Εκτροφείο dogo argentino


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Μήπως ξέρει κάποιος αξιόλογα ΕΛΛΗΝΙΚΑ εκτροφεία dogo argentino;(η δεν υπάρχουν καν στην Ελλάδα);Ρωτώ εκ μέρους ενός φίλου μου και ξάδερφού μου (18 χρονών).Α και μια άλλη ερώτηση (που ενδιαφέρει εμένα) η συγκεκριμένη ράτσα δεν είναι για καθήκοντα φύλαξης έτσι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά;)
 






cgri1976

Well-Known Member
επειδη ειχα και εγω θεσει αυτο το ερωτημα και ο ΚΟΕ με εγραψε κανονικα, με ενημερωσε το dogo argentino subforum με το παρακατω μηνυμα


Η λίστα με τους αναγνωρισμένους από τον Όμιλο εκτροφείς Ντόγκο Αρτζεντίνο είναι η παρακάτω:
- DELABRUJABUENA(τελεί υπό έγκριση) - Νίκος Κοντόπουλος (Αθήνα, Αττικής) - [email protected] - τηλ.: 6946424304
- DE LAS PUERTAS CALIENTES - ΆκηςΓκερπινής (Αθήνα, Αττικής) - [email protected] - τηλ.: 6972842222
- LAVRYS - Βαγγέλης Κασελούρης (Αχαρνές, Αττικής) - [email protected] - τηλ.: 6937607893
- MORTEZES (τελεί υπό έγκριση) - Ιάκωβος Πετρίδης (Θεσσαλονίκη, Θεσσαλονίκης) - [email protected] - τηλ.: 6946049570
- SUENODELAVIDA - Πέτρος Πατούνης (Πάτρα, Αχαϊας) - http://www.suenodelavida.gr - [email protected] - 6945596230
- VOMATHENERWAPPEN - Σωτήρης Μπίστας (Γλυκά Νερά, Αττικής) - [email protected] - τηλ.: 6972147535
- Άκης Κοπανάς (Κόρινθος, Κορίνθου - τελεί υπό έγκριση) - τηλ.: 6980688697


Οι παραπάνω εκτροφείς ευθυγραμμίζονται με τους κανονισμούς και τον κώδικα ηθικής του Ομίλου, έχουν δεχτεί την ελάχιστη απαιτούμενη επιμόρφωση και αποδέχονται ελέγχους και εποπτίες από τον Ε.Ο.Ν.Α. εγγυώντας κατ' αυτόν τον τρόπο ένα καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά στην εκτροφή.

 


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ.Μήπως κάποιος ξέρει αν μπορουν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός φύλακα;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Aυτη η λίστα ίσως δεν θα έπρεπε να βρίσκεται σε ανάρτηση ....
καλύτερα θα ήταν ο ενδιαφερόμενος να απευθύνεται στον όμιλο.
 


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Απλά με ρώτησε και επειδή δεν ξέρω τίποτα από dojo ρώτησα εδώ , αν απαγορεύεται ας διαγραφεί.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Απλά με ρώτησε και επειδή δεν ξέρω τίποτα από dojo ρώτησα εδώ , αν απαγορεύεται ας διαγραφεί.
Λοιπόν dojo, κατ' αρχήν είναι είδος γιαπωνέζικης κατοικίας :D:D

Dogo απ' την άλλη είναι φυλή σκύλων :)

Ν' αστειευτούμε και λίγο.

Ο φίλος σου τί εμπειρία έχει;

Πρώτη φορά είδα Dogo στην έκθεση του ΚΟΕ, έχω μιλήσει με έναν εκτροφέα όσο αντιπροσωπευτική μπορεί να είναι μια συζήτηση σε θεωρητικό επίπεδο, πάντως αν και δεν έχω αποφασίσει αν εγώ και το dogo θα μπορούσαμε να ζήσουμε στον ίδιο χώρο :cuniaoo: πιστεύω ότι δεν κάνει για άπειρο.

Ο ΕΟΝΑ έχει και φυσική παρουσία και στο φόρουμ, μπορούν να δοθούν οι κατάλληλες πληροφορίες στον ενδιαφερόμενο άνετα και όχι σε μεσάζοντα.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
επειδη ειχα και εγω θεσει αυτο το ερωτημα και ο ΚΟΕ με εγραψε κανονικα, με ενημερωσε το dogo argentino subforum με το παρακατω μηνυμα


MORTEZES (τελεί υπό έγκριση) - Ιάκωβος Πετρίδης (Θεσσαλονίκη, Θεσσαλονίκης)
Τι εγινε ?
Φιλε cgri1976, αυτο που εγραψες ητανε αντιγραφη απο μηνυμα, που σου εστειλε το dogo argentino subforum ?
Διαφωτισε με λιγο σε παρακαλω !
 


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
sorry δεν το ήξερα για το dojo :D

θα είναι (αν τελικά τον πάρει) ο πρώτος του σκύλος και θα τον ήθελε κυρίως για συντροφιά αλλά και για φύλαξη (δεν θα τον δώσει σε εκπαιδευτή για καθήκοντα προστασίας αλλά μόνο για ΒΥ)

Α και δεν έχει πρόσβαση στο internet αλλά όταν έρθει σπίτι μου θα μπούμε στο dogforum για να μιλησουν άνετα αν θέλει.
 
Last edited:


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
sorry δεν το ήξερα για το dojo :D

θα είναι (αν τελικά τον πάρει) ο πρώτος του σκύλος και θα τον ήθελε κυρίως για συντροφιά αλλά και για φύλαξη (δεν θα τον δώσει σε εκπαιδευτή για καθήκοντα προστασίας αλλά μόνο για ΒΥ)

Α και δεν έχει πρόσβαση στο internet αλλά όταν έρθει σπίτι μου θα μπούμε στο dogforum για να μιλησουν άνετα αν θέλει.
ilias ότι σκύλο και να πάρει ο φίλος σου τελικά, να μην τον δώσει σε κανέναν εκπαιδευτή για κανένα λόγο!
Να πηγαίνει με το σκύλο του στο χώρο του εκπαιδευτή, να κάνουν το μάθημά τους και να φεύγουν. Ή να πηγαίνει ο εκπαιδευτής στο σπίτι του. Να του το τονίσεις αυτό!
Και τα dogo απ`όσο ξέρω δεν είναι φύλακες, κυνηγόσκυλα είναι :) Ας πουν βέβαια και οι ειδικοί, έχουμε πολλούς γι`αυτή τη φυλή, ολόκληρο sub-forum :)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ηλία, η επαφή πρέπει να είναι φυσική. Να μιλήσει με ανθρώπους από κοντά και να δει τα σκυλιά από κοντά.

Κι εγώ είχα δει πολλές φορές Dogo από φωτογραφίες κι έλεγα ''α ένα όμορφο λευκό μυώδες ζωάκι'' άλλο να το βλέπεις δίπλα σου να κινείται, να ανταποκρίνεται σε συμπεριφορές ανθρώπων και άλλων σκύλων και να μιλάς με ανθρώπους που ξέρουν.
 


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Αυτό εννούσα Lara απλά δεν το διευκρίνησα σωστά.Μην νομίζεις, και αυτός είναι καλά ενημερωμένος για τους σκύλους αφού κάνει έρευνα από 3η γυμνασίου!!
 
Last edited:


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Ηλία, η επαφή πρέπει να είναι φυσική. Να μιλήσει με ανθρώπους από κοντά και να δει τα σκυλιά από κοντά.

Κι εγώ είχα δει πολλές φορές Dogo από φωτογραφίες κι έλεγα ''α ένα όμορφο λευκό μυώδες ζωάκι'' άλλο να το βλέπεις δίπλα σου να κινείται, να ανταποκρίνεται σε συμπεριφορές ανθρώπων και άλλων σκύλων και να μιλάς με ανθρώπους που ξέρουν.
Θα του δώσω τα ονόματα , τα τηλέφωνα και τις περιοχές όπου είναι τα εκτροφεία που έμαθα τώρα και θα του πω να αρχίσει τις επισκέψεις.http://www.dogforum.gr/v3/member.php?4881-cgri1976
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Θα του δώσω τα ονόματα , τα τηλέφωνα και τις περιοχές όπου είναι τα εκτροφεία που έμαθα τώρα και θα του πω να αρχίσει τις επισκέψεις.http://www.dogforum.gr/v3/member.php?4881-cgri1976
πήγαινε κι εσύ μαζί του να πάρεις μια πρώτη ιδέα από εκτροφείς ;)
 




cgri1976

Well-Known Member
Τι εγινε ?
Φιλε cgri1976, αυτο που εγραψες ητανε αντιγραφη απο μηνυμα, που σου εστειλε το dogo argentino subforum ?
Διαφωτισε με λιγο σε παρακαλω !
ο αποστολεας ειναι
Hellenic Dogo Argentino Club, και σταλθηκε στο mail box του foroum. ειχα στειλει μηνυμα πριν καποιο καιρο μεσω του φορουμ, για να ερθω σε επαφη με ελληνες εκτροφεις dogo argentino, και μετα απο καποιες ημερες μου σταλθηκε το μηνυμα που εστειλα στον φιλο μας...απλα το εκανα copy paste...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
ο αποστολεας ειναι
Hellenic Dogo Argentino Club, και σταλθηκε στο mail box του foroum. ειχα στειλει μηνυμα πριν καποιο καιρο μεσω του φορουμ, για να ερθω σε επαφη με ελληνες εκτροφεις dogo argentino, και μετα απο καποιες ημερες μου σταλθηκε το μηνυμα που εστειλα στον φιλο μας...απλα το εκανα copy paste...
Ευχαριστω φιλε.
Οταν λες πριν καποιο καιρο, ποσο προσφατα ας πουμε ?
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
εγω το εστειλα στις 13-07-2011 και μου απαντησαν στις 22-07-2011
Χμμ. Μαλιστα ! :)
Εγινε φιλε μου, σε ευχαριστω και παλι.
Αν μη τι αλλο ησουν σαφης.