"Ελαφοκεφαλα" τσιουαουα στην Ελλαδα.


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Γεια σας επιστρεφω μετα απο πολυ σχετικα καιρο στο φορουμ. Ως λατρης μεγαλων (30κατι βαλε) φυλων σκυλων δεν ειχα ασχοληθει ποτε ιδιαιτερα με μικρες φυλες σκυλων. Οχι οτι εχω κατι μαζι τους απλα δεν ετυχε. Προσφατα εκανα μια παρατηρηση στην πασιγνωστη ρατσα των τσιουαουα οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες ( η μαλλον σωματοκατασκευες) Καποια με πιο μακρυ ρυγχος και πλατυ κεφαλι τα deer head (ελαφοκεφαλα) και αυτα με το στρογγυλο κεφαλι που ολοι συνανταμε σαν μηλο. (applehead). Ξερω απο λιγοστη εμπειρια οτι υπαρχουν και μακριτρυχα αλλα προσφατα επεσε υπ οψη μου η συγκεκριμενη λεπτομερεια. Απο ενδιαφερον και μονο υπαρχουν τετοιος τυπος τσιουαουα που να εκτρεφεται στην Ελλαδα? γιατι δεν εχει τυχει να πετυχω ποτε. Προσωπικα πιστευω μου φαινονται πιο καλοσχηματισμενα και πιο υγειη απο τα συνηθησμενα6dd82056577a500c95fa513bd39e0d2a.jpg
 
Last edited:




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κάνει μπαμ ότι τα apple head πάνε για σύνδρομο βραχυκεφάλου (π.χ. μπουλντόγκ, παγκ κλπ.) Φυσιολογική από αναπνευστικής πλευράς μύτη δεν την λες σε σχέση με τα deer.

Εδώ ένα άρθρο με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα που και αυτό θίγει θέματα υγείας στα apple, όχι μόνο το βραχυκεφαλισμό.

Άποψή μου, αν θέλεις αυτή τη φυλή ψάξε την πιο υγιή της εκδοχή. Τα περί προτύπου, όπως τα χουν κάνει οι μορφολογικές θεούσες του fci ...κλάιν αν το σκυλί δεν μπορεί να αναπνεύσει ή το κεφάλι του δεν αναπτύσσεται φυσιολογικά.
 
  • Like
Reactions: TortoiseMan 2


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε τέτοιου τύπου αναζητήσεις εγώ πάντα ανατρέχω στην ιστορία μιας φυλής.
Μιας ΦΥΛΗΣ ξαναλέω.
Εαν από τα γενοφάσκια της ήταν apple headed, τότε apple headed it is.
Επειδή δε το κεφάλι είναι ένα από τα στοιχεία που καθορίζουν τον ΤΥΠΟ μιας ΦΥΛΗΣ, δεν χωράει συζήτηση αν μας αρέσει ή όχι.
Φυσικά όλα αυτά αν έχουμε επιλέξει το Τσιουάουα σαν φυλή.
Αλλιώς ψάχνουμε κάτι άλλο που να ταιριάζει στα θέλω μας και τις απόψεις μας.
Νομίζω είναι πάρα πολύ απλό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σε τέτοιου τύπου αναζητήσεις εγώ πάντα ανατρέχω στην ιστορία μιας φυλής.
Μιας ΦΥΛΗΣ ξαναλέω.
Εαν από τα γενοφάσκια της ήταν apple headed, τότε apple headed it is.
Επειδή δε το κεφάλι είναι ένα από τα στοιχεία που καθορίζουν τον ΤΥΠΟ μιας ΦΥΛΗΣ, δεν χωράει συζήτηση αν μας αρέσει ή όχι.
Aν θέλεις καριέρα στο στίβο, προσκυνάς τις προσταγές του στίβου, είτε λέγονται σωστό πρότυπο είτε λέγονται πουλησιάρικη μορφολογία.
Αν θέλεις σκύλο κάποιας φυλής αλλά προβληματίζεσαι για την υγεία που μπορεί το πρότυπο να την βιάζει, κοιτάς και εναλλακτικές. Ακόμη και αν οι εναλλακτικές δεν έχουν πάρει την ευλογία της FCI.
Ο καθένας με τα κριτήριά του.
 
  • Like
Reactions: TortoiseMan 2


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι θέμα στίβου και "πουλησιάρικης" μορφολογίας.
Είναι καθαρά θέμα ΦΥΛΗΣ και των κανόνων που τις διέπουν από τα μέση/τέλη του 19ου αιώνα.

Η κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο και μια ιστορία και βάσει αυτών εκτρέφεις.
Δεν κάνει ο καθένας ό,τι του κατεβάσει το κεφάλι του επειδή αυτό θεωρεί πως είναι σωστό ή πιο υγιές ή οτιδήποτε.
Οταν ένας εκτροφέας λοιπόν επιλέγει deer head σημαίνει πως πάει κόντρα στην ίδια την φυλή την οποία υπηρετεί.

Φυσικά εδώ τίθεται και το θέμα που αναφέρεις και που κι εγώ έχω θίξει κι έχω κάνει και θέμα μάλιστα.
Τι γίνεται εαν το πρότυπο περιγράφει έναν unsound σκύλο με εν δυνάμει προβλήματα λειτουργικότητας (όπως η δυσκολία στην αναπνοή πχ) ή ένα σωρό άλλες παραμέτρους.
Εκεί εγώ θα άλλαζα φυλή, δεν θα ασχολούμουν καν.
 
  • Like
Reactions: mareco and Orjo


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν είναι θέμα στίβου και "πουλησιάρικης" μορφολογίας.
Είναι καθαρά θέμα ΦΥΛΗΣ και των κανόνων που τις διέπουν από τα μέση/τέλη του 19ου αιώνα.

Η κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο και μια ιστορία και βάσει αυτών εκτρέφεις.
Δεν κάνει ο καθένας ό,τι του κατεβάσει το κεφάλι του επειδή αυτό θεωρεί πως είναι σωστό ή πιο υγιές ή οτιδήποτε.
Οταν ένας εκτροφέας λοιπόν επιλέγει deer head σημαίνει πως πάει κόντρα στην ίδια την φυλή την οποία υπηρετεί.

Φυσικά εδώ τίθεται και το θέμα που αναφέρεις και που κι εγώ έχω θίξει κι έχω κάνει και θέμα μάλιστα.
Τι γίνεται εαν το πρότυπο περιγράφει έναν unsound σκύλο με εν δυνάμει προβλήματα λειτουργικότητας (όπως η δυσκολία στην αναπνοή πχ) ή ένα σωρό άλλες παραμέτρους.
Εκεί εγώ θα άλλαζα φυλή, δεν θα ασχολούμουν καν.
Όπως έχω ξαναγράψει, αν μία φυλή έχει κουσούρια αλλά ωστόσο μας έλκει κάτι σε αυτή, όποιος θέλει μπορεί να αναζητήσει και εναλλακτικές. Π.χ. στα bulldogs υπάρχουν. Άλλωστε, κάπως έτσι προέκυψαν τα νυν fci continental bulldogs και πρώην αουτσάιντερς.

Φυλές δεν είναι μόνο η FCI.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ μπορεί να θωρώ κουσούρι στα γιόρκι το μπλε και το χρυσό και να θέλω να φτιάξω merle πχ ή chocolate ή λευκό με κόκκινο και πράσινες ρίγες....
Ορθια αυτιά;;;; Κουσουρι !!!!
Είναι επιρρεπή σε ωτίτιδες. Θέλω πεσμένα αυτιά

Μικρόσωμα;;; Απαπα... Κουσούρι γιατί είναι επιρρεπή σε πατέλα.
Πάνω από 5 κιλά.

Αρα τι κάνω.
Ο,τι θεωρώ κουσούρι το αλλάζω και φτιάχνω ενναλακτική.
Ποιός την #@$$@# την FCI ή το KC η το AKC;;;

Εκτρέφω σκυλάκια πάνω από 5 κιλά χρώματος merle, chocolate ή ό,τι άλλη μαλακία θέλω, με πεσμένα αυτιά και τα μοσχοπουλάω ως Rare Yorkshire Terriers...
Μπορώ να το κάνω;;;
Σαφέστατα!
Θα είναι γιόρκι;
Σαφέστατα και όχι.

Για σένα θα είναι εναλλακτική;;;
Σε τι θα διαφέρω από τον χψ τυχάρπαστο που εκτρέφει ό,τι έχει με ό,τι βρει;;
Το οτι θα έχω και θεωρητικό υποβαθρο απο πίσω γιατί έφτιαξα τα "κουσούρια" της παλιοφυλής;;;;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν προσπάθειες εκτροφέων που αποφάσισαν "να χαλαρώσουν" από το fci πρότυπο για να εστιάσουν στην επίλυση θεμάτων υγείας. Σε αυτούς θα καταλήξουν συνήθως ψαγμένοι πελάτες, οι οποίοι κατέληξαν εκεί με πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις και ως πρώην παθόντες. Επίσης υπάρχουν και άλλοι μικροί συνήθως όμιλοι πίσω από αυτό.
Μπορεί το deer τσιουάουα να ανήκει σε αυτές μπορεί και όχι.

Οι παραπάνω προσπάθειες ουδεμία σχέση έχουν με την Κούλα στα Μέγαρα που φτιάχνει 15 φυλές "καθαρόαιμων".
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ απαντώ πως τέτοιες προσπάθειες θεωρώ πως είναι εντελώς λάθος αν γίνονται στα κουτουρού και με υποκειμενικά κριτήρια, αν δεν υπάρχει ένας κοινός στόχος μια κοινή κατευθυντήρια γραμμή από πίσω. Κάτι που θεωρώ πως μόνο ο μητρικός όμιλος μπορεί να κάνει.

Αλλιώς ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει στο όνομα του χψ κουσουριού που αυτός και όμοιοί του θεωρούν σημαντικό. Και σαφώς μπορεί να υπάρξει ένας μικρός "επαναστατικός" όμιλος από πίσω.
Δεν έχει τελειωμό αν ξεκινήσει.

Στην προκειμένη περίπτωση το deer type θεωρείται ελάττωμα αποκλεισμού.
Ελάττωμα αποκλεισμού σημαίνει πρακτικά πως ο σκύλος ΔΕΝ πρέπει να αναπαραχθεί.
Και μιας και έπιασες την κυρα Κούλα, εκτιμώ πως το deer type θα κάνει θραύση στους κύκλους της, εν αντιθέσει με το "μηλοκέφαλο" που έχει προβλήματα και το εκτρέφουν οι "προσκυνημένοι".
 
  • Like
Reactions: Orjo and TARA


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κι εγώ απαντώ πως τέτοιες προσπάθειες θεωρώ πως είναι εντελώς λάθος αν γίνονται στα κουτουρού και με υποκειμενικά κριτήρια, αν δεν υπάρχει ένας κοινός στόχος μια κοινή κατευθυντήρια γραμμή από πίσω. Κάτι που θεωρώ πως μόνο ο μητρικός όμιλος μπορεί να κάνει.
Δεν έχεις καν μπει στον κόπο να ασχοληθείς με τέτοιες προσπάθειες, αν υπάρχουν, τι και πως το κάνουν, παρόλα αυτά έχεις άποψη.

Αλλιώς ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει στο όνομα του χψ κουσουριού που αυτός και όμοιοί του θεωρούν σημαντικό. Και σαφώς μπορεί να υπάρξει ένας μικρός "επαναστατικός" όμιλος από πίσω.
Δεν έχει τελειωμό αν ξεκινήσει.
Σου ανέφερα το παράδειγμα των continental bulldogs - δεν έκανες τον κόπο να το σχολιάσεις.

Στην προκειμένη περίπτωση το deer type θεωρείται ελάττωμα αποκλεισμού.
Ελάττωμα αποκλεισμού σημαίνει πρακτικά πως ο σκύλος ΔΕΝ πρέπει να αναπαραχθεί.
Και μιας και έπιασες την κυρα Κούλα, εκτιμώ πως το deer type θα κάνει θραύση στους κύκλους της, εν αντιθέσει με το "μηλοκέφαλο" που έχει προβλήματα και το εκτρέφουν οι "προσκυνημένοι".
Το πρώτο πράγμα που έκανες ήταν να ψάξεις ποιο είναι το πρότυπο και έμεινες εκεί. Ουδείς προβληματισμός για το αν η μία μύτη είναι σωστή λειτουργικά ή όχι, έστω και ακαδημαϊκά που λένε.
Με το σταυρό της FCI στο χέρι.
Εγώ πάλι προτιμώ να σκέφτομαι.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
In good faith and no offence, που λένε και στα χωριά μας, δεν έχετε βαρεθεί να κάνετε συνεχώς τις ίδιες συζητήσεις με τις ίδιες τοποθετήσεις εκατέρωθεν ; Πότε - πότε μπαίνω και διαβάζω λίγο και νομίζω είτε οτι έχω deja vu είτε ότι έχω πέσει σε χρονική λούπα ......

Προφανώς είμαι υπέρ της υγείας και όχι της εκθεσιακής μορφολογίας, προφανώς ακούω FCI, πρότυπα κ.λ.π. και αναστατώνεται ο ψυχικός μου κόσμος, αλλά έχω αποδεχθεί το γεγονός οτι πολύς κόσμος εκστασιάζεται με το να βγει ο σκύλος του Grand Champion, Best of Show κλπ (κι ας μην μπορεί να περπατήσει, αναπνεύσει, γεράσει φυσιολογικά) και πάω παρακάτω. Ποιό είναι το παρακάτω ; Αυτός τα δικά του κι εγώ τα δικά μου. Δεν μιλάω πλέον, σαν τον Πιραντέλλο αναφωνώ "Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε" κι ο καθένας μας έχει την ψυχική του ηρεμία και τον σκύλο που θέλει και του αξίζει. Κι όπως όλοι μας, έτσι κι ο "ανώνυμος αναγνώστης" θα βρει κι αυτός το δρόμο του και θα επιλέξει το - κατ' αυτόν - σωστό ή λάθος.

ΥΓ Το "Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", που παίχτηκε για πρώτη φορά το 1917, είναι ένα από τα πιο δημοφιλή και πιο αντιπροσωπευτικά θεατρικά έργα του Λουίτζι Πιραντέλλο.
Η δράση του τοποθετείται σε ένα επαρχιακό κλειστοφοβικό περιβάλλον, με τους ήρωές του να προσπαθούν να αποδείξουν -ο καθένας για τον εαυτό του- την αλήθεια των αντιφατικών ιστοριών τους, προκειμένου να ικανοποιήσουν τη νοσηρή περιέργεια και τη χωρίς όρια αδιακρισία της κοινής γνώμης για οτιδήποτε ξεφεύγει από τα καθιερωμένα.
Το έργο είναι μια περίπλοκη, ιδιοφυής σάτιρα, ποιητική και συνάμα σκληρή, σαρωτική αλλά και γεμάτη οίκτο για την αδυναμία του ανθρώπου να κατανοήσει τα αληθινά κίνητρα ακόμη και των δικών του πράξεων. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 
  • Like
Reactions: vrmode


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχεις καν μπει στον κόπο να ασχοληθείς με τέτοιες προσπάθειες, αν υπάρχουν, τι και πως το κάνουν, παρόλα αυτά έχεις άποψη.
Και βέβαια έχω άποψη την οποία εξέφρασα. Και έχω άποψη αλλά και γνώμη γιατί έχω κάτσει κι έχω ενδιαφερθεί να μάθω το τι (πρέπει να) κάνει η άλλη πλευρά, αυτή που κατακρίνεις και εσύ και ο @AGRIAN.

Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι κανόνες που διέπουν την εκτροφή καθαροαιμων ΦΥΛΩΝ που καλώς ή κακώς επέτρεψαν να έχουμε αυτή τη στιγμή μπροστά μας ΦΥΛΕΣ σκύλων, που υπό άλλες συνθήκες δεν θα υπήρχαν καν.
Είναι αν μη τι άλλο οξύμωρο να χλευαζετε τα μέσα όπου επέτρεψαν και στους 2 να έχετε ή να είχατε, τις ΦΥΛΕΣ που θέλατε.

Σου ανέφερα το παράδειγμα των continental bulldogs - δεν έκανες τον κόπο να το σχολιάσεις.
Στην ίδια κατηγορία "ιδεολογικής επανάστασης" κατά της κακής fci είναι.

Τεράστια αξία θα είχε αν γινόταν οργανωμένα από τον μητρικό όμιλο της φυλής.

Έτσι απλά είναι μια προσπάθεια γτπ και το ιδεολογικό μανιφέστο του κάθε γιαλατζι εκτροφεα (μη χ@σω) για να δικαιολόγησει το όλα" τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" και γράφω στα @@ τους παραπάνω κανόνες.
Τι να σχολιάσω δλδ;;;;
Το ίδιο και το αυτό με κάτι άλλους με τα "εργασιακά" και "μορφολογικα".
Άλλη λέρα από κει.

Το πρώτο πράγμα που έκανες ήταν να ψάξεις ποιο είναι το πρότυπο και έμεινες εκεί. Ουδείς προβληματισμός για το αν η μία μύτη είναι σωστή λειτουργικά ή όχι, έστω και ακαδημαϊκά που λένε.
Με το σταυρό της FCI στο χέρι.
Και βέβαια κοίταξα το πρότυπο. Αυτός είναι ο κανόνας.
Θα ήθελα να ήξερα την ιστορία των τσίου να εξηγούσα κιόλας γιατί είναι έτσι ή γιατί δεν πρέπει να είναι έτσι, ή τι εξέλιξη είχε αυτό το χαρακτηριστικό με την πάροδο του χρόνου, αλλά δυστυχώς δεν την γνωρίζω, δεν έχω ασχοληθεί.

Το ότι δίνεται όμως τέτοια έμφαση στο πρότυπο για αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, μου λέει πως είναι εξαιρετικής σπουδαιότητας που κατά πάσα πιθανότητα δεν άλλαξε τα σύγχρονα χρόνια. Μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος.

Από την άλλη όσον αφορά το σωστό και το λάθος γενικά (το soundness του είδους σκύλου γενικότερα δλδ) όλες οι φυλες έχουν κάτι το ιδιαίτερο που δεν συνάδει απαραίτητα με το universal soundness και αυτό είναι που τις κάνει μοναδικές. Αυτό πάει στην συζήτηση που κάναμε πριν μερικά χρόνια.
Κοιτάς το soundness της φυλής.
Αλλιώς συγκρίνεις μήλα με καραμέλες.

Με το σταυρό της FCI στο χέρι.
Εγώ πάλι προτιμώ να σκέφτομαι.
Δεν εχεις καταλάβει πως η FCI είναι η τσατσά των μητρικών ομίλων;
Με τον μητρικό όμιλο πρέπει να τα βάλεις όχι με την FCI ούτε το KC ούτε το AKC. Αυτοί είναι υπεύθυνοι (οι μητρικοι) για τα πρότυπα και τα εσωτερικά των φυλών.
Σκέψου, σκέψου, σκέψου... :cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf