Εκτροφείο Cane Corso


Ioannis199888

Member
5 Δεκεμβρίου 2021
5
1
25
Καλησπέρα σας!!

Αναζητώ εκτροφείο κάνε κόρσο κατά προτίμηση στην Θεσσαλονικη όπου μένω και εγώ για να είμαι κοντά με τον εκτροφέα ,έχω πάει στα περισσότερα να συζητήσω με τους εκτροφείς και να δω και τα σκυλιά τους ,όμως θα ήθελα γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο που να έχει γνώμη για κάποιο εκτροφειο!!
Λίγα πραματα για εμένα:Είμαι 23 ετών και σε λίγους μήνες μετακομίζω σε δικό μου σπιτι με την κοπέλα μου,έχω μεγαλώσει από μικρός με σκυλιά διαφόρων φύλων τα οποία ήταν στην αυλή του σπιτιού μας και πάντα περίμενα την στιγμή που θα πάω στο δικό μου σπιτι και θα έχω τον σκύλο μου μέσα στο σπιτι μαζί μου,μιας και οι γονεισ Μου ήταν ανένδοτοι…χαχαχα
Έχω καταλήξει στην φυλή των κάνε κορσο ..το σκυλί θα μενει όπως είπα μέσα στο σπιτι μαζί μου,είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και λείπω από το σπίτι μαξ 8-9 ώρες τη μερα,εννοειται ότι θα έχει τις βόλτες του κλπ,επίσης το σκυλί φυσικά θα πάει και σε εκπαιδευτή μαζί μου ,αυτά σε πρώτο ποστ,μην σας ζαλίζω …ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 
  • Like
Reactions: DORIS


george 1

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
53
123
Θεσσαλονικη
Με τη συγκεκριμένη σειρά...

 


Ioannis199888

Member
5 Δεκεμβρίου 2021
5
1
25
Με τη συγκεκριμένη σειρά...

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!
Υπέροχος ο σκύλος σου!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το εκτροφειο θα το επιλεξεις απο τα κριτηρια που θετεις για το σκυλο που αναζητας και τις γραμμες που εκτρεφει ο καθενας, οχι την χιλιομετρικη αποσταση.......!

Βαλτα πρωτα κατω να δεις τι θελεις και μετα ποιος μπορει να στο προσφαιρει. Πηγαινε σε οσους περισσοτερους μπορεις να δεις και να μιλησεις........

Καλη τυχη στην αναζητηση σου!
 
  • Like
Reactions: DORIS


Ioannis199888

Member
5 Δεκεμβρίου 2021
5
1
25
Το εκτροφειο θα το επιλεξεις απο τα κριτηρια που θετεις για το σκυλο που αναζητας και τις γραμμες που εκτρεφει ο καθενας, οχι την χιλιομετρικη αποσταση.......!

Βαλτα πρωτα κατω να δεις τι θελεις και μετα ποιος μπορει να στο προσφαιρει. Πηγαινε σε οσους περισσοτερους μπορεις να δεις και να μιλησεις........

Καλη τυχη στην αναζητηση σου!
Ευχαριστώ πολύ!
Να ρωτήσω κάτι ακόμα,θεωρείται όσοι ήδη έχετε ότι είναι ιδανικό σκυλί για διαμέρισμα;από τρίχες σάλια κλπ πως είναι;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ευχαριστώ πολύ!
Να ρωτήσω κάτι ακόμα,θεωρείται όσοι ήδη έχετε ότι είναι ιδανικό σκυλί για διαμέρισμα;από τρίχες σάλια κλπ πως είναι;

Ποιος ειναι ο λογος που θελεις cane corso ειπαμε??

Ξεκαθαρα οχι, δεν ειναι ιδανικα για διαμερισμα.

Αν καποιος ισχυριστει το αντιθετο, ελπιζω να στο πει με πρακτικη εμπειρια και οχι θεωρητικα. Απο εκτροφεις με μονοκατοικιες στρεμματα και σκυλια να τρεχουν σε διαμορφωμενους χωρους, αλλα κατα τ'αλλα τα σκυλια δεν ξερουν τι ειναι το λουρι, μου ειναι περιττο να το ακουσω.......
 


Ioannis199888

Member
5 Δεκεμβρίου 2021
5
1
25
Ποιος ειναι ο λογος που θελεις cane corso ειπαμε??

Ξεκαθαρα οχι, δεν ειναι ιδανικα για διαμερισμα.

Αν καποιος ισχυριστει το αντιθετο, ελπιζω να στο πει με πρακτικη εμπειρια και οχι θεωρητικα. Απο εκτροφεις με μονοκατοικιες στρεμματα και σκυλια να τρεχουν σε διαμορφωμενους χωρους, αλλα κατα τ'αλλα τα σκυλια δεν ξερουν τι ειναι το λουρι, μου ειναι περιττο να το ακουσω.......
Πάντα μου άρεσαν πολύ τα μαστιφ,ήμουν ανάμεσα σε πρέσα καναριο,κάνε κορσο,μπουλμαστιφ και ροτβαιλερ…Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο κάνε κορσο,τα μου θέλω ειναι να έχω ενα σκύλο με ένστικτα φύλαξης,ανθρωποκεντρικό πολύ μιας και θέλω να περνάμε ώρες μαζί ,αλλά όχι παρά πολύ δραστήριο (οπωσ Ροτβαιλερ πχ)ωστε να μείνει σε διαμέρισμα..Έτσι κατέληξα στο κάνε κορσο
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Δεν έχουν τόση σημασία απο μόνα τους, το μέγεθος μιας κατοικίας ή το είδος της.
Είναι μια πιο σύνθετη εξίσωση στην οποία οφείλουμε να βάλουμε και 3 ακόμα σημαντικότατες παραμέτρους. Την περιοχή, τον χαρακτήρα του ζώου και ίσως το πιο σημαντικό τον χρόνο που έχεις να διαθέσεις.
Παλιά που ζούσα σε διαμέρισμα στο Παγκράτι (για παράδειγμα) και ο σκύλος την έπεφτε κάθε 2 τετράγωνα στους ''περίεργους'' που κυκλοφορούσαν είχα θέμα. Μετά δεν μπορούσα να κάνω λίγο τζόκινγκ με τον σκύλο γιατί ήταν πολλά τα αμάξια και πολλοί οι άνθρωποι που μοιραζόμασταν τον ίδιο χώρο. Δεν μπορούσα να εκτονώσω τον σκύλο έξω. Έπρεπε να ξυπνάω στις 5 το πρωί που δεν υπήρχε κίνηση, είτε έβρεχε είτε είχε κρύο. Η καθημερινότητα είχε κ όλα τα ωραία όπως : μην αφήνεις το βρωμόσκυλο να κατουράει στο παρτέρι, πάρτο απο το πεζοδρόμιο γιατί θέλω να περάσω με το καροτσάκι κλπ. Ζόρικο, δεν την πάλεψα.
Έτσι αποφάσισα να μετακομίσω σε ένα άλλο διαμέρισμα σε ένα προάστιο της Αθήνας. Εδω τρέχω με τον σκύλο άνετα όποτε θέλω, δεν έχει κ πολύ κόσμο που κυκλοφορεί έξω.. όλα καλά. Αλλά έχει πολλές αδέσποτες αγέλες. Να μην πάω απο δω, να μην ξαναπεράσω απο κει... πάλι πρόβλημα.
Η δική μου αυλή ήταν απαραίτητη.
Και ξαναμετακόμισα σε ένα άλλο σπίτι με δική μου αυλή για να είμαστε ασφαλείς κ εμείς κ οι γύρω μας. Μέσα στην αυλή τρέχουμε, παίζουμε κάνουμε την εκπ/σή μας κ βάζουμε λουράκι μόνο όταν έχει καλό καιρό κ θέλουμε να βολτάρουμε.

Σε κάθε σπίτι απο τα παραπάνω δεν με απασχολούσε το μέγεθός του. Μέσα στο σπίτι δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά με το σκύλο. Γλιστράει, χτυπάει, ρίχνει κάτω αντικείμενα. Επιπροσθέτως ενοχλεί και τους απο κάτω κυρίως.
Βέβαια, αν εσύ έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και κάθε μέρα παίρνεις το αυτοκίνητό σου, φορτώνεις τον σκύλο και πάτε στην εξοχή είναι άλλο σενάριο.
Βέβαια αν εσένα ο σκύλος σου δεν ασχολείται με άλλα ζώα και άλλους ανθρώπους είναι άλλο σενάριο.
Τρίχες έχει, σάλια έχει, ήχους κ μυρωδιές βγάζει, όπως η πλειοψηφία των σκύλων.
 


george 1

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
53
123
Θεσσαλονικη
Ξεκαθαρα οχι, δεν ειναι ιδανικα για διαμερισμα.
Γενικότερα για αστικό περιβάλλον, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

...Παλιά που ζούσα σε διαμέρισμα στο Παγκράτι (για παράδειγμα) και ο σκύλος την έπεφτε κάθε 2 τετράγωνα στους ''περίεργους'' που κυκλοφορούσαν είχα θέμα...
Pepev50, είναι ένα post που νιώθω ότι "χρωστάω" για το συγκεκριμένο θέμα, δηλαδή δηλώσεις διαφόρων εκτροφέων του τύπου: "ο σκύλος ζει εύκολα σε αστικό περιβάλλον αρκεί να του παρέχεται επαρκής εκτόνωση". Όπως και να 'χει νομίζω το έχεις καλύψει με τα λεγόμενα σου στο συγκεκριμένο θέμα.

... αλλά όχι παρά πολύ δραστήριο...
Αυτό μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να βρεθείς με ένα σκυλί με πολύ μεγάλες ανάγκες εκτόνωσης.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν και Αθήνα, πήγα τέσσερις φορές βόρεια Ελλάδα να δω σκυλιά. Η δικιά μου από κει την έφερα.

Εγώ θα πω κάτι που θα διαφωνήσουν οι προηγούμενοι. Όταν έψαχνα cane corso δεν με τρομαζε το αν είναι κυρίαρχο, αν έχει έντονη αίσθηση προστασίας, αν είναι καχύποπτο, αν θέλει εκτόνωση... Δεν ήθελα φοβικό και με χαμηλά κίνητρα σκυλί. Αν μου έβγαινε σκυλί φοβικό και χωρίς κίνητρα θα μου ήταν πολύ δύσκολο να το διαχειριστώ. Όλα τα υπόλοιπα τα ήθελα σε κάποιο βαθμό και ότι ήταν σε υπερβολή έχω τους τρόπους μου να το "φτιάξω".
Εμείς είμαστε σε διαμέρισμα 4 άτομα και το σκυλί. Θα βγει όσες φορές το ζητήσει για την ανάγκη της που κρατάει 5λ (5-6φορες το πολύ). Σχεδόν καθημερινά θα περάσει 2ωρες στο χώρο εργασίας της γυναίκας. Βόλτες θα βγει 1-2 φορές που κρατάνε 15-20λ με εκτόνωση/εκπαίδευση (καθαρά υπακοή/παιχνίδι). Στο αμάξι περνάει σχεδόν 1-2ωρες την ημέρα γιατί έρχεται παντού μαζί. Με λίγα λόγια όταν είναι σπίτι κοιμάται.

Η δικιά μας από 4μηνων κατάλαβε το χώρο της. Είναι το πρώτο μου κουτάβι που έδειξε κάτι τέτοια τόσο μικρό. Θα βγάλουν το ένστικτο του χώρου τους χωρίς καν να το προκαλέσεις. Υπόψιν ότι το κουτάβι δεν έχει κοιμηθεί ούτε μια μέρα μόνο του, είναι πάντα μέσα στην οικογένεια, τρώει, κοιμάται, παίζει μαζί μας χωρίς να ξέρει τίποτα άλλο. Όταν ένα τέτοιο σκυλί το "στριμωξεις" σε μικρό χώρο, οι αντιδράσεις του είναι πιο έντονες. Άλλο να προσπαθείς να μπεις σε ένα στρέμμα μάντρα που έχει επιλογές ο σκύλος και άλλο σε διαμέρισμα 60τμ που έχει άλλα 4 άτομα αγέλη πίσω του.

Σε ποιους εκτροφείς πηγες αν επιτρέπεται;
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κανένα σκυλί δεν κάνει υπακούει χωρίς λόγο. Το ποσο εκπαιδευσιμο είναι εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του. Όσο περισσότερα ενδιαφέροντα, τόσο πιο εύκολη/ωραία εκπαίδευση. Χειρίζεσαι τα κίνητρα του.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Ioannis199888

Member
5 Δεκεμβρίου 2021
5
1
25
Αν και Αθήνα, πήγα τέσσερις φορές βόρεια Ελλάδα να δω σκυλιά. Η δικιά μου από κει την έφερα.

Εγώ θα πω κάτι που θα διαφωνήσουν οι προηγούμενοι. Όταν έψαχνα cane corso δεν με τρομαζε το αν είναι κυρίαρχο, αν έχει έντονη αίσθηση προστασίας, αν είναι καχύποπτο, αν θέλει εκτόνωση... Δεν ήθελα φοβικό και με χαμηλά κίνητρα σκυλί. Αν μου έβγαινε σκυλί φοβικό και χωρίς κίνητρα θα μου ήταν πολύ δύσκολο να το διαχειριστώ. Όλα τα υπόλοιπα τα ήθελα σε κάποιο βαθμό και ότι ήταν σε υπερβολή έχω τους τρόπους μου να το "φτιάξω".
Εμείς είμαστε σε διαμέρισμα 4 άτομα και το σκυλί. Θα βγει όσες φορές το ζητήσει για την ανάγκη της που κρατάει 5λ (5-6φορες το πολύ). Σχεδόν καθημερινά θα περάσει 2ωρες στο χώρο εργασίας της γυναίκας. Βόλτες θα βγει 1-2 φορές που κρατάνε 15-20λ με εκτόνωση/εκπαίδευση (καθαρά υπακοή/παιχνίδι). Στο αμάξι περνάει σχεδόν 1-2ωρες την ημέρα γιατί έρχεται παντού μαζί. Με λίγα λόγια όταν είναι σπίτι κοιμάται.

Η δικιά μας από 4μηνων κατάλαβε το χώρο της. Είναι το πρώτο μου κουτάβι που έδειξε κάτι τέτοια τόσο μικρό. Θα βγάλουν το ένστικτο του χώρου τους χωρίς καν να το προκαλέσεις. Υπόψιν ότι το κουτάβι δεν έχει κοιμηθεί ούτε μια μέρα μόνο του, είναι πάντα μέσα στην οικογένεια, τρώει, κοιμάται, παίζει μαζί μας χωρίς να ξέρει τίποτα άλλο. Όταν ένα τέτοιο σκυλί το "στριμωξεις" σε μικρό χώρο, οι αντιδράσεις του είναι πιο έντονες. Άλλο να προσπαθείς να μπεις σε ένα στρέμμα μάντρα που έχει επιλογές ο σκύλος και άλλο σε διαμέρισμα 60τμ που έχει άλλα 4 άτομα αγέλη πίσω του.

Σε ποιους εκτροφείς πηγες αν επιτρέπεται;
Τα θέλω μου και το πως θέλω να συμβιώσω με τον σκύλο μου ειναι αρκετά κοντά στα δικά σου…πήγα στον Καλδακη(corsi ex deo),στον Μπαζάκα (guard of Olympus) και στον Καπετακη (forza Gentile)…Από που έχεις πάρει το σκυλί σου εσυ αν επιτρέπεται;μιας και ανέφερες από βόρεια Ελλάδα,τον έχεις καμία φωτό;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έχω συναντηθεί και με τους τρείς που αναφέρεις. Οι δύο μάλιστα έχουν συνεργαστεί αρκετές φορές μεταξύ τους. Για μένα ζήτα τι γέννες έχουν σκοπό το 2022 και δες συγκεκριμένα τα σκυλιά αυτά. Επέλεξε βάση σκυλιών. Ότι λεπτομέρεια θες στείλε μου μήνυμα.
 


irouk

New Member
16 Ιανουαρίου 2022
4
0
43
Καλησπέρα παιδιά μπορεί να φαίνομαι νέος στο φόρουμ αλλά έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα. Θέλω και εγώ να πάρω Κορσο. Επιτρέπεται να λέμε ονόματα εκτροφείων; Αν ναι ποια θεωρείτε εσείς ποιο αξιόλογα σε όλη την Ελλάδα; Έχω επισκεφτεί και εγώ ορισμένα άλλα θα ήθελα και την δική σας γνώμη αν έχετε. Ευχαριστώ πολύ
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Καλησπέρα, σίγουρα δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη φυλή, αλλά πιστεύω και τα μέλη που έχουν πολύ καλή γνώση δεν θα σου δώσουν μια ξακαθαρη απάντηση, κυρίως κατευθυντηριες γραμμές για το πως να φτάσεις εσύ στην απόφαση, και ίσως αυτό να είναι και το σωστό. Εγώ απλά σαν συμβουλή θα έλεγα να δώσεις προσοχή σε υγεία και ταμπεραμέντο, έτσι σκευτομαι εγώ....
 


irouk

New Member
16 Ιανουαρίου 2022
4
0
43
Καλησπέρα, σίγουρα δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη φυλή, αλλά πιστεύω και τα μέλη που έχουν πολύ καλή γνώση δεν θα σου δώσουν μια ξακαθαρη απάντηση, κυρίως κατευθυντηριες γραμμές για το πως να φτάσεις εσύ στην απόφαση, και ίσως αυτό να είναι και το σωστό. Εγώ απλά σαν συμβουλή θα έλεγα να δώσεις προσοχή σε υγεία και ταμπεραμέντο, έτσι σκευτομαι εγώ....
Γεια σας και πάλι, δεν θα έλεγα ότι συμφωνώ. Αυτός που έχει τις γνώσεις καλό θα είναι να τις μοιράζεται για να μην διαιωνίζονται προβλήματα. Αν απλώς μου πει μάθε και εσύ όπως και εμείς τότε τι να το κάνω που έχει γνώσεις. Αν πάω σε έναν υδραυλικό του κάνω μια ερώτηση και μου πει μάθε και εσύ όπως έμαθα και εγώ θα θέλαμε 10 ζωές για να μπορούμε να ζούμε. Δεν ζητάω να κάνει κάποιος δυσφήμηση κάποιον εκτροφέα. Θέλω να πει (αν επιτρέπεται να λέμε ονόματα) ότι αυτοί οι 5 όντως βοηθάνε την φυλή να προχωρήσει. Εφόσον υπάρχει πρότυπο δεν ισχύει καθόλου το "για μένα είναι καλό αυτό για σένα αυτό" άρα δεν μπορώ να σου πω. Όποιος εκτροφέας είναι χρόνια στο χώρο και έχει 9 στα 10 σκυλιά στο πρότυπο τότε είναι μια καλή επιλογή για να πηγαίνουμε εκεί. Αν δεν υπάρχουν τέτοιοι τότε να σταματήσουμε να παίρνουμε σκυλιά καθαρόαιμα για την εξυγίανση της φυλής. Εφόσον εγώ δεν είχα κορσο στο παρελθόν δεν είναι το ίδιο εύκολο να επιλέξω τον σωστό εκτροφέα. Όσοι έχουν την γνώση ας την μοιράζονται σε οποιοδήποτε θέμα για να μην ανακαλύπτουμε συνεχώς τον τροχό. Συγγνώμη αν κούρασα.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@irouk Καλημέρα,

οι σκύλοι όντας ζωντανοί οργανισμοί δεν δύναται να έχουν όμοια χαρακτηριστικά, ακόμα και αν πρόκειται για σκυλάκια της ίδιας τοκετοομάδας. Υπάρχει σημαντική πιθανότητα να διαφέρουν τόσο στη μορφολογία όσο και στην υγεία αλλά και στον χαρακτήρα. Συνήθως για να έχουμε μια καλή και ολοκληρωμένη άποψη πρέπει να περάσουν 2-3 χρόνια ώστε τα σκυλιά να έχουν διαμορφωθεί πλήρως και μετά να εξάγουμε τα συμπεράσματά μας.
Αν λάβουμε υπόψη μας λοιπόν οτι δεν έχουν όλες οι γέννες τα ίδια κριτήρια και τον ίδιο σκοπό, αντιλαμβανόμαστε πόσο διαφορετικά μεταξύ τους μπορεί να είναι τα 1000 κουταβάκια cane corso που μπορεί να γεννιούνται σε έναν χρόνο στην Ελλάδα.
Ειδικότερα στην φυλή των cane corso η οποία δεν είναι σταθεροποιημένη και εμφανίζει τεράστιες διαφορές (κυρίως στην μορφολογία).

Άρα δεν θα έπρεπε κανείς να σου πει πήγαινε σε αυτούς τους 2-3 εκτροφείς και διάλεξε κουτάβι.
Μπορεί όμως ο καθένας να σου πει βάσει των εμπειριών του κάποιες κατευθυντήριες γραμμές.
Εσυ τα συνδυάζεις, εσύ τα ζυγίσεις και κάνεις την τελική σου επιλογή.

Κάθε γέννα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει τον ίδιο σκοπό.
Μια γέννα μπορεί ν' αποσκοπεί στη βελτίωση της υγείας με σημαντικές εκπτώσεις στη μορφολογία έτσι ώστε τα ποιοτικά παράγωγα να ζευγαρωθούν αργότερα με μορφολογικά κριτήρια. Μια γέννα μπορεί να είναι ένα πείραμα για να δούμε τι θα βγει ή ακόμα και μια γέννα απλά για να βγάλουμε μερικά χρήματα.
Δεν έχω δει ποτέ γέννα που και οι 2 γεννήτορες να είναι τόσο καλά ζώα σε όλα τα επίπεδα (βάσει των δικών μου κριτηρίων) και να πω : Ναι, αυτή η γέννα αποσκοπεί στο τέλειο και έχει πιθανότητες να δώσει το τέλειο cane corso.

Σε αυτό το σημείο αν βάλουμε και το προσωπικό γούστο ή τα θέλω του καθενός η εξίσωση γίνεται σημαντικά πιο δύσκολη.
πχ για μένα οποιαδήποτε κρίση μορφολογίας στην Ελλάδα ή στα Βαλκάνια είναι σκουπίδι. Ενώ μια κρίση μορφολογίας στην Ιταλία, σε ειδική έκθεση της φυλής με κριτή εξειδικευμένο στη φυλή, είναι ένα χαρτί που έχει τεράστια βαρύτητα.
Για μένα οι ακτινογραφίες ισχύων και αγκώνων στους 12 μήνες δεν λένε τίποτα, στα 2,5 - 3 έτη όμως μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα.
Για μένα είναι εξίσου σημαντικός και ο χαρακτήρας ο οποίος ευτυχώς πιστοποιείται απο τον μητρικό όμιλο με αντίστοιχο τεστ (CAL2). Εξετάζει κάποια βασικά χαρακτηριστικά, δεν είναι τίποτα σπουδαίο.. αλλά τουλάχιστον υπάρχει κάτι.

Θα μπορούσα να γράψω κάμποσες σελίδες με προβληματισμούς και τα κριτήρια επιλογής. Αλλά νομίζω είναι κατανοητό γιατί όποιος σου πει πήγαινε εκεί μάλλον είναι κολλητός του εκτροφέα ή άσχετος.

Έτσι για την ιστορία πριν 2 χρόνια που πρότεινα και εισακούστηκα ο σκύλος είναι στο top 5 των χειρότερων cane corso που έχω δει ποτέ (και έχω δει αρκετά). Να ανοίξει η γη να με καταπιεί.

Οτι θες με χαρά να το συζητήσουμε
 


irouk

New Member
16 Ιανουαρίου 2022
4
0
43
@irouk Καλημέρα,

οι σκύλοι όντας ζωντανοί οργανισμοί δεν δύναται να έχουν όμοια χαρακτηριστικά, ακόμα και αν πρόκειται για σκυλάκια της ίδιας τοκετοομάδας. Υπάρχει σημαντική πιθανότητα να διαφέρουν τόσο στη μορφολογία όσο και στην υγεία αλλά και στον χαρακτήρα. Συνήθως για να έχουμε μια καλή και ολοκληρωμένη άποψη πρέπει να περάσουν 2-3 χρόνια ώστε τα σκυλιά να έχουν διαμορφωθεί πλήρως και μετά να εξάγουμε τα συμπεράσματά μας.
Αν λάβουμε υπόψη μας λοιπόν οτι δεν έχουν όλες οι γέννες τα ίδια κριτήρια και τον ίδιο σκοπό, αντιλαμβανόμαστε πόσο διαφορετικά μεταξύ τους μπορεί να είναι τα 1000 κουταβάκια cane corso που μπορεί να γεννιούνται σε έναν χρόνο στην Ελλάδα.
Ειδικότερα στην φυλή των cane corso η οποία δεν είναι σταθεροποιημένη και εμφανίζει τεράστιες διαφορές (κυρίως στην μορφολογία).

Άρα δεν θα έπρεπε κανείς να σου πει πήγαινε σε αυτούς τους 2-3 εκτροφείς και διάλεξε κουτάβι.
Μπορεί όμως ο καθένας να σου πει βάσει των εμπειριών του κάποιες κατευθυντήριες γραμμές.
Εσυ τα συνδυάζεις, εσύ τα ζυγίσεις και κάνεις την τελική σου επιλογή.

Κάθε γέννα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει τον ίδιο σκοπό.
Μια γέννα μπορεί ν' αποσκοπεί στη βελτίωση της υγείας με σημαντικές εκπτώσεις στη μορφολογία έτσι ώστε τα ποιοτικά παράγωγα να ζευγαρωθούν αργότερα με μορφολογικά κριτήρια. Μια γέννα μπορεί να είναι ένα πείραμα για να δούμε τι θα βγει ή ακόμα και μια γέννα απλά για να βγάλουμε μερικά χρήματα.
Δεν έχω δει ποτέ γέννα που και οι 2 γεννήτορες να είναι τόσο καλά ζώα σε όλα τα επίπεδα (βάσει των δικών μου κριτηρίων) και να πω : Ναι, αυτή η γέννα αποσκοπεί στο τέλειο και έχει πιθανότητες να δώσει το τέλειο cane corso.

Σε αυτό το σημείο αν βάλουμε και το προσωπικό γούστο ή τα θέλω του καθενός η εξίσωση γίνεται σημαντικά πιο δύσκολη.
πχ για μένα οποιαδήποτε κρίση μορφολογίας στην Ελλάδα ή στα Βαλκάνια είναι σκουπίδι. Ενώ μια κρίση μορφολογίας στην Ιταλία, σε ειδική έκθεση της φυλής με κριτή εξειδικευμένο στη φυλή, είναι ένα χαρτί που έχει τεράστια βαρύτητα.
Για μένα οι ακτινογραφίες ισχύων και αγκώνων στους 12 μήνες δεν λένε τίποτα, στα 2,5 - 3 έτη όμως μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα.
Για μένα είναι εξίσου σημαντικός και ο χαρακτήρας ο οποίος ευτυχώς πιστοποιείται απο τον μητρικό όμιλο με αντίστοιχο τεστ (CAL2). Εξετάζει κάποια βασικά χαρακτηριστικά, δεν είναι τίποτα σπουδαίο.. αλλά τουλάχιστον υπάρχει κάτι.

Θα μπορούσα να γράψω κάμποσες σελίδες με προβληματισμούς και τα κριτήρια επιλογής. Αλλά νομίζω είναι κατανοητό γιατί όποιος σου πει πήγαινε εκεί μάλλον είναι κολλητός του εκτροφέα ή άσχετος.

Έτσι για την ιστορία πριν 2 χρόνια που πρότεινα και εισακούστηκα ο σκύλος είναι στο top 5 των χειρότερων cane corso που έχω δει ποτέ (και έχω δει αρκετά). Να ανοίξει η γη να με καταπιεί.

Οτι θες με χαρά να το συζητήσουμε
Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις. Θα ήθελα να μου πεις/πείτε αυτές τις κατευθυντήριες γραμμές. Επίσης διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι κάποιος πήγε σε έναν εκτροφέα και το σκυλί πήγε με την κοιλιά κάτι τέτοιο δεν το κατάλαβα και δεν κατάλαβα και τι σημαίνει. Έπειτα θα ήθελα να ξέρω αν κάνει κακό στο κουτάβι να το βάζεις να δαγκώνει να τραβάει κτλ. Κάνει κακό στα δόντια του ή όχι; Τέλος το κορσο θα βγάλει ένστικτα φύλαξης αν έρθει κάποιος επάνω μου ή είναι λαχείο και αυτό;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf