Εκτροφείο ακιτα


Aggelos k14

Member
21 Δεκεμβρίου 2020
8
3
23
Καλησπέρα , ειμαι νέος στην ομάδα .
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για εκτροφεία ακιτα στην Ελλάδα . Ψάχνω 1μιση μήνα , εχω μιλήσει με αρκετούς αλλα η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτεί λιγάκι .
θελω να βρω έναν σοβαρό και έμπιστο εκτροφέα και επισης να έχει ωραια σκυλιά .
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλησπέρα , ειμαι νέος στην ομάδα .
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για εκτροφεία ακιτα στην Ελλάδα . Ψάχνω 1μιση μήνα , εχω μιλήσει με αρκετούς αλλα η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτεί λιγάκι .
θελω να βρω έναν σοβαρό και έμπιστο εκτροφέα και επισης να έχει ωραια σκυλιά .
Και θα μπερδευτείτε περισσότερο!Πιστεύω ότι ο χρόνος που ψάχνετε (1μιση μήνα) είναι απελπιστικά μικρός για να σας οδηγήσει σε ένα σοβαρό και έμπιστο εκτροφέα. Αλήθεια τι εννοείτε με τη φράση "να έχει ωραία σκυλιά"; Τι σας οδήγησε στην επιλογή αυτής της φυλής;
 


Aggelos k14

Member
21 Δεκεμβρίου 2020
8
3
23
Και θα μπερδευτείτε περισσότερο!Πιστεύω ότι ο χρόνος που ψάχνετε (1μιση μήνα) είναι απελπιστικά μικρός για να σας οδηγήσει σε ένα σοβαρό και έμπιστο εκτροφέα. Αλήθεια τι εννοείτε με τη φράση "να έχει ωραία σκυλιά"; Τι σας οδήγησε στην επιλογή αυτής της φυλής;
Περιμενω να τελειώσει η καραντίνα για να δω και τα εκτροφεία και από κοντά για να εχω μια καλύτερη γνωμη .

Εννοώ να ειναι όμορφο , οχι να βρουν 2 ακιτα , να τα ζευγαρώσουν και να πουν Ελα ειναι ακιτα παρτο 1000€ .

Οσο για την φυλή , να σας πω , πως δεν ήταν η πρώτη μπυ επιλογή το ακιτα . Ήμουν πιο πολυ σε ντογκο και Rottweiler και τελικά δεν ταίριαζαν σε μένα .
Έψαξα αρκετά και μαρεσε πολυ ο χαρακτήρας από τα ακιτα .
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.882
Υπάρχουν δύο τύποι akita.
Για ποιόν απ' τους δύο ενδιαφέρεσαι;
 




ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Κι εγώ αυτό περιμένω.. να τελειώσει η καραντίνα να πάω να δω μια σκύλα...

Πάντως καμία σχέση οι τρεις ράτσες που αναφέρεις μεταξύ τους.
Τα ινου είναι πολύ πιο δύσκολα από τα αμερικανικά και δεν ξέρω και αν υπάρχει και εκτροφείο με ιαπωνικά.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για τους τύπους δεν υπάρχει όμορφο σκυλί, υπάρχει μορφολογικά σωστό σκυλί σύμφωνα με το πρότυπο της φυλής. Όπως σε κάθε φυλή έτσι και στα Akita θα πρέπει να σε ενδιαφέρει η υγεία των γεννητόρων, ο χαρακτήρας και φυσικά η μορφολογία.

Η φυλή έχει όμιλο και μπορείς να δεις εδώ τα εκτροφεία που είναι μέλη.

Υπάρχει και επίσημη σελίδα του ομίλου στο fb καθώς και μια άλλη σελίδα στο fb.

* Να με συγχωρήσουν οι φίλοι των Akita αλλά εγώ δεν βρίσκω ομορφιά, γούστα είναι αυτά.
 








ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ δεν υπάρχουν άσχημα σκυλιά.... :cool:
Έχεις δίκιο, έπρεπε να πω ότι μορφολογικά δεν είναι στις προτιμήσεις μου.

Έχουν και ένα πολύ ωραίο καταστατικό αυτοί, που νομίζω πως θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν...

"Συνιστώμενοι για Αναπαραγωγή"
Είναι χρήσιμο. Στην αναζήτηση στην Γαλλία το θεωρούσαν υποχρεωτικό. Εδώ θα συνιστούσα στον θεματοθετη να μάθει τι εξετάσεις πέρασαν οι προτεινόμενοι σκύλοι καθώς επίσης αν έχουν στείλει και οι υπόλοιποι εκτροφείς τους προτεινόμενους, αν υπάρχουν, προς ενημέρωση της λίστας.

Ρωτώντας πας στην πόλη.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Περιμενω να τελειώσει η καραντίνα για να δω και τα εκτροφεία και από κοντά για να εχω μια καλύτερη γνωμη .

Εννοώ να ειναι όμορφο , οχι να βρουν 2 ακιτα , να τα ζευγαρώσουν και να πουν Ελα ειναι ακιτα παρτο 1000€ .

Οσο για την φυλή , να σας πω , πως δεν ήταν η πρώτη μπυ επιλογή το ακιτα . Ήμουν πιο πολυ σε ντογκο και Rottweiler και τελικά δεν ταίριαζαν σε μένα .
Έψαξα αρκετά και μαρεσε πολυ ο χαρακτήρας από τα ακιτα .
Όπως προαναφέρθηκε, πρωτίστως θα πρέπει να σας ενδιαφέρει όχι ένα όμορφο Ακίτα αλλά ένα υγιή Ακίτα. Επικεντρωθείτε στις επίσημες εξετάσεις υγείας των γεννητόρων, ακτινογραφίες ισχύων και test DNA. Θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρετε τα εκτροφεία με τα οποία εποικοινωνήσατε εδώ στην Ελλάδα. Παρεμπιπτόντως το ποσό των 1000 ευρώ που αναφέρετε προφανώς και δεν σας εξασφαλίζει ότι θα έχετε ένα υγιή με σωστή φορφολογία και χαρακτήρα σύμφωνα με το πρότυπο Ακίτα.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Κι εγώ αυτό περιμένω.. να τελειώσει η καραντίνα να πάω να δω μια σκύλα...

Πάντως καμία σχέση οι τρεις ράτσες που αναφέρεις μεταξύ τους.
Τα ινου είναι πολύ πιο δύσκολα από τα αμερικανικά και δεν ξέρω και αν υπάρχει και εκτροφείο με ιαπωνικά.
Φυσικά και υπάρχουν "εκτροφεία" και εκτροφεία στην Ελλάδα αν και εγώ θα συμβούλευα τον ενδιαφερόμενο να κοιτάξει σε εκτροφεία εξωτερικού. Και όχι τα Ιαπωνικά Ακίτα δεν είναι πιο "δύσκολα" από τα Αμερικάνικα.
 


Aggelos k14

Member
21 Δεκεμβρίου 2020
8
3
23
Όπως προαναφέρθηκε, πρωτίστως θα πρέπει να σας ενδιαφέρει όχι ένα όμορφο Ακίτα αλλά ένα υγιή Ακίτα. Επικεντρωθείτε στις επίσημες εξετάσεις υγείας των γεννητόρων, ακτινογραφίες ισχύων και test DNA. Θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρετε τα εκτροφεία με τα οποία εποικοινωνήσατε εδώ στην Ελλάδα. Παρεμπιπτόντως το ποσό των 1000 ευρώ που αναφέρετε προφανώς και δεν σας εξασφαλίζει ότι θα έχετε ένα υγιή με σωστή φορφολογία και χαρακτήρα σύμφωνα με το πρότυπο Ακίτα.
Γι αυτο και ειπα πως ψάχνω σοβαρό και έμπιστο εκτροφέα , ένας σοβαρός εκτροφέας υποθέτω πως έχει και προσεγμένα σκυλιά (με εξετασεις κλπ).
 




Aggelos k14

Member
21 Δεκεμβρίου 2020
8
3
23
Φυσικά και υπάρχουν "εκτροφεία" και εκτροφεία στην Ελλάδα αν και εγώ θα συμβούλευα τον ενδιαφερόμενο να κοιτάξει σε εκτροφεία εξωτερικού. Και όχι τα Ιαπωνικά Ακίτα δεν είναι πιο "δύσκολα" από τα Αμερικάνικα.
Σκέφτηκα και για εξωτερικό , απλώς αν αποφασίσω να παρω κουτάβι από εξωτερικό δεν θα μπορω να δω τα σκυλιά από κοντά όπως και την εξέλιξη των κουταβιών , επισης πιστευω πως ο εκτροφέας δρν θα μπορει να με βοηθήσει τοσο όσο ένας εκτροφέας απο Ελλάδα .
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σκέφτηκα και για εξωτερικό , απλώς αν αποφασίσω να παρω κουτάβι από εξωτερικό δεν θα μπορω να δω τα σκυλιά από κοντά όπως και την εξέλιξη των κουταβιών , επισης πιστευω πως ο εκτροφέας δρν θα μπορει να με βοηθήσει τοσο όσο ένας εκτροφέας απο Ελλάδα .
Λάθος, λάθος και λάθος.

Πήρα κουτάβι απο εκτροφείο εξωτερικού, ακριβώς γιατί δεν έβρισκα τον εκτροφέα που εγώ ζητούσα εδώ. (βλέπε άλλο νήμα).
Όταν αποφασίσεις να πάρεις κουτάβι απο εκτροφείο και είσαι απαιτητικός, θα βάλεις και λίγο το χέρι στην τσέπη. Με αυτό όλα λύνονται.
Εγώ πήγα και είδα τα κουτάβια, τους γονείς, τον εκτροφέα, τις εγκαταστάσεις, τα πιστοποιητικά υγείας κλπ με τα ίδια μου τα μάτια μόλις τα κουτάβια έγιναν 40 ημερών, όπου και διάλεξα και επι τόπου αυτό που ήθελα, αφού ο εκτροφέας με άφησε να κάνω όλα τα "τεστ" που εγώ θεωρούσα ότι έπρεπε να κάνω για να δω ότι το κουτάβι είναι το κατάλληλο.
Μέχρι που έφθασε στο σπίτι μας, είχα καθημερινή επαφή (ίσως και ώρες) με τον εκτροφέα που μου έστελνε τόσο φωτογραφίες, όσο και ζωντανά βίντεο με τι μεγάλωμα του κουταβιού.
Ακόμη και σήμερα μετά απο 15 ημέρες με ρωτάει καθημερινά πως πάμε, αν έχω κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ κλπ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf