Εκτροφεια εργασιακου Γερμανικου Ποιμενικου


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Γεια σας! Ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ αλλα εχω κανει και λιγο το stalking μου σε καποια θεματα ΓΠ τα τελευταια 2 (μπορει και 3) χρονια >_>
Ενδιαφερομαι για Γερμανικο Ποιμενικο εργασιακης και απο οταν εκανα ενα φορματ στο υπολογιστη, εχασα ολα τα μπουκμαρκς για τα εκτροφεια που μου φαινοντουσαν καλα. Οποτε χρειαζομαι βοηθεια για ονοματα εκτροφης στην Ελλαδα, οχι απαραιτητως με αναμενομενη γεννα γιατι ουτως η αλλος κανω ακομα πλανα και λογικα θα μπω στην διαδικασια αποκτησης του σε ενα χρονο.
Εχω εμπειρια με σκυλο (ο δικος μου ειναι ημιαιμος αρσενικος, 2 χρονων τωρα) και στην εκπαιδευση τους. Θελω κυριως σκυλο με μετριο drive και με καλο on/off switch για οταν ειναι μεσα στο σπιτι vs εξω. Θα διαθεσω μισο χρονο στην σωστη ανατροφη του οπως εκανα στον σκυλο που εχω τωρα (με σωστα σταδια κοινωνικοποιησης, καθοδηγησης, κτλ), τον θελω για φυλαξη (σπιτιου και σωματοφυλακη) και σκεφτομαι να ασχολειθω μαζι του σε IPO τουλαχιστον σαν χομπι 1-2 φορες την βδομαδα. Κυριως ομως θα ειναι σε υπακοη και tricks. (τα αναφερω αυτα σε περιπτωση που μου ερθει ερωτηση "τι θα τον κανεις τον σκυλο/γιατι τον θες", που λογικο ειναι)
Εχετε να που πειτε κανενα ονομα εκτροφειου για εργασιακο Γερμανικο? Και να μου πειτε τις γνωμες σας για αυτα, αν εχετε παρει σκυλο απο αυτους. (Ξερω για το ΚΟΕ, απλα θελω κριτηκες για τα εκτροφεια που υπαρχουν, και ετσι και αλλιως θα παρακοουθω τα εκτροφεια μεχρι να ειμαι ετοιμη να τον παρω τον σκυλο).
Ευχαριστω!
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Γεια σας! Ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ αλλα εχω κανει και λιγο το stalking μου σε καποια θεματα ΓΠ τα τελευταια 2 (μπορει και 3) χρονια >_>
Ενδιαφερομαι για Γερμανικο Ποιμενικο εργασιακης και απο οταν εκανα ενα φορματ στο υπολογιστη, εχασα ολα τα μπουκμαρκς για τα εκτροφεια που μου φαινοντουσαν καλα. Οποτε χρειαζομαι βοηθεια για ονοματα εκτροφης στην Ελλαδα, οχι απαραιτητως με αναμενομενη γεννα γιατι ουτως η αλλος κανω ακομα πλανα και λογικα θα μπω στην διαδικασια αποκτησης του σε ενα χρονο.
Εχω εμπειρια με σκυλο (ο δικος μου ειναι ημιαιμος αρσενικος, 2 χρονων τωρα) και στην εκπαιδευση τους. Θελω κυριως σκυλο με μετριο drive και με καλο on/off switch για οταν ειναι μεσα στο σπιτι vs εξω. Θα διαθεσω μισο χρονο στην σωστη ανατροφη του οπως εκανα στον σκυλο που εχω τωρα (με σωστα σταδια κοινωνικοποιησης, καθοδηγησης, κτλ), τον θελω για φυλαξη (σπιτιου και σωματοφυλακη) και σκεφτομαι να ασχολειθω μαζι του σε IPO τουλαχιστον σαν χομπι 1-2 φορες την βδομαδα. Κυριως ομως θα ειναι σε υπακοη και tricks. (τα αναφερω αυτα σε περιπτωση που μου ερθει ερωτηση "τι θα τον κανεις τον σκυλο/γιατι τον θες", που λογικο ειναι)
Εχετε να που πειτε κανενα ονομα εκτροφειου για εργασιακο Γερμανικο? Και να μου πειτε τις γνωμες σας για αυτα, αν εχετε παρει σκυλο απο αυτους. (Ξερω για το ΚΟΕ, απλα θελω κριτηκες για τα εκτροφεια που υπαρχουν, και ετσι και αλλιως θα παρακοουθω τα εκτροφεια μεχρι να ειμαι ετοιμη να τον παρω τον σκυλο).
Ευχαριστω!
Καλησπέρα,ενα εκτροφειο που εκτρεφει εργασιακες γραμμες γερμανικου ειναι το clever canin,για το οποιο εχω ακουσει-δει πολυ καλες κριτικες..!! :)
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Πολυ ωραια, θα το κοιταξω και αυτο. Δεν θυμαμαι να το ειχα βρει παλια οταν εψαχνα για εκτροφεια παντως...
 








Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
αφου εχεις ηδη ενα
γιατι δεν τα κανεις ολα αυτα με αυτο αλλα θες και δευτερο;
Καλη ερωτηση. Και θα το εκανα ευχαριστως. Αλλα ο σκυλος που εχω ειναι ενα ημιαιμο κοκονι (που μπορει να περιεχει Κρητικο Ιχνηλατη ή κυνοσκυλο τετοιου τυπου, λογο της μορφολογιας που εχει) και δεν εχει καθολου ενστικτο προς προστασια ή/και φυλακη. Με λιγα λογια, ειναι υπερβολικα πολυ φιλικος με ολους και "κωλονει" οταν δεν τον περνει (που λογικο ειναι, ουτε 10 κιλα δεν ειναι το σκατουλακι). Το οποιο τον εμαθα ετσι να αποφευγει "καβγαδες" με αλλους σκυλους γιατι ειναι πετσι και κοκκαλο και επομενως πολυ πιο ευκολα να τραυματιστει. Το περισσοτερο που μπορω να κανω μαζι του (βαση χαρακτηρα του και σωματοτυπου του) ειναι εκπαιδευση κολπων. Να μην αναφερω και ολα τα προβληματα που εχει στα κοκκαλα που θα του ειναι υπερβολικα πολυ η πιεση για σωματοφυλακη ή οτιδηποτε τετοιο.
Για αυτο θελω ΓΠ για να δουλεψω σε κατι αλλο περαν απο τα κολπα, και επεισης προστασια για εμενα οταν βγαινω γιατι ο Ρικι θα ειναι ο πρωτος που θα εξαφανηστει αν προκυψει κατι. Χωρις αυτο να σημαινει οτι θελω τον ΓΠ για μονο αυτον τον λογο.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ααααα
νομισα ειναι ημιαιμος λυκος η κατι τετοιο,οκ.
εγω δεν μπορω να σε βοηθησω καθολου...
πως σου ειρθε η ιδεα για ιπο κλπ;;
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Α οχι, οχι! Ισως επρεπε να το θεσω καλυτερα εξαρχης οποτε δικο μου το φταιξιμο!
Με ενδιαφερει η εκπαιδευση σκυλων και θελω να το κανω (επαγγελματικα, λεμε τωρα) στο μελλον. Αφου δηλαδη τελειωσω με τις σπουδες που κανω τωρα. Να κανω κατι περα απο εκπαιδευση βασικης υπακοης και κολπων που κανω τωρα. Και οσο να ειναι, το IPO μου "τραβα" το ενδιαφερον. Κατι ο δεσμος που αποκτας με τον σκυλο, κατι με την φοβερη υπακοη, κατι με το να νιωθεις λιγο πιο ασφαλης, κατι με το να κανεις κατι με τον σκυλο σου σαν σπορ.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
και επομενως πολυ πιο ευκολα να τραυματιστει. Το περισσοτερο που μπορω να κανω μαζι του (βαση χαρακτηρα του και σωματοτυπου του) ειναι εκπαιδευση κολπων. Να μην αναφερω και ολα τα προβληματα που εχει στα κοκκαλα που θα του ειναι υπερβολικα πολυ η πιεση για σωματοφυλακη ή οτιδηποτε τετοιο..
αν εχει θεματα υγειας τοτε πασο, κατα τα αλλα το τι εχει μεσα του σε θεμα φυλαξης μονο ενας καλος και εμπειρος ερεθιστης θα μπορει να σου πει με σιγουρια, ενας καλος φυλακας δεν σημαινει οτι ειναι και δολοφονος των τετραποδων της γειτονιας, ουτε ο πιο τσαμπουκαλης, επισης μην αποκλειεις και το ατζιλιτι που ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον αθλημα και θα βρεις και μεγαλη παρεα εδω μεσα..
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
αν εχει θεματα υγειας τοτε πασο, κατα τα αλλα το τι εχει μεσα του σε θεμα φυλαξης μονο ενας καλος και εμπειρος ερεθιστης θα μπορει να σου πει με σιγουρια, ενας καλος φυλακας δεν σημαινει οτι ειναι και δολοφονος των τετραποδων της γειτονιας, ουτε ο πιο τσαμπουκαλης, επισης μην αποκλειεις και το ατζιλιτι που ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον αθλημα και θα βρεις και μεγαλη παρεα εδω μεσα..
Δεν διαφωνω καθολου. Δεν ενοουσα οτι σοι και καλα πρεπει να μουνταρει οτι περπατα, απλα ειναι σκυλος με λιγη αυτοπεποιθηση και αυτο επιρεαζει οσο να'ναι και το πως θα αντιδρασει σε καποιες περιστασεις.
Ασε, το ατζιλιτι ειναι πονεμενη ιστορια! Δυστηχως απο οσο εχω ψαξει στην Κρητη, δεν εχει πουθενα εκτος απο μια πανσιον εκτος Ηρακλειου (και το πιο κοντινο σε εμενα). Αλλα αυτο ειναι παλι πολυ μακρια γιατι δεν εχω μεταφορικο μεσο να φτασω εως εκει. Αλλιως ευχαριστως θα το εκανα και αυτο με τον σκυλο μου.
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στην θέση σου και αναλόγως το επίπεδο που θα είχα θα έψαχνα για συγκεκριμένες γραμμές και όχι για εκτροφείο! Τι θέλω να πω...
Εφόσον ενδιαφέρεσαι για πράγματα άνω του μετρίου θα πρέπει να ψάξεις για γραμμές και ποιοι εκτροφείς κάνουν τις ανάλογες επιβάσεις και να δεις πως χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες γραμμές...

Αν κάποιος διαθέτει γνώσεις δεν θα πρέπει να τον ενδιαφέρει ο εκτροφέας, αλλά οι γραμμές...
Επουδενί δεν μειώνω το ρόλο του εκτροφέα, αλλά όταν παίζεις μπάλα τόσο ψηλά τον "παρακάμπτεις" με την έννοια ότι ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο.

Η ερώτηση και ταυτόχρονα η συμβουλή μου είναι να δεις γραμμές αίματος, να δεις ποιοι εκτροφείς χρησιμοποιούν τις γραμμές που σου αρέσουν και τι χαρακτηριστικά δίνουν και απλά να τσιμπήσεις το κουτάβι.

Εν τέλει έχεις δει γραμμές, γενικά, και από Ελλάδα και από Γερμανίες, Τσεχίες κτλ?
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Στην θέση σου και αναλόγως το επίπεδο που θα είχα θα έψαχνα για συγκεκριμένες γραμμές και όχι για εκτροφείο! Τι θέλω να πω...
Εφόσον ενδιαφέρεσαι για πράγματα άνω του μετρίου θα πρέπει να ψάξεις για γραμμές και ποιοι εκτροφείς κάνουν τις ανάλογες επιβάσεις και να δεις πως χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες γραμμές...

Αν κάποιος διαθέτει γνώσεις δεν θα πρέπει να τον ενδιαφέρει ο εκτροφέας, αλλά οι γραμμές...
Επουδενί δεν μειώνω το ρόλο του εκτροφέα, αλλά όταν παίζεις μπάλα τόσο ψηλά τον "παρακάμπτεις" με την έννοια ότι ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο.

Η ερώτηση και ταυτόχρονα η συμβουλή μου είναι να δεις γραμμές αίματος, να δεις ποιοι εκτροφείς χρησιμοποιούν τις γραμμές που σου αρέσουν και τι χαρακτηριστικά δίνουν και απλά να τσιμπήσεις το κουτάβι.

Εν τέλει έχεις δει γραμμές, γενικά, και από Ελλάδα και από Γερμανίες, Τσεχίες κτλ?
Εχω κοιταξει περι γραμμες και με ενδιαφερουν περισσοτερο οι Ανατολικες Γερμανικες και οι Τσεχικες. Οσα θυμαμαι να ειχα βρει, ηταν μιξης μεταξυ γερμανικων και τσεχικων γραμμων και μερικοι εντελως αναμιγνυαν και Ανατολικο Γερμανικο, αν δεν κανω λαθος, δηλαδη. Το θεμα ειναι οτι ειχα βρει μερικα, και το ενα λεγοταν gsdforlife που μου εκανε εντυπωση (και ειναι το μονο που θυμαμαι απο αυτα που ειχα βρει) αλλα δεν εχουν ενημερωση τα τελευταια χρονια. Το μονο εκτροφειο που παρακολουθω αυτην την στιγμη για πιθανη επιλογη στο μελλον ειναι το Crazy Waters στο φεισμπουκ. Αλλα δεν εχω καμια κριτηκη για αυτα τα σκυλια απο ανθρωπους που αγορασαν απο αυτους.

Δεν ειναι αναγκαστικα ανω του μετριου αυτα που ζηταω, κατα την αποψη μου. Ισα-ισα, οι περισσοτεροι δεν ζητανε ο εργασιακος να ειναι "τρελος" στο drive? Ξερω γω πια :p

Οσα γερμανικα εχω γνωρισει που ειχαν ιχνη απο γραμμες που με ενδιαφερουν (και μπορουσα να δω και τεμπεραμεντο και κινηση του σκυλου λαιβ), ηταν απο "γνωστο" και κανενας δεν μπορεσε να μου δωσει ποτε ονομα, δυστηχως.

Οταν λες "αναλογες επιβασεις"... τι εννοεις?
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλησπέρα,ενα εκτροφειο που εκτρεφει εργασιακες γραμμες γερμανικου ειναι το clever canin,για το οποιο εχω ακουσει-δει πολυ καλες κριτικες..!! :)
το Clever Canin δεν εκτρέφει γερμανικά ποιμενικά εργασιακών γραμμών (γκρίζα)..
εργασιακές γραμμές μπορείς να βρείς στο http://zenick.gr/kennel/index.php?route=product/category&path=38

Ellie.Ricky πάντως καλό θα είναι να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον σκύλο σου και μετά να κινηθείς. Το λίγο IPO, λίγο φύλακας, λίγο υπακοή και λίγο τρυκ..... δεν αποτελούν αναγκαία συνθήκη να κινηθείς προς τέτοιες γραμμές.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δεν ξερω αν λεγονται ετσι, αλλα ναι..? ΓΠ με ισια πλατη και ελαφρυ σκελετο. Τσεχικη/Ανατολικη Γερμανικη γραμμη, αν βοηθα?
Οχι δεν λεγονται ετσι,εργασιακων γραμμων ειναι και το μαυρο,ειναι και το μαυρο με καφε ειναι το μαυρο με καφε ανοιχτο,ΚΑΙ γκριζο σκουρο ανοιχτο αναλογα τις γεννες
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
το Clever Canin δεν εκτρέφει γερμανικά ποιμενικά εργασιακών γραμμών (γκρίζα)..
εργασιακές γραμμές μπορείς να βρείς στο http://zenick.gr/kennel/index.php?route=product/category&path=38

Ellie.Ricky πάντως καλό θα είναι να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον σκύλο σου και μετά να κινηθείς. Το λίγο IPO, λίγο φύλακας, λίγο υπακοή και λίγο τρυκ..... δεν αποτελούν αναγκαία συνθήκη να κινηθείς προς τέτοιες γραμμές.
Λογικα αυτο που ποσταρες ενοουσε το παιδι γιατι και εγω απο το CC εκει κατευθυνθηκα.

Υπακοη και τρικ θα ειναι τα στανταρ που θα τα κανω οπως και να εχει. Το IPO και φυλακη θα ειναι τα εξτρα αφου ωριμασει και ειναι ετοιμο για τετοια πιεση/σωματικη ασκηση.

Οχι δεν λεγονται ετσι,εργασιακων γραμμων ειναι και το μαυρο,ειναι και το μαυρο με καφε ειναι το μαυρο με καφε ανοιχτο,ΚΑΙ γκριζο σκουρο ανοιχτο αναλογα τις γεννες
Ελεγα μηπως ειναι κανενα "παρατσουκλι" που τριγυρνα αναμεσα σε οσους εχουν ποιμενικους... :p
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf