τα αίματα ). Έχω λίγες γνώσεις και μέτριες εμπειρίες οπότε ας ακούσουμε τους γνωρίζοντες....
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Συγγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει κατι... Υπαρχει διαφορα αναμεσα στους γπ και στους εργασιακους γπ; Αν μπορει ας μου εξηγησει καποιος ( μπορει και να καταλαβα κατι λαθος)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Παίζει ρόλο και το επίπεδο της συζήτησης. Αν είναι μια στείρα αντιπαράθεση και ξεμαλλιασμα, κάνεις δεν κερδίζει σε γνώση.

Αν καταφέρουμε να κάνουμε πλήρως κατανοητό στον απλό κόσμο τι εξυπηρετεί το ανέβασμα στο dip και η κλίση του loin, θα είναι ένα τεράστιο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Πριν το 1970


Μετά το 1970
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Απλως ενδιαφερομαι απο περιεργεια να μαθω ποια ειναι η διαφορα δεν θελω να προκαλεσω καμια αντιπαραθεση αν αναφερεσαι σε εμενα! Μην θυμωσετε με την αγνοια μου αλλα υπαρχει εμφανισιακη διαφορα εκτος απο τη διαφορα στα κοκαλα; :confused:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.801
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf