Εκτροφείο για Beagle


thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Θα ήθελα την βοήθεια σας. Ένας φίλος μου ψάχνει Beagle από εκτροφείο και έλεγα μήπως ξέρατε κανένα εκτροφείο στην Αθηνά η σχετικά κοντά. Με τον KOE δεν βγάζουμε άκρη. Ευχαριστώ.
 






thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Εδώ και ένα μηνά δεν του έχουν στείλει fax η e-mail με αποτέλεσμα να αρχίζουμε να πιστεύουμε πως δεν υπάρχουν εκτροφεία Beagle στην Ελλάδα.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη
ο φίλος σου κυνηγάει?
τα beagle έχουν ένα θέμα-είναι πολύ όμορφα και προκαλούν το μάτι-αλλά δεν προκρίνονται και πολύ για κατοικίδια.....
 






milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
εγω τον δικο μου τον πηρα απο εκτροφεα στην Χαλκιδικη...(Συμφωνα με ΚΟΕ), μου εστειλαν την κατασταση με ολους τους εκτοφεις και επελεξα
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αρα ειναι αναγνωρισμενοι απο τον ΚΟΕ οι εκτροφεις. Εχουν και σελιδες με τα εκτροφεια τους στο
ιντερνετ? Παντως εμενα ο Κοε δεν μου εχει απαντησει ακομα για τα εκτρογεια beagle και πανε
αρκετοι μηνες!
 


thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Και τα hasky είναι για έλκηθρα αλλά δεν νομίζω να έχει κανένας. Είναι πολύ ενεργητικός τύπος και σίγουρα δεν θα του λείψει εκτόνωση.
Πουθενά στην Αττική δεν υπάρχει;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άλλο τα σιβηρικά
και άλλο τα μπίγκλ
καμία σχέση οι "αποδόσεις" ενός σιβηρικού στον ρόλο του κατοικίδιου με αυτές ενός μπίγκλ
 


pkostas

Member
16 Αυγούστου 2011
22
0
Τα beagle είναι υπέροχα κατοικίδια, απλά χρειάζονται πολύ περισσότερη εκτόνωση/ άσκηση παιχνίδι από το μέσο κατοικίδιο. Εξαιρετικά φιλικά και κοινωνικά, λατρεύουν τα παιδιά αλλά ξεροκέφαλα και ανεξάρτητα (ιδίως όταν εξερευνούν νέες μυρωδιές). To beagle ΔΕΝ είναι ένας σκύλος που θα κατσει ήσυχος στη γωνιά του και θα ξεχασεις ότι υπάρχει (μπορεί εύκολα να σου σπασει τα νεύρα αν δεν του δίνεις την δέουσα προσοχή)
( +1 για τον εκτροφέα στην Χαλκιδική)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη
υπέροχα κατοικίδια και ξεροκέφαλα ανεξάρτητα και δεν θα κάτσουν ήσυχα στην γωνία τους δεν στέκει...
καθώς και να μην τολμάς να βγάλεις το λουρί γιατί 99% θα πάνε στα 3 χιλιόμετρα θεωρόντας ότι είναι στο δίπλα...
υπέροχα σκυλιά σίγουρα
αλλά υπέροχα κατοικίδια χρειάζονται άλλες ποιότητες
 


pkostas

Member
16 Αυγούστου 2011
22
0
συγνώμη
υπέροχα κατοικίδια και ξεροκέφαλα ανεξάρτητα και δεν θα κάτσουν ήσυχα στην γωνία τους δεν στέκει...
καθώς και να μην τολμάς να βγάλεις το λουρί γιατί 99% θα πάνε στα 3 χιλιόμετρα θεωρόντας ότι είναι στο δίπλα...
υπέροχα σκυλιά σίγουρα
αλλά υπέροχα κατοικίδια χρειάζονται άλλες ποιότητες
Δεν διαφωνώ σε κάτι αλλά τα πάντα εξαρτώνται από το τι θες εσύ από τον φιλαράκο σου. Ένα beagle σίγουρα δεν ειναι σκυλί του "καναπέ" και σύντροφος για τα ψωνια στα μαγαζια, αλλά γινεται ενας υπέροχος συντροφος σε μακρινους περιπάτους/ εξερευνήσεις και στο κήπο για παιχνίδι με τα παιδιά. Σίγουρα υπάρχουν και πολλες άλλες φυλές που μπορουν να κανουν τα παραπάνω (και καλύτερα από ενα beagle- εξάλλου εκτρέφεται σχεδόν αποκλειστικά για κυνήγι με τονισμένες τις κυνηγετικες γραμμές) , αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι καποιος κυνηγός για να εχει φιλαράκο ενα beagle
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ούτε κι εγώ διαφωνώ σε κάτι
απλά είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει ο "θέλω μπίγκλ" και αυτά
γιατί ουκ ολίγα μπίγκλ αποκτήθηκαν για κατοικίδια λόγο εντυπωσιακής εμφάνισης
αλλά δεν είναι κατοικίδια
πρέπει να τα κάνεις εσύ συμβιβάζοντας πολλά απο τον όρο κατοικίδιο
 




krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Ενας φιλος μου στο Ναυπλιο κυνηγαει με beagle απο τα 4 που εχει τα 3 δεν τα αγορασε τα πηρε απο αγγελιες τυπου χαριζεται σκυλος λογω μετακομισης κτλπ ,απλα οι ιδιοκτητες τους δεν τα αντεχαν παντως στο βουνο βρηκαν την υγεια τους.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
είδα αυτή την αγγελία στο ΚΑΖ...
Χαρίζεται καθαρόαιμο κουταβάκι ΜΠΙΓΚΛ θηλυκό 3 μηνών. Εχει κάνει όλα του τα εμβόλια και έχει τσιπ. Το όνομα της Σαρλότ. Μόνο για οικογένεια που θα το αγαπά και θα το προσέχει πολύ. Περιοχή Κηφισιάς. Τηλ. 693-6887282
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf