Εκτροφείο ακιτα




Aggelos k14

Member
21 Δεκεμβρίου 2020
8
3
23
Λάθος, λάθος και λάθος.

Πήρα κουτάβι απο εκτροφείο εξωτερικού, ακριβώς γιατί δεν έβρισκα τον εκτροφέα που εγώ ζητούσα εδώ. (βλέπε άλλο νήμα).
Όταν αποφασίσεις να πάρεις κουτάβι απο εκτροφείο και είσαι απαιτητικός, θα βάλεις και λίγο το χέρι στην τσέπη. Με αυτό όλα λύνονται.
Εγώ πήγα και είδα τα κουτάβια, τους γονείς, τον εκτροφέα, τις εγκαταστάσεις, τα πιστοποιητικά υγείας κλπ με τα ίδια μου τα μάτια μόλις τα κουτάβια έγιναν 40 ημερών, όπου και διάλεξα και επι τόπου αυτό που ήθελα, αφού ο εκτροφέας με άφησε να κάνω όλα τα "τεστ" που εγώ θεωρούσα ότι έπρεπε να κάνω για να δω ότι το κουτάβι είναι το κατάλληλο.
Μέχρι που έφθασε στο σπίτι μας, είχα καθημερινή επαφή (ίσως και ώρες) με τον εκτροφέα που μου έστελνε τόσο φωτογραφίες, όσο και ζωντανά βίντεο με τι μεγάλωμα του κουταβιού.
Ακόμη και σήμερα μετά απο 15 ημέρες με ρωτάει καθημερινά πως πάμε, αν έχω κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ κλπ.
Αν μπορούσα να παω και γω εξωτερικό για να δω το εκτροφείο από κοντά δεν θα το συζητούσα καν για Ελλάδα .
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
φτου με πρόλαβαν στην γωνία τα μέλη @vasilis_mike και @saras γκρρρρρ :p

Γι αυτο και ειπα πως ψάχνω σοβαρό και έμπιστο εκτροφέα , ένας σοβαρός εκτροφέας υποθέτω πως έχει και προσεγμένα σκυλιά (με εξετασεις κλπ).
Να μην υποθέτεις τίποτα. Διάβασε το θέμα που παρέθεσαν, αν θέλεις φυσικά, για να έχεις εμπειρίες έστω και διαδικτυακά. Εγώ δεν κατεω πράμα από Ακίτα, αλλά η μεθοδολογία είναι συγκεκριμένη. Επίσης το χόμπι πληρώνεται διαφορετικά έχεις εκατοντάδες επιλογές δωρεάν σκύλων να διαλέξεις.

* Εσάς τους δύο που βάλατε τα γελάκια ήθελα να σας δω εκείνη την στιγμή χιχιχι. Είχα ακούσει και αναταράξεις που έγιναν, αλλά είπαμε εγώ δεν κατεω, απλά μυρίζω σαν τον σκύλο μου... γυρίζω και μυρίζω thats all
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Αααααα πολύ ωραίο καταστατικό, το έλαβα υπόψη
όταν έψαχνα εκτροφέα Ακίτα!
Γνωρίζω την εμπειρία σου και διευκρινίζω πως δεν έχω καμμία γνώση για τον ρόλο των ομίλων και τον βαθμό της παρεμβατικότητας τους στην εκτροφή της εκάστοτε φυλής.

Ωστόσο, θεωρώ πως καθετί που υποχρεώνει (??) τον εκτροφέα να κάνει το ελάχιστο παραπάνω από αυτό που προβλέπεται, ακόμα κι αν αυτό είναι από εκείνα που θα θεωρούσαμε στοιχειώδη, είναι ένα βηματάκι προς μια πιο σωστή κατεύθυνση. Δεν λέω εξασφάλιση, λέω ένα μικρό βηματάκι.
Τα υπόλοιπα, σίγουρα είναι στο χέρι του ενδιαφερόμενου.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Γνωρίζω την εμπειρία σου και διευκρινίζω πως δεν έχω καμμία γνώση για τον ρόλο των ομίλων και τον βαθμό της παρεμβατικότητας τους στην εκτροφή της εκάστοτε φυλής.

Ωστόσο, θεωρώ πως καθετί που υποχρεώνει (??) τον εκτροφέα να κάνει το ελάχιστο παραπάνω από αυτό που προβλέπεται, ακόμα κι αν αυτό είναι από εκείνα που θα θεωρούσαμε στοιχειώδη, είναι ένα βηματάκι προς μια πιο σωστή κατεύθυνση. Δεν λέω εξασφάλιση, λέω ένα μικρό βηματάκι.
Τα υπόλοιπα, σίγουρα είναι στο χέρι του ενδιαφερόμενου.
Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς πρακτικά Δεν υποχρεώνει κανείς τίποτα!
 
  • Sad
Reactions: p__nat


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αν και δεν έχω δει και πολλά Ακίτα. Και ιαπωνικό μόνο ένα, έχω την εντύπωση πως είναι πιο γάτες τα ιαπωνικά.